Як побудувати кутовий камін

Як побудувати кутовий камін

Мабуть, не знайдеться домовласника, який не захотів, будь у нього така можливість, поставити у себе вдома камін. Особливий інтерес представляють кутові каміни, оскільки дуже гармонійно вписуються в інтер’єр будь-якого приміщення і не віднімають корисну площу посеред кімнати. Про те, як здійснити подібне бажання, розрахувати і зробити кутовий камін своїми руками, буде описано в даному матеріалі.

З чого почати зведення каміна?

Подібні джерела тепла не відрізняються великою ефективністю (ККД — 15%) і обігрівають простір кімнати в межах видимості за допомогою інфрачервоного ізлученія.Ісключеніем є сучасні каміни з вбудованою металевою топкою закритого типу. По суті, це та ж дров’яна піч у вигляді каміна, відповідно, її ККД становить 45-50%.

 
цегельний камін
цегельний камін

Для початку слід провести розрахунок і підібрати для себе відповідний проект кутового каміна, їх існує безліч. Джерела — технічна література, спеціалізовані інтернет-ресурси, та ще наша стаття, де ми представимо вашій увазі кілька нескладних схем. Алгоритм дій наступний:

 • розрахунок кутового каміна відповідно до розмірів приміщення:
 • підбір проекту і при необхідності його коригування під вашу площа;
 • підготовка інструменту та матеріалів;
 • влаштування фундаменту;
 • зведення самого вогнища;
 • пробна протопки.

Примітка. В окремих випадках виконується облицювання стін каміна різними матеріалами під інтер’єр кімнати.

облицювання каміна різними матеіалов
облицювання каміна різними матеіалов

Розрахунок розмірів каміна

Щоб розуміти, про що піде мова далі, нижче на малюнку представлено пристрій каміна, де показані його основні елементи:

схема каміна
схема каміна

Розрахунку підлягають розміри камери згоряння і перетину димоходу. Якщо вона буде занадто велика або, навпаки, мала для вашої кімнати, то споруда буде диміти всередину або дуже слабко обігрівати простір приміщення. Тому будівництво камінів підпорядковується певним правилам:

 • площа відкритої частини топки (інакше — порталу, гирла) становить не більше 2% від квадратури кімнати. При цьому її висота не перевищує глибину топливника більше, ніж в 2 рази;
 • подова частина топки має розмір, рівний площі гирла, помноженої на коефіцієнт 0.7;
 • ширина топливника на 20-40% більше, ніж його висота. Глибину визначають, множачи значення висоти на коефіцієнт 0,5-0,7;
 • димохід в нижній частині має перетин, що становить 10-15% від площі порталу. При цьому рекомендується дотримуватися конічної форми прохідного перетину димаря;
 • висота димоходу від пода топки до зрізу труби — не менше 5 м. Мінімальний перетин — 140 х 270 мм;
 • при наявності в конструкції поддувальную каналу його перетин треба витримати розміром не менше 200 см2.
Читайте також:  Отмостка навколо будинку

Щоб було зручніше розраховувати розміри кутового каміна, нижче в таблиці показані розміри всіх його елементів для приміщень з різною площею:

Талица параметрів каміна
Таблиця параметрів каміна

Вибір проекту кутового каміна

Уявімо деякі проекти, що представляють інтерес з точки зору простоти виконання робіт. Перший — це звичайний камін для невеликої кімнати площею до 15 м2. Якщо ваше приміщення має великі габарити, то доведеться зробити перерахунок проекту за новими даними.

креслення каміна
креслення каміна

Тут не обійтися без допомоги досвідченого майстра — пічника, самостійно підібрати порядовки під нові розміри вам буде важко. Нижче показана порядовка для кутового каміна простої конструкції:

кладка порядовки каміна
кладка порядовки каміна

Дещо складніше наступний проект, зате він більш цікавий з точки зору ефективності тепловіддачі і естетичності зовнішнього вигляду. Це камін з порталом розмірами 62 х 52 см, призначений для кімнат площею 15-20 м2. Пристрій цього вогнища передбачає не тільки нижні отвори для забору повітря, але і верхні прорізи — Душнікі, звідки виходить нагріте повітря, завдяки чому прогрів приміщення відбувається інтенсивніше. Дана кутова піч-камін зажадає для будівництва наступні матеріали і пічні прилади:

 • цегла червона керамічна розміром 250 х 120 х 65 мм — 320 шт .;
 • глина — 0.1 м3;
 • пісок — 0.1 м3;
 • дверцята розмірами 130 х 140 мм — 1 шт .;
 • решітка колосникові 250 х 250 мм;
 • сталевий лист (нержавейка) товщиною 2-3 мм — 0.3 м2;
 • сталь листова товщиною 2-3 мм — 1.15 м2;
 • куточок 32 х 32 х 4 мм — 0.7 м;
 • руберойд — 2 м2;
 •  азбест в листах — 1.5 м2.

Примітка. Специфікація матеріалів дана, щоб звести кутовий камін з цегли до димової труби. Для її кладки знадобиться додатково від 120 до 180 шт. червоної цегли в залежності від висоти перекриття та покрівлі.

піч з підвищеною тепловіддачею
піч з підвищеною тепловіддачею

Конструкцією передбачено армування кладки сталевим дротом м’якою структури діаметром 2 мм. Крім того, внутрішній прохід димової труби виконується зі звичайної листової сталі, а потім обкладається цеглою з зазором 60 мм, внутрішній перетин має становити 130 х 260 мм. Також з нержавіючої сталі виготовляється відображає екран, який встановлюється всередину топки. Креслення цих деталей, та ще зольного ящика — на малюнку:

Читайте також:  Теплі стіни - опалення будинку
конструкція кутового каміна
конструкція кутового каміна
 

 

Порядовки і креслення кутового каміна з цегли з підвищеною тепловіддачею можна побачити на наступному малюнку:

зведення каміна
зведення каміна
цегляна кладка печі
цегляна кладка печі

Підготовчий етап

До підготовки відносяться такі процедури, як придбання будівельних матеріалів та необхідних інструментів. Головний матеріал — керамічна цегла, він повинен бути повнотілою, без тріщин і видимих ​​пошкоджень, бажано, з гладкими бічними поверхнями.

Примітка. Якщо проектом передбачається кладка топливника з шамотного (вогнетривкої) цегли, то до нього пред’являються такі ж жорсткі вимоги.

Навіть щоб побудувати маленький камін, необхідний мінімальний набір інструменту, що включає в себе:

 • вимірювальні пристрої (рівень, рулетка, схил);
 • кладочні інструменти (кельма, кельму, терка);
 • інструмент для різання або кілки каменів (кирка, болгарка).
набір пічника
набір пічника

Як правило, всі кутові класичні каміни з цегли будуються на глиняно-піщаному розчині в співвідношенні 1: 1. Його можна придбати в готовому сухому вигляді в торговій мережі або діяти дідівським методом: накопати глини, замочити її у воді на 3 діб, а потім продавити крізь сито. Суміш перемішується з водою до такої міри, щоб розчин легко сповзав з кельми, але не містив зайвої води.

пристрій фундаменту

Простіше і надійніше за все виконати фундамент у вигляді залізобетонної плити. Для цього потрібно заглибитися в землю на 30 см, утрамбувати її і насипати подушку з щебеню висотою 100 мм. Потім, відступивши 50 мм від існуючих стін, встановити опалубку з дощок, а потім накрити її разом з ямою поліетиленовою плівкою. Вона послужить гідроізоляцією, а з бетону не йтиме молочко.

Важливо. Розміри фундаменту повинні перевершувати габарити каміна не менше ніж на 5 см в кожну сторону. Пов’язувати його з підставою будинку не допускається.

закладка фундаменту під камін
закладка фундаменту під камін

Всередину не завадить на невеликих підставках укласти сітку, пов’язану з арматури діаметром 10-12 мм. Розміри осередків сітки — 100-150 мм. Склад бетону для ручного розмішування такий: 1 частина цементу М400, 3 частини піску, 7 частин щебеню середньої крупності. Готовий бетон укладають в опалубку поверх плівки, загладжують теркою по рівню і залишають до повного затвердіння на 3 тижні.

Зведення кутового каміна

В принципі, кладка каміна практично не відрізняється від зведення цегляних печей. Підстава вкривається руберойдом, після чого проводиться кладка відповідно до порядовками. До початку зведення поверхні стін, прилеглих до каміна ззаду, вкривають листами азбесту, поверх якого рекомендується наклеїти теплоотражающий шар з алюмінієвої фольги. Земляні роботи ведуть, дотримуючись такі правила:

 • кожен ряд викладають «на суху», підганяють камені, а потім кладуть на розчин;
 • цеглу перед укладанням обов’язково занурюють у воду на пару хвилин;
 • розчин наноситься кельмою на попередній ряд, а не на новий цегла;
 • цегла на місці фіксують сильним натисканням або легким прістуківаніем;
 • сама гладка сторона каменю повинна бути повернута всередину каміна;
 • залишки вибився розчину прибирають, а стіну витирають насухо кожні 3-4 ряди.
 • дотримання горизонталі і вертикалі перевіряють на кожному ряду кладки.
Читайте також:  Ковпакова піч для опалення будинку
правила кладки
правила кладки

Порада. Якщо не планується робити оформлення кутових камінів, то під час кладки рекомендується дотягне розчин до лицьової частини стінки. Тоді вийде гарний щельовідні шов.

Кутовий фальш-камін з гіпсокартону

У зв’язку з тим, що на ринку з’явилося безліч сучасних виробів і матеріалів, будівництво камінів значно спростилося. Дуже популярними стали камінні топки з металу зі скляними дверцятами та декоративні електрокаміни. По суті, металева топка — це та ж піч, до неї приєднують димохід з сендвіч-труби, а зовні все спорудження оформляється у вигляді каміна. Це здійснюється за допомогою гіпсокартонних листів, як показано на схемі:

камінна топка з металу
камінна топка з металу

Важливо. Щоб встановити своїми руками металеву топку і оформити як кутовий камін, з метою пожежної безпеки потрібно брати вогнестійкий гіпсокартон.

Як бачите, кладка з цегли або каменю зводиться тільки на висоту камінної топки, а димохідна труба зашивається гіпсокартонними листами. Для циркуляції повітря в них вбудовуються вентиляційні решітки. Ще простіше і зовсім без фундаменту можна влаштувати електричний фальш-камін і облицювати його гіпсокартоном по оцинкованих профілів.

каркас з оцинкованого профілю
каркас з оцинкованого профілю

Примітка. На фото показана збірка звичайного пристенного каміна, але принцип монтажу залишається таким же.

Змонтовані ГКЛ можна облицювати штучним каменем, обклеїти шпалерами або іншим матеріалом, вибір дуже широкий. Правда, подібний кутовий камін з гіпсокартону не принесе в будинок багато тепла, але як яскравий елемент інтер’єру виглядати буде чудово.

пристінний камін
пристінний камін

висновок

 

Самостійно подолати подібне будівництво не так вже й просто. Треба правильно вибрати місце, вивести цегляний димохід, скласти камін за всіма правилами і виконати обробку. У цій справі вам можуть допомогти поради майстра-пічника, ми рекомендуємо консультуватися з ним постійно. Тоді домашній кутовий камін, побудований своїми руками, принесе в ваш будинок тепло і затишок, а ще в ньому можна смажити м’ясо або піч рибу.

Ми сподіваємося, що ця інформація буде вам корисною.І не забувайте відвідувати наш сайт! ©-7588.com.ua.

1558 переглядів

Leave a Reply

Войти с помощью: 

Ваш адрес email не будет опубликован.