Навіщо потрібен фрезерний верстат?

Робота ручним фрезером по дереву

Робота ручним фрезером по дереву

При наявності фрезерного верстата реально спрощуються роботи по врізки петель, формуванню складних отворів, виїмок, різьблення по дереву і т.д. Але це зовсім не означає, що необхідно мати професійне і дороге обладнання: досить мати просте ручне пристосування.

Єдине, що потрібно — це вміти елементарно звертатися з деревом і користуватися електроінструментами. Крім цього, потрібно мати бажання, інакше без цього ніколи не буде результату. Ті, у кого бажання попрацювати немає, ті просто купують меблі або наймають майстрів, щоб, наприклад, встановити нові двері і врізати замки. Будь-яка робота, тим більше з електроінструментом вимагає певних знань, і особливо техніки безпеки.

Навіщо потрібен фрезерний верстат?

Що таке фрезер і для чого він потрібен

Фрезерний пристрій призначається для обробки як дерева, так і металу. З його допомогою, вдається формувати поглиблення або отвори будь-якої конфігурації. Це дозволяє сильно спростити такі завдання, як врізка петель і врізка замків. Зробити це за допомогою стамески і електродрилі не так-то й просто, та й часу на це йде багато.

Розрізняють стаціонарні фрезерні пристосування і переносні (ручні). Ручні електрофрези вважаються універсальними пристроями, за допомогою яких, при наявності насадок, можливе виконання операцій різного призначення, досить лише змінити положення деталі, по відношенню до пристрою або навпаки.

Стаціонарні пристрої застосовуються на заводах або фабриках, де налагоджено масове виробництво виробів з дерева або металу. В таких умовах, що ріже насадка розташовується нерухомо, а оброблювана деталь переміщається по потрібній траєкторії. При використанні ручного інструменту навпаки деталь закріплюють нерухомо і лише потім її обробляють, хоча є деталі, які вимагають фіксації ручного інструменту. У конструкції це передбачено, тому, вона і вважається більш універсальною. Це особливо актуально, коли потрібно обробити велику кількість деталей, а використовувати стаціонарний верстат не представляється можливим.

4 678x555 1 - Навіщо потрібен фрезерний верстат?
Саморобний фрезерувальний верстат — горизонтальна платформа з отвором по центру, знизу до якої кріпиться ручне пристосування.

Зустрічається чимало видів фрезерувальних верстатів, але для застосування вдома або для відкриття своєї справи, більше підійдуть універсальні моделі. Як правило, вони комплектуються набором фрез і різних пристосувань для виконання різного роду операцій. Єдине, що при наявності ручного фрезера на прості операції може піти набагато більше часу, ніж при використанні стаціонарного верстата.

За допомогою ручного фрезерувального пристрою можливо:

 • Зробити пази або виїмки довільної форми (фігурні, прямокутні, комбіновані).
 • Просвердлити наскрізні і не наскрізні отвори.
 • Обробити торці і крайки будь-якої конфігурації.
 • Вирізати складні за формою деталі.
 • Здійснити нанесення малюнків або візерунків на поверхню деталей.
 • Провести копіювання деталей, якщо необхідно.
5 678x509 1 - Навіщо потрібен фрезерний верстат?
Копіювання деталей — одна з функцій будь-якого електричного фрезерувального верстата.

Наявність подібних функцій дозволяє спростити виробництво однотипної меблів або виготовлення однакових деталей, які не пов’язані з виробництвом меблів. Це одне з основних переваг цього інструменту. Як правило, для виробництва однотипних деталей доводиться встановлювати копіювальні верстати, які призначені для виконання тільки однієї операції, що не завжди вигідно, особливо в умовах малих підприємств.

Початок роботи та догляд за інструментом

Щоб зрозуміти, як працює цей пристрій, слід ознайомитися з основними його деталями і їх призначенням.

Склад і призначення основних вузлів

Ручне фрезерні пристосування складається з металевого корпусу і мотора, який знаходиться в цьому ж корпусі. З корпусу виступає вал, на який одягаються різні цанги, службовці перехідниками. Вони дозволяють встановлювати фрези різної величини. У цангу вставляється безпосередньо фреза, яка фіксується спеціальним болтом або кнопкою, що передбачено на деяких моделях.

6 - Навіщо потрібен фрезерний верстат?
Основні елементи ручного фрезерного пристрою і їх призначення.

У конструкції фрезерного пристосування передбачена металева платформа, яка має жорстке з’єднання з корпусом. Кріпиться вона до корпусу за допомогою двох штанг. Із зовнішнього боку плита має гладке покриття, що забезпечує плавність руху в процесі роботи.

Ручне фрезерні пристосування має деякі характеристики, настройка яких здійснюється:

 • За рахунок ручки і шкали настройки глибини фрезерування. Налаштування здійснюється за кроком 1/10 мм.
 • За рахунок регулювання швидкості обертання фрези.

На початкових етапах, коли відбувається освоєння інструменту, краще пробувати працювати на малих або середніх оборотах. Хоча слід завжди пам’ятати, що чим більше обертів, тим якісніше робота. Особливо, якщо це стосується відповідальних, видимих ​​ділянок, які неможливо замаскувати.

Читайте також:  Як вибрати болгарку

Крім цих важелів є ще кнопка включення і виключення вироби, а також кнопка блокування. Ці елементи вважаються основними, що забезпечують якісне і безпечне виконання робіт. Тут же є ще й паралельний упор, який сприяє зручності в роботі. Він може бути жорстко закріпленим або з можливістю регулювання зсуву робочої області, у напрямку від центру.

Догляд за ручним фрезерним пристроєм

8 678x485 1 - Навіщо потрібен фрезерний верстат?

Зазвичай, заводський виріб потрапляє в руки людини випробуваним і змазаним, так що додаткових, якихось заходів проводити не слід. Лише в процесі його експлуатації потрібно стежити за його чистотою і справністю. При цьому, його слід регулярно очищати від пилу і міняти мастило, якщо в паспорті так написано. Особливо мастило необхідна для рухомих частин. Як варіант, можна використовувати аерозольні мастила, але можна обійтися і звичайними, типу «Літол». Не рекомендується використання густих мастил, так як за них липне стружка і пил. Якщо застосовуються аерозольні мастила, то від подібного чинника можна позбутися.

Мастила так само вимагає підошва — гладка частина корпусу. Регулярне змазування забезпечить потрібну плавність руху.

Незважаючи на це куплену річ обов’язково слід перевірити на якість збірки і наявність мастила.

На жаль, не всі виробники, а особливо вітчизняні, дбають про якість збірки. Бувають випадки, коли після перших же годин роботи у вироби відгвинчуються шурупи або гвинти, так як вони не були затягнуті відповідним чином.

Регулювання швидкості обертання

Робота будь-якого інструменту пов’язана з певними умовами, пов’язаними, в першу чергу, з характером оброблюваного матеріалу. Це може бути фанера, композитний матеріал або звичайна деревина. Залежно від цього і виставляється швидкість обертання на електроприладі. Як правило, в технічному паспорті завжди вказуються параметри роботи пристрою, в залежності від технічних характеристик і характеристик оброблюваних поверхонь, а також використовуваних фрез.

9 678x407 1 - Навіщо потрібен фрезерний верстат?
Показники швидкостей обробок при застосуванні різних фрез.

фіксація фрези

Перше, з чого починається робота, це установка і закріплення фрези. При цьому, слід дотримуватися основного правила — всі роботи виконуються з витягнутою вилкою шнура з розетки.

Фреза встановлюється за певними мітками, а якщо вони відсутні, то на глибину не менше ѕ довжини самої фрези. Як встановити фрезу на конкретну модель, можна дізнатися з інструкції, яка в обов’язковому порядку повинна бути присутньою в технічних документах на пристрій. Справа в тому, що кожна модель може мати свої конструкційні особливості і розповісти про це в статті не представляється можливим.

10 678x559 1 - Навіщо потрібен фрезерний верстат?
Установка фрези на пристрій перед початком робіт.

Є моделі як прості, так і більш «просунуті», як кажуть. У деяких моделях є кнопка блокування обертання валу, що полегшує процес установки фрези. Деякі, особливо дорогі моделі, обладнані Трещетка. Так що описати конкретно процес установки фрези не вийде, та й не має сенсу, так як кожен, хто знайомий з роботою подібних пристроїв, розбереться в момент.

Регулювання глибини фрезерування

У кожної моделі передбачена своя, найбільша глибина фрезерування. При цьому, не завжди потрібно саме максимальна глибина, а певна глибина, яка виставляється перед роботою. Навіть в тому випадку, якщо потрібна максимальна глибина, то, щоб не перевантажувати пристрій, процес фрезерування розбивають на декілька етапів, ступенями змінюючи глибину фрезерування. Для регулювання передбачені спеціальні опори — обмежувачі. Конструктивно вони виконані у вигляді диска, розташованого під штангою, на якому закріплені упори різної довжини. Кількість таких ніжок може бути від трьох до семи, причому це не означає, що чим їх більше, тим краще. Краще, якщо є можливість підстроювання кожної з ніжок, навіть якщо їх число мінімальне. Щоб закріпити цей упор в оптимальному положенні, слід скористатися фіксатором, у вигляді прапорця.

Процес регулювання глибини фрезерування виглядає наступним чином:

 • Інструмент слід встановити на рівну поверхню, після чого звільняють затискачі і рукою натискають на фрезу, щоб вона вперлася в поверхню.
 • Відкрутивши фіксатор, звільняють револьверний упор.
  11 - Навіщо потрібен фрезерний верстат?
  Вибір ніжки револьверного упору.
 • Вибирається та ніжка, яка відповідає глибині фрезерування, після цього, диск з ніжками встановлюється в правильне положення.
 • При цьому, гвинт не фіксується, а планка утримується пальцем. Після цього переміщається рухливий покажчик, щоб його свідчення співпали з нульовою відміткою.
 • Потім штанга піднімається до позначки, яка відповідає глибині фрезерування і лише потім, опускають фіксатор револьверного упору (фото нижче).
12 - Навіщо потрібен фрезерний верстат?
Таким чином, заготівля вифрезеруется на задану глибину.

На якісних дорогих моделях є коліщатко точного підстроювання глибини фрезерування.

13 - Навіщо потрібен фрезерний верстат?
За допомогою цього коліщатка можна без порушення попередньої настройки більш точно виставити глибину.

Це коліщатко (на фото вище зеленого кольору) дозволяє коригувати глибину в незначних межах.

Фрези для ручного фрезерного інструменту

14 - Навіщо потрібен фрезерний верстат?

Фреза — це ріжучий інструмент, який може мати мудру за формою ріжучу кромку. Як правило, всі фрези розраховані на обертальні рухи, тому мають циліндричну форму. Таку ж форму має і хвостовик фрези, який затискається в цанзі. Деякі фрези обладнані наполегливим роликом, завдяки чому відстань між ріжучої поверхнею і оброблюваних матеріалом залишається постійним.

Читайте також:  Види та області застосування інструменту

Фрези виготовляються тільки з якісних металів і їх сплавів. Якщо потрібно обробити м’які породи деревини, то згодяться фрези HSS, а якщо потрібно обробити тверде дерево, то краще використовувати фрези з більш твердих сплавів HM.

Кожна фреза має свої технічні характеристики, які забезпечують їй якісну і довгу роботу. Основний показник — це максимальна швидкість її обертання, яку ніколи не варто завищувати, інакше її поломка неминуча. Якщо фреза затупілась, то самостійно не слід намагатися її ув’язнити. Заточка фрез здійснюється на спеціальному, дорогому обладнанні. Адже потрібно не тільки ув’язнити фрезу, а й зберегти її форму, що не менше, важливо. Тому, якщо фреза, з якихось причин затупілась, то дешевше буде купити нову.

Найбільш ходові фрези

Є фрези, які використовуються в роботі частіше за інших. наприклад:

 • Крайколичкувальні фрези. З їх допомогою окультурюють торцеві поверхні дерев’яних заготовок. Крім фігурної кромки з їх допомогою можна сформувати шипи або виїмки, щоб з’єднати деталі. Такі фрези можуть мати на кінці підшипник, який упирається в деталь, задаючи відстань обробки.
  15 678x254 1 - Навіщо потрібен фрезерний верстат?
  Деякі види кромок фрез.
 • Пазові фрези. Це фрези для формування пазів різної форми. Вони, в свою чергу, бувають:
 • Спіральні (а) — застосовуються для формування технічних пазів, типу шип / паз.
 • Галтельні (б, д) — застосовуються для обробки поверхонь, у вигляді борозенок різної форми і глибини. Можуть бути округленими, V-подібними або фігурними.
 • Ластівчин хвіст (в, г) — використовуються для створення паза спеціальної форми, призначеного для прихованого або відкритого з’єднання деталей з дерева.
 • Фасонні (д) — призначаються для декорування дерев’яних поверхонь. Як правило, вони допомагають створювати борозенки довільної форми.
16 678x243 1 - Навіщо потрібен фрезерний верстат?
Пазові форми призначені для створення поглиблень в довільному місці заготовки.

Розрізняють фрези прості, монолітні, зроблені з цільного фрагмента металу, а є складальні. Складальні фрези складаються з хвостової частини, який служить основою для набору ріжучих елементів. Підбираючи ріжучі площині і встановлюючи їх на хвостовик, застосовуючи шайби різної товщини, можна сформувати довільний рельєф на поверхні заготовки.

17 678x463 1 - Навіщо потрібен фрезерний верстат?
Набірна фреза — це комплект з ріжучих поверхонь і шайб, що дозволяє зібрати фрезу потрібної форми.

Насправді фрез дуже багато і це лише невелика частка того, що випускається. Всі фрези відрізняються діаметром хвостовика, діаметром ріжучих поверхонь, їх висотою, розташуванням ножів і т.д. Що стосується ручного фрезерувального обладнання, то досить мати набір з п’яти найбільш ходових фрез. Якщо необхідно, то їх в будь-який час можна докупити.

Правила роботи з ручним фрезерним інструментом

Робота з електроінструментом вимагає особливих правил, тим більше, коли є швидко обертаються елементи. Крім цього, в результаті роботи утворюється стружка, яка розлітається на всі боки. Незважаючи на те, що більшість моделей обладнані захисним щитком, це не захищає в повній мірі від потоку стружки. Тому, працювати з таким інструментом краще в захисних окулярах.

18 678x483 1 - Навіщо потрібен фрезерний верстат?
На фото представлена ​​модель, де підключається пилосос для відводу стружки.

Загальні вимоги

Якщо виконувати основні вимоги безпечної роботи з електричним ручним фрезером, то кінцевий результат порадує якістю роботи і безпечним результатом. Ось ці умови:

 • Слід завжди використовувати тільки гострий інструмент. Наскільки гостра фреза можна судити за якістю обробки поверхні. До того ж, в таких умовах починає сильно грітися мотор.
 • Матеріал, який потрібно обробити, повинен бути надійно закріплений, інакше нормальної роботи не буде.
  19 678x482 1 - Навіщо потрібен фрезерний верстат?
  Застосування струбцин для кріплення заготовки.
 • Не рекомендується знімати всю поверхню за один прохід, так як це збільшує навантаження на фрезу і на інструмент (двигун). Це тягне за собою зниження швидкості обробки, а значить і до зниження якості. Тому, якщо глибина пристойна, то зайве краще прибрати за кілька раз.
 • Замінюється фреза тільки на знеструмленому агрегаті, причому одного відключення вимикачем мало. Необхідно витягнути вилку з розетки.

Вимоги не дуже складні і цілком здійсненні, а ігнорувати їх, значить наражати себе на небезпеку. І ще одне, не менш важливе — це вміння тримати в руках фрезерний інструмент і відчувати, як він працює. Якщо відчуваються серйозні вібрації, то потрібно зупинитися і проаналізувати причини. Можливо, що фреза затупілась або попався сучок. Іноді потрібно правильно встановити швидкість обертання фрези. Тут можна поекспериментувати: чи додати обертів або їх зменшити.

Обробка кромок: використання шаблонів

Обробку кромки дерев’яної дошки краще здійснювати на рейсмус. Якщо такої можливості немає, то можна скористатися і ручним фрезером, хоча це займе якийсь час. Ці роботи проводяться як без шаблону, так і з шаблоном. Якщо навички відсутні або їх зовсім мало, то краще скористатися шаблоном. Для обробки крайок застосовуються прямі кромочні фрези, як з одним підшипником в кінці ріжучої частини, так і з підшипником на початку (див. Фото).

20 678x365 1 - Навіщо потрібен фрезерний верстат?
Фрези для обробки крайок.

За шаблон можна взяти вже оброблену дошку або інший, рівний предмет. Причому довжина шаблону повинна бути більше довжини оброблюваної деталі, як спочатку, так і в кінці оброблюваної заготовки. Це дозволить уникнути нерівностей спочатку кромки і в її кінці. Тут найголовніше, щоб шаблон або предмет, що виконує роль шаблону мав гладку й рівну поверхню. До того ж його товщина не повинна бути більшою зазору, що знаходиться між підшипником і ріжучої частиною.

Читайте також:  Як вибрати болгарку

Ширина деталі менше довжини ріжучої частини

При цьому, чим довше ріжуча частина, тим важче працювати з інструментом, оскільки потрібно більше зусиль. У зв’язку з цим, краще починати роботи фрезами, у яких середня довжина ріжучої частини. Принцип роботи при обробці кромки наступний:

 • Шаблон кріпиться так, щоб він знаходився на потрібній висоті і мав рівну горизонтальну поверхню.
 • Шаблон міцно монтується до столу або іншій поверхні.
 • Фрезу з роликом встановлюють так, щоб ролик переміщався по шаблону, а фреза (ріжуча частина) по оброблюваної деталі. Для цього проводять всі необхідні маніпуляції з шаблоном, заготівлею та інструментом.
 • Фреза встановлюється в робоче положення і затискається.
 • Після цього інструмент включається і пересувається по шаблону. При цьому слід визначитися зі швидкістю переміщення, яка визначається глибиною обробки.
 • Фрезерний агрегат можна як штовхати, так і тягнути: кому як зручно.

Після першого проходу слід зупинитися і оцінити якість роботи. Якщо необхідно, то можна здійснити ще один прохід, відрегулювати положення інструменту. Якщо якість задовільний, то струбцини знімають, звільняючи оброблювану деталь.

За допомогою такого підходу вдається зняти чверть по кромці або в якійсь з її частин. Це робиться за рахунок установки ріжучої кромки так, щоб вона йшла на необхідну глибину в деталь.

21 678x330 1 - Навіщо потрібен фрезерний верстат?
Чверть, знята на меблевому фасаді.

Якщо замінити фрезу на фігурну і змістити направляючу, а також скористатися упором, реально нанести на деталь поздовжній малюнок (на фото нижче).

22 - Навіщо потрібен фрезерний верстат?
Нанесення на заготовку поздовжнього фігурного малюнка.

Якщо застосовувати подібну техніку фрезерування (з шаблоном), то можна легко освоїти техніку роботи з деревом взагалі. Після закінчення деякого часу можна відмовитися від шаблонів, так як їх установка забирає багато корисного часу.

23 678x396 1 - Навіщо потрібен фрезерний верстат?
Як зробити рівну кромку без шаблону: без досвіду тут не обійтися.

Ширина деталі більше довжини ріжучої частини

Досить часто товщина оброблюваної деталі більше довжини ріжучої частини фрези. В даному випадку поступають таким чином:

 • Після першого проходу шаблон знімається і здійснюється ще один прохід. В даному випадку шаблоном буде служити вже оброблена частина. Для цього, підшипник направляється по обробленої поверхні. Якщо ріжучої частини знову не вистачало, то доведеться здійснити ще один прохід.
 • Для остаточної обробки слід взяти фрезу з підшипником на кінці, а оброблювану деталь потрібно перевернути верхом до низу, після чого вона закріплюється струбцинами. В результаті, підшипник буде переміщатися по обробленої поверхні. Такий підхід дозволяє обробляти товсті деталі.
24 678x341 1 - Навіщо потрібен фрезерний верстат?
Підшипник направляється по обробленої поверхні, а ріжучакромка обробляє решту заготовки.

Для того, щоб освоїти роботу ручного фрезерного інструменту, буде потрібно багато чорнових заготовок, яких не шкода потім викинути. Ні у кого, з першого разу, нічого не виходило. Щоб щось вийшло, необхідно наполегливо тренуватися.

Отримання різних фігурних крайок

Якщо потрібно фігурна кромка, що швидше за все потрібно, то спочатку звертають увагу на стан цієї кромки. Якщо вона нерівна, то її доведеться вирівняти і лише потім приступати до формування фігурної кромки, підібравши відповідну фрезу.

25 678x410 1 - Навіщо потрібен фрезерний верстат?
Округла кромка.

Готувати поверхню потрібно для того, щоб фреза НЕ скопіювала кривизну, по якій буде переміщатися ролик. В даному випадку, потрібна послідовність дій, інакше позитивного результату не вийде.

Якщо потрібно обробити відверто криволінійну поверхню, то без шаблону тут ніяк не обійтися. Його можна вирізати з фанери, товщиною близько 10-ти мм, завдавши попередньо малюнок і випив шаблон електролобзиком. Край шаблону необхідно довести до ідеального стану ручним фрезером.

26 678x287 1 - Навіщо потрібен фрезерний верстат?
Нанесення малюнка на фанеру.

Щоб вифрезерувана криволинейную кромку, спочатку використовують фрезер без шаблону, здійснюючи так звану грубу обробку. Після цього закріплюється шаблон, і заготівля обробляється остаточно. Якщо є місця, де потрібно багато знімати матеріалу фрезою, то ці місця можна випиляти лобзиком.

Відео-уроки по роботі c ручним фрезером

Коли потрібно встановлювати двері, то доводиться врізати петлі. В основному, ці роботи виконуються за допомогою стамески і молотка, а ось як це зробити, скориставшись ручним фрезером — можна ознайомитися на цьому відео.

Наступне відео розраховане на тих, хто бажає зробити фрезерний верстат із залишків фанери або ламінату.

А це відео буде корисно всім, хоча воно англійською мовою. Але це не головне, головне те, що можна візуально оцінити майстерність тих, хто працює з ручним фрезером.

 •  

Ми сподіваємося, що ця інформація буде вам корисною.І не забувайте відвідувати наш сайт! ©-7588.com.ua.

1953 переглядів

Leave a Reply

Войти с помощью: 

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *