Утеплювач для покрівлі який краще

Однією з умов комфортного проживання у власному будинку в будь-який час року і з мінімально можливими витратами на енергоносії, які використовуються для потреб опалення та кондиціонування, виявляєте надійна термоізоляція . Причому  утеплятися повинні практично всі ділянки будівлі. Не є винятком і покрівля, про ніж , до речі, не завжди пам\’ятають недосвідчені початківці забудовники.

Утеплювач для даху який краще

Утеплювач для даху який краще

Якщо поглянути на процентне співвідношення тепловтрат будь-якої будівлі, що не має належного термоізоляції, то видно , що «левова частка» їх доводиться саме на горищне перекриття і дах. Специфіка цієї ділянки загальною конструкції будинку накладає і особливі вимоги до матеріалів, які застосовуються для його утеплення. Спробуємо розібратися в цьому питанні, щоб допомогти читачеві виключити можливі помилки і зробити правильний вибір. Отже, утеплювач для покрівлі який краще?

Необхідність утеплення покрівлі

Перш за все — необхідно розвіяти сумніви в необхідності утеплення покрівлі. З цього і почнемо .

Обмеженість площі ділянки під будівництво будинку, та й просто міркування максимально ефективного будівництва з мінімально можливими витратами, часто посувають господарів корисно використовувати горищне приміщення. Дуже популярні в наш час мансардні «поверхи», коли горище перетворюється в повноцінне житлове приміщення, за ступенем зручності і комфорту не відрізняється від інших кімнат. Можна розмістити на горищі і підсобне приміщення, наприклад, теплу комору, робочий кабінет або майстерню.

Зрозуміло, що при такому підході для корисного використання горищного приміщення ніяких сумнівів в утепленні даху не виникає. Який би тип покрівельного покриття ні обирався — жоден з них не дасть необхідного захисту від зимових холодів. А в спекотний літній період скати покрівлі до такої міри нагріваються на сонці, що перебування на невтепленому горищі стає не те щонекомфортним, але навіть зовсім нестерпним від спеки. Це теж , до речі, ніколи не варто скидати з рахунків — утеплення, а коректніше сказати — термоізоляція покрівлі допомагає забезпечити оптимальний мікроклімат в горищному приміщенні в будь-який час року.

Горищне приміщення - досить серйозний «доважок» до загальної площі приватного будинку, і буде дуже розумно використовувати його по максимуму

Горищне приміщення — досить серйозний «доважок» до загальної площі приватного будинку, і буде дуже розумно використовувати його по максимуму

А як бути тим, у кого в найближчих планах на будівництво не значиться переобладнання горища в корисне приміщення? Може, обмежитися тільки якісної термоізоляцією горищного перекриття?

Безумовно, можна обмежитися і цим. Але буде краще прислухатися до доводів на користь утеплення ще і скатів покрівлі, нехай це і пов\’язано, безумовно, з додатковими витратами:

 • Всі деталі кроквяної системи та внутрішнього облаштування горищного приміщення будуть захищені від деструктивної дії перепадів температур і вологості. Стало бути, підвищиться довговічність всієї конструкції покрівлі в цілому.

Промерзлі наскрізь крокви, іній на зворотному боці скатів, бурульки від завмерла сконденсованої вологи - все це ніяк не додає довговічності конструкції даху

Промерзлі наскрізь крокви, іній на зворотному боці скатів, бурульки від завмерла сконденсованої вологи — все це ніяк не додає довговічності конструкції даху

 • Різко зростає енергоефективність, якщо розглядати її в масштабах всієї будови. Тобто утеплення покрівлі, навіть при якісної теплоізоляції горищного перекриття, все одно внесе свою «лепту» в досягненні максимально комфортних умов при мінімальних витратах з зовнішнього джерела енергії.
 • Більшість сучасних утеплювачів має здатність ефективно поглинати звукові коливання. Утеплені скати даху не стануть «резонаторами» під час сильного дощу або випаданні граду. Особливо це актуально для покрівельних матеріалів, що традиційно вважаються «гучними» — металевих або шиферних.

Багато покрівельні покриття перетворюються під час сильного дощу або граду в «барабани», шум від яких передається і в житлові приміщення. Утеплення даху дозволяє впоратися і з цією проблемою.

Багато покрівельні покриття перетворюються під час сильного дощу або граду в «барабани», шум від яких передається і в житлові приміщення. Утеплення даху дозволяє впоратися і з цією проблемою.

 • Нарешті, те, що сьогодні здається непотрібним або тимчасово нездійсненним, може перетворитися в нагальну потребу в майбутньому. Мається на увазі, що складаються обставини можуть привести господарів будинку до думки про необхідність розширення корисної площі за рахунок горищного приміщення. Так краще мати тепле горище відразу, ніж згодом займатися цим «з нуля», що часто може бути пов\’язане з переробкою або заміною окремих елементів кроквяної системи, котрі пережили вже тривалий негативний вплив зовнішніх факторів. Іноді такі роботи неможливо провести без тимчасового зняття покрівельного покриття. Словом, вийде набагато дорожче. Так що є сенс думати на перспективу заздалегідь.

Критерії, яким повинен відповідати утеплювач для даху

Щоб зробити правильний вибір утеплювача для даху, необхідно знати критерії, за якими слід оцінювати цей матеріал. Цих критеріїв — чимало, і слід відразу зауважити, чт про повною мірою всім їм не відповідає жоден утеплювач. Так що доводиться частенько стояти перед вибором, якого з переваг віддати перевагу.

Отже, «ідеальним» матеріалом для теплоізоляції даху бачиться той, якийвідповідає всім наступним вимогам:

 • Безумовно, на першу позицію слід поставити саме термоізоляційні якості. Матеріал повинен мати низьку теплопровідність, тобто створювати в конкретних умовах застосування максимально можливий опір теплопередачі. Цей показник можна оцінити, глянувши на коефіцієнт теплопровідності, який обов\’язково вказується в переліку характеристик термоізоляції. Для утеплення покрівлі, де не особливо «розженешся» з товщиною утеплення і масою термоізоляційної конструкції, намагаються застосовувати матеріали з коефіцієнтом теплопровідності не більше 0,05 Вт / м × С °. І чим цей показник менше — тим краще.
 • На друге місце за важливістю можна поставити щільність матеріалу. Нікому не потрібні надмірні навантаження кроквяної системи. Так що чим менше буде важити достатній для створення комфортних умов утеплювальний шар, тим краще.
 • Біда багатьох утеплювачів — зайве велика гігроскопічність, тобто властивість насичуватися вологою буквально з повітря. А перезволоження завжди веде як мінімум до втрати термоізоляційних якостей. Значить, в ідеалі утеплювач повинен мати мінімальне вологопоглинання , а ще краще — виражену гідрофобність. Це особливо важливо в умовах даху, де без впливу вологи ніяк не обходиться.
 • Утеплювальний матеріал повинен зберігати свої якості в широкому діапазоні температур. Тобто термоізоляція повинна однаково добре «працювати» і при екстремальних морозах, і в пік літнього спеки .

Чи варто на вулиці страшна спека, або настали хрещенські морози - утеплювач анітрохи не повинен втрачати своїх термоізоляційних якостей

Чи варто на вулиці страшна спека, або настали хрещенські морози — утеплювач анітрохи не повинен втрачати своїх термоізоляційних якостей

 • Найважливіші якості матеріалу, особливо використовуваного для утеплення покрівлі — це показники пожежної безпеки. Це стосується стійкості до займання, здатності ставати розповсюджувачем полум\’я, димоутворення , токсичності продуктів горіння. Ідеальний матеріал бачиться зовсім негорючих , але, на жаль, в цих питанні у дуже багатьох утеплювачів — далеко не все благополучно.
 • Стабільність матеріалу, тобто його довговічність в реальних умовах експлуатації. Ідеальний утеплювач не повинен міняти форми і об\’єму , бути стійким до хімічного або біологічного розкладу, мимовільного або через зовнішнього негативного впливу того чи іншого типу.
 • Утеплювач не повинен служити живильним середовищем для мікроорганізмів, не бути привабливим місцем для гнізд комах, птахів, мишей. І це, до речі, теж вельми складна для вирішення проблема.
 • Термоізоляційний матеріал в процесі експлуатації не повинен представляти небезпеки в плані виділення шкідливих для здоров\’я людини випаровувань, інших забруднень навколишнього середовища.
 • Для тих, хто збирається проводити термоізоляційні роботи самостійно, важлива зрозумілість і простота роботи з матеріалом, що не вимагає надмірних зусиль, особливого досвіду, спеціального обладнання.
 • Нарешті, важливим критерієм для будь-якого будівельного матеріалу, в тому числі і для утеплювачів, була і залишається цінова доступність.

Як бачите, критеріїв оцінки якості термоізоляційних матеріалів — дуже багато. І зараз ми почнемо « приміряти » їх до утеплювачів, які підходять для термоізоляції скатної даху.

Який утеплювач можна вважати для покрівлі кращим?

У даній публікації мова в основному піде про найбільш поширеною в приватному будівництві похилому даху . Плоскі ж покрівлі мають своюспецифіку термоізоляції, і матеріали, що використовуються для цієї мети, можуть бути іншими. Так, широко використовуються насипні утеплювачі, спеціальні будівельні розчини з особливим заповненням, плити мінеральної вати підвищеної щільності та інші матеріали. Це питання потребує окремого детального розгляду, тому буде опущений в цій статті.

Читайте також:  Металочерепиця

А для скатних покрівель, де на сам утеплювач не буде чинитися значимого механічного впливу, намагаються все ж застосувати матеріали з невеликою питомою масою. Їх можна умовно розділити на три групи:

 • Утеплювачі з волоконної структурою.
 • Жорсткі утеплювачі з газонаповненої пористою структурою.
 • Напилювані утеплювачі.

Ці групи теж неоднорідні — матеріали можуть значно відрізнятися і за базовим складом, і за експлуатаційними характеристиками.

Утеплювальні матеріали з волоконної структурою

Спільне в цій групи матеріалів одне — всі вони представляють собою переплетення тонких волокон, за рахунок чого створюється укладений в них шар обездвиженного повітря. А це, в свою чергу, і стає термоізоляційної прошарком. А ось вихідні матеріали для виробництва волокон можуть мати серйозні відмінності, аж до своєї «природи»  мінеральної або органічної. З перших відносяться всі різновиди мінеральної вати, до другої підкатегорії — ековата на целюлозної основі.

Мінеральна вата

Для термоізоляції будівельних конструкцій в житлових будинках застосовуються два типи мінеральної вати. У першому з них волокна формуються з розплаву кварцового скла, у другому —  сировиною для виробництва служать гірські породи базальтової групи. Звідси і назви — скловата і кам\’яна (базальтова) вата.

Існує ще один тип мінеральної вати — її виготовляють з відходів металургійних підприємств, шлаків. Але в житловому будівництві вона поширення не отримала, так як програє і в утеплювальних якостях, і в довговічності. Так і з точки зору екологічної безпеки у ній теж буває не все в порядку. Одним словом, затримувати на ній своє увагу — немає особливого сенсу.

Навіть невисока ціна не служить переконливим доказом для використання шлаковати як утеплювач даху. Надто вже багато у неї недоліків

Навіть невисока ціна не служить переконливим доказом для використання шлаковати як утеплювач даху. Надто вже багато у неї недоліків

А ось до скловаті і до базальтової вати слід придивитися пильніше.

Мінеральна вата на основі скляних волокон

Для виробництва скловати в якості сировини використовується скляний бій і очищений кварцовий пісок. Після розплаву маси в печах з неї витягуються за спеціальною технологією тонкі волокна, які потім спресовуються в «килими» з використанням сполучних добавок. На заключній стадії виробництва виробляється нарізка на блоки або мати встановлених стандартом розмірів.

Процес виробництва давно відпрацьований, нестачі в сировину теж не відчувається, і тому вартість скловати — з розряду цілком доступних, що і зумовлює її широку популярність. Форма впуску — блоки (плити), мати в рулонах і останнім часом практикуються ще й зручні в монтажі плити в рулонах.

Укладання блоків скловати між кроквами - ніяких зазорів практично не залишається.

Укладання блоків скловати між кроквами — ніяких зазорів практично не залишається.

До гідності м скловати можна віднести наступне:

— Питома маса утеплювача невелика, і тому її укладання не вимагає великих фізичних зусиль, а система термоізоляції не робить істотного навантаження на конструкцію покрівлі.

— Блоки або мати скловати мають непоганий пружністю. Тобто їх можна укладати в простору, дещо менші за розмірами — вони після розпрямлення досить щільно прилягають і один до одного, і до огороджувальних елементів (в даному випадку, найчастіше — до кроквяних ніг).

— Це ж якість дозволяє значно зменшувати обсяг матеріалу при його упаковці на виробничій лінії. Така властивість дозволяє зменшити накладні витрати на транспортування утеплювача. А після зняття упаковки блоки або мати, розширюючись, приймають задані розміри.

— Матеріал гнучкий, тобто його можна без додаткового розкрою на більш дрібні фрагменти використовувати для термоізоляції складних, наприклад, криволінійних або ламаних ділянок.

Разом з тим , є у скловати і певні недоліки , про які ніяк не можна забувати:

— Такий утеплювач має досить високу гігроскопічність. Стало бути, при їївикористанні особлива увага звертається на створення надійногопароізоляційного бар\’єру з боку горища, і на можливість вільного випаровування вологи — з боку покрівлі. В іншому випадку утеплювач швидко відволожиться і втратить всі свої термоізоляційні якості.

— Скляні волокна відрізняються досить високою ламкістю. Це означає, що скловаті абсолютно протипоказані вібруючі впливу. Дрібні обламані частки волокон стають серйозним подразником для шкіри, очей і слизових оболонок органів дихання, тобто роботи по теплоізоляції слід проводити з дотриманням особливих заходів захисту. Слід продумати заходи, щоб і в процесі експлуатації повністю виключити можливість потрапляння цих частинок в атмосферу житлової зони будинку, так як вони стають причиною алергічних реакцій.

Деякі рекламні фотографії викликають подив - усміхнені люди в чистій домашньому одязі укладають блоки скловати голими руками ... Але практика доводить, що захист рук та органів дихання краще не ігнорувати!

Деякі рекламні фотографії викликають подив — усміхнені люди в чистій домашньому одязі укладають блоки скловати голими руками … Але практика доводить, що захист рук та органів дихання краще не ігнорувати!

— Емісія формальдегідів, які входять до складу сполучних, теж є одним з недоліків матеріалу. Але це в більшій мірі властиво дешевим утеплителям невідомих марок (або навіть не мають зовсім ніякої товарної марки — трапляється й таке!) Провідні виробники намагаються звести нанівець показники емісії, і багато сучасних типи скловати мають допуск до використання не тільки в житлових і громадських приміщеннях , але навіть і в освітніх і медичних установах .

Про « брендовості » скловати можна додати ще кілька слів. Справа в тому, що будівельний ринок наповнений недорогими матеріалами вельми сумнівного походження. При виробництві подібної скловати використовуються або застарілі технології, або процес технологічного контролю взагалі геть відсутня. Такі мати відрізняються високою ламкістю волокон і сильною усадкою, і скловата буквально за кілька років здатна перетворитися на труху. Природно, ні про яку якість термоізоляції покрівлі тут і мови бути не може. Так що гонитва за дешевизною нерідко обертається чималими додатковими витратами.

Якщо вже прийнято рішення використовувати для утеплення покрівлі скловату, то варто звернути увагу на якісну продукцію, наприклад, компаній «Ursa» або «Isover» .

Для прикладу давайте ближче подивимося на утеплювач з лінійки « Ursa Geo» . Для утеплення покрівлі з цього ряду підійдуть «Приватний будинок» , « М -11» і «Скатна дах» , назва якої говорить сама за себе.

Основу всіх цих матеріалів становить скловолокно з додаванням спеціальних мінеральних компонентів, що знижують характерні для скловати недоліки. Продукція цього ряду вважається абсолютно безпечною як для людини, так і для навколишнього середовища.

Упаковка утеплювача на основі скловати «Ursa» з промовистою назвою - «Скатний дах»

Упаковка утеплювача на основі скловати «Ursa» з промовистою назвою — «Скатний дах»

Продукцію компанії «Ursa»  характеризує ряд особливих переваг:

— Матеріал відноситься до групи абсолютно негорючих утеплювачів. Мало того, що утеплювач не займається сам — він здатний стати бар\’єром на шляху поширення полум\’я.

— Технологам компанії вдалося звести емісію сполучних органічних сполук до настільки низького показника, що її взагалі можна не брати до уваги — вона ніяк не впливає на чистоту повітря в приміщеннях.

— Завдяки спеціальним мінеральним добавкам, які є технологічним секретом компанії, скляні волокна отримали додаткову пружність, тобто вдалося знизити їх характерну ламкість.

— У багатьох типах термоізоляції «Ursa Geo» , зокрема, в «скатної покрівлі», використовується цікава технологія «URSA Spannfilz» . Дослівно це вираз можна перекласти як «пружний повсть». Особлива будова волоконної плити надає їй підвищену пружність, і утеплювальні блоки дуже добре встають враспор між кроквами, що дозволяє обходитися навіть без додаткового кріплення. А щільне прилягання виключає утворення пустот, незаповнених утеплювачем .

— Утеплювачі випускаються в дуже зручною для проведення укладання формі. Наприклад, матеріал «Скатна покрівля» являє собою плити в рулоні, що істотно спрощує розкрій в потрібний розмір, при наявності такої необхідності.

Дуже зручна для самостійної укладання форма випуску - плити в рулоні. Турботи з розкрою матеріалу зводяться до мінімуму

Дуже зручна для самостійної укладання форма випуску — плити в рулоні. Турботи з розкрою матеріалу зводяться до мінімуму

— Виробник гарантує тривалий термін правильно покладеної термоізоляції без втрати своїх утеплювальних якостей, без усадки і деструктуризации — не менше 50 років.

Читайте також:  Какой материал для кровли выбрать?

Основні характеристики скловолоконних утеплювачів лінійки «Ursa Geo» , відмінно походящих для термоізоляції скатної даху, наведені в таблиці.

Приватний будинокМ-11скатний дах
Коефіцієнт теплопровідності, Вт / м × ° С0,0450,0440,040
Паропроникність, мг / м × год × Па0,650,640,64
Клас пожежної безпекиКМ0КМ0КМ0
Група горючостіНГНГНГ
Діапазон робочих температур, ° С60 ÷ 22060 ÷ 22060 ÷ 220
Водопоглинання за 24 години, кг / м², не більше111
Форма випускумати в рулонімати в рулоніплити в рулоні
Розмірні параметри, мм
— довжина83507000;
9000;
10000
3900;
3000
— ширина120012001200
— товщина5050; 10150; 200
приблизна вартість1100 руб / м ³рулон 1200 × 10000 × 50 мм — 1220 руб.980 руб. при товщині 150 мм;
1070 руб. при товщині 200 мм.
Мінеральна вата на базальтовій основі

Волокна, одержувані з розплаву гірських порід габро-базальтової групи, мають ряд переваг перед скляними. Вони стають більш тонкими і довгими, у них більше виражена пружність, набагато менше крихкість. Все це надає мінеральній ваті на такій основі більш високі експлуатаційні якості. Всі достоїнства, властиві скловаті, властиві і базальтової, і є , крім того, ряд переваг.

Зовні плити з якісної базальтової мінеральної вати дуже нагадують повстяні

Зовні плити з якісної базальтової мінеральної вати дуже нагадують повстяні

Навіть візуально помітно, що якісна базальтова вата має виражено однорідну структуру, їй надаються чіткі геометричні форми. З таким утеплювачем набагато простіше працювати — нехтувати засобами захисту шкіри та органів дихання, безумовно, все одно не варто, але такого сильного роздратування, як скловата, він не викликає.

Трохи краще у базальтової вати і з гігроскопічністю — спеціальна обробка різко знижує поглинання вологи, а вироби деяких виробників і зовсім мають властивості, близькі до гидрофобности . Але це все одно не дає підстав відмовлятися від пароізоляції. Паропроникність — на висоті, тобто при створенні необхідних умов навіть проникла випадково в матеріал волога легко випарується через вентиляційні зазори покрівельного пирога.

Спеціальна обробка надає багатьом зразкам якісної базальтової вати властивості, близькі до повної гідрофобності

Спеціальна обробка надає багатьом зразкам якісної базальтової вати властивості, близькі до повної гідрофобності

У продукції відомих брендів непогано все обстоит і з показниками емісії формальдегідів — утеплювачі мають санітарні сертифікати з допуском до безпечного використання в будь-яких житлових приміщеннях. До речі , наявність копії такого сертифіката ніколи не зайвим буде перевірити при придбанні будь-якого утеплювального матеріалу.

Плити базальтової вати надзвичайно зручні в укладанні — і за рахунок точної «геометрії», і завдяки вираженою пружності. А крім того , виробники передбачають і інші «фішки». Так, наприклад , популярні у будівельників плити «ROCKWOOL ЛАЙТ БАТТС СКАНДІК » мають «підпружинений» за спеціальною технологією край, що забезпечує їх точну і надійну фіксацію на ділянці установки — між кроквами, балками, лагами.

Відмінне рішення для утеплення даху - плити «ROCKWOOL ЛАЙТ БАТТС СКАНДІК» з пружною крайової зоною, що робить монтаж простим і дуже надійним

Відмінне рішення для утеплення покрівлі — плити «ROCKWOOL ЛАЙТ БАТТС СКАНДІК» з пружною крайової зоною, що робить монтаж простим і дуже надійним

Значущих недоліків у базальтової вати (якщо мова йде про дійсно якісної продукції відомих брендів) — небагато. Мабуть, сюди можна віднести лише вищу вартість матеріалу.

Асортимент базальтових утеплювачів — досить широкий. Поряд з «важкоатлетами» в цій сфері виробництва — компаніями «ROCKWOOL» , «PAROC» , «Техноніколь», цілком гідну продукцію пропонують фірми « Басвул », «Ізобел», « Ізовол » та інші. Перед придбанням має сенс ближче ознайомитися з улюбленим брендом — у які заслуговують на довіру компаній обов\’язково є інформативні інтернет-портали , а по території Росії організована мережу представництв.

Як приклад для ознайомлення з фізико-експлуатаційними характеристиками можна взяти вже згаданий вище утеплювач «ROCKWOOL ЛАЙТ БАТТС ». До речі, ще одним його перевагою є те, що при упаковці на виробництві він стискається більш ніж удвічі за рахунок вакуумної технології. Але при знятті упаковки плити приймають задані розміри без будь-яких втрат своїх експлуатаційних якостей.

Найменування основних експлуатаційних параметрів матеріалупоказники
Коефіцієнт теплопровідності (Вт / м × ° С):0,039
Питома маса (кг / м ³)30
Група горючостіНГ
клас пожежної безпекиКМ0
Паропроникність (мг / (м × год × Па), не менше0.03
Вологопоглинання при частковому зануренніне більше 1 кг / м²
Розміри800 × 600 мм
(плити XL — 1200 × 600 мм)
товщина50 або 100 мм
(плити XL — 100 і 150 мм)
приблизна вартість— при товщині 50 мм — 145 руб. / М²
— 100 мм — 285 руб. / М²
— 150 мм — 430 руб / м²

Термін служби такої термоізоляції оцінюється не менше, ніж в 50 років.

Волоконний утеплювач на органічній основі — ековата

Цей утеплювач з\’явився в широкому користуванні не настільки давно, і багатьом навіть невідомий. А тим часом — він показує дуже непогані термоізоляційні якості.

Основою для виготовлення ековати є звичайні целюлозні волокна, одержувані з відходів деревообробки, паперу та іншого утиль-сировини. Загальний вміст целюлози в складі цього утеплювача доходить до 80 ÷ 85процентов . Решта — це добавки, щоб забезпечити біологічну стійкість матеріалу (борна кислота) і спеціальні антипірени , що збільшують стійкість целюлози до займання.

Утеплювальний матеріал на натуральній основі - основним компонентом ековати є целюлозні волокна

Утеплювальний матеріал на натуральній основі — основним компонентом ековати є целюлозні волокна

Теплотехнічні показники у ековати — дуже гідні: коефіцієнт теплопровідності знаходиться приблизно в діапазоні від 0.038 до 0.043 Вт / м × ° С , тобто цілком порівнянний з мінеральними Ватою.

Матеріал славиться своєю екологічною чистотою (звідси — і його назва), а антисептична обробка надійно захищає його від дебати і гниття, від ураження патогенною мікрофлорою. У ековату не роблять гнізд гризуни і комахи.

За ступенем горючості матеріал відноситься до групи Г 2 — слабогорючий , самозатухаючий. Продукції горіння не містять токсичних речовин, що властиво, наприклад, синтетичним утеплителям.

Ековата — досить гігроскопічна, тому питання надійної гідро  і пароізоляції продумувати доведеться однозначно. Але за рахунок капілярного будови натуральних волокон, волога також легко і випаровується з матеріалу, не порушуючи його якостей. Цікаво, що таким чином стій утеплення з ековатиздатний «автоматично» підтримувати в приміщенні оптимальний вологісний баланс .

Зволожена клейовим розчином, ековата може наноситися на поверхні напиленням. Але на зворотних сторонах скатів покрівлі цей метод виходить нерентабельним. 

Зволожена клейовим розчином, ековата може наноситися на поверхні напиленням. Але на зворотних сторонах скатів покрівлі цей метод виходить нерентабельним.

Ековату укладають по «сухий» і «мокрою» технології. Але нанесення «мокрим» способом, тобто напиленням, не особливо виправдовується на схилах покрівлі, мають з боку горища негативний ухил — занадто багато вийде відходів. Тому найчастіше цей утеплювач задувається в порожнині, які створюються за допомогою пароізоляційних мембран або внутрішньої обшивки горищного приміщення.

Утеплення схилів даху ЕКОВАТОЙ - матеріал за допомогою спеціальної установки задувається в створені порожнини

Утеплення скатів покрівлі ЕКОВАТОЙ — матеріал за допомогою спеціальної установки задувається в створені порожнини

Щільність утеплювача прошарку, в залежності від способу нанесення, становить від 40 до 75 кг / м³.

До недоліків подібного утеплите можна віднести наступне:

— Навіть «сухий метод» укладання ековати (за винятком утеплення перекриттів) вимагає наявності спеціальної установки. Крім того, для якісного виконання таких робіт потрібні добре напрацьовані навички.

— Процес укладання ековати — в будь-якому випадку виходить дуже пильним. Без засобів індивідуального захисту приступати до нього не можна.

напилювані утеплювачі

Одним з найбільш ефективних способів утеплення покрівлі є напилення пінних утеплювачів з тильного боку скатів покрівлі. При такому підходітермоізоляційний шар стає практично безшовним, тобто без залишення містків холоду.

Існує кілька типів подібних матеріалів. Але найближче «до ідеалу» за всіма критеріями якості термоізоляції наближається пінополіуретан.

Мабуть, самий надійний і ефективний спосіб термоізоляції скатної даху - напилення пінополіуретану

Мабуть, самий надійний і ефективний спосіб термоізоляції скатної покрівлі — напилення пінополіуретану

Коефіцієнт теплопровідності ППУ — дуже низький, оцінюється менш ніж у 0,03 Вт / м × ° С . Матеріал показує відмінну адгезію практично з усім поверхнями. Закрита осередок робить шар утеплення паронепроникним, тобто в ряді випадків можна обходитися без додаткових витрат на пароізоляцію.

Читайте також:  М'яка покрівля для даху будинку

Однак, всі достоїнства матеріалу поєднуються ще й з досить високою ціною на нього. Мало того, пінополіуретан синтезується безпосередньо за місцем робіт з двох вихідних компонентів, для чого застосовуються спеціальні установки. Тобто «любителям самостійної творчості»,  так чи інакше, доведеться вдаватися до виклику бригади. А це теж коштує чималих грошей.

Є, правда, застереження — в будівельних магазинах останнім часом з\’явилися одноразові міні-установки для напилення ППУ. Однак, ціна на них — нітрохи не нижче вартості послуг професіоналів.

Якщо подивитися на прайси будівельних фірм в Центральному регіоні Росії, то вартість напилення пінополіуретану товщиною 100 мм на площі 1 м² коливається в діапазоні від 1100 до 2000грн, залежно від виробника вихідних компонентів. Погодьтеся, досить недешево.

Про пінополіуретан можна говорити довго і багато, але обмежимося наведеноювище короткою інформацією. Справа в тому, що на нашому порталі такого типу утеплення приділена спеціальна публікація. У ній же, до речі, розповідається і про інший тип вспенивающем утеплювачів — піноізол , який також може застосовуватися для термоізоляції дахів.

Жорсткі утеплювальні плити на синтетичній основі

Матеріали на основі полістиролу

До цієї групи утеплювачів можна віднести всім знайомий білий пінопласт і екструдований пінополістирол. Незважаючи на спорідненість за хімічним складом, різниця в експлуатаційних якостях цих матеріалів — дуже велика.

 • Почнемо з пінопласту. І тут відразу висловимо категоричне судження, з яким,  можливо , деякі не погодяться. Проте — застосовувати пінопласт для термоізоляції скатів даху — вкрай небажано.

Незважаючи на велику кількість подібних ілюстрацій в інтернеті, використання пінопласту для утеплення скатної покрівлі - далеко не самий розумний варіант

Незважаючи на велику кількість подібних ілюстрацій в інтернеті, використання пінопласту для утеплення скатної покрівлі — далеко не самий розумний варіант

Немає слів — пінопласт підкуповує невисокою ціною, цілком гідними термоізоляційними характеристиками, легкістю, простотою монтажу. Чого щебажати?

Але давайте пильніше поглянемо на його недоліки:

— Виробництво пінопласту — досить простий процес, який вимагає надскладного обладнання. І займаються цією справою повсюдно , дуже часто не дотримуючись жодних технічних вимог. Так що говорити про якісь стандарти якості — просто смішно.

— Найголовніший недолік пінопласту — його горючість. І цей матеріал не тількидуже добре поширює полум\’я, але і виділяє при горінні смертельно небезпечні токсичні речовини. Буквально кілька вдихів — і людина отримує найпотужніше отруєння, що приводить до найсумніших наслідків. Статистика трагедій на пожежі показує, що при загорянні пінополістиролу шансів вижити у людей навіть при не сильно велику пожежу — небагато. Чи варто закладати таку «бомбу» на настільки вразливий з точки зору пожежної небезпеки ділянку будівлі, як дах?

Апокаліптична картина - горить пінопласт утеплювальна облицювання багатоповерхівки. Чи варто ризикувати у власному будинку?

Апокаліптична картина — горить пінопласт утеплювальна облицювання багатоповерхівки. Чи варто ризикувати у власному будинку?

— Не може похвалитися пінопласт і довговічністю. І тому є кілька причин. По-перше , це, по суті, склеєні воздухонаполненнимі кульки, яке досить часто легко фарбуються зусиллям пальців. Якщо в простір між цими гранулами потрапитьвода, вона запросто розірве при замерзанні плиту на частини. По-друге, сам по собі полістирол відноситься до розряду нестійких полімерів. Це говорить про те, що можуть скластися умови, коли в структурі матеріалу почнеться самораспад. Пінопласт стає пухким, розпадається на окремі гранули, втрачає свої термоізоляційні якості. А при цьому ще і відбувається активне виділення газоподібного стиролу — потужного токсину, що вражає найважливіші органи і системи людського організму.

З нестійкістю полістиролу провідні виробники теплоізоляції цілком успішно намагаються боротися. Але про масове напівкустарне виробництво вище вже згадувалося — а саме таким матеріалом в основному заполонили наші ринки.

Здається, вже цих доводів має бути достатньо, щоб відмовитися від такого утеплювача. До речі, в країнах Європи застосування такого пінополістиролу в житловому будівництві законодавчо заборонено.

Зрозуміло, що господаря вдома може залучити невисока ціна, простота і швидкість монтажу такої термоізоляції. Але краще, напевно, не ризикувати …

 • Інакше справа йде з якісними плитами з екструдованого пінополістиролу. Тут технологія виробництва — зовсім інша, і матеріал також кардинально відрізняється і своєю будовою, і експлуатаційними якостями.

Розплав полістиролу насичуємося газом за особливою технологією спінювання, і в такому стані продавлюється через формуючі дюзи екструзійної лінії. В результаті виходить однорідна газо наповнених структура з ізольованими осередками. Це і обумовлює високі термоізоляційні якості матеріалу і його підвищені показники міцності.

Незважаючи на близьке «спорідненість» з білим пінопластом в плані хімічного складу, екструдований пінополістирол - це вже матеріал зовсім іншого рівня якості

Незважаючи на близьке «спорідненість» з білим пінопластом в плані хімічного складу, екструдований пінополістирол — це вже матеріал зовсім іншого рівня якості

Які переваги перед пінопластом отримав екструдований пінополістирол?

— Чітка геометрія виробів, висока міцність, при приблизною рівній щільності матеріалів.

— Утеплювальні здатності — вище. Коефіцієнт теплопровідності знаходиться в районі 0,030 ± 0,032 Вт / м × ° С . При цьому показник теплопровідності значно менше залежить від рівня вологості на утеплювати ділянці, так як екструдований пінополістирол практично не вбирає вологу.

— Якісний утеплювач такого класу відрізняється дуже великою довговічністю. Він не розпадається завдяки стабілізувати хімічним складом. Не може зруйнувати його і замерзающая вода — у неї просто немає шансів проникнути в товщу матеріалу.

— Чи вдалося піти від вираженої горючості пінополістиролу. Введення до складу спеціальних добавок дозволило добитися показників возгораемости по класу Г2 — матеріал важко запалити, при відсутності зовнішнього джерела полум\’я він швидко згасає, і осередком поширення вогню служити не стане. А ось з виділенням токсичних продуктів при термічному розпаді — на жаль, все на тому ж рівні, що не можна також скидати з рахунків.

— Досить складна технологія виробництва, по всій видимості, є причиною того, що підробок або низькопробного «мотлоху» на ринку небагато. Якщо пінопласт доводиться зазвичай брати навмання, то екструдований пінополістирол випускається перевіреними виробниками, дотримують усіх технологічних вимог. У всякому разі — такий товар завжди є в продажу, і в цьому можна переконатися, зробивши запит у продавців відповідні сертифікати якості.

Загальним недоліком всіх жорстких термоізоляційних плит є те, що їх неможливо з високим ступенем точності підігнати під розміри утеплюється ділянки. В обов\’язковому порядку залишаються щілини, які потім доведетьсядодатково заповнювати, наприклад, монтажною піною.

Втім, жорсткість плит можна цілком використовувати і з користю. Зовсім необов\’язково встановлювати термоізоляцію виключно між крокв. Утеплювальний шар частенько виносять під крокви або розташовують над ними. Таким чином, шар міцної термоізоляції як би перетворюється в «суцільну обрешітку ». Цьому, до речі, сприяє ще і наявність ламелей для замкового з\’єднання сусідніх панелей — покриття виходить практично без наскрізних швів. Майже що повна паронепроницаемость матеріалу дозволяє при такому походіобходитися без пароізоляційної мембрани знизу. А кроквяні балки можна вдало «обіграти» при оформленні інтер\’єру «жилого» горища.

Суцільний шар плит Пеноплекса перетворився на своєрідну «суцільну обрешітку» під дахове покриття

Суцільний шар плит Пеноплекса перетворився на своєрідну «суцільну обрешітку» під дахове покриття

Серед представлених у продажу утеплювачів подібного типу максимальну популярність завоювали политі марки « Піноплекс », і ця назва навіть стало прозивним, яким тепер часто «обзивають» весь екструдований пінополістирол. У лінійці продукції цього бренду передбачено кілька різновидів матеріалу. Для утеплення даху відмінно підійдуть універсальні плити « Пеноплекс-Комфорт ». У продажу зустрічаються і плити під назвою «Скатна покрівля», але їх характеристики практично не відрізняються від «Комфорту».

Найменуванняметод випробуваньОдиниця виміручислові показники
Міцність на стиск при 10% лінійній деформації, не меншеГОСТ EN 826-2011МПа (кгс / см²; т / м²)0,25
щільністьГОСТ 17177-94кг / м³25-32
Водопоглинання за 24 години, не більшеГОСТ 17177-94% за об\’ємом0.4
Категорія стійкості до вогнюФ3-123групаГ3
Коефіцієнт теплопровідності при (25 ± 5) ° СГОСТ 7076-99Вт / (м × ° С)0,031
Звукоізоляція перегородки (ГКЛ-ПЕНОПЛЕКС® 50 мм-ГКЛ), RwГОСТ 27296-87дБ41
стандартні розміриШиринамм600 (корисна — 585)
довжинамм1200 (корисна — 1185)
товщинамм20; 30; 40; 50; 60; 80;100
Температурний діапазон експлуатаціїТУ° С-100 … 75

 

Новинка на ринку термоізоляції: PIR-плити

Напевно хтось запитає — добре б мати такий утеплювач, який би поєднував мінімально можливу теплопровідність — як у пінополіуретану, стійкість до вогню — як у мінеральної вати, гідрофобність і високу механічну міцність при малій щільності — як у екструдованого пінополістиролу. А такий матеріал є. Мова йдепро термоізоляції нового покоління, так званих PIR-плитах.

Надефективна термоізоляція нового покоління - PIR-плити

Основним компонентом таких плит є пенополіізоціанурат ( скорочено — PIR). Він являє собою газонаповнені жорстку структуру з ізольованими осередками.

Завдяки особливій технології виробництва і специфіці самого полімеру, утеплювальні плити вважаються поки що неперевершеними за своїми термоізоляційним якостям. Так, виробник заявляє про абсолютно фантастичному коефіцієнті теплопровідності в 0,022 Вт / м × ° С ! На ділі, в реальних умовах, може бути, звичайно, і побільше, але навіть 0,025 — це дуже хороший показник.

Матеріал відрізняється високою механічною міцністю — до 120 кПа при 10% деформації. При цьому щільність плит не виходить за  п рідшала 40 кг / м³

Широкий температурний діапазон експлуатації: від — 70 до    110 ° С .

Практично повна гідрофобність — закрита клітинкуне дає волозі проникати всередину.

PIR-плити можуть бути покриті фольгою, що надає їм додаткову залізанность від впливу вологи. Практикуються і інші типи покриттів.

Пазо-гребневий замок на PIR-плитах

Пазо-гребневий замок на PIR-плитах

Багато моделей плит мають зручні пазо-гребневиє замкові з\’єднання, що дозволяють закривати великі площі безшовним покриттям.

 

Утеплення даху PIR-плитами поверх крокв

Утеплення даху PIR-плитами поверх крокв

Стандартні розміри напуває — 600 × 1200 мм. Товщина вибирається за потребою — в асортиментом ряду плити товщиною від 25 до 150 мм.
Немає ніяких сумнівів — у таких термоізоляційних матеріалів велике майбутнє. Але поки широкого поширення вони не отримали — просто через високу вартість. Так, в залежності від конкретного типу , від виду зовнішнього покриття і від товщини плит, ціна на них варіюється від 682 грн./кв.м до 986 грн./кв.м.

 

Ми сподіваємося, що ця інформація буде вам корисною.І не забувайте відвідувати наш сайт! ©-7588.com.ua.

1579 переглядів

Leave a Reply

Войти с помощью: 

Ваш адрес email не будет опубликован.