З чого краще зробити фартух на кухню

У будинку або квартирі у хороших господарів практично не буває «другорядних» приміщень, тобто таких, на обробку яких можна не звертати особливої уваги. Наприклад, кухню, хоча вона і не належить до житловій зоні, все одно намагаються оформити так, щоб в ній було приємно перебувати. А крім того , в нашій традиції кухня часто стає « домашнім клубом» або місцем прийомунайближчих друзів і подруг. Так що обробці цього приміщення завжди приділяється особлива увага.

З чого краще зробити фартух на кухню

З чого краще зробити фартух на кухню

Одне з найбільш «проблемних» місць кухонної обробки — це стіна уздовж робочої поверхні кухонного столу, над плитою і мийкою. Найчастіше вона оформляється так званим фартухом, який може бути зроблений з різноманітних матеріалів. Визначаючи параметри цієї зони і вибираючи матеріал, необхідно дотримуватися деяких правил. Тому , плануючи проведення ремонту, багато власників будинків і квартир часто задаються питанням про те, з чого краще зробити фартух на кухні, щоб він і добре вписувався в інтер’єр, і був практичним у користуванні. Спробуємо розібратися в цій проблемі.

Критерії вибору матеріалу для кухонного фартуха

Не секрет, що на обробку нижній частині стіни уздовж робочої поверхні, мийки і плити виявляються різні негативні впливи. До таких можна віднести високі температури від варильної поверхні, пар, бризки води, жиру, соків від овочів і фруктів. Не виключаються і механічні дії. А це говорить про те, що матеріал для облаштування фартуха повинен відповідати цілому ряду вимог.

Матеріал для обробки кухонного фартуха повинен відповідати цілому ряду важливих вимог
Матеріал для обробки кухонного фартуха повинен відповідати цілому ряду важливих вимог

Матеріал для обробки кухонного фартуха повинен відповідати цілому ряду важливих вимог

До таких вимог можна віднести наступне:

 • Стійкість до високих температур , так як фартух проходить і вздовж вручений поверхні або плити, де проводиться приготування їжі. Тому жар виходить не тільки від самої плити, але і від нагрітої посуду.
 • Вологостійкість матеріалу. Пар від готувалася їжі, висока вологість і прямі бризки води на ділянці вздовж кухонного миття, — ці чинники не повинні бути страшні обробці, що закриває стіну.
 • Простота очищення поверхні оздоблювального матеріалу. Як відомо, робоча зона на кухні досить швидко забруднюється, тому мити їїдоводиться досить часто. Щоб процес очищення не займав багато часу і не вимагав великих зусиль, необхідно вибирати таке облицювання, яка не буде вбирати будь-які речовини , починаючи від жиру, закінчуючи природними барвниками овочів і фруктів. Крім того, легше видаляти бруд і жир з гладкої поверхні облицювання, ніж з тією, що має рельєфний малюнок, тому про це теж необхідно подумати заздалегідь.
 • Гігієнічність облицювання . В цей критерій можна віднести як екологічні якості матеріалу, так і згадану вище простоту очищення і відсутність можливості скупчення жирних і брудних відкладень. Біда в тому, що ці нашарування стають сприятливим середовищем для розмноження різної мікрофлори, в тому числі  і патогенних бактерій, небезпечних для здоров’я людини.
 • Декоративність обробки — це теж важливий критерій оцінки матеріалу для фартуха, так як він задає дизайнерське рішення для всього приміщення. Перше, на що звертаєш увагу при вході на кухню — це саме фартух, так як він займає досить велику площу стіни, розташовану  приблизно на рівні очей. Дуже важливо продумати і оптимальний колір обробки  він не повинен напружувати зір, і малюнок на ній, який буде приємний в першу чергу господині, яка проводить на кухні часу більше за всіх інших членів сім’ї.

Різновиди матеріалів для кухонного фартуха

Ще не так давно особливого розмаїття матеріалів для оформлення стіни робочої зони кухні просто було. Як правило, для цієї мети вибиралася фарба, шпалери або, в кращому випадку , одноколірна керамічна плитка, яка була у великому дефіциті. Сьогодні ж асортимент оздоблювальних матеріалів настільки різноманітний, що, прийшовши в спеціалізований магазин, можна розгубитися, вибираючи оптимальний варіант. Тому варто розглянути різні види обробки і проаналізувати їхні переваги і недоліки.

Керамічна плитка

Керамічна плитка вже давно є традиційним варіантом для оформлення кухонного фартуха. Чи не втратила вона популярності і сьогодні, тим більше щоасортимент кахлю в спеціалізованих магазинах постійно зростає . Затребуваність цього матеріалу пояснюється його характеристиками, які повністю відповідають критеріям вибору облицювання для кухонної стіни.

Найпоширеніший, мабуть, варіант - кухонний фартух з керамічної плитки
Найпоширеніший, мабуть, варіант — кухонний фартух з керамічної плитки

Найпоширеніший, мабуть, варіант — кухонний фартух з керамічної плитки

Практичність керамічної облицювання незаперечна, так як вона володіє численними перевагами, до переліку яких входить наступне:

 • Вологостійкість . Кераміка має низьку пористість, тому її структура практично не вбирає вологу — цим пояснюється інертність матеріалу до впливу води і пари. Якщо волога не затримується всередині матеріалу, значить, відсутня сприятливе середовище для розмноження різних бактерій, шкідливих для організму людини.
 • Простота очищення . На глянцевому поверхні цієї обробки не затримується бруд, матеріал не вбирає запахи, жир, природні барвники, що містяться у фруктах і овочах. Тому відтерти потрапили на поверхню краплі різних речовин можна досить легко з допомогою звичайної вологої кухонної губки. В крайньому випадку , для очищення поверхні може бути застосована побутова хімія. Єдине речовина, яке може пошкодити поверхню керамічної плитки — це плавикова кислота.
 • Вага керамічної плитки . Виробник розраховує вага стіновий плитки таким чином, щоб вона змогла легко утриматися на вертикальній поверхні на спеціальному плитковій клеї. Тому процес кладки матеріалу не особливо складний, і під силу навіть жіночим рукам.
 • Тривалість експлуатації . Керамічну плитку можна подряпати або сколоти, тільки приклавши чимало зусиль. Зруйнується цей матеріал тільки при різкому механічному впливі, наприклад, від сильного акцентованого удару металевим предметом.
 • Інертність до високих температур . Керамічна плитка не плавиться і не горить при впливі на неї високих температур, що особливо важливо для розташування її вздовж вручений плити.
 • Екологічність . Матеріал навіть при нагріванні не виділяє небезпечних для людини і навколишнього середовища випарів.
 • Різноманітність за кольором, малюнку і лінійними розмірами . Сьогодні у продажу можна знайти плитку, що має різні розміри. Причому , якщо зняти точні параметри зі стіновий поверхні, то можна підібрати облицювання таким чином, щоб кількість відходом було мінімальним. Крім розмірів, можна легко вибрати потрібну забарвлення, а також малюнок і фактуру на поверхні. Як відомо, плитка може бути абсолютно гладкою або ж мати певний рельєф, але з рельєфною значно ускладнюється повсякденний догляд.
 • Різноманітність стильових рішень . Сучасна керамічна плитка виробляється для кладки її в приміщеннях, оформлених в різних стилях. Тому підібрати її  за цим критерієм теж не складе труднощів.

Недоліків у самого матеріалу трохи, звичайно, якщо він виготовлений з дотриманням всіх технологічних вимог. А ось неправильно закладені шви між плитками фартуха можуть стати причиною проникнення вологи під облицювання, що може привести до її відшарування від вертикальної поверхні. Крім того, неякісно виконана затирка швів стане «притулком» для численних бактерій, цвілі і грибків.

 

Тому , виконуючи обробку, необхідно серйозно підійти не тільки до укладання плитки на стіну, але і максимально якісно закрити всі шви між нею.

Тепер, розібравшись з достоїнствами матеріалу, варто розглянути деякі нюанси. Це краще зробити на прикладі готових фартухів, облаштованих в різних стилях і з різною за розміром і кольором плитки.

Ніяких строкатих плям або складних малюнків - рівний одноколірний фон, в якому теж є своя чарівність
Ніяких строкатих плям або складних малюнків — рівний одноколірний фон, в якому теж є своя чарівність

Ніяких строкатих плям або складних малюнків — рівний одноколірний фон, в якому теж є своя чарівність

 • Фартух, оформлений одноколірної керамічною плиткою — це досить популярний варіант, так як надає поверхні акуратність, не вимагає підгонки малюнка і підходить для будь-якого стилю кухні. Тому при бажанні поміняти шпалери або кухонні меблі, облицювання фартуха можна залишити в недоторканності, якщо вона підійде за колірним рішенням для нового дизайну. Такі кольори, як білий, бежевий і чорнийзазвичай підходять до будь-якого кольору меблів і обробки інших ділянок стін на кухні.

Недоліком одноколірного фартуха є його маркость, тобто на ньому відразу проявляються навіть зовсім незначні забруднення. Його доведеться протирати кожен день після завершення приготування їжі, так як на такій поверхні буде видно кожна крапля.

Якщо вибирається плитка одного кольору, то краще, якщо її поверхня буде гладкою, інакше з часом в поглибленнях рельєфного малюнка збереться трудновимиваемий бруд, змішана з жиром.

Оригінальне рішення - плитки одного розміру, але різних кольорів, та ще й викладені по діагоналі
Оригінальне рішення — плитки одного розміру, але різних кольорів, та ще й викладені по діагоналі

Оригінальне рішення — плитки одного розміру, але різних кольорів, та ще й викладені по діагоналі

 • Використання в оформленні фартуха кілька кольорів плитки — не менш популярний варіант. Однак, в даному випадку завдання ускладнюється тим, що відтінки композиції повинні гармоніювати між собою. На плитці світлих тонів, так само, як і на одноколірному фартусі, будуть видні всі краплі, що потрапили на обробку в процесі приготування їжі або миття посуду. Якщо ж відразу не провести очищення поверхні фартуха, то краплі будуть темніти і сохнути, і згодом облицювання буде виглядати недбалої, а очистити її буде складніше.
Фартух викладений їх плитки з малюнком, традиційним для кахлів. Дуже затишно, але візуально приміщення «стискається»
Фартух викладений їх плитки з малюнком, традиційним для кахлів. Дуже затишно, але візуально приміщення «стискається»

Фартух викладений їх плитки з малюнком, традиційним для кахлів. Дуже затишно, але візуально приміщення «стискається»

 • Плитка, що має малюнок, традиційний для пічних кахлів, відмінно підійде для тих господинь, які вважають за краще проводити очищення фартуха один-два рази на тиждень, так як невеликі забруднення на такій обробці будуть практично непомітні. Однак, цей вид плитки може мати гладку поверхню або рельєфний варіант. Довше залишатися чистою і легше очищатися буде гладка поверхня.
Читайте також:  Кухня в кольорі слонової кістки

Декорована таким чином плитка привнесе в приміщення кухні особливу комфортну атмосферу,  але візуально зробить простір менше. Тому доведетьсявибирати між відчуттям затишку і оптичним «розширенням» простору.

Фартух з дрібної мозаїчної плитки - один із сучасних трендів в обробці
Фартух з дрібної мозаїчної плитки — один із сучасних трендів в обробці

Фартух з дрібної мозаїчної плитки — один із сучасних трендів в обробці

 • Мозаїчна плитка в останні роки стає все більш популярною обробкою для кухонних фартухів, а також для ванних кімнат. Цей тип плитки може бути одноколірним, двоколірним або ж багатобарвним, причому кубики різного кольору зазвичай розташовані на площі полотна практично хаотично.
Наклеюється мозаїчна плитка відразу великими смугами
Наклеюється мозаїчна плитка відразу великими смугами

Наклеюється мозаїчна плитка відразу великими смугами

Популярність цієї обробки полягає не тільки її в акуратний зовнішній вигляд, а й у відносній простоті монтажу. Справа в тому, що на відміну від традиційної, мозаїчні панно володіє певною гнучкістю, так як дрібні фрагменти закріплені на стекловолоконной сітці або склотканини. Тому наклеювання матеріалу виконуєте досить швидко, і може здійснюватися не тільки на рівні, а й на вигнуті поверхні, а також на нерівні стіни, кілька приховуючи їх вади.

Перевагою цього варіанту плитки можна назвати і те, що її НЕ доведеться різати, вдаючись до якихось спеціальних інструментів. Досить мати під рукою звичайні ножиці, так як ними нескладно відрізати фрагмент необхідного розміру від основного полотна, адже доведеться різати не саму плитку, а основу, на якій вона закріплена.

Після того, як мозаїчна плитка буде наклеєна на стіну, необхідно дочекатися висихання клею. Після цього шви між елементами мозаїки заповнюються затирочним складом обраного кольору.

Мозаїчна варіант може бути використаний для оформлення всього простору фартуха або ж в поєднанні зі звичайною плиткою, як обрамлення композиції або ж вкраплення фрагментів різного розміру та форми.

До явних недоліків обробки подібного типу можна віднести велику кількість швів, матеріал закладення яких досить швидко забруднюється і важко піддається очищенню. При кладці плитки великих розмірів цей недолік мінімізований.

 • Оздоблення фартуха керамічними плитками з установкою між ними тематичного панно, одного або декількох, завжди виглядає елегантно. Головне, щоб за кольором, малюнку і рельєфу композиція добре вписувалася в загальний дизайн кухні.
Завжди дуже оригінально на фартусі з керамічної плитки виглядають художні вставки. Головне - щоб вони пасували до загальним фоном.
Завжди дуже оригінально на фартусі з керамічної плитки виглядають художні вставки. Головне — щоб вони пасували до загальним фоном.

Завжди дуже оригінально на фартусі з керамічної плитки виглядають художні вставки. Головне — щоб вони пасували до загальним фоном.

У спеціалізованих магазинах можна знайти різні варіанти подібних панно і плитки, що йде з ними в комплексі. Укладати облицювання, придбану в комплекті, набагато простіше, так як виробник передбачає всі розміри потрібних деталей, тому не доведеться різати цілу плитку, підганяючи її для обрамлення художньої вставки. Важливо вибрати варіант, який буде гармоніювати з обраним стилем для оформлення кухні, тільки в цьому випадку, така обробка буде виглядати гармонійно.

 

Панно та плитка до неї може мати  як гладку, так і рельєфну поверхню. Вибираючи рельєф, необхідно бути готовим до щоденної очищенні його від жиру і бруду.

Якщо замислюється саме такий варіант оформлення фартуха, то необхідно заздалегідь поцікавитися цінами на подібні мистецькі вставки. Дуже часто вони за вартістю навіть перевершують всю решту облицювання стіни.

Різноманітність варіантів керамічної плитки, яку можна знайти в продажу, не дозволяє охопити описом всі варіанти. Тому дизайнерське рішення зазвичай вибирає господиня будинку. Ну а зручність експлуатації і очищення, і також усі «плюси» і «мінуси» цього популярного матеріалу — були вказані вище.

Натуральний і штучний камінь

Деякі власники житла, плануючи оформлення кухні, вважають за краще звичайної керамічній плитці натуральний або штучний камінь. У цю категорію матеріалів можна віднести керамогранітні плити, шліфовані блоки з натуральних порід, гіпсові або бетонні плитки, що імітують фактуру і колірне рішення природного каменю. Необхідно відзначити, що деякі з варіантів, що застосовуються для облаштування фартуха, відмінно виконують свої функції, але деякі матеріали використовувати не рекомендується.

Наприклад, керамограніт, велика галька, відшліфована в природних умовах, а також клінкерна плитка, мають ряд позитивних якостей , в повній мірі відповідають вимогам, що пред’являються до матеріалів для облаштування фартуха:

 • Стійкість до високих температур, а також до їх перепадів.
 • Стійкість до вологи — показник вологопоглинання становить керамограніта, 0,05%, клінкерної плитки 0,2 ÷ 0,3%. Тому натуральний камінь, а також обпалена і глазурована глина, не боїться ні пара , ні води.
 • Гігієнічність матеріалу, так як він легко очищається, в ньому не створюється сприятливих умов для розвитку колоній хвороботворних бактерій.
 • Довговічність кам’яної обробки — вона буде служити рівно до тих пір, поки не набридне господині.
 • Естетичний зовнішній вигляд дозволяє використовувати ці матеріали в різних стильових рішеннях.
 • Екологічна чистота природних матеріалів.

До нечисленних, але важливим «мінусів» відносяться висока ціна на ці оздоблювальні матеріали, низька ремонтопридатність, а також досить-таки складний монтаж кам’яного облицювання.

А ось мармурові плити — навпаки, не рекомендується використовуватися для оформлення кухонного фартуха, незважаючи на їх зовнішню привабливість. Зовнішнє враження оманливе, і мармур — дуже пористий матеріал, тому стане вбирати вологу, кухонну бруд, а також запахи. Під впливом комплексу негативних впливів  облицювальний камінь починає руйнуватися, і його зовнішній вигляд втрачає свою презентабельність.

 Фартух, оформлений плитами керамограніта
Фартух, оформлений плитами керамограніта

Фартух, оформлений плитами керамограніта

 • Керамограніт — це штучно створений матеріал з натуральних компонентів з застосуванням деяких добавок, завдяки яким його міцність в рази перевищує цей параметр природного граніту. Для облицювання фартуха керамограніт застосовується нечасто, так як ціна на нього — досить висока. Крім того, плити, виготовлені з нього, мають дуже солідну масу, що значно ускладнює їх укладання на вертикальні поверхні. Тому найчастіше при виборі для обробки саме цього матеріалу, при відсутності досвіду самостійну облицювання не проводять — довіряють його кладку досвідченим майстрам.
Кухонний фартух з шліфованої гальки.
Кухонний фартух з шліфованої гальки.

Кухонний фартух з шліфованої гальки.

 • Дуже цікаво виглядає на стіні такий матеріал, як велика галька, яка не має гострих кутів. Якщо використовується така облицювання, то у господарів з’являється можливість приховати нерівності поверхні стіни, так як камені вмуровують в бетонний розчин або клей, виготовлений на основі цементу. Технологія облаштування фартуха з круглого каменя такого розміру — досить проста, і цілком може бути виконана власноруч.

Процес включає в себе кілька етапів:

— Очищення стіни від старого облицювання.

— Нанесення на очищену поверхню насічок — для того, щоб розчин мав підвищене зчеплення з поверхнею.

— Обробка грунтовки, який створить для матеріалів хорошу адгезію, а стіну захистить від грибкового ураження.

— Нанесення, на стіну розчину. Найкраще використовувати готовий клейовий склад, який використовується для кладки плитки. Товщина шару повинна складати близько 10 мм.

— У розчин, нанесений на невелику ділянку стіни, вдавлюються камені, так, щоб на поверхні залишалася тільки одна сторона укладеного фрагмента.

— Камені укладаються щільно один до одного.

— При схоплювання розчину, його надлишки необхідно видалити з видимої сторони каменів вологою губкою. Шви між ними можна загладити рукою в гумовій рукавичці, змочивши її в воді.

— Після повного застигання клею, кам’яний фартух необхідно ще раз заґрунтувати.

— Потім фартух покривається жаростійким прозорим або чорним лаком, який застосовується для фарбування металевих печей.

— Лак, нанесений на гальку, зробить її колір більш соковитим, а також значно скоротить час її очищення від потрапив жиру і кухонних випарів.

Для укладання фартуха використовувалися природні камені різних кольорів. Такого ж ефекту можна досягти, застосовуючи напівпрозорий лак різних відтінків.
Для укладання фартуха використовувалися природні камені різних кольорів. Такого ж ефекту можна досягти, застосовуючи напівпрозорий лак різних відтінків.

Для укладання фартуха використовувалися природні камені різних кольорів. Такого ж ефекту можна досягти, застосовуючи напівпрозорий лак різних відтінків.

Необхідно відзначити, що природний камінь може мати різні колірні відтінки, але всі вони прекрасно поєднуються між собою. За рахунок такої гармонії фартух буде виглядати естетично і оригінально.

Фартух з плитки, що імітує натуральний камінь. Далеко не вся підійде для специфічних умов кухні
Фартух з плитки, що імітує натуральний камінь. Далеко не вся підійде для специфічних умов кухні

Фартух з плитки, що імітує натуральний камінь. Далеко не вся підійде для специфічних умов кухні

При бажанні для облицювання фартуха можуть бути використані і плитки, що імітують натуральний камінь. Цей матеріал найчастіше виготовляється з гіпсу, який відмінно вбирає вологу. Тому при застосуванні подібного матеріалу і прагненні зберегти його в первісному вигляді на максимально тривалий термін, рекомендується просочити плитку ґрунтовкою, а потім покрити лаком. Крім того, найкраще захистити кладку від вручений плити жаростійким склом, яке очистити від жирних крапель і випарів буде набагато простіше, ніж штучний камінь.

Читайте також:  Дизайн кухні в хрущовці

Кухонні фартухи зі скла

Якісний кухонний фартух часто виготовляється з жаро  і ударостійкого скла, що має досить велику товщину. В останні роки скло стає все більш популярним для оформлення всього кухонного інтер’єру і фартуха зокрема. І це можна легко пояснити, тим, що такий вид обробки поєднує всі якості, які необхідні для специфіки кухонного приміщення.

 

До переваг скляної облицювання можна віднести наступні її якості:

 • Абсолютна вологостійкість матеріалу.
 • Екологічна чистота.
 • Жароміцність.
 • Інертність до перепадів температур.
 • Елегантний і ефектний зовнішній вигляд.
 • Різноманітність малюнків і колірної гами.
 • Гігієнічність матеріалу — він абсолютно не вбирає запахи, жир і бруд.
 • Можливість використовувати матеріал в будь-якому з існуючих стилів оформлення інтер’єру кухні .
 • Довговічність матеріалу, їли уберігати його від сконцентрованої ударного навантаження.
Використання скла для оформлення кухонного інтер\'єру - зараз на піку популярності
Використання скла для оформлення кухонного інтер’єру — зараз на піку популярності

Використання скла для оформлення кухонного інтер’єру — зараз на піку популярності

До недоліків цього матеріалу можна віднести його високу вартість і досить велику вагу, який значно ускладнює монтаж скляної панелі. Щоб роботи були зроблені правильно, і фартух ні пошкоджений при його установці, рекомендовано довірити цей процес фахівцям.

 

Крім того, панелі найчастіше виготовляються на замовлення. При цьому майстру повинні бути надані максимально точні параметри вироби, а також інформація про те, з якого матеріалу збудована стіна будинку — це необхідно для визначення виду і місць кріплення фартуха. При відсутності коректних даних , в ході монтажних робіт по установці скляній панелі можуть виникнути чималі складнощі.

У зв’язку з тим, що пропоновані в продажу фартухи виготовляються зі звичайного і загартованого скла, при його виборі необхідно враховувати цей фактор. Вироби зі звичайного товстого скла — менш надійні , так як матеріал може лопнути при нагріванні до високих температур. Загартоване ж скло розраховане саме на високий нагрів.

Для забезпечення повної безпеки робочої зони, скляний фартух найчастіше виготовляється з цільного шматка скла, що також вимагає певної вправності при монтажних роботах.

Існує кілька різних видів скляних фартухів за дизайнерським рішенням:

Скло в даному варіанті - тільки прозорий екран, що володіє відмінними гігієнічними якостями
Скло в даному варіанті — тільки прозорий екран, що володіє відмінними гігієнічними якостями

Скло в даному варіанті — тільки прозорий екран, що володіє відмінними гігієнічними якостями

 • Прозоре скло . Цей варіант фартуха є захисним і використовується для закриття декоративного оздоблення стіни, розташованої уздовж робочої стільниці. Таким чином, облицювання стіни буде добре видно, але захищена від забруднень. Скло ж, що має необхідну загартування, очистити від будь-яких забруднень, крім паленого цукру, досить легко. Використовуючи такий варіант скляного фартуха, стіну можна декорувати будь-яким матеріалом, навіть сподобалися паперовими шпалерами.

Перевагою прозорим скляним панелі є і те, що облицювання, розташовану за екраном, можна поміняти при проведенні наступних косметичних ремонтів, змінюючи стиль інтер’єру кухні. Для цього фартух тимчасово демонтують, прибираючи кріплення, очищають стіну від старого покриття, потім облицьовують поверхня новим матеріалом. Після чого скляний фартух повертається на місце. І знову ж таки — тимчасовий демонтаж і повернення панелі на місце найкраще довірити професіоналам.

Прозорий скляний фартух іноді встановлюють так, щоб захистити від забруднень тільки найбільш вразливі долі стіни - наприклад, уздовж вручений поверхні і кухонного миття
Прозорий скляний фартух іноді встановлюють так, щоб захистити від забруднень тільки найбільш вразливі долі стіни — наприклад, уздовж вручений поверхні і кухонного миття

Прозорий скляний фартух іноді встановлюють так, щоб захистити від забруднень тільки найбільш вразливі долі стіни — наприклад, уздовж вручений поверхні і кухонного миття

Якщо немає бажання або можливості встановлювати скляний прозорий фартух уздовж всієї стільниці, то можна закріпити його тільки близько вручений плити, так як найбільше жирних плям і випарів потрапляє на вертикальну поверхню стіни в процесі термічної обробки. Можна аналогічним чином вчинити і на ділянці з кухонною мийкою.

Дуже цікаві композиції оформлення можна створити з використанням напівпрозорого матового скла
Дуже цікаві композиції оформлення можна створити з використанням напівпрозорого матового скла

Дуже цікаві композиції оформлення можна створити з використанням напівпрозорого матового скла

 • Фартух, виготовлений з матового скла , яке часто називають сатінато ,також може бути використаний в комплексі з облицюванням стіни. Але базова обробка при такому підході повинна мати яскраве забарвлення, щоб обриси її малюнків виявлялися крізь скляну поверхню. Обриси будуть проглядатися нечітко , і таким чином буде створюватися ефект м’якої розмитості ліній предметів, зображених на облицюванні.

Такий кухонний фартух виглядає досить оригінально і естетично, тому здатний прикрасити будь-який по дизайну варіант кухні.

Якщо дозволяє простір, що утворився між склом і стіною, то в ньому можна розмістити невеликі елементи, які мають яскраве забарвлення, наприклад, штучні квіти або гілки з яскраво зеленими або жовтими листям. Незайвою в даному випадку буде і стримана підсвічування, яка здатна виділити контури декоративних предметів.

Матову сторону скла найкраще повернути до стіни, так як з неї дуже складно видаляти брудні плями і краплі будь-якого походження.

Вартість матового скла — приблизно вдвічі перевершує ціну на прозорий його варіант.

Фартух з кольорового скла в монохромному виконанні
Фартух з кольорового скла в монохромному виконанні

Фартух з кольорового скла в монохромному виконанні

 • Скляний фартух, який має один колір . Кольорове оформлення може відрізнятися, бути яскравим або « приглушеним », пастельним — ці характеристики вибираються в залежності від бажання замовника і наміченого дизайнерського рішення в оформленні приміщення кухні. Одноколірний варіант фартуха, особливо якщо він має світлий колір, візуально розширить простір кімнати, так як в його поверхні буде відображатися частина її площі і предметів інтер’єру.
Скляний кольоровий фартух часто стає своєрідним «дзеркалом», яке дуже здорово візуально розширює тісний простір кухні
Скляний кольоровий фартух часто стає своєрідним «дзеркалом», яке дуже здорово візуально розширює тісний простір кухні

Скляний кольоровий фартух часто стає своєрідним «дзеркалом», яке дуже здорово візуально розширює тісний простір кухні

Декорування кольором може проводитися за допомогою наклеюється з заднього боку скла плівки або шляхом його фарбування. Причому фарбування здійснюється із застосуванням особливої технології, яка полягає в нанесенні на скло спеціальної емалі, після чого панелі піддаються впливу високих температур, тобто відбувається процес загартовування. Пройшовши таку обробку, скло стає більш міцним і довговічним. Кольорове загартоване скло інакше називають стемалитом .

 

Недоліком такого матеріалу є те, що на ньому будуть чітко видно всі брудні і жирні краплі. Тому, якщо планується підтримувати на кухні ідеальну чистоту, то скляний одноколірний фартух доведеться мити практично щодня.

Скляні фартухи дуже виграшно виглядають в поєднанні з підсвічуванням
Скляні фартухи дуже виграшно виглядають в поєднанні з підсвічуванням

Скляні фартухи дуже виграшно виглядають в поєднанні з підсвічуванням

 • Скляні фартухи з підсвічуванням — це ефектне оформлення кухонного простору. Для підсвічування плівки з обраним малюнком абофотоколажем , наклеєною на задню поверхню скла, використовуються LED-пристрої, спеціально призначені для цієї мети. Вони вбудовуються впрофілях , розташованих у верхній і нижній частині панелі. Підсвічуваннястворює ефект розширеного простору і стає декоративним елементом, який притягує до себе погляд. При цьому всі інші поверхні з розташованими на них кухонними аксесуарами залишаються на задньому плані і є другорядними.
 • Крім того, що підсвічується панель часто створює особливо комфортні умови для роботи з приготування їжі, висвітлюючи стільницю.

Природно, цей варіант, за рахунок установки електроприладів, матиме вищу вартість.

У продажу пропонується чимало варіантів скляних фартухів, прикрашених кольоровим фотодруком
У продажу пропонується чимало варіантів скляних фартухів, прикрашених кольоровим фотодруком

У продажу пропонується чимало варіантів скляних фартухів, прикрашених кольоровим фотодруком

 • Скляні фартухи, декоровані фотодрук ю. Цей варіант — один з найпопулярніших, так як володіє особливою естетикою. А крім того , багато фото і малюнки, які використовуються для декорування панелей, здатні візуально розширити невелику простір кухонного приміщення. Технологія оформлення прозорих панелей полягає в наклеюванні на скло з тильної, тобто зверненої до стіни боку плівки , на яку за допомогою спеціального обладнання наноситься вибране зображення.
Окрім цього, і так багатого розмаїття малюнків, багато фірм пропоную послугу, коли клієнт може замовити фотодрук з наданих їм графічних файлів
Окрім цього, і так багатого розмаїття малюнків, багато фірм пропоную послугу, коли клієнт може замовити фотодрук з наданих їм графічних файлів

Окрім цього, і так багатого розмаїття малюнків, багато фірм пропоную послугу, коли клієнт може замовити фотодрук з наданих їм графічних файлів

До переваг цього варіанта можна віднести різноманіття вибору малюнків і фотографій, а також можливість підсвічування таких панелей, що зробить їх щебільш декоративними.

Недоліком панелей з фотодруком є те, що при їх випадковому пошкодженні доведеться міняти всю композицію повністю. У той час як при виборі одноколірного варіанта в аналогічній ситуації пошкоджена частина скла нерідко може бути вирізана і замінена окремим фрагментом того ж кольору.

Фартух з мозаїчною дзеркальної плитки
Фартух з мозаїчною дзеркальної плитки

Фартух з мозаїчною дзеркальної плитки

 • Дзеркальний скляний фартух може бути облаштований, з великих панелей, дзеркальної мозаїчної плитки, а також плиток середнього розміру, що мають різну форму. Оригінальність такого оформлення незаперечна, але дзеркальну поверхню доведеться піддавати очищенню практично щодня, так само, як і прозоре скло. Будь-які забруднення на ньому дають ще й відображення, що посилює ефект неохайності.
А тут в ролі фартуха - взагалі суцільні дзеркала. Немає слів, оригінально, але навряд чи сподобається кожному ...
А тут в ролі фартуха — взагалі суцільні дзеркала. Немає слів, оригінально, але навряд чи сподобається кожному …

А тут в ролі фартуха — взагалі суцільні дзеркала. Немає слів, оригінально, але навряд чи сподобається кожному …

Крім цього, відбивну поверхню можна назвати «екстремальним» варіантом, так як психіка не кожної людини здатна витримати постійно рухається зображення, яке буде обов’язково помітно боковим зором.

Читайте також:  Рейлінг на кухню

Однак, завдяки відображенню в дзеркалі всього приміщення, навіть тісний кухня буде візуально здаватися набагато більше, ніж є насправді.

Фартухи з пластикових панелей

Останнім часом в будівельних магазинах з’явилися спеціальні пластикові панелі, призначені для створення кухонного фартуха. Вони зазвичай виготовляються з полівінілхлориду (ПВХ).

Фартух з ПВХ-панелей можна віднести до найбільш бюджетним варіантам
Фартух з ПВХ-панелей можна віднести до найбільш бюджетним варіантам

Фартух з ПВХ-панелей можна віднести до найбільш бюджетним варіантам

На ринку можна знайти панелі, що мають один колір, з нанесеним на них малюнком або фотографією, а також імітують мозаїчну плитку. У первісному вигляді панелі виглядають досить привабливо, і завдяки низькій ціні приваблюють викликають підвищену увагу споживачів. Але необхідно відзначити, що це часто — оманливе враження, так як цей матеріал саме в додатку до кухонним умов має безліч недоліків. Однак, він цілком підійде тим власникам житла, які обмежені в коштах або ж люблять часто змінювати дизайн приміщень квартири або будинку.

ПВХ-панелі для кухонних фартухів - недорогі, і їх цілком можна час від часу міняти, перетворюючи при цьому інтер\'єр приміщення
ПВХ-панелі для кухонних фартухів — недорогі, і їх цілком можна час від часу міняти, перетворюючи при цьому інтер’єр приміщення

ПВХ-панелі для кухонних фартухів — недорогі, і їх цілком можна час від часу міняти, перетворюючи при цьому інтер’єр приміщення

Пластикові панелі виготовляються в декількох формах. По-перше, це можуть бути названі вище спеціальні листи саме для облаштування фартуха. По-друге, в такій якості може виступати і ПВХ-вагонка , яку багато власників житла також використовують для оформлення стіни робочої зони. Який би варіант виробів з ПВХ не був обраний, необхідно сказати, що покаже він себе з часом, швидше за все, не з кращого боку, просто з-за своїх фізико-експлуатаційних характеристик.

Дешевизна ПВХ-панелей, разом з тим, ніяк не знижує їх недосконалості з точки зору повсякденної експлуатації. Але на перших порах все може бути дуже навіть непогано ...
Дешевизна ПВХ-панелей, разом з тим, ніяк не знижує їх недосконалості з точки зору повсякденної експлуатації. Але на перших порах все може бути дуже навіть непогано …

Дешевизна ПВХ-панелей, разом з тим, ніяк не знижує їх недосконалості з точки зору повсякденної експлуатації. Але на перших порах все може бути дуже навіть непогано …

Щоб розібратися, чому експерти не радять вибирати пластик для установки на кухні, а особливо в зоні робочого столу, плити і мийки, є сенс ближче познайомитися з їх «плюсами» і « мінусами».

 

Отже, на користь панелей ПВХ можна навести такі аргументи:

 • Матеріал має найдоступнішу ціну з усіх названих матеріалів.
 • Пластикові панелі, призначені для оформлення фартуха, можуть бути цільними, тобто не мати швів.
 • Монтаж облицювання ПВХ надзвичайно простий, і з ним цілком може впоратися будь-який початківець будівельник або безпосередньо сам власник житла. Простіше нікуди — облицювання найчастіше наклеюють на стіну на «рідкі цвяхи».
 • Пластик легко ріжеться звичайним канцелярським ножем зі змінними лезами. У ньому не важко, по заздалегідь зробленої розмітці, вирізатиотвори під розетку або ж для виведення кабелів і труб.
 • Пошкоджену панель можна без особливих складнощів замінити на нову. Для цього, купуючи матеріал, є сенс прикупити одне зайве виріб, так як пізніше годі й знайти обробку необхідного кольору і малюнка. Тим більше що ціна дозволяє мати навіть не одну запасну панель — було б тільки , де їх зберігати 
 • Всі матеріалу — зовсім незначний.
 • Пластикові панелі відмінно приховають всі нерівності і вади стіни. Можна навіть заховати за ними електричний кабель, закріпивши його в штрабі тими ж «рідкими цвяхами ».
 • Малюнок і колір панелей досить стійкий, тому їх можна піддавати вологому прибиранню з допомогою м’яких губок або тканини.
 • ПВХ не боїться вологи.
 • Різноманітність форм і дизайнерських рішень дозволяють вибрати підходящий для конкретного стилю варіант.
 • Панелі ПВХ відмінно поєднуються з прозорим склом, яке можна використовувати для захисту, встановивши в області вручений плити, а також миття, щоб бризки не залишали на поверхні обробки сліди.

До моментам, в яких ПВХ-панелі програють більшості оздоблювальних матеріалів, відносяться:

 • Зовсім невеликий термін експлуатації, який і в лучшем- то разі становить не більше п’яти років. Хоча деякі виробники повідомляють покупцям про десять років, але необхідно враховувати те, що зовнішній вигляд матеріалу після декількох перших років експлуатації в умовах кухні стає дуже скромним і значно відрізняється від нових панелей.
 • Матеріал істотно програє «конкурентам» навіть в первісному стані. Необхідно відзначити, що на фото в рекламних проспектах панелі виглядають набагато краще, ніж в житті. «Наскільки вони виглядають і коштують — настільки вони і довговічні» — так нерідко кажуть чесні продавці цього товару.
 • Будь-які панелі ПВХ не рекомендується встановлювати біля вручений плити без захисту жароміцним склом. Все дуже просто — при нагріванні вище температури 70 ÷ 80 градусів (а це — зовсім небагато) вони просто деформуються.
 • Пластик — недостатньо міцний матеріал, і його може бути пошкоджена внаслідок просто необережним рухом.
 • Фарба і малюнок легко стираються, якщо при очищенні панелей використовувати жорсткі щітки або миючі засоби, що містять абразивні добавки.
 • У зв’язку з тим, що панелі нещільно прилягають до поверхні стіни, в цьому зазорі створюються дуже сприятливі умови для утворення колоній цвілі, особливо в області мийки.
 • Якщо для обробки будуть використані окремі панелі, а не цілісний лист, то при впливі вологи їх краї можуть просто почати відклеюватися від стіни.
 • При нагріванні (а на кухні — це неминучість) матеріал може виділяти в навколишнє повітря некорисні для людини і навколишнього середовища випаровування.
 • Пластик вбирає і запахи, і жирні випаровування. Згодом на ньому може з’явитися нічим не видаляється жовтизна.

Знаючи, всі доводи «pro» і «contra» щодо панелей ПВХ в частині їх застосування на кухонному фартусі, можна легко зробити для себе висновки, чи потрібна така обробка вам особисто.

Сталеві кухонні фартухи

Облаштування кухонного фартуха сталевими рельєфними листами можна зустріти нечасто. Вартість подібної обробки — досить висока, та й, чесно кажучи, далеко не всім господиням вона припадає до смаку. Однак, необхідно відразу відзначити, що такий фартух відмінно поєднується з варильною поверхнею та іншими кухонними аксесуарами з нержавіючої сталі.

Багато хто думає, що сталеві поверхні підходять тільки для сучасних стилів мінімалізму, техно або хай-тек. Це не зовсім так, і доказом тому може служити нижче представлена ілюстрація. Сталеві панелі для фартухів можуть мати різні рельєфні малюнки, які можна підібрати відповідно до вибраного дизайнерським стилем оформлення кухні.

Сталевий кухонний фартух гармонійно вписався в дуже романтичний кухонний інтер\'єр
Сталевий кухонний фартух гармонійно вписався в дуже романтичний кухонний інтер’єр

Сталевий кухонний фартух гармонійно вписався в дуже романтичний кухонний інтер’єр

При бажанні сталеві поверхні можна вписати в різні стилі, зв’язавши їх з деякими меблевими і декоративними аксесуарами оформлення приміщення. Крім того, цей матеріал володіє відмінними експлуатаційними характеристиками, які повністю відповідають вимогам до обробки в умовах кухні.

Сталевий фартух - це зовсім не обов\'язково тільки відполіровані листи. На них може бути рельєфний візерунок або протравлений орнамент.
Сталевий фартух — це зовсім не обов’язково тільки відполіровані листи. На них може бути рельєфний візерунок або протравлений орнамент.

Сталевий фартух — це зовсім не обов’язково тільки відполіровані листи. На них може бути рельєфний візерунок або протравлений орнамент.

 • Матеріал не боїться високих температур, не деформується і не прогорає.
 • Сталь не вбирає в себе ніяких речовин, які можуть потрапити на фартух в процесі приготування їжі, не накопичує запахів.
 • Панелі легко миються водою з застосуванням побутової хімії або без неї.
 • Матеріал інертний до вологи. Потрапляючи на фартух, краплі просто стікають вниз.
 • Сталеві листи мають високуой міцністю, тому зашкодити облицювання з необережності — досить-таки складно.
 • На поверхні сталевих панелей при регулярному догляді ніколи не створиться сприятливе середовище для хвороботворних бактерій або цвілі.
 • Можливо, сталеву поверхню, на думку багатьох, не можна назвати досить естетичної, але в недбалості її вид дорікнути ніяк не можна.

Недоліками сталевих панелей можна назвати наступні фактори:

 • Фартух, з цього матеріалу можна очищати металевими кухонними жорсткими мочалками , так як можна подряпати поверхню. Чи не рекомендовано також використовувати для очищення полірованої нержавіючої сталі миючі засоби, що містять абразивні складові.
 • Висока ціна на сталеві панелі.

Панелі МДФ в ролі кухонного фартуха

Панелі МДФ широко застосовують при оформленні кухонних інтер’єрів. Але варто трохи краще розібратися, наскільки вони підходять для облаштування кухонного фартуха.

Панелі МДФ досить довговічні, але є у них і ряд вельми значущих недоліків
Панелі МДФ досить довговічні, але є у них і ряд вельми значущих недоліків

Панелі МДФ досить довговічні, але є у них і ряд вельми значущих недоліків

Цей вид матеріалу імітує натуральне дерево і виглядає на стіні досить презентабельно, особливо в тих випадках, коли гармоніюють з іншими поверхнями і аксесуарами приміщення. Панелі підійдуть практично для будь-якого стилю — важливо тільки підібрати потрібний відтінок кольору.

Як і всі матеріали, МДФ має свої позитивні і негативні сторони, які необхідно обов’язково знати, вирішивши оформити фартух на кухні саме цими панелями.

 

Отже, до переваг цього матеріалу відносять їх наступні якості:

 • Міцність матеріалу. Дуже складно порушити цілісність панелі випадково, так як вони не бояться механічних впливів.
 • Якщо панелі акуратно очищати кожен день, то догляд за ними не стане обтяжливим.
 • Поверхня матеріалу має непоганий стійка до вологи.
 • Простота монтажу панелей на стіну.
 • При правильній експлуатації МДФ і при відсутності якихось надзвичайних обставин обробка прослужить довгі роки.
Імітація натурального дерева - великий «плюс» будь-який обробці
Імітація натурального дерева — великий «плюс» будь-який обробці

Імітація натурального дерева — великий «плюс» будь-який обробці

У недоліки цієї облицювання можна включити такі моменти:

 • Панелі МДФ можна назвати повністю екологічно чистим матеріалом, так як при його виготовленні більшість виробників використовує формальдегідні смоли, які виділяють випаровування протягом усього періоду експлуатації обробки. Особливо активні такі виділення при нагріванні матеріалу, а на кухні цього уникнути — майже неможливо.
 • Плити МДФ мають досить високим ступенем горючості, тому вимагають додаткового захисту від високих температур, які неминуче виникають близько вручений плити.
 • МДФ складається із спресованих целюлозних волокон. Тому при попаданні вологи на незахищений спеціальної плівкою торець панелей, матеріал може почати жолобитися і розшаровуватися. Крім того, у вологому середовищі деревини цілком здатна створитися сприятливе середовище для появи цвілі або грибка. Це часто призводить до появам цілих уражених вогнищ, які починають поширюватися і на інші ділянки обробки.
 • МДФ не рекомендується очищати жорсткою металевою щіткою , так як на поверхні матеріалу обов’язково залишаться смуги.
 • Панелі, що мають акрилове покриття — більш стійкі до зовнішніх впливів, однак, і вони досить швидко втрачають свій первинний зовнішній вигляд.

Підводячи підсумки по характеристикам цієї облицювання, можна прийти до висновку, що вона — не найкращий варіант для облаштування фартуха. Втім, якщо є бажання і фінансова можливість в будь-який момент поміняти обробку на більш надійну , то можна спробувати облицювати стіну МДФ уздовж робочої зони.

           *

На закінчення хотілося б відзначити, що фартух облаштовують не тільки з готових панелей, плитки або каменю. Деякі умільці воліють підійти до цього процесу творчо і використовувати підручні матеріали. Наприклад, в хід йдуть пробки від пляшок, виготовлені з натурального матеріалу або ж звичайні пластикові різного кольору, які вмуровують на стіні в розчин. Загалом, при бажанні заощадити, дуже часто включається фантазія, а якщо з фінансами проблем немає, то матеріал для фартуха легко можна підібрати в будівельному магазині. При цьому важливо враховувати всі рекомендації, приймати в розрахунок характеристики обробки, які повинні відповідати представленим вище критеріям.

На завершення публікації пропонуємо подивитися цікавий відеоогляд з прикладами кухонних фартухів з різних матеріалів. Можливо, це допоможе зробити правильний вибір

Відео: Кухонний фартух — ключовий ділянку обробки приміщення

Ми сподіваємося, що ця інформація буде вам корисною.І не забувайте відвідувати наш сайт! ©-7588.com.ua.

1878 переглядів

Leave a Reply

Войти с помощью: 

Ваш адрес email не будет опубликован.