Ставок на дачі своїми руками

Невеликий ставок здатний прикрасити й урізноманітнити будь-який заміський ділянку. І буде ще приємніше, якщо спорудити такий ставок своїми руками. Це може здатися складним, але при наявності якісної інструкції ніяких проблем бути не повинно.

Ставок на дачі своїми руками
Ставок на дачі своїми руками
Плаваюча зграйка декоративних рибок - краща прикраса ставка
Плаваюча зграйка декоративних рибок — краща прикраса ставка

Традиційно, робота починається з підготовчих заходів.

Етап 1. Визначаємося з місцем і розмірами

Спочатку визначаємося з місцем, в якому буде розташований декоративний водойму. Для цього враховуємо наступні моменти:

 • поблизу не повинно бути дерев, т. к. їх коріння може пошкодити дно конструкції, а листя — засмітити воду;
 • місце повинно бути відкритим, а також висвітлюватися сонцем мінімум 6 годин на день (це підвищить інтенсивність розмноження водоростей без обмеження наземних рослин);
 • по можливості бажано залишити місце для майбутнього розширення ставка;
 • площа водойми не повинна перевищувати 3% від всієї ділянки.
Звивистий ставок на дачі

Словом, чим менше площа, тим легше провести будівельні роботи. У плані глибини водойма розділимо на три рівні:

 • для рослин у берега;
 • мілководді для зимостійкою латаття;
 • заглиблення, в якому будуть зимувати риби (якщо будемо їх розводити).

Зверніть увагу! Небажано робити водойму занадто глибоким — цілком достатньо зробити заглиблення глибиною в 1,6-1,8 метра (тобто нижче за рівень промерзання грунту). Площа заглиблення не повинна перевищувати п’ятої частини всього ставка.

ставок
ставок

Етап 2. Визначаємося з матеріалом

Матеріалів, які можуть послужити основою для декоративної водойми, досить багато, але найпопулярнішими з них є наведені нижче варіанти.

 1. Готова пластикова форма, для якої необхідно лише вирити яму відповідної глибини. Простий і швидкий спосіб, що не вимагає великих фінансових витрат. Єдиним його недоліком є ​​те, що не завжди можливо надати водойми бажану форму.

   

  Готові пластикові форми
 2. Міцна (найчастіше поливинилхлоридн а) плівка товщиною в 0,5 мм — це ідеальний варіант для невеликого ставка. Для більших конструкцій бажано використовувати матеріал щільніше. Що характерно, при використанні плівки ставку можна надати практично будь-яку форму.

З огляду на те що будівництво декоративної водойми з форми навряд чи може викликати будь-які труднощі, більш докладно ми розглянемо саме другий варіант будівництва.

Етап 3. Готуємо витратні матеріали

У роботі будуть потрібні:

 

 • плівка з ПВХ;
 • руберойд;
 • камені круглі;
 • мотузка;
 • кам’яні плити;
 • лопата;
 • пісок;
 • цеглини;
 • дрібнофракційний гравій.

Приготувавши все необхідне, приступаємо до наступного етапу.

Схема пристрою ставка з гідроізоляцією
Схема пристрою ставка з гідроізоляцією

Етап 4. Роєм котлован

Крок 1. Спочатку створюємо ескіз майбутнього водойми в масштабі, вказавши розміри і ширину куртин (поличок для рослин, тобто верхнього ступеня конструкції). Це допоможе уникнути можливих труднощів не тільки при будівництві, але і при висадці рослин.

Продумуємо також акцент композиції — великий оригінальний камінь, наприклад, скульптуру або просто дерево.

Крок 2. За допомогою мотузки або піску окреслюємо передбачуваний контур водойми. Обов’язково перевіряємо, щоб все берега були на одному рівні, після чого за допомогою лопати робимо зріз дерну по периметру ставка.

робимо розмітку
робимо розмітку
робимо розмітку

Крок 3. Тепер приступимо до земляних робіт. Спочатку роєм котлован на глибину першого рівня (порядку 30-40 см) і відзначаємо лінію, від якої буде заглиблюватися на другу позначку (90 см). Далі створюємо найглибший рівень (до 1,8 метра, якщо плануємо розводити риб), витягаємо останню порцію грунту.

Котлован під ставок формується характерними уступами - куртинами для висадки рослин
Котлован під ставок формується характерними уступами — куртинами для висадки рослин

Зверніть увагу! Рекомендується регулярно перевіряти рівень берегів в ході риття котловану. При відсутності водяного рівня відповідної довжини, можна взяти просту довгу дошку і закріпити до неї 50-сантиметровий прилад.

Крок 4. Для викопування водойми бажано скористатися послугами фахівців з подібного роду робіт в супроводі невеликого екскаватора, адже робота ця досить важка. Але якщо і цей етап роботи було вирішено виконувати своїми руками, то слід бути готовим до того, що в котловані буде накопичуватися волога і доведеться копати в брудній рідині. Для виведення води можна скористатися насосом (але тільки спеціально призначеним для перекачування рідини з твердими частинками). Поруч можна викопати ще одну яму, щоб скидати туди воду.

Копаємо
Багаторівневий штучна водойма
Багаторівневий штучна водойма

Крок 5. Уважно оглядаємо дно готового котловану на предмет гілок, гострих каменів і всього, що може пошкодити плівку. Перевіряємо горизонтальність берегів, при необхідності вирівнюємо їх.

 

 

Читайте також:  Как сделать навес для машины
Уважно оглядаємо дно
Уважно оглядаємо дно

Крок 6. По периметру ставу викопуємо рів глибиною в 20 см для фіксації плівки. Потім за допомогою мотузки вимірюємо габарити для визначення необхідного розміру плівки, додаємо по 0,5 м з кожного боку.

При проведенні земляних робіт можна зіткнутися з проблемою того, куди подіти землю з ями. Відмінним варіантом вирішення цієї проблеми є підняття рівня ділянки шляхом рівномірного розподілу грунту по всій площі саду. Можливий і інший варіант — використовувати землю для спорудження альпійської гірки.

Етап 5. Укладаємо плівку

Укладання плівки

Крок 1. Покриваємо дно котловану 15-сантиметрової піщаної «подушкою», ретельно її утрамбовуємо.

Крок 2. Для захисту ПВХ-плівки від пошкоджень укладаємо шар руберойду (укладання виробляємо внахлест).

Крок 3. встеляли чашу водойми плівкою. Робимо це вільно, з невеликим запасом по берегах. Кінці плівки притискаємо цеглою.

Бутилкаучукова плівка для ставка
Бутилкаучукова плівка для ставка

Зверніть увагу! Для більшої еластичності плівки, бажано проводити укладку в сонячний день — під впливом температури плівка буде краще тягнутися і легко огинати всі виступи котловану.

Крок 4. Заповнюємо ставок водою, але обрізати зайву плівку не поспішає. Необхідно почекати приблизно 24 години, щоб поливинилхлоридн е покриття прийняло остаточний обсяг. Потім обрізаємо плівку, закладаємо її краю в заздалегідь виконану траншею, підвертаємо і засипаємо щебенем.

надаємо індивідуальність
Укладання каменів на кромку
Укладання каменів на кромку
Заповнюємо ставок водою
Заповнюємо ставок водою
Заповнюємо ставок водою
Заповнюємо ставок водою

Зверніть увагу! Нерідко ширини плівки не вистачає для цілого ставка. У таких випадках кілька шматків з’єднують між собою за допомогою спайки.

 

Читайте також:  Фотосетка для заборов

Етап 6. Облаштовуємо декоративна водойма

Крок 1. З метою запобігання осипання землі в чашу водойми зміцнюємо кромку. Це можна зробити за допомогою:

 • кам’яних блоків;
 • пластикових труб, прибитих до кілочків.

Викладаємо кромку натуральним каменем (хоча можна використовувати і цегла, плитку, інші матеріали), прикрашаємо групою валунів або однією великою брилою.

Крок 2 . Викладаємо дно водойми щебенем або камінням. Потім поміщаємо заздалегідь приготовані рослини в пластикові контейнери і розставляємо по куртинах. Бажано використовувати рослини, які насичують киснем (такі як кушир, латаття, болотник і ін.). Після цього ставок можна остаточно заповнити водою.

Зверніть увагу! Для правильного підбору гідрохімічних препаратів і насоса необхідно виміряти обсяг водойми. Для цього при заміні води зніміть показання водоміра до / після процедури наповнення.

Крок 3. Чи можемо зробити невеличкий струмок для перманентної циркуляції води — це запобіжить застій останньої. Для цього піднімаємо витік трохи вище рівня водойми і встановлюємо погружной насос для подачі води з чаші. Плануємо декорування гирла струмка, для чого можна використовувати:

 • камені;
 • ємності зі скла або глини;
 • рослинну посадку.

Крок 4. На дні водойми встановлюємо погружной насос , простягаємо труби до витоку і приєднуємо їх до очищає фільтру. Останній повинен бути напірним, тобто з передбаченої зворотного очищенням, т. К. Він набагато ефективніше, ніж звичайно.

Для забезпечення циркуляції води в ставку, на його дно встановлюється насос, від якого вода надходить на очисний фільтр і повертається назад у водойму
Для забезпечення циркуляції води в ставку, на його дно встановлюється насос, від якого вода надходить на очисний фільтр і повертається назад у водойму
установка насоса
установка насоса
установка насоса
установка насоса

Все, ставок на дачі своїми руками готовий! Залишається лише регулярно очищати його від бруду, використовувати спеціальні засоби, що пожвавлюють воду і запобігають надмірне поширення водоростей, а також прибирати рослини на зимовий час.

Слушні поради з облаштування водойми

При будівництві ставка важко уникнути деяких помилок, особливо композиційного плану. З цієї причини потрібно знати про поширені промахи, які здійснюють садівники.

 

 

 

 

Фільтр для ставка
Фільтр для ставка
 1. Перш за все, це контейнерне озеленення. Так, тут описаний саме цей варіант, оскільки він найбільш поширений, але справа в тому, що використання пластикових контейнерів перешкоджає розвитку рослин. Садівники бояться засипати ставок землею, швидше за все, через перспективу брудної води. Але боятися нічого, адже грунт для водних рослин містить велику кількість глини, яка зміцнює коріння і не вимивається водою. Але якщо цей варіант вам все-таки не сподобався, то робіть так, як сказано вище.
  Як зробити декоративний ставок в саду
  Як зробити декоративний ставок в саду

   

  Рослини для ставка
  Рослини для ставка
 2. Також нерідко берега прикрашають камінням однакового діаметра. Цього краще не робити, т. К. Подібний водойму виглядає вельми нудно. Рекомендується поєднувати дрібні камені з більш великими, але не «перегинати палицю», тобто не завалювати ними берега.

   

  ставок
  ставок
 3. Занадто глибокі ставки нагадують, якщо можна так висловитися, мішки з каменю. Відповідно до недавніх досліджень компаніям, які займаються земляними роботами, вигідніше рити глибокі водойми, адже їхні послуги оплачуються за кубометрам виритого ґрунту. Але якщо розведення риб у ваші плани не входить, то глибока водойма зовсім ні до чого.

Нарешті, запланувавши самостійне будівництво ставка, спочатку потренуйтеся — зробіть, наприклад, мініатюрний ставок, а вже потім переходите до більш габаритним композиціям. Це істотно підвищить шанси на успіх.

Проточний водонагрівач для ставка
Проточний водонагрівач для ставка
Живий ставок буде не тільки радувати ваше око теплими літніми вечорами, але і принесе деяку користь в боротьбі з комахами
Живий ставок буде не тільки радувати ваше око теплими літніми вечорами, але і принесе деяку користь в боротьбі з комахами
Самий привабливий куточок саду
Самий привабливий куточок саду
Ставок на дачі
Ставок на дачі

Удачі в роботі!

Відео — Створення ставка на дачі

 

Ми сподіваємося, що ця інформація буде вам корисною.І не забувайте відвідувати наш сайт! ©-7588.com.ua.

662 переглядів

Leave a Reply

Войти с помощью: 

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *