Як правильно зробити заземлення будинку

Сучасні квартири і будинки, незалежно від того, розташовані вони у великих містах або маленьких поселеннях, насичені електроприладами різного призначення. Люди прагнуть використовувати доступні блага цивілізації в повному обсязі.

 Практично в кожному будинку сьогодні є великий набір побутової техніки, від великої — бойлери, пральні машини, кондиціонери, садові та будівельні ручні електроінструменти, до дрібної — кухонні електроприлади, телевізори, аудіо- відео техніка, комп\’ютери, фени, лікувальні домашні прилади, техніка для зв\’язку та відпочинку.

Вся ця техніка або безпосередньо працює від електроенергії, або використовує її для підтримки в працездатному стані за допомогою зарядних пристроїв. Електроприлади оточують нас всюди — вдома, на роботі, в громадських місцях. Можна сказати, електроенергія пронизала весь наш побут.

Для чого потрібно заземлення

Тим часом, електроенергія являє собою велику небезпеку і вимагає грамотного поводження з електроспоживачами. Небезпека ця полягає в ураженні електричним струмом. При випадковому або аварійному потраплянні напруги на корпус або інші частини пристроїв, в нормальному стані не знаходяться під напругою, це може виявитися смертельно небезпечним. Заземлення житлового будинку направлено на запобігання цієї небезпеки.

chernovik - Як правильно зробити заземлення будинку

Основним документом, в якому викладено вимоги до захисного заземлення, є ПУЕ (Правила улаштування електроустановок). У цьому документі передбачено два види заземлений в залежності від виконуваної функції: робоче та захисне. Робоча заземлення відноситься до професійного вигляду робіт, в побутових умовах виконувати його не потрібно. Тому в подальшому буде розглядатися захисне заземлення будинку.

Заземлення в старому будинку

chernovik 1 - Як правильно зробити заземлення будинку

У старому будинку все виявляється складніше. Нова побутова техніка не підключається до старих розеток — вилка не підходить. А в інструкції на техніку зазначено, що категорично забороняється її використання без заземлення. Доводиться розбиратися, чи є і в якому стані заземлення в панельному будинку, якщо він старої споруди або, тим більше заземлення в дерев\’яному будинку. У недавні часи побутова техніка не вимагала заземлення, і заземлення в старих будинках було необов\’язковим. З появою сучасної техніки це питання доводиться вирішувати заново. Особливо це стосується старих приватних будинків. У переважній більшості випадків заземлення в приватному будинку відсутній.

Читайте також:  Як захистити квартиру від перевищення напруги

Системи заземлення будинку

chernovik 2 - Як правильно зробити заземлення будинку

Електроживлення житлових будинків здійснюється тільки по мережах з глухозаземленою нейтраллю. Для таких мереж Гост Р 5051.2-94 регламентує застосування заземлення за схемами TN і TT.

Особливістю системи TN є те, що заземлюються частини споживачів з\’єднані з нейтраллю джерела живлення нульовими провідниками. Включає в себе три схеми:

  • TN-C. Нульові провідники — робочий і захисний — представлені одним провідником по всій довжині лінії. Повсюдно поширена в старих будинках. В даний час використовувати не рекомендується.
  • TN-CS. Аналогічна підсистемі TN-C, але на вводі в будинок виробляється розщеплення загального провідника на нульовий робочий і окремо нульовий захисний. При цьому потрібно зробити додатково повторне заземлення житлового будинку. Рекомендується замість TN-C.
  • TN-S. Нульові провідники — робочий і захисний — прокладені окремо по всій довжині лінії. Забезпечує найбільшу безпеку. Рекомендується в сучасному будівництві. Вимагає застосування в трифазній мережі п\’ятижильним, а в однофазної — трьохжильного кабелю.

chernovik 3 - Як правильно зробити заземлення будинку

На відміну від попередньої системи в системі TT глухозаземленою нейтраллю джерела живлення не з\’єднується провідниками з заземлюють частинами споживачів. Для захисного заземлення споживачів необхідно окреме заземлюючих пристроїв. Застосування системи TT раніше було заборонено. Тепер її застосування можливо, але тільки за умови установки в будинку УЗО. Як мінімум, одного на вводі в будинок. Найбільш доцільні і економічні системи заземлення для приватного будинку по схемам TN-CS і TN-S.

Як зробити заземлення будинку

Для того, щоб прийняти рішення, як правильно зробити заземлення будинку, потрібно з\’ясувати, яка з систем заземлення була застосована в підведеної до будинку лінії електропередачі.

chernovik 4 - Як правильно зробити заземлення будинку

У старих системах електропостачання трифазна система виконана чотирижильним кабелем, а однофазна — двожильним. Спеціальна жила для захисного заземлення в них відсутній. А нульова жила заземлена у джерела електроенергії. Тобто використовується схема заземлення будинку TN-C. У більшості випадків саме така підводка електроенергії вироблялася до будинків приватного сектора. Тому заземлення в приватному будинку доводиться робити заново. При цьому потрібно не тільки робити контур заземлення будинку зовні, що входить до складу повторного заземлення, а й переробляти внутрішню електропроводку. В результаті реалізується схема заземлення приватного будинку по типу TN-CS.

Читайте також:  Выбор распределительных щитков

Якщо в кабелі, подведенном до вашого будинку, є спеціальна жила для захисного заземлення, значить, є можливість реалізувати схему TN-S. Виконувати додатково повторне заземлення будинку може знадобитися тільки в разі потреби його блискавкозахисту.

Щоб виконати заземлення приватного будинку своїми руками грамотно і з розрахунком на тривалий термін служби, зовсім не обов\’язково бути професійним електриком.

Почнемо розгляд питання, як зробити заземлення будинку, з більш простого випадку. Уявімо, що до вашого будинку електроенергія підведена по сучасній схемі — зі спеціальною жилою для захисного заземлення. У цьому випадку робота щодо заземлення буде виконуватися тільки всередині будинку. У щиті, куди здійснюється введення кабелю, має бути дві шини:

  • для нульової жили кабелю;
  • для жили захисного заземлення.

Нульова шина повинна бути ізольована від корпусу щита, а заземлювальна — закріплена безпосередньо до корпусу із забезпеченням електричного контакту. Нульова і заземлювальна жили підключаються до відповідної шині. При цьому з\’єднання шин між собою категорично забороняється. Підводка до кожного споживача, який вимагає заземлення, повинна виконуватися трижильним кабелем. Заземлювальну повинна приєднуватися до призначеному для цього контакту. Всі розетки в будинку повинні бути із заземленням (евророзетки).

chernovik 5 - Як правильно зробити заземлення будинку

Якщо підводка електроенергії виконано кабелем без заземляющей жили, у вступному щиті необхідно зробити розщеплення нульової жили. У щиті як і раніше повинні бути нульова і заземлювальна шини. Але в даному випадку необхідно з\’єднати їх між собою. А до споживачів, як і в першому випадку, повинні бути підведені дві жили — нульова і заземлювальна від відповідних шин. Це і називається розщепленням нульової жили. При цьому заземлювальна шина повинна бути з\’єднана з повторним заземленням, що споруджуються безпосередньо біля будинку.

Читайте також:  Освітлення в стилі лофт

Як зробити повторне заземлення

Повторне заземлення безумовно необхідно при використанні схем заземлення TN-CS і TT. При використанні схеми TN-S воно може знадобитися для пристрою блискавкозахисту. Повторне заземлення обладнується безпосередньо біля заземлюється будинку. Конструктивно таке заземлення включає в себе заземлитель і заземлюючий провідник. В якості заземлювача використовуються металевий штир, куточок, труба. Зазвичай застосовуються не один, а кілька заземлювачів. Найчастіше беруться три заземлювача, з яких утворюється контур у вигляді трикутника. Відстань між заземлювачами повинна бути близько 2 м. Заземлители забиваються на глибину не менше 2-3 м. Між ними риється неглибока траншея (приблизно 50 см.). У неї укладаються горизонтальні з\’єднувачі, звичайно що виконуються із смугового металу. Все заземлювачі з\’єднуються між собою у вигляді замкнутого контуру. Кращий спосіб з\’єднання — зварювання. Від контуру також по траншеї укладається заземлювальний провідник, що з\’єднує контур заземлення заземлення корпусу в вступному щиті. Зробити такий пристрій заземлення будинку не становить труднощів. Але краще зробити заземлення в приватному будинку з використанням типових комплектів, пропонованих промисловістю, наприклад, ZANDZ-6, або комплектів для реалізації типових схем заземлення: «Вороняча лапа», «Комбінована заземлення», «Замкнутий контур заземлення будинку».

chernovik 6 - Як правильно зробити заземлення будинку

Застосування таких комплектів гарантує правильне заземлення будинку і забезпечить безпеку людей при роботі з електроприладами.

Ми сподіваємося, що ця інформація буде вам корисною.І не забувайте відвідувати наш сайт! ©-7588.com.ua.

1666 переглядів

Leave a Reply

Войти с помощью: 

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *