Дах з очерету своїми руками

Камиш застосовувався в якості покрівельного покриття споконвіку. Мало того, у багатьох країнах він був мало не єдиним варіантом створення дахів аж до того, часу, як людина винайшов і став застосовувати для цієї мети керамічну черепицю, дахове залізо, руберойд, шифер, а потім і більш інноваційні матеріали. У зв’язку з їх появою, очерет практично повсюдно не те, що відійшов «на задній план», а взагалі перестав заготовляти в якості будівельного матеріалу. І сьогодні багато хто навіть не підозрюють, що він є відмінним покриттям для приватного будинку, володіє численними перевагами перед сучасними покрівельними матеріалами.

Дах з очерету своїми руками
Дах з очерету своїми руками

Але останнім часом інтерес до цього виду покрівлі відродився, і таке покриття знову стало набирати популярність. Але треба відразу сказати, що дах з очерету своїми руками — це не настільки просте завдання, як може здатися спочатку. Перш ніж приступати до реалізації такого проекту, необхідно ретельно вивчити відпрацьовану технологію її зведення, так як вона дуже істотно відрізняється від робіт з будь-якими іншими покрівельними матеріалами .

Кілька слів про переваги і недоліки очеретяних покрівель

Основна причина відмови від очеретяної покрівлі полягала, швидше за все, в трудомісткості заготівлі сировини, його підготовки і монтажі на кроквяну систему. Зрозуміло, що набагато простіше кинути на скати даху профнастил або шифер. Але багато хто не думають про те, що влітку доведеться мучитися від спеки, а взимку — переплачувати за опалення. Так, намагаючись заощадити на покрівельний матеріал, можна «забезпечити» себе дискомфортом на довгі роки проживання в будинку.

Виходом стають штучно виготовлені утеплювачі , які монтують під покрівлю або на горищне перекриття. Вони дійсно захищають приміщення від перегріву і зберігають в них тепло в зимовий період. Однак, протягом усього терміну своєї експлуатації така термоізоляція виділятиме шкідливі для здоров’я мешканців будинку випаровування.

І ось в останні роки, коли інформація про те, що більшість сучасних будівельних продуктів негативно впливають на організм людини, стала загальнодоступною, багато власників приватного житла цілеспрямовано повертаються до екологічно чистих матеріалів, до числа яких належить і очерет.

Доводиться погодитися з тим, що перші кроки по поверненню очеретяних покриттів в ужиток зробили власники заміських ресторанів і готелів, з метою залучення клієнтів. Вони почали зводити будівлі в певних стилях, в які ідеально вписуються дахи та стіни з очерету.

Дякувати за відродження популярності очеретяних покрівель треба, по всій видимості, креативних власників кафе, ресторанів, міні-готелів, баз відпочинку
Дякувати за відродження популярності очеретяних покрівель треба, по всій видимості, креативних власників кафе, ресторанів, міні-готелів, баз відпочинку

Надихнувшись цим прикладом, багато власників будинків, які бажають зробити свій житло не тільки екологічно чистим, але і надати йому ексклюзивний зовнішній вигляд, почали використовувати для покрівлі цей унікальний матеріал. Тому, а також завдяки численним позитивним характеристикам очерету, попит на цей покрівельний матеріал почав стійко зростати.

 

Камиш володіє широким діапазоном унікальних якостей , до яких відноситься наступне:

 • Найважливішою перевагою очеретяного покриття можна назвати його теплоізолюючі здібності. Так, навіть при дуже низьких зимових температурах, воно не дає йти теплу через дах. Влітку ж товстий шар очерету захищає приміщення від перегріву, зберігаючи в будинку прохолоду. Завдяки цьому не доведеться вдаватися до додаткових теплоізоляційних робіт.
 • Камиш виростає у вологому середовищі, і тому абсолютно несприйнятливий до впливу води. Він не стане підгнивати, зопрівати, і що дуже важливо, в ньому вкрай неохоче селяться цвіль, грибок або мох.
 • Відзначається висока стійкість матеріалу до негативних зовнішніх впливів — ультрафіолетового проміння, перепадів температур, атмосферних опадів, вітровим навантаженням.
 • Укладання очеретяної покрівлі супроводжується створенням природної вентиляції для горищних приміщень і підпокрівельного простору. Це властивість покриття дозволяє у багатьох випадках відмовитися від додаткової паро  і гідроізоляції конструкції.
Товстий шар очерету, що володіє трубчастої порожнистої структурою, воздухонаполненнимі проміжки між стеблами - що ще може бути краще для високоефективної термо- і звукоізоляції ?!
Товстий шар очерету, що володіє трубчастої порожнистої структурою, воздухонаполненнимі проміжки між стеблами — що ще може бути краще для високоефективної термо- і звукоізоляції ?!
 • Шари очерету, за рахунок його порожнистої трубчастої структури, є відмінним звукоізоляційним матеріалом. Такий дах поглинає шуми, ніколи не буде резонувати. До речі, це якість, поряд з термоізоляційними властивостями, спонукає власників будинків використовувати очеретяні мати і для обшивки стін.
 • Камишове покриття, на відміну від металевого, не є накопичувачем статичної електрики, тому виключається ризик потрапляння в нього грозових розрядів — блискавок.
 • Тривалий термін служби. Такі покриття не вимагають капітального ремонту протягом 55 ÷ 60 років, їх не потрібно очищати і фарбувати. При виникненні необхідності проведення невеликого ремонту, операції можуть полягати в установці латок, тобто на пошкоджених механічним чином місцях закріплюються пучки нового матеріалу. Новоустановлений сніп спочатку може дещо відрізнятися від усього покриття по відтінку, але протягом року, під впливом зовнішніх чинників, колір зрівняється.

Потрібно відзначити, що з часом колір очеретяних скатів не тільки не тьмяніє, а  навпаки, стає більш глибоким і благородним. Це допомагає такій покрівлі відмінно вписується в гармонію навколишнього природного середовища.

 • Надаються широкі можливості створювати складні архітектурні конструкції даху, завдяки гнучкості стебел рослини.
Будь-яких обмежень для фантазії при створенні очеретяних дахів - напевно, і немає
Будь-яких обмежень для фантазії при створенні очеретяних дахів — напевно, і немає

До негативних моментів очеретяного покриття відносять:

 

 

 • Горючість матеріалу. Саме з цієї причини багато хто сумнівається, і тому не вирішуються зупинити свій вибір на очереті для покриття даху. Однак, потрібно зазначити, що дуже багато будівельних матеріалів мають тим чи іншим ступенем горючості , і в першу чергу до них потрібно віднести дерево, з якого вибудовується більшість стропильних систем . Крім того, якщо очеретяне покриття зроблено з дотриманням усіх вимог протипожежної безпеки, то загоряння від потрапили на покрівлю іскор стає вкрай малоймовірним.

До протипожежних заходів відноситься обробка настелений покриття вогнезахисними просоченнями. Правда, доводиться погодитися, що дане засіб з часом вимивається, і просочення періодично потрібно оновлювати. Але, до речі, в багатьох європейських країнах очеретяні дахи і взагалі не покриває антипіренами — з метою збереження 100-процентної екологічної чистоти покриття.

 • Природним «ворогом» очеретяних покрівель можуть ставати птиці, які або намагаються організувати гнізда в настільки зручному і теплому покритті , або розтягнути матеріал для будівництва гніздівель в інших місцях. З цим, правда, можна успішно боротися, якщо укладати матеріал дуже щільно, і не допускати того, щоб окремі тростини виступали за загальний шар покриття.
Птахи не завдадуть шкоди вашій очеретяною даху, якщо вона буде покладена щільно, з дотриманням всіх правил
Птахи не завдадуть шкоди вашій очеретяною даху, якщо вона буде покладена щільно, з дотриманням всіх правил
 • Висока вартість і трудомісткість монтажних робіт. Раніше, коли очерет застосовувався повсюдно для покриття дахів будинків, він, ймовірно, коштував копійки, а покрівлю міг облаштувати кожен власник житла самостійно, так як це вміння передавалося від батька синові. Сьогодні ж як сам матеріал, так і роботи по його укладанню стоять вельми недешево. Залежно від якості і різновиди сировини, середня ціна на матеріал варіюється від чотирьохсот до півтори тисячі рублів за квадратний метр. А при складній укладанні ціни взагалі стають «космічними ».

Як вибрати і заготовити очерет самостійно?

Напевно, перш ніж переходити до розгляду будови очеретяних дахів, слід ближче познайомитися з матеріалом. Зокрема — розібратися, що він собою являє, коли і як проводиться його заготівля, які прийоми використовуються для ув’язки зрізаних рослин.

Зарості очерету можна зустріне на більшості водойм в практично будь-яких регіонах країни
Зарості очерету можна зустріне на більшості водойм в практично будь-яких регіонах країни

Отже, очерет є однорічним рослиною і росте в прибережно-водних зонах практично у всіх регіонах Росії. Його стебла можуть мати в перерізі круглу, квадратну або трикутну форму, по висоті вони досягають 2,5 ÷ 3 метрів. Тільки в наших широтах налічується більше п’ятдесяти видів очерету, і більшість з них можуть бути використані для покриття і утеплення даху або оздоблення стін.

 

Камиш застосовується не тільки для покрівельних робіт - від прекрасно утеплює і звукоїзоліруєт і стіни будинків
Камиш застосовується не тільки для покрівельних робіт — від прекрасно утеплює і звукоїзоліруєт і стіни будинків

У будівництві використовуються обрізані стебла рослин, товщина яких становить 5 ÷ 8 мм, а висота від 1500 до 2500 мм. Стебла мають високу міцність і гнучкість, тому з ними зручно працювати, збираючи їх у снопи і укладаючи на дах.

Заготовлювати очерет для будівельних робіт рекомендовано в зимовий період, коли водойми вкриті льодом. Для зрізання рослин використовується ручна або мотокоса , серп або тарпан, іноді навіть звичайна, острозаточенного совкова лопата, яка зручна для роботи, якщо очерет зрізається з поверхні льоду.

Камиш можна заготовлювати як вручну, так і допомогою спеціальної техніки, і краще за все це робити взимку, з приходом морозів.
Камиш можна заготовлювати як вручну, так і допомогою спеціальної техніки, і краще за все це робити взимку, з приходом морозів.

Заготівля очерету тільки на перший погляд здається простою, але насправді це дуже нелегкий труд, так як не варто забувати про те, що сировини для покриття даху потрібно дуже багато. Тому, вирішивши провести цю роботу самостійно, потрібно налаштуватися на тривалий і трудомісткий процес.

Тюкована очерет: стандартний розмір снопа в обхваті - 600 мм
Тюкована очерет: стандартний розмір снопа в обхваті — 600 мм

Зрізаний очерет складається в тюки (снопи), зазвичай зі стандартним охопленням по колу в 600 мм. Ці снопи зв’язуються в нижній частині в двох місцях на висоті від місця зрізу  приблизно на 100 і 500 мм. Ув’язка проводиться  мотузкою , гнучкою дротом або ж самими очеретяними стеблами .

Верхня частина очерету з мітелкою може зрізати і відразу за місцем заготівлі, якщо це дозволяють умови. Якщо ні - то вже при подальшій обробці після просушування
Верхня частина очерету з мітелкою може зрізати і відразу за місцем заготівлі, якщо це дозволяють умови. Якщо ні — то вже при подальшій обробці після просушування

Верхня сторона снопа, де розташовані суцвіття рослини ( волоть ), зрізаються відразу ж після збору очерету або ж після його просушування. Для зручності виконання робіт використовуються дерев’яні складні козли. Обрізка суцвіть на місці збору здійснюється в тому випадку, якщо немає бажання тягнути зайву сміття на територію своєї ділянки.

Читайте також:  Герметизація пічної труби на даху з профнастилу
Роботу по ув\'язці і обробці очеретяних снопів спростять нескладні у виготовленні козли
Роботу по ув’язці і обробці очеретяних снопів спростять нескладні у виготовленні козли

Варто зауважити, що в деяких випадках волоті і взагалі не зрізати, так як існують технології укладання очеретяного покриття разом з ними.

 

 

Зібраний в тюки очерет збирається в скирту або встановлюється уздовж стін будівель і залишається для просушування. Оптимальна вологість стебел рослини для роботи — приблизно 18%.

Деякі майстри вважають за краще в’язання очерету в тюки взагалі відкласти до весни. Так, в зимовий період його нарізають і акуратно складають суцвіттями в одну сторону, а його очищення, обрізка і розподіл на снопи здійснюється вже з приходом теплих днів.

Раніше в’язання снопів вироблялося самими стеблами очерету, з яких перекручувався джгут. Його в різних областях країни називали по-різному  вузький, перевеслом або поясом. Щоб стебла були більш пластичними, їх, на якийсь час замочували у воді.

 Демонстрація прийомів пов\'язання снопів з очерету
Демонстрація прийомів пов’язання снопів з очерету

1а, 1б, 1в і г — послідовність скручування джгута (перевесла);

2а, 2 б і  — зв’язування звичайного снопа;

3а, 3 б і  — порядок виготовлення подвійного снопа.

Прийоми виготовлення перевесла і в’язання снопів показані на ілюстрації вище, але є, по всій видимості, необхідність внести деякі пояснення

 • Потрібно взяти жменю очерету, тобто стільки, скільки поміститься в долоню.
 • Потім жменю потрібно розділити навпіл і скласти ці два пучка разом так, щоб волоті очерету були розгорнуті одна до іншої.
 • Далі, приступають до скручування джгута.
 • Готовим джгутом охоплюють приготований сніп очерету. Потім кінці перевесла скручуються разом за годинниковою стрілкою, потім згинаються навпіл і підсуваються під джгут, яким охоплені сніп. Такий вузол зручний тим, що снопи, укладені на покрівлі, що не розв’яжуться, а якщо їх потрібно використовувати розсипом, то їх можна швидко розпустити, потягнувши за скручений кінець джгута.
 • Для того щоб краю покрівлі виходили повними і красивими, для них часто в’яжуться так звані подвійні снопи. Щоб його виготовити, спочатку в’яжеться одинарний сніп, але його не стягують перевеслом дуже туго. Потім готовий тюк укладають на землю і притискають коліном  він від такого навантаження стає плоским. Далі, очерет поділяють на дві  приблизно однакові частини, після чого одну з них повертають на 180 градусів, так, щоб волоті виявилися в різних напрямках. Потім робиться ще один поворот на 180 градусів, при якому волоті виявляються знову поруч. Так виходить два снопа, з’єднаних між собою одним джгутом.
До використання очеретяного перевесла в наш час вдаються все рідше - зазвичай застосовують мотузки або дріт
До використання очеретяного перевесла в наш час вдаються все рідше — зазвичай застосовують мотузки або дріт

Потрібно відзначити, що сьогодні вже рідко хто використовує для в’язання снопів очеретяні перевесла, так як для цього потрібна певна вправність. Для такої мети цілком підходять інші матеріали, більш прості в застосуванні і скорочують термін заготівельних робіт — це дріт або міцні мотузки , які не потрібно скручувати.

 • Займатися створенням очеретяної покрівлі починають тільки після того, як для покриття буде підготовлено необхідно кількість снопів. Тут можна виходити з усталеного і доведеною практикою норми, що на кожен квадратний метр площі даху витрачається не менше восьми стандартних снопів (з охопленням по колу приблизно 600 мм, довжиною від 1500 до 2000 мм — їх ще часто називають «вевроснопах»). Напевно, не зайвим буде і закласти певний запас, приблизно в 20% — на вибракування, обрізку та огріхи в роботі. Разом, найкраще виходити зі співвідношення: 1 м² покрівлі → 10 стандартних снопів.
Якщо можливостей самостійної заготівлі очерету немає, то можна придбати вевроснопах - як штучно, так і зв\'язаними у тюки по кілька десятків штук в одному
Якщо можливостей самостійної заготівлі очерету немає, то можна придбати вевроснопах — як штучно, так і зв’язаними у тюки по кілька десятків штук в одному
 • Перед закиданням снопів на дах їх слід обов’язково підчистити і підрівняти з нижньої сторони.

Застосовувані способи укладання очерету на кроквяну систему

Існує кілька поширених способів укладання підготовленого очерету на кроквяну систему. У спеціалізованій літературі їх звичайно описано чотири типи , однак, існують ще деякі нюанси в технології роботи з цим матеріалом.

Різновиди по прийомам укладання

Отже, виділяють чотири основні способи монтажу — це «під щітку », «парками», «в натруска» і панелями (матами).

Спосіб укладання очерету «під щітку» - найбільш поширений
Спосіб укладання очерету «під щітку» — найбільш поширений
 • « Під щітку » — цей спосіб можна назвати найпопулярнішим, так як він до сих пір найчастіше використовується для покриття покрівлі. Він відрізняється тим, що очеретяні снопи вкладаються на скати даху рядами коренем вниз, а потім підрубувати, « розчісується » і ущільнюються спеціальним інструментом  гребінкою ( щіткою ) і лопаткою .
Так виглядає дах, покритий очеретом «під щітку»
Так виглядає дах, покритий очеретом «під щітку»

При дотриманні технології укладання і вирівнювання, покрівля,  покрита очеретом «під щітку », виглядає монолітно і нагадує оксамитове покриття.

 

Добре спресовані снопи практично не мають повітряних прошарків між стеблами рослин — це робить покриття більш стійким до займання. Однак, після укладання і «розчісування» очерету, його все-таки рекомендовано додатково просочити одним з складів, що підвищують вогні  і біостійкість матеріалу.

 •  «Парками». Використовуючи цей спосіб монтажу, слід укладати коренем вниз тільки перший ряд очерету, що проходить уздовж карниза, а решта тюки монтуються коренем вгору.
А тут застосовано відразу дві техніки укладання: основна площа даху зроблена «під щітку», а область близько коника - «в натруска»
А тут застосовано відразу дві техніки укладання: основна площа даху зроблена «під щітку», а область близько коника — «в натруска»
 • « У натруска» — цей варіант простіше двох попередніх, але виглядає покриття, виконане подібним способом, не зовсім естетично, тому його не можна назвати популярним. Технологія його досить проста, очерет накидається на скати даху хаотично, а для того щоб покрівельний матеріал не знесло вітром, його фіксують зверху жердинами, брусом, рейками і т.п . Втім, можливо, в цьому є якийсь особливий «шарм», і господар будинку вибере саме таке, злегка «розпатлана» оформлення свого житла .
Мати найчастіше використовують або для оздоблення стін, або для покрівельних покриттів підсобних і декоративних споруд. Втім, є мати і для дахів «жилих» будівель
Мати найчастіше використовують або для оздоблення стін, або для покрівельних покриттів підсобних і декоративних споруд. Втім, є мати і для дахів «жилих» будівель
 • Панелі або мати виготовляються з заздалегідь просушені і обрізаних снопів. В цьому випадку тюки можуть мати різний діаметр, в залежності від того, якої товщини планується зробити панель. Для цього тюки прошиваються між собою дротом.
Мати можуть мати різну товщину. Для ув\'язки зазвичай застосовується міцна, добре утримує їх форму дріт
Мати можуть мати різну товщину. Для ув’язки зазвичай застосовується міцна, добре утримує їх форму дріт

Для різних будівель використовуються мати різної товщини. Наприклад, для створення повноцінних покрівель житлових будинків виготовляють очеретяні щити товщиною в 300 ÷ 350 мм, а для дахів альтанок — досить 150 ÷ ​​200 мм.

Нехитрий «верстат» для виготовлення очеретяного мату
Нехитрий «верстат» для виготовлення очеретяного мату

Мати з снопів зробити самостійно  досить просто. Для цього буде потрібно збита з дощок рама, труба-перекладина (турнік) або навіть надійна гілка дерева, що росте практично горизонтально. Крім того, необхідна міцна мотузка або дріт, яка повинна мати довжину рівну двом значенням висоти від землі до поперечини. Кожен з відрізків мотузки складається навпіл, і в цьому місці зав’язується міцний вузол. Один кінець мотузки прив’язується до верхньої перекладині, а другий залишається на землі. Щоб було працювати більш зручно, на вільні кінці закріплюються невеликі заточені шматки рейок або спеціальні пристосування — човники.

 

Схема показує, як можна самому сплести очеретяний мат
Схема показує, як можна самому сплести очеретяний мат

Таких мотузок потрібно 4 ÷ 5 штук, в залежності від розміру майбутнього мату. Крайні повинні розташовуватися в 80 ÷ 100 мм від кордонів майбутнього мату, інші розподіляються з рівними інтервалами.

Потім, береться підготовлений сніп, укладається на нижні вузли. Щоб закріпити перший тюк потрібно помічник, який підтримає його другий кінець, поки буде закріплюватися перший. Далі, вільним кінцем з човником обмотується вертикальна мотузка , прив’язана до перекладині, як показано на малюнку, представленому вище. Таким же чином відбувається закріплення всіх наступних тюків.

Камиш, пов’язаний в подібні панелі, укладати набагато простіше. Єдине, що ускладнить роботу — це його підйом матеріалу на висоту, з огляду на те, що маса таких матів — зовсім немаленька, особливо якщо вони володіють великою товщиною.

Різновиди по «школам» укладання

Зазначені вище техніки укладання — це ще не остаточне поділ. Розрізняють ще і, якщо можна так висловитися, «школи» укладання очерету на дах. Найчастіше згадуються «старорусский», «польський», «голландський» і «датський» способи. Вони все, безумовно, кілька схожі між собою, але мають деякі нюанси-відмінності.

 • Окремо потрібно виділити так званий «старорусский» спосіб укладання очеретяних снопів. У ньому на кроквяні ноги конструкції закріплюються лати  горизонтально укладені тонкі колоди або товсті гілки. На них укладають і притискають жердинами (прітугамі) очерет, скомпонований в снопи. Прітугі раніше прив’язували до зліг вербовими прутами, але сьогодні замість них зазвичай використовується міцна, гнучка дріт. Камиш в тюках укладався ступенями, а потім підбивався гребінками .
 • « Польська» технологія передбачає облаштування покриття з більш пухкою структурою, тобто очерет, покладений на скати, не сильно ущільнюється. При цьому в даній «школі» виготовлення покрівлі коник виготовляється з того ж очерету .
 • У голландського способу існують певні стандарти довжини тюків, які повинні складати від 1100 до 1800 мм, а товщина стебел не більше 2 ÷ 6 мм. Камиш укладається щільно, а потім підбивається гребінкою .
 • Данська варіант також має стандарти довжини і товщини матеріалу. Довжина стебел в них становить не більше 1000 мм, а їх діаметр 4 ÷ 5 мм.

Потрібно відзначити, що найбільш акуратною і елегантною дах виглядає тоді, коли для покриття схилів використовується тонкий очерет. Крім того, він більш щільно укладається на покрівлі, ніж досягається висока захист будинку від витоку тепла, просочування вологи і проникнення всередину шуму.

 

Сучасний будинок, покритий очеретяним дахом
Сучасний будинок, покритий очеретяним дахом

З наведеного опису різних способів монтажу очерету на дах можна прийти до висновку, що принципова різниця по більшій мірі полягає тільки в довжині снопів і товщині стебел матеріалу. Відповідно до цього, варіюється і крок обрешітки кроквяної системи.

Читайте також:  Крестовая крыша своими руками
Ковзани в різних «школах» укладання очерету також можуть оформлятися специфічним чином
Ковзани в різних «школах» укладання очерету також можуть оформлятися специфічним чином

Ще одна відмінність в конструкції дахів, облаштованих за різними технологіями  це оформлення коника різними матеріалами і способами.

Відмінності очеретяний дахів по основі (обрешітці кроквяної системи)

Поділяються очеретяні дахи і по своїй основі. Так, вони бувають відкритими і закритими.

Принцип пристрою очеретяного даху відкритого типу
Принцип пристрою очеретяного даху відкритого типу
 • У відкритій конструкції очеретяної покрівлі укладання снопів проводиться безпосередньо на бруски або жердини обрешітки кроквяної системи даху. Процес монтажу — досить складний, тому вимагає певної вправності, яку мають професійні покрівельники, що працюють з цим матеріалом постійно.

Крокви в даній конструкції закріплюються так само, як і для листового покрівельного матеріалу, на відстані одне від іншого зазвичай в 600 мм. Рейки обрешітки встановлюють горизонтально, з кроком в 280 мм, крім двох, що фіксуються вище карниза і однієї, що проходить уздовж конькового бруса. Їх розташовують на відстані в 150 мм від країв ската знизу і зверху відповідно.

На двох нижніх елементах обрешітки закріплюється оцинкована для кріплення дріт товщиною в 5 мм, а на всіх інших горизонтальних рейках — товщиною в 1 мм. За допомогою неї снопи будуть притягнуті до обрешітки . Як можна бачити по представленій схемі, в даній конструкції не використовується паро  і гідроізоляція, так як в них немає особливої необхідності.

Щоб працювати було комфортніше, після укладання снопів першого ряду їх тимчасово фіксують на місці зажимами-прищіпками або металевими гаками.

Тимчасове кріплення тюків після попередньої розкладки
Тимчасове кріплення тюків після попередньої розкладки

Ці кріпильні елементи витягуються в міру того, як ряд буде закріплений до основи дротом. Потім їх переставляються на наступний укладається шар очерету, і вони залишаються на місці також до його остаточного закріплення. Таким чином, в середньому, для роботи буде потрібно 25 ÷ 30 штук таких гаків або затискачів.

На одному або ж усіх штирях з гаками, роблять мітку рівну необхідної товщині настилу — зазвичай вона складає 300 ÷ 350 мм. Мітка дозволяє контролювати рівномірність товщини укладання очерету.

Замість металевих гаків, для фіксації тюків застосовують і Т-образні дерев’яні притискні пристосування, які пронизують покрівельний шар і утримують його в одному положенні. В основному таке кріплення використовується в голландською технологією облаштування очеретяної покрівлі.

Очеретяний дах закритої конструкції так називається тому, що настилається по суцільному решетуванню
Очеретяний дах закритої конструкції так називається тому, що настилається по суцільному решетуванню
 • Закритий варіант очеретяного даху вимагає більше різних матеріалів для облаштування, але укладати очеретяні снопи стане набагато простіше, так як вони монтуються на суцільну основу. Як суцільний обрешітки на крокви і горизонтальні поперечини настилається фанера товщиною в 10 ÷ 12 мм. Потім фанера покривається пароізоляційним матеріалом, зверху якого горизонтально фіксується кріпильна і припливно дріт на такій же відстані один від одного, як і у відкритій конструкції. Дріт прикручується до основи саморізами.

Роботи з облаштування закритого варіанта даху, незважаючи на велику кількість шарів , проходять набагато швидше, тому ця конструкція більш популярна, ніж відкрита.

Іноді навіть не знімають старе покриття - додаються деякі необхідні елементи конструкції, і очерет укладається прямо поверх, наприклад, шиферу
Іноді навіть не знімають старе покриття — додаються деякі необхідні елементи конструкції, і очерет укладається прямо поверх, наприклад, шиферу

Деякі майстри в якості основи можуть використовувати і старе шиферне або інше покриття, на яке закріплюють дерев’яну обрешітку . Таким чином, стара покрівля служить надійною гідроізоляцією, а очерет відмінним тепло  і шумоизолятором для даху будинку, одночасно надаючи вигляду будівлі необхідну декоративність.

Деякі важливі особливості очеретяного даху

При облаштуванні даху, що покривається очеретом, необхідно враховувати деякі нюанси, які безпосередньо вплинуть на тривалість її експлуатації. Тому їх цілком можна назвати, скоріше, навіть вимогами, обов’язковими для виконання.

 • Конструкція очеретяного даху може бути різною, але її скати повинні бути обов’язково розташовані під кутом не менше, ніж 30 ÷ 35 градусів. При цьому  потрібно знати, чим менше ухил скатів, тим більше ризик появи застійних зон на їх поверхні, що значно знижує довговічність покриття.
Очерет тільки здається легким, а тим часом таке покриття створює досить серйозне навантаження на кроквяну систему
Очерет тільки здається легким, а тим часом таке покриття створює досить серйозне навантаження на кроквяну систему
 • З огляду на велику вагу покриття, який при його товщині в 300 мм може доходити до 35 ÷ 40 кг / м², необхідно передбачити під нього надійну основу. Конструкції риштувань були представлені на схемах вище.
 • Після настилу очерету на кроквяну систему, всюди, де він виступає за межі нижніх елементів конструкції, його необхідно постаратися стиснути на 45 ÷ 60 мм. Стиснення стебел проводиться в сторону зовнішньої поверхні, тобто знизу, і з таким розрахунком , щоб між ними практично не залишалося зазорів.
На особливу увагу завжди вимагає правильне оформлення виступаючих карнизних звисів очеретяного даху
На особливу увагу завжди вимагає правильне оформлення виступаючих карнизних звисів очеретяного даху
 • Камиш може виступати за притискну планку або край гаків, приблизно  на 150 ÷ 200 мм, і повинен бути щільно притиснутий до основи. Причому , нижні шари стебел повинні виступати тільки на 100 ÷ 150 мм, а верхні на вищевказану довжину.
 • Для забезпечення притискання застосовується оцинкована сталевий дріт товщиною в 5 або 4,6 мм. Першу притискну дріт розташовують на відстані 200 мм від нижнього краю гаків, а другу — відступивши 120 мм від першої.
 Снопи очерету укладаються уступами - кожний наступний ряд, починаючи знизу, зміщується вгору приблизно на 300 мм.
Снопи очерету укладаються уступами — кожний наступний ряд, починаючи знизу, зміщується вгору приблизно на 300 мм.
 • Кожен наступний ряд тюків очерету укладається з відступом від краю нижнього, попереднього, на 280 ÷ 300 мм.
 • На краях зліг обрешітки снопи очерету потрібно обов’язково додатково прошивати нержавіючої дротом товщиною в 1 мм, яку необхідно розміщувати через кожні 200 мм.
 • Якщо відстань від коника скатів даху до карниза (стріхи) становить не більше 7000 мм, а кут її нахилу 40 і більше градусів, і для покриття застосовується очерет довжиною в 1500 мм, то товщина покриття уздовж коника повинна бути не менше 220 мм, а по карнизної лінії не менше 250 мм.

Якщо ж скат має довжину (від коника до карниза) більш 7000 мм, а нахил ската менше 40 градусів, то товщина покриття повинна бути по коньковой лінії не менше 250 мм, а по карнизу 300 мм.

 • Коник в очеретяною даху може бути виготовлений з різних матеріалів. Його в’яжуть з стебел того ж очерету, укладають по карнизної лінії черепицю або готові коньковие елементи для металочерепиці і т.д . Однак, досвідчені покрівельники радять перед тим, як закріплювати покрівельний матеріал, зміцнити коник армуючої сіткою, яку опускають на скат на 200 ÷ 250 мм.
Уздовж коньковой лінії, з кожною з її сторін, монтуються щільні тюки з стройового очерету
Уздовж коньковой лінії, з кожною з її сторін, монтуються щільні тюки з стройового очерету

Інший варіант формування коника  це укладання тюків стройового очерету вздовж нього і закріплення їх до обрешітки , а потім покриття їх увязанной з стебел «шапкою».

Дуже цікаве і привабливе зовні рішення - коник закривається сплетеної з очерету «шапкою»
Дуже цікаве і привабливе зовні рішення — коник закривається сплетеної з очерету «шапкою»
 • Не можна не сказати і те, як правильно робити прошивку очерету, так як для цієї операції на даний момент використовується кілька способів.

Раніше застосовувалася наскрізна прошивка очеретяного покриття дротом, але це тривала і не виправдана якістю робота, тому цей спосіб сьогодні практично не застосовується.

Спосіб кріплення очеретяних снопів на обрешітці кроквяної системи за допомогою дроту і саморізів
Спосіб кріплення очеретяних снопів на обрешітці кроквяної системи за допомогою дроту і саморізів

Найчастіше закріплення очерету на схилах здійснюється саморізами, до яких закріплюється дріт. Саморізи вкручуються в елементи обрешітки . Зазвичай для такого типу фіксації досить саморізів довжиною 35 мм, а дроту — діаметром 0,8 ÷ 1,0 мм.

Можна зробити фіксацію матеріалу і цвяхами, але в цьому випадку, бруски обрешітки доведеться робити більш потужними, інакше цвяхи можуть їх розколоти. На цвяхи, так само, як і на саморізи закріплюється дріт, яка притисне покриття до основи.

 • Прошивка очерету за допомогою прітугі і віц по старорусскому способу. Як прітугі використовується товста гілка (жердина) або середньої товщини брус, а віцамі раніше називали вербові і березові прути досить великої довжини, які робили більш пластичними за допомогою замочування.

Сьогодні віцамі може стати дріт, конопляна мотузка або інший міцний матеріал. Віци пропускають під кроквяної ногою, назовні витягуються два їх кінця, які затягуються або закручуються зверху прітугі . Після чого кінці віц ховаються під очеретяне покриття в підпокрівельний простір і ще раз зав’язуються. Прошивку зверху накривають наступним шаром очерету.

 • Для ущільнення матів, їх вирівнювання і «розчісування» застосовуються гребінка-щітка і лопатки біти. Покриття повинне вийти досить щільним , так як від цього якості залежить, наскільки захищеним буде покриття від загоряння, якими тепло  і гідроізоляційними здібностями матиме, як довго прослужить дах в цілому.

Монтаж очеретяного даху своїми руками

Інструменти для роботи

Для виконання покрівельних операцій будуть потрібні деякі спеціальні інструменти і пристосування, які забезпечували комфортність і безпеку роботи на даху. «Класичний» набір покрівельника — «Камишніков» показаний на ілюстрації:

Інструменти для укладання очеретяного даху
Інструменти для укладання очеретяного даху

1 — Гребінка або щітка . Вона може мати коротку ручку, як показано на малюнку, або довгу.

2 — Ніж із зубчатим лезом.

3 — Серп  із спеціальним заточуванням (а — голки, б — лопатки).

4 — Міцні робочі рукавиці.

5 — Лопатки.

Спеціальні містки-східці - для безпечної роботи при настилі очеретяного даху
Спеціальні містки-східці — для безпечної роботи при настилі очеретяного даху

Ці інструменти використовуються традиційно. Крім них, для роботи застосовують шуруповерт для вкручування саморезов, молоток, а також пристосування для підйому снопів на дах і для забезпечення комфортної та безпечної роботи. Це короткі сходів або сходинки на гострих ножах. За допомогою таких ніжок драбини закріплюються на вже настеленние очереті.

Виконання монтажних робіт

Тепер, коли відомі нюанси виконання робіт зі створення очеретяного покрівельного покриття, можна перейти до розгляду самого процесу монтажу.

Для укладання очеретяного покриття потрібно вибирати безвітряний день
Для укладання очеретяного покриття потрібно вибирати безвітряний день

Покриття даху очеретом рекомендовано проводити в безвітряну погоду, особливо в тому випадку якщо очерет пересушене. Перед тим як піднімати тюки на покрівлю, їх потрібно злегка збризнути водою.

Читайте також:  Трёхскатная крыша своими руками
Тюки очерету перед початком монтажу рекомендується злегка зволожити водою - менше буде пилу в роботі
Тюки очерету перед початком монтажу рекомендується злегка зволожити водою — менше буде пилу в роботі

Кроквяна система під укладку очерету повинна бути вже повністю підготовлена, щоб не відволікатися на монтаж її елементів в процесі створення покрівельного покриття. Якщо монтаж очерету буде проводитися на подвійні кроквяну систему, то по її фронтону вже повинні бути закріплені вітрові дошки, причому їх ширина, яка виступає над кроквяними ногами, повинна відповідати планованої товщині очеретяного покриття. При укладанні матеріалу, вітрові дошки стануть надійними бортами для очерету, так як він повинен бути щільно до них притиснутий. Крім цього, до вітрових дощок кріпляться і кінці припливно дроту.

 

 

На завершення викладу інформації хотілося б підкреслити, що облаштування очеретяного даху цілком можна назвати своєрідним мистецтвом. І провести цей процес є далеко не кожному. Тому, якщо відсутній практичний досвід в даній області, і є елемент невпевненості у власних силах, то краще довірити подібні покрівельні роботи професіоналам. Це легко пояснити — тільки якісно покладена, збита і « розчесана » дах з очерету буде володіти хорошими експлуатаційними характеристиками.

При великому бажанні провести даний процес самостійно, рекомендується для початку перевірити свої сили на так званому шаблоні. Для цього можна взяти аркуш фанери або ж збити з бруса щось подібне обрешітці кроквяної системи. Потім встановити основу під тим кутом, під яким облаштовані скати даху, і спробувати укласти і закріпити снопи очерету одним з обраних способів. Досить буде укласти три ряди покриття, і для полегшення первинних тренувань можна зробити експериментальні тюки меншого діаметру.

Якщо вийде надійно закріпити матеріал на поверхні, а потім зробити його вирівнювання та «розчісування», то можна переходити до більш масштабних робіт. І все ж краще для першого досвіду спорудити очеретяний дах, скажімо, на садовій альтанці — буде де «набити руку».

Завершить сьогоднішній огляд відео сюжет, в якому показується робота професіоналів з укладання очеретяної покрівлі:

Відео: Дуже непросте завдання — укладання очеретяного даху

Ми сподіваємося, що ця інформація буде вам корисною.І не забувайте відвідувати наш сайт! ©-7588.com.ua.

653 переглядів

One comment

 1. Як то кажуть, нове, це добре забуте старе. Ніколи не думав, що такий здавалося б простий матеріал з органіки, як очерет, має такі корисні якості в застосуванні покриття для дахів. Дійсно, а що ще потрібно для даху, підтримання тепла взимку в будинку і ізоляція від спеки влітку. В селі у бабусі на водоймі ростуть великі очерети, не виключаю, що візьму на замітку вашу статтю для застосування у бабусі, коли підійде час заміни даху.

Leave a Reply

Войти с помощью: 

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *