Живі бактерії для септиків

Проблема очищення вигрібних ям і септиків знайома всім власникам приватних будинків, так як цей процес повинен бути не тільки ефективним, але й безпечним для людини і навколишнього середовища. Якщо раніше для видалення неприємних запахів каналізації найефективнішим засобом була хлорка, то сьогодні у продажу можна знайти живі бактерії для септиків та вигрібних ям.

Живі бактерії для септиків

Живі бактерії для септиків

У спеціалізованих магазинах представлена ​​продукція вітчизняних та зарубіжних виробників, що має різні назви і дещо різниться за своїм складом. Щоб розібратися, як працюють ці кошти, і як їх необхідно використовувати, слід для початку розібратися, що вони собою являють, і в яких видах виробляються.

Що таке, і як працюють біопрепарати?

Щоб не створювати незручностей, пов’язаних з «ароматами» і хмарами комах, які летять на ці запахи до відхожих місцях, вигрібні ями і септики періодично піддаються очищенню. Однак, навіть незаповнена яма цілком здатна видавати неприємний запах, від якого складно позбутися. Дезінфекція хлоркою не дає тривалого ефекту, але в період її проведення «аромат» каналізації змішується з їдким, противним, ріжучим очі, і, крім того — небезпечним для органів дихання запахом хлору.

Крім цього, хлорка вбиває мікрофлору не тільки в ямі, а й в грунті, в яку вона неминуче потрапляє. В результаті її впливу припиняється розкладання нечистот, яке завжди протікає природним чином, а на грядках, розташованих близько до вуличного туалету, перестають рости навіть бур’яни.

Тому і були розроблені препарати, що сприяють прискоренню розкладання органічних і деяких неорганічних залишків. Такі склади отримують шляхом глибинного культивування ґрунтових бактерій, з яких було обрано ті види мікроорганізмів, які здатні максимально швидко переробляти відходи життєдіяльності людини.

Читайте також:  Ухил каналізаційної труби

У отримані препарати, природно, не включаються хвороботворні бактерії, а також ті, які виділяють метан в процесі своєї життєвої активності.

У такі біопрепарати закладається стартова доза ферментів, що допомагають бактеріальним колоніям в найкоротший термін проходити необхідну адаптацію, і в подальшому діяти більш ефективно і швидко.

Потрапляючи в сприятливе середовище і під впливом ферментів, мікроорганізми швидко розмножуються, що прискорює їх роботу. Якщо процес запуску їх у вигрібну яму або септик здійснюється в теплу пору року, то результати їх діяльності можна спостерігати вже через кілька днів. Вони полягають в освітленні рідини в ямі, значно знизився рівень насиченості неприємного запаху, а також зменшення обсягу нечистот. У деяких випадках відходи, перероблені мікроорганізмами, придатні в якості добрива, так як біопрепарати не завдають шкоди навколишньому середовищу, а також безпечні для людини.

види біопрепаратів

Існують три види біопрепаратів, головна відмінність між якими — в умовах, необхідних для їх життя, розвитку і переробки органіки. Так, у продажу можна відшукати штами анаеробних, аеробних мікроорганізмів, а також комбіновані склади, звані біоактиватори.

анаеробні мікроорганізми

Для якісного функціонування анаеробних бактерій не потрібно надходження кисню ззовні. Тому, такі мікроорганізми не особливо підходять для вигрібних ям, а призначені, скоріше, для додавання в закриті камери септиків , в яких вони стануть сприяти максимально швидкому розкладанню відходів життєдіяльності.

Сухі штами анаеробних бактерій

Сухі штами анаеробних бактерій

В результаті діяльності бактерій органіка розщеплюється на нерозчинні тверді відходи, які опускаються на дно септика, де триває процес їх подальшого розкладання, а рідина очищається і освітлюється. При накопиченні на дні великої кількості осаду, він видаляється за допомогою асенізаційної машини (використовувати його в якості добрива можна), а ось очищена бактеріями вода після відповідного відстоювання і доочистки деякими господарями навіть застосовується для поливу городу.

До недоліків біопрепаратів, що мають в своєму складі анаеробні мікроорганізми, відносять наступне:
 • У закритому просторі септика в процесі роботи деяких бактерій з відходів виділяється газ — метан, який сам по собі має досить неприємний запах.
 • При використанні цієї групи мікроорганізмів, стоки очищаються в повному обсязі, а лише на 65 ÷ 70%.
 • Потрібна обов’язкова періодична очистка первинної камери септика за допомогою спеціалізованої техніки.
 • Не можна використовувати перероблені відходи в повному обсязі для удобрення грунту.
Читайте також:  Септик для дачі без відкачування

аеробні мікроорганізми

Для якісної роботи аеробних біопрепаратів, на відміну від анаеробних, необхідний кисень, тому вони можуть використовуватися, як в септиках, так і в вигрібних ямах. Але, якщо цей вид мікроорганізмів буде застосований для очищення закритій ємності септика, то в ній необхідно встановити спеціальний глибинний компресор (аератор), який буде збагачувати рідина киснем.

У першій камері септика "трудяться" анаеробні мікроорганізми, в другій - аеробні, для яких забезпечується примусова аерація

У першій камері септика «трудяться» анаеробні мікроорганізми, в другій — аеробні, для яких забезпечується примусова аерація

В процесі своєї роботи аеробні мікроорганізми зазвичай виділяють вуглекислий газ і кілька підвищують температуру навколишнього середовища. Завдяки тому, що продуктом переробки відходів такими бактеріями не є метан, неприємний запах практично повністю ліквідується.

Цей тип бактеріологічних складів здатний максимально очистити надходять в септик або вигрібну яму стоки, залишаючи мінімальну кількість твердого осаду. Осад, що накопичується в процесі переробки стоків, періодично також вилучають із ями або септика і, до речі, може бути використаний в якості добрива — його часто вивалюють в компостні ями або купи.

біоактиватори

Біоактиватори зазвичай складаються з декількох різновидів мікроорганізмів і ферментів. Ці препарати можуть бути універсальними або мати вузьконаправлене призначення.

Найбільш універсальними складами є біоактиватори

Найбільш універсальними складами є біоактиватори

Наприклад, стартові склади біоактиватором застосовуються для пожвавлення роботи мікроорганізмів, раніше запущених в септик або вигрібну яму, після тривалої перерви, наприклад, на дачі після закінчення зимового періоду.

Існують спеціальні препарати посиленої дії. Вони застосовуються в тих випадках, коли система сильно забруднена. Ці біоактиватори використовуються обмежений час, а потім знову потрібно перейти на стандартні склади.

Препарати для узконаправленного застосування призначаються для очищення септика або ями від певних видів забруднень, наприклад, мильного осаду або великої кількості жиру, що скупчився в трубопроводі або на стінках ємності. Такі біопрепарати також використовуються не постійно, а в міру необхідності.

Правильно підібрані комплексні склади мікроорганізмів набагато активніші, показують здатність до переробки не тільки м’яких органічних відходів, а й різних волокнистих структур, в тому числі і паперу.

Подібні комплексні біопрепарати — найбільш стійкі до мийних засобів та іншої побутової хімії, які, як правило, присутні в стічних водах. Ці склади екологічно чисті, тому безпечні для людини, навколишнього середовища і для самої системи каналізації.

Біоактиватори здатні скоротити обсяг твердих відходів до 75 ÷ 80%. Крім цього, при правильному використанні, вони покращують прохідність каналізаційних труб, попереджають замулювання вигрібних ям і септиків, а також знешкоджують хвороботворних мікробів.

Позитивними результатами використання біоактиватором можна назвати такі:

 • Забезпечуються найбільш швидкоплинні процеси розкладання органічних і неорганічних сполук.
 • Спостерігається практично повне усунення неприємних запахів.
 • Значно зменшуються обсяги твердого нерозчинного і не розкладається осаду.
 • Відбувається очищення не тільки септика, але і всього каналізаційного трубопроводу.
 • Запобігає розвиток шкідливих патогенних мікробів.
 • Є можливість використання цих складів в практично будь-який каналізаційної та  очисної системи.
 • Широкий асортимент різних вузько і універсальних біоактиватором дозволяє вибрати саме той, який найбільш необхідний в конкретному випадку.

Умови для ефективної роботи біопрепаратів

   

 

Експеримент, який демонструє ефективність біоактиватором в сприятливих умовах: "А" - початковий стан відходів, "Б" - через 12 годин після початку діяльності бактерій

Експеримент, який демонструє ефективність біоактиватором в сприятливих умовах: «А» — початковий стан відходів, «Б» — через 12 годин після початку діяльності бактерій

Виконуючи заправку ємностей для каналізаційних стоків біопрепаратами, дуже важливо завжди мати на увазі, що вони містять живі мікроорганізми, які зможуть розмножуватися і ефективно працювати тільки в правильно створених для них умовах. Тому, щоб вони почали діяти в потрібному напрямку, при їх запуску в маси відходів необхідно дотримуватися певних правил:

 • У збірнику для відходів повинна бути живильне середовище для бактерій, тобто перебувати певну кількість рідини, яка перевищує рівень осіла маси, що містить тверді фракції. Тому в нову або тільки що очищену ємність для відходів немає сенсу запускати біопрепарати.
 • Септик або яма повинні регулярно експлуатуватися, тобто поповнюватися рідиною і відходами. Якщо живильного середовища для бактерій буде недостатньо, вони швидко втратять активність, а потім загинуть.
 • Засоби для чищення унітазу або прання не повинні містити хлору, так як він згубний для практично всіх живих мікроорганізмів.
 • Не можна допускати надходження в ємність з відходами антибіотиків — вони так само, як і хлор, здатні вбивати колонії бактерій.
 • Подібні склади активно функціонують при температурі від 5 до 50 градусів. Чим нижче температура навколишнього середовища, тим повільніше йде процес розкладання відходів. У зимовий період, при негативних температурах, мікроорганізми впадають в сплячку, але не гинуть, а при потеплінні і наявності сприятливої ​​«атмосфери» біопрепарати знову входять в активну фазу.
 • Бактерії не почнуть ефективно діяти, якщо біопрепарати не підготували до цього процесу. Не можна сподіватися на те, що, закинувши таблетки або засипавши порошок в яму або септик, справа можна вважати виконаним, і склад почне виконувати свої прямі функції.

Дуже важливо правильно підготувати робочий склад

Дуже важливо правильно підготувати робочий склад

— Щоб все проходило з гарантованою ефективністю, біопрепарат необхідно попередньо розвести в чистій, звільненої від хлору воді. Для цього її набирають у відро і залишають як мінімум на добу для відстоювання.

— Потім, воду потрібно перелити в іншу чисту ємність, так як в першій на дні може утворитися осад з шкідливих для бактерій речовин.

Після цього в очищену воду засипається біопрепарат. Додатково до нього рекомендовано додати півлітра кефіру, який стане попередньої підгодівлею для бактерій на початковому етапі їх пробудження від «сплячки».

 

— Вся суміш розмішується і залишається настоюватися на пару годин. І тільки після цього її можна виливати в ємність з відходами.

— Після заливки розчину в каналізацію або безпосередньо в септик, користуватися відхожих місцем не рекомендовано протягом 4 ÷ 5 годин. Тому краще за все цей процес «заправки» проводити пізно ввечері, щоб за ніч мікроорганізми адаптувалися і придбали необхідну активність.

Що необхідно враховувати при виборі біопрепарату?

При придбанні препаратів слід орієнтуватися на певні нюанси вибору

При придбанні препаратів слід орієнтуватися на певні нюанси вибору

Мікроорганізми повинні розщеплювати органічні речовини на прості складові, такі, як вода, вуглекислий газ, твердий осад і т.п. Тому вибір різновидів бактерій буде прямо залежати від умов їх використання. У будь-якому випадку, купуючи біопрепарат, необхідно дуже уважно вивчити інструкцію на упаковці і врахувати деякі фактори:

 • Для септиків і вигрібних ям можуть використовуватися різні за складом препарати.

Так, для вуличних туалетів застосовуються таблетки або суха суміш, на упаковці якої є вказівка, що вона призначена саме для вигрібних ям. Відходи, перероблені бактеріями з таких біопрепаратів, не представляють ніякої екологічної загрози для навколишнього середовища.

Для септиків придатні склади, що включають живі бактерії, здатні переробити не тільки органічні відходи, а й залишки побутової хімії, і при цьому виживати в досить агресивному середовищі.

 • Чим вище концентрація мікроорганізмів в обраному складі, тим його рідше доведеться додавати в ємність з відходами.
 • Так як препарати продаються в упаковках різної розфасовки, необхідно вибирати їх правильно по масі для певного обсягу присутніх стоків.
 • Биоактиватор, що складається з декількох видів мікроорганізмів, буде працювати набагато ефективніше, переробляючи різні типи відходів, які потрапили в ємність.
 • Рекомендовано вибирати біопрепарати з мінімальною величиною утворюється сухого залишку — такий показник (у відсотках) зазвичай вказується на упаковці або в поданій до складу інструкції. Дотримання цієї рекомендації дозволить проводити очищення септика набагато рідше.

Короткий огляд популярних ефективних біопрепаратів для септиків 

У спеціалізованих магазинах представлено чималу кількість різних комплексних і вузько біопрепаратів. Деякі з них, котрі завоювали широку популярність і довели свою ефективність, будуть розглянуті далі.

«Водограй»

Биоактиватор «Водограй» українського виробництва включає до свого складу штами живих мікроорганізмів, що знаходяться в сплячому стані. При створенні необхідних умов для їх пробудження, які вказані на упаковці, бактерії переходять до активної фази життя.

Біологічні препарати марки "Водограй"

Біологічні препарати марки «Водограй»

Подібний біопрепарат призначений для переробки фекалій, папери, жирів , очисток від овочів і інших відходів, що потрапляють в вигрібні ями і септики. Він розкладає їх на вуглекислий газ, кисень, воду і осад, який становить приблизно 3 ÷ 4% від загального обсягу переробленого вмісту.

Продукти переробки відходів екологічно чисті, і їх часто застосовують в якості добрив.

Биоактиватор запобігає виникненню великих шарів мулу в донної частини вигрібних ям і камер септиків, що дозволяє практично повністю відмовитися від послуг спеціалізованої техніки для відкачування фекальних мас. Крім цього, дія цього препарату благотворно впливає на роботу дренажної системи, очищаючи її зсередини від вузьких нашарувань, що заважають поступовому проникненню води в грунт.

«Водограй » — особливий склад, який має більш високу концентрацію, спрямований на посилену очищення трубопроводів каналізації від відкладень на стінках і скупчилися опадів, що нерідко трапляється в сифонних вузлах або на поворотах. Допомагає він і в ліквідації неприємних запахів. Він абсолютно не пошкоджує внутрішніх поверхонь труб при розчиненні скупчилися на них забруднень органічного походження.

Застосування препарату:

 • Порошкоподібна суміш забирається з пакета сухий ложкою і заливається відстояною, нефільтрованої водою кімнатної температури. Наполігши розчин 20 ÷ 25 хвилин, його виливають в ємність для відходів — вигрібну яму або в септик, через раковину або унітаз.
 • Для активної роботи бактерій необхідно забезпечити в ємність доступ повітря, і для цього в кришці люка каналізації роблять невеликий отвір або щілину, якщо, звичайно, не був передбачений раніше спеціальний вентиляційний патрубок.
 • Після заливки препарату в септик або вигрібну яму, необхідно виключити попадання в них протягом доби прального порошку або інших хімічних речовин, інакше бактерії можуть не прижитися в агресивному середовищі. Після закінчення цього часу, миючі засоби можна використовувати вільно і зливати їх в каналізацію в звичайному кількості.
 • Ефект від роботи бактерій буде помітний приблизно через 14 днів, і його першою ознакою зазвичай стає зникнення неприємного запаху. Саме цей період необхідний для розмноження і початку активної роботи мікроорганізмів.
 • Для повної переробки вмісту вигрібної ями буде потрібно два ÷ чотири місяці. Щоб досягти очікуваного повноцінного ефекту, необхідно щомісяця додавати в яму невелика кількість біопрепарату — необхідний обсяг щомісячних добавок обмовляється в інструкції в залежності від обсягу резервуара.
 • Висока активність бактерій спостерігається при температурі від 4 до 40 градусів. Цей фактор також необхідно враховувати, застосовуючи біосостави.
Відео: застосування бактеріального біоактиватори для септиків «Водограй»

«Атмосбіо»

«Атмосбіо» — біоактиватор французького виробництва, який виготовляється на основі ензимів і вирощених спеціальним чином мікроорганізмів. Підходить для всіх видів вигрібних ям і септиків. Його склад активно і ефективно розкладає фекалії, усуває запах, розріджує утворилася на поверхні кірку і донний осад, а також значно зменшує обсяг скопилася маси відходів.

Биоактиватор французького виробництва - «Атмосбіо»

Биоактиватор французького виробництва — «Атмосбіо»

Крім цього, препарат, запущений через раковину або унітаз, попутно очищає каналізаційні труби від нальоту, що також збільшує ефективність роботи системи і допомагає скоротити використання води для змиву відходів.

 

Застосування препарату:

 • «Атмосбіо» можна запустити в ємність для відходів як в сухому, так і в розведеному стані. При засипанні препарату в унітаз або раковину в сухому вигляді, необхідно змити його 12 ÷ 15 літрами води.
 • Заправивши ємність складом, необхідно утриматися від її використання на 4 ÷ 5 годин, і не допускати попадання в неї хімічних засобів протягом 15 ÷ 20 годин.
 • Упаковка «Атмосбіо» містить 24 пакети з препаратом. У септик, розрахований на сім’ю з двох-трьох чоловік, один такий пакет додається приблизно раз в тиждень.

«Санекс»

«Санекс» — цей препарат, що виготовляється польським виробником, можна назвати досягненням біотехнології. Мікроорганізми, що входять до складу цього продукту, здатні виробляти спеціальні ферменти, які переробляють органічні волокна, жири, ну і, звичайно ж, відходи життєдіяльності людини.

Живі бактерії для септиків

«Санекс» відрізняється високоефективним дією навіть на тверду і волокнисту органіку

Він підходить для очищення будь-якого виду каналізаційних ємностей, переробляє відходи до нейтрального за хімічним складом і запаху стану, і осад після їх розкладання становить всього 3% від загального обсягу.

Ціни на препарат «Санекс»

 

Виробник гарантує достатність однієї 100-грамової упаковки для туалету, використовуваного в дачних умовах, терміном на 14 місяців, а при другій закладці — аж на 16 місяців.

Для застосування цього продукту для очищення септика об’ємом в 1,5 ÷ 2 кубометра, який використовується постійно сім’єю з 3 ÷ 4 осіб, необхідно в перший раз внести потрійну місячну дозу. За умови, якщо однією 100-грамової упаковки досить на вищевказаний обсяг септика на 3 місяці, то первинна потрійна доза складе близько також близько 100 грамів. Далі, через місяць, робиться така ж по вазі закладка препарату, але вже на три місяці.

«Доктор Робік»

Биоактиватор "Доктор Робік"

Биоактиватор «Доктор Робік»

Цей запатентований в США препарат виробляється вітчизняними виробниками. До його складу входять кілька видів бактерій, інертних до хімічних речовин і біологічних засобів. Він добре розщеплює феноли, жири і різні органічні речовини. Протягом місяця значно знижується неприємний запах каналізації, а потім зменшується загальний обсяг маси, що знаходиться в ємності.

Деякі види сухих і рідких концентрованих біоактиватором асортиментної лінійки "Доктор Робік"

Деякі види сухих і рідких концентрованих біоактиватором асортиментної лінійки «Доктор Робік»

Проводиться кілька видів цього біоактиватори, які мають вузьконаправлене дію. Їх маркування різниться між собою цифровим позначенням. Наприклад, можна перерахувати деякі з них:

 • «Доктор Робік 57» — призначений для сильно забруднених каналізаційних систем і надмірно заповнених вигрібних ям.
 • «Доктор Робік 87» — цей варіант біопрепарату розрахований на боротьбу з побутовою хімією, що потрапляє в стоки каналізації, і на захист мікроорганізмів, що розкладають органічні речовини. Його слід застосовувати в комплексі з одним з основних складів.
 • «Доктор Робік 106» — біоактиватор посиленої дії, що має в своєму складі 6 штамів бактерій. Такий препарат здатний переробляти важко розкладаються відходи, що потрапляють в септик і вигрібні ями — папір, жири, миючі засоби і навіть натуральні тканини.
 • «Доктор Робік 109» — цей склад застосовується для постійного користування, після посиленого очищення ємності.

Всі біопрепарати цієї марки є екологічно чистими, тому вони безпечні для людини і навколишнього середовища.

Крім згаданих вище сумішей, у продажу представлені і інші біопрепарати, здатні полегшити очистку санітарних зон будинку або дачі. У будь-якому випадку, купуючи такі кошти, необхідно для початку обстежити вигрібну яму або септик, щоб визначити, яке саме по ефективності дії і по призначенню засіб стане найоптимальнішим. У будь-якому випадку, перед придбанням необхідно дуже уважно вивчити упаковку та інструкцію із застосування.

В підведення підсумків, можна зробити висновки, що, застосовуючи подібні препарати, цілком реально домогтися якісного очищення і розщеплення відходів життєдіяльності, позбувшись від неприємного запаху на ділянці, а також знизивши витрати на виклики спеціальної техніки. Крім цього, вибравши деякі з біологічних складів, можна навіть заощадити на добривах для грунту в саду або городі. Періодично витягуючи з ями осад, що залишився після роботи мікроорганізмів, його укладають в компостну яму для дозрівання, а потім розподіляють разом з усією компостній масою по ділянці.

Ми сподіваємося, що ця інформація буде вам корисною.І не забувайте відвідувати наш сайт! ©-7588.com.ua.

Читайте також:  Як заховати труби опалення

Вам також може бути цікаво:

122 - Живі бактерії для септиків
Як заховати труби опалення
Після проведення сучасного ремонту враження від ...
122 660x561 - Живі бактерії для септиків
Автономна каналізація
Автономна каналізація При будівництві заміського будинку рано ...
65y - Живі бактерії для септиків
Ухил каналізаційної труби
Ухил труб каналізації - одне з ...
110 - Живі бактерії для септиків
Внутрішня каналізація в приватному будинку
Внутрішня каналізація в приватному будинку При проектуванні ...
1254 переглядів

3 комментария

 1. Добрий день. Тільки ввели в експлуатацію сан вузол — септик з 3 колодязів, кожен по 3 кільця (приватний будинок). Купили бактерії Доктор Робік 109, як дізнатися, чи підходить він на даному етапі?

  1. Будівельник:

   Шановна Ксюща! Ви вибрали хороший біопрепарат, але якщо уважно прочитаєте його опис, то стане ясно, що виходячи з огляду наведеного вище Ваша ємність повинна бути заздалегідь ретельно очищена і препарат краще підходить сипучий або таблетований. Якщо по співвідношенню ціна-якість, для Вас цілком підійде добре зарекомендував себе на нашому ринку «Санекс». Але не забувайте, що будь-який біопрепарат можна вносити тільки після початку експлуатації Вашого септика!

 2. Дякуємо велике за статтю! Минулого літа купили будинок, але вигрібна яма в гнітючому стані. Хотіли влітку наймати людей, щоб викопали нову яму, і поставили туалет. Виявляється ось так легко можна зменшити вміст ями ще і від запахів позбутися! Cейчас потеплішає чуть-чуть, і буду приводити в порядок туалет вуличний. Економніше вийде до того ж, шкода … — туалет сам в отличном состоянии, забивати б не хотілося. Рада що бачила цю статтю!

Leave a Reply

Войти с помощью: 

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *