Внутрішня каналізація в приватному будинку

Внутрішня каналізація в приватному будинку

При проектуванні і монтажі внутрішньої каналізації для приватного будинку ніхто не застрахований від помилок, які можуть призвести до непередбачуваних наслідків, від появи неприємного запаху до повної непрацездатності системи. Розглянемо в даній статті поняття внутрішня каналізація в приватному будинку: правила проектування і монтажу розбір частих помилок, що виникають в процесі всього цього.

 Загальна характеристика сучасної внутрішньої системи каналізації

Сьогодні будівництво приватного заміського житла переживає справжній бум. Тому виникла необхідність створення зручної і сучасної системи каналізації, яку б зміг змонтувати звичайна людина, що не володіє будівельною освітою. Така система повинна мати гарну продуктивність, так як кількість сантехнічних приладів, які виробляють побутові стоки збільшилася значно. Адже з появою автоматичних пральних машин, посудомийок, джакузі і душових кабін водоспоживання звичайного домогосподарства збільшилася до 200 л на людину на добу.

Збільшення кількості сантехнічних приладів призводить до значного ускладнення самих трубопровідних мереж. Благо, що сьогодні для монтажу каналізації використовують ПВХ труби, які забезпечуються допоміжними фасонними частинами, за допомогою яких монтаж трубопроводу стає складніше виготовлення виробу з дитячого конструктора. Всі ці деталі постачають кільцями ущільнювачів, які можуть бути легко замінені при необхідності.

Внутрішня каналізація в Хмельницькому
Внутрішня каналізація в Хмельницькому

Схема внутрішньої каналізації двоповерхового котеджу

Внутрішня каналізація являє собою сукупність пластикових труб і фасонних частин для їх з’єднання, службовців для відводу стічних вод від сантехнічних пристроїв. Самі пристрої забезпечені сифонами, необхідними для недопущення проникнення запаху всередину приміщень. Укладання труб підпорядковується строгим правилам, недотримання яких загрожує порушенням роботи всієї системи.

Правила укладання труб при спорудженні внутрішньої каналізації

Як центральний відвідного каналу у всій системі каналізації будинку є стояк. Він може бути один на весь будинок. Якщо будинок занадто великий або санвузли розташовані на значній відстані один від одного, то стояків роблять два або більше. Вони являють собою вертикально встановлені труби, які починаються в підвалі, а закінчуються на покрівлі. Нижня частина стояка з’єднана з похилою трубою такого ж або більшого діаметру, яка виходить назовні в ємність для накопичення стоків або в станцію очистки стічних вод. Верхня частина стояка підноситься над покрівлею не менше ніж на 0,5 м. Вона відкрита або забезпечена зворотним клапаном. Для чого це потрібно — розглянемо далі. Всі підводи, що ведуть від сантехнічних пристроїв підключені до стояків.

Внутрішня каналізація в Хмельницькому
Внутрішня каналізація в Хмельницькому

Розташування стояка каналізації в будинку

Гідродинаміка рідин в трубах

Труба являє собою циліндр, усередині якого рухається вода. При повному заповненні труби водою виникає ефект поршня. Це означає, що зверху водяній пробки тиск різко падає, а знизу навпаки підвищується. У ситуації, коли відбувається вибуховий слив з бачка унітазу, що утворився вакуум здатний висмоктати всю воду з сифонів. Це зумовлює появу запаху в приміщеннях. Навпаки, по ходу руху рідини виникає надлишковий тиск, яке здатне виштовхнути нечистоти з знаходяться нижче унітазу пристроїв.

Ігнорування законів гідродинаміки призводить до виникнення двох поширених помилок при проектуванні і монтажі каналізації. Перша помилка полягає у відмові від пристрою вентиляції. Фонова труба, що йде від стояка до покрівлі, не тільки відводить неприємний запах, але і служить компенсатором тиску в системі. Адже при її наявності знижений тиск над водяним поршнем НЕ висмокче воду з сифонів, а забезпечить надходження повітря в систему з атмосфери, що знову вирівняє тиск.

Друга поширена помилка полягає в тому, що всі сантехнічні прилади підключають через підвідні труби до стояка нижче унітазу. Це неприпустимо, тому що неодмінно стане причиною виливання нечистот в раковину або душову кабіну при змиві. Аналогічні проблеми виникають, коли труби підводок мають довжину більше, ніж допустима для них. Щоб не виникали подібні неприємності потрібно сформулювати деякі важливі правила для монтажу внутрішньобудинкової каналізації.

Правила будови внутрішньобудинкової каналізації, порушення яких є неприпустимим

Увага! Порушення нижчевикладених правил може призвести до серйозного розладу роботи внутрішньої каналізаційної системи або виникнення аварійної ситуації.

 • Підключення унітазу до стояка має здійснюватися окремо від інших сантехнічних пристроїв.
 • Всі інші елементи сантехніки включають в систему вище точки приєднання унітазу. На одній трубі, що підводить може перебувати кілька приладів, якщо дозволяє їх продуктивність.
 • Будь-яка труба, що підводить повинна бути по діаметру не менше, аніж має найбільший діаметр підводка від приладу.
 • Відведення від унітазу має діаметр 100 мм, отже, стояк не повинен бути тонше нього.
 • Унітаз встановлюють на відстані не більше 1 м від стояка, а інші пристрої не далі 3 м.
 • Якщо в будинку є труба, що підводить довше, ніж 3 м, то вона не повинна бути тонше 70 мм. Підведення, яка довший 5 м роблять вже з 100 міліметрової труби.

Якщо збільшення діаметра труб, що підводять з якоїсь причини неможливо, то існує спосіб обійти це правило. Для цього необхідно кінець такої труби вивести на дах і забезпечити вакуумним клапаном або закільцювати його на стояк вище всіх інших приладів.

Кількісні характеристики параметрів укладання каналізаційних труб

Існують важливі нюанси, дотримання яких забезпечить працездатність каналізації в оптимальному режимі:

 • Нахил всіх горизонтальних труб залежить від діаметра їх перетину. Нормативи говорять про те, що труба діаметром 50 мм повинна опускатися на 3 см кожен погонний метр довжини, що має діаметр від 100 до 110 мм на 2 см на метр. Труби, що мають діаметр понад 160 мм можна нахиляти не більше 0,8 см на погонний метр.
 • Такий показник, як перепад висоти для унітазу повинен становити 1 м, а для інших пристроїв 3 м. Перевищення цих параметрів повинно супроводжуватися організацією вентиляції на кінцях відповідних підведень.

Ще одна поширена помилка полягає в неправильному оформленні кутів. Якщо зробити кути 90 градусів, то в результаті відскоку в цьому місці буде формуватися засмічення з відходів, і труба швидко заб’ється. З цієї причини на кутах необхідно створити плавний потік води. Для цього застосовують фасонні частини, що мають кут нахилу 135 градусів.

 
Внутрішня каналізація в Хмельницькому
Внутрішня каналізація в Хмельницькому

Нормативи укладання каналізаційних труб

Четверта помилка — це висновок фанової труби не на покрівлю, а в загальну домову вентиляцію. Такий пристрій створить незабутній «аромат» у всьому будинку, позбутися якого можна тільки, переробивши всю систему.

Для того, щоб не було чутно звуків рухається по трубах води, необхідно влаштувати шумоізоляцію. Для цього труби обмотують мінеральною ватою і поміщають в короби з гіпсокартонних листів. Для своєчасного і зручного проведення профілактичних робіт труби обладнують люками ревізії через кожні 15 м. Це ж стосується всіх поворотів.

П’ята помилка. У трубі, що з’єднує внутрібудинкову каналізацію і септик, не встановлено зворотний клапан. В цьому випадку при переповненні зовнішніх пристроїв для утилізації вода може піднятися вгору по трубах і залити підвальне приміщення.

Помилки, пов’язані з підключенням сифонів

Підключення будь-якого сантехнічного приладу до каналізації здійснюється через сифони, які мають вигляд літери U. Така вигнута форма дозволяє воді постійно перебувати в ньому. Вона утворює гидробарьер і не дає запаху проникати в приміщення. Однак ця система перестає працювати при здійсненні деяких помилок. Головна помилка — відсутність вентиляції. В цьому випадку вакуум просто висмоктує воду з сифона, дозволяючи запахам вільно гуляти по дому. Інша причина появи неприємного запаху — банальне випаровування води з сифона. Це відбувається при рідкісному використанні приладу. Потрібно просто затикати ганчіркою редкоіспользуемое пристрій.

Внутрішня каналізація в Хмельницькому
Внутрішня каналізація в Хмельницькому

Зовнішній вигляд каналізаційного сифона

Які розрахунки проводять при плануванні внутрішньої каналізації

Робота з проектування внутрішньої каналізації повинна здійснюватися у суворій відповідності з вищевикладеними правилами. Крім того, для їх дотримання потрібне проведення певних розрахунків:

 • На загальній схемі позначають місця, де буде розташовуватися той чи інший прилад. Його відстань від стояка, діаметр труби, що підводить, варіант кріплення і з’єднання з каналізацією продумують заздалегідь. При цьому прораховують необхідну кількість матеріалів.
 • Визначаються з типом самої каналізаційної системи. Вони бувають напірні та самопливні. Зазвичай через простоту використовують систему, в якій вода тече під дією сили тяжіння Землі. Головне тут, вирахувати нахил труб по правилам, викладеним вище.
 • Згідно з технічними характеристиками кожного санітарного приладу, обчислюють його одномоментний стік. Від цього показника залежить товщина труби, що підводить. У більшості випадків для всіх пристроїв, крім унітазу, підходить 50 міліметрова труба
 • Вираховують найбільш оптимальне місце для монтажу стояка. Найчастіше це туалети. Якщо в будинку їх два, в різних вертикальних площинах, то і стояка краще зробити два.
 • Розраховувати схему каналізації потрібно так, щоб максимально скоротити кількість наявних кутів повороту. Це значно знизить ризик виникнення засмічень.

Вищевказані розрахунки, виконані правильно, дозволять зробити каналізацію найбільш працездатною й ефективною навіть при виникненні перевантажень.

Що потрібно для спорудження внутрішньобудинкової системи каналізації

Як вже було сказано вище, головним в пристрої каналізації всередині будинку є складання її докладного креслення із зазначенням всіх приладів і розмірів елементів. Для монтажу застосовують каналізаційні труби з полівінілхлориду. Пристрій їх кінців таке, що дві труби можна з’єднувати, поміщаючи кінець однієї в розтруб інший. Для стояків використовують труби діаметром 100 мм, а для інших приладів 50 мм. Для з’єднання з зовнішньої каналізацією застосовують гофровану трубу, через її кращого опору переміщень грунту.

З інструменту зазвичай застосовують: пилку для різання пластикових труб, гострий ніж і гумові монтажні ущільнювачі. Пилкою ріжуть труби, ножем вирівнюють зрізи і роблять фаски. Гумові ущільнювачі вставляють в розтруби. Для з’єднання труб в систему застосовують різні фасонні деталі:

 • Колінах або відводи, які потрібні для оформлення кутів. Їх виробляють з загином в 45 і 90 градусів. Їх кінці теж забезпечені розтрубами з ущільнювачами для створення щільних з’єднань.
 • У разі необхідності з’єднання обрізків труб одного діаметру, застосовують перехідні відводи.
 • Трійники різних видів є фітингами для організації розгалужень труб.
 • Перехідні муфти потрібні для того, щоб створювати переходи між трубами різної товщини.

Поширена помилка при монтажі пластикових каналізаційних труб — це ігнорування їх нагрівання. Щоб труби легше і щільніше входили один в одного і в сполучні фасонні частини, розтруби необхідно нагрівати в гарячій воді.

Внутрішня каналізація в Хмельницькому
Внутрішня каналізація в Хмельницькому

Труби і фасонні частини для каналізації

Послідовність робіт при монтажі внутрішньої каналізації

Монтаж каналізаційної системи всередині будинку здійснюється в такому порядку:

По-перше, встановлюють стояки, виводячи їх кінці на покрівлю і в підвал. Вони повинні проходити в безпосередній близькості від унітазів. У підвалі їх з’єднують з похилою трубою, що виходить назовні в ємність септика, а верхні кінці залишають відкритими або постачають зворотними клапанами.

По-друге, підводять до стояка підводи від унітазів. Вони повинні бути окремими.

По-третє, під’єднують до стояків підводки від інших пристроїв вище входів унітазів.

По-четверте, встановлюють на всі прилади сифони.

По-п’яте, з’єднують сифони з підводками.

На цьому можна вважати монтаж внутрішньої системи каналізації закінченим. Важливо, щоб всі стики були щільними, а всі труби жорстко кріпилися до стін або перекриттів, а їх розбіжність було б виключено.

На закінчення скажемо, що правильно спроектована і зібрана каналізація працюватиме все належне їй довгий час без серйозних проблем.

Ми сподіваємося, що ця інформація буде вам корисною.І не забувайте відвідувати наш сайт! ©-7588.com.ua.

Читайте також:  Септик для дачі без відкачування

Вам також може бути цікаво:

122 - Внутрішня каналізація в приватному будинку
Як заховати труби опалення
Після проведення сучасного ремонту враження від ...
.webp - Внутрішня каналізація в приватному будинку
Живі бактерії для септиків
Проблема очищення вигрібних ям і септиків ...
1 - Внутрішня каналізація в приватному будинку
Технологія прочищення зливової каналізації
Технологія прочищення зливової каналізації Добросовісний власник заміського ...
122 660x561 - Внутрішня каналізація в приватному будинку
Автономна каналізація
Автономна каналізація При будівництві заміського будинку рано ...
1047 переглядів

Leave a Reply

Войти с помощью: 

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *