Труби опалення які краще

Коли приходить час установки опалювальної системи в новому будинку, або ж назріла необхідність капітельного реконструкції старої, неминуче постає питання — труби опалення які краще вибрати? Як «чудово» було раніше: шукай собі сталеві труби ВГП потрібного діаметра — і ніколи не помилишся. Просто тому, що нічого більше у вільному доступі і не пропонувалося. А сучасний асортимент подібних виробів, придатних для потреб опалення, настільки широкий, що без знання справи вибрати оптимальний варіант стає скрутно.

Труби опалення які кращеТруби опалення які краще

Фахівці, що становлять проект системи опалення, напевно дадуть рекомендації по потрібним діаметрами труб на тих чи інших ділянках, пов’язавши ці параметри з потужністю котла, площею опалювальних приміщень, розгалуженістю розводки контурів. Однак, з матеріалом виготовлення зазвичай доводиться визначатися вже самому господареві житла. І зробити це правильно можна лише в тому випадку, якщо вивчені особливості того чи іншого матеріалу, а також те, як труби поведуть себе в умовах експлуатації.

Критерії вибору труб для системи опалення

Для того щоб зробити правильний вибір, необхідно знати, на що саме звертати увагу при придбанні труб. Від цього значною мірою залежатиме якість обігріву будинку.

Отже, вибираючи опалювальні труби, необхідно звернути увагу на наступні питання:

 • Внутрішній діаметр труб, що зумовлює їх пропускну здатність.
 • Потужність котла опалення та використовується тип енергоносія, розміри опалювальних приміщень.
 • Тип системи опалення (відкрита або закрита). Від цього фактора також залежать характеристики обираних труб.
 • Спосіб прокладки контурів. Тобто чи буде монтуватися звичайна система опалення, або ж планується приховати труби в підлозі або стінах. І це, до речі, стосується не тільки систем «тепла підлога». Приховану розводку воліють багато господарів навіть при використанні звичайних радіаторів і конвекторів.

Наприклад, для системи «тепла підлога» вибираються труби, розраховані на певну температуру теплоносія і допускають вигини під досить малим радіусом.Наприклад, для системи «тепла підлога» вибираються труби, розраховані на певну температуру теплоносія і допускають вигини під досить малим радіусом.

 • Який спосіб циркуляції буде використаний в системі обігріву — природний або примусовий. Це безпосередньо відбивається на розмірах перетину трубних магістралей.
 • Приймається в розрахунок максимальна температура нагріву теплоносія, тиск, що створюється в системі опалення. Якщо в автономній системі приватного будинку або квартири тиск теплоносія стабільно і температура, як правило, не дуже висока, то в контурі, підключеному до центрального опалення, гідроудари і скачки тиску не є рідкістю, нагрів може бути значно більше. Тому не всі види труб однаково хороші як для автономного, так і для центрального опалення.
 • Способи монтажу труб. Особливо це важливо в тому випадку, якщо облаштування контуру планується виробляти самостійно, так як для з’єднання деяких типів необхідно мати спеціальне обладнання і відповідні навички роботи з ним.

Якщо передбачається монтаж поліпропіленових труб, то доведеться обзавестися апаратом для їх зварювання і освоїти прийоми роботи з нимЯкщо передбачається монтаж поліпропіленових труб, то доведеться обзавестися апаратом для їх зварювання і освоїти прийоми роботи з ним

Після того як будуть визначені відповіді на всі питання по названим вище умовам вибору, можна буде визначитися з оптимальним матеріалом, з якого повинні бути виготовлені труби.

Матеріали виготовлення труб для систем опалення

Сучасний будівельний ринок пропонує споживачеві відразу кілька типів труб, придатних для облаштування систем опалення. Однак, виробник не завжди надає об’єктивну інформацію про технічні характеристики своїх виробів. Зокрема, рідко згадується про те, як труби можуть відреагувати на ту чи іншу нештатну ситуацію. Тому перед придбанням виробів варто розібратися, які з них типів більше підходять для конкретного проекту.

Отже, в спеціалізованих магазинах виробники представляють труби, виготовлені з наступних матеріалів:

 • Метал — це може бути сталь, нержавіюча сталь або мідь.
 • Полімери — PP (поліпропілен) і PEX і PERT (зшитий поліетилен).
 • Металлопласт — комбінований варіант виробів, для виготовлення яких використовується алюміній і пластик.

Щоб не помилитися з вибором труб для системи опалення, необхідно розібратися з їх основними характеристиками. Тоді простіше робити висновки про їх придатності для планованих умов експлуатації.

Труби зі сталі

Сталеві труби здавна застосовуються для облаштування опалювальних контурів. І незважаючи на появу більш сучасних зразків, їх використання залишається актуальним і сьогодні. Це пов’язано з тим, що сталева продукція перевірена часом, має непогані технічними характеристиками і довговічністю, що обчислюється десятиліттями.

Сталеві труби підрозділяється по сортах матеріалу і по його обробці. Кожен з них має свої особливості і характеристики.

Отже, у продажу можна знайти такі різновиди виробів:

 • Сталеві труби, виготовлені з чорної сталі, які раніше можна було зустріти в кожному багатоповерховому будинку.
 • Оцинковані вироби.
 • Труби з нержавіючої сталі.

Сталеві труби виготовляються декількома способами, бувають зварними і суцільнотягнені. Зварений варіант формується із сталевого листа і має зварений шов по всій своїй довжині. Суцільнотягнені труба виробляється на спеціальному обладнанні і не має ніяких сполучних швів. Гофровані нержавіючі труби виготовляються за особливою технологією.

Незважаючи на наявні недоліки і на досить велику конкуренцію, сталеві труби ВГП продовжують користуватися попитом для створення систем опаленняНезважаючи на наявні недоліки і на досить велику конкуренцію, сталеві труби ВГП продовжують користуватися попитом для створення систем опалення

До позитивних якостей сталевий трубної продукції відносять:

 • Висока теплопровідність матеріалу, що робить роботу опалювальної системи більш ефективною. Сталь швидко прогрівається від циркулюючого усередині контуру теплоносія, віддаючи тепло в кімнати. Таким чином, труби стають додатковим джерелом тепла.
 • Відмінні характеристики міцності роблять вироби стійкими до перепадів тиску, до гідроударів, можливим в системах центрального опалення.
 • Газонепроникність стали робить роботу системи опалення найбільш ефективною.
 • Доступна вартість багатьох сталевих виробів дозволяє облаштувати систему опалення при мінімальному бюджеті ремонту. Однак, доступна вартість стосується не всіх типів металевих труб.

До негативних якостей сталевого трубопрокату відносяться його наступні характерні особливості:

 • Нестійкість до корозії. Звичайна чорна сталь легко піддається окислювальним процесам, які неминучі в центральній системі опалення. Неякісний теплоносій є агресивним середовищем і негативно впливає на внутрішні поверхні трубопроводу. Оцинковані вироби більш стійкі до подібного впливу, так як мають захисне покриття. Тому їх довговічність на 15 ÷ 20 років більше, в порівнянні зі звичайною сталлю. Труби з нержавіючої сталі, за визначенням, корозії не схильні.
 • Значну вагу виробів ускладнює транспортування та монтаж контуру.
 • Сталеві труби гнучкі, але для додання їм потрібної конфігурації потрібен спеціальний верстат-трубогиб. І якщо його немає, то при необхідності навіть ненабагато змінити напрямок контуру доводиться застосовувати спеціальні відводи. Збільшення стикувальних і зварних з’єднань знижує надійність системи опалення. В достатній мірі гнучкими для самостійного надання форми без спеціального обладнання є тільки нержавіючі гофровані труби.

Ось так навіть - господар вирішив взагалі відмовитися з радіатора, спорудивши змійовик-теплообмінник з гнучких нержавіючих гофрованих труб.Ось так навіть — господар вирішив взагалі відмовитися з радіатора, спорудивши змійовик-теплообмінник з гнучких нержавіючих гофрованих труб.

 • Електропровідність стали стає негативним фактором для контуру, що підключається до такого приладу, як електричний котел для опалення .

Уразливими для гідроударів в сталевому опалювальному контурі є стики труб, причому як зварні, так і нарізні сполучення. В автономному опаленні небезпека гідроударів відсутня, тому при правильному виконанні монтажних робіт ймовірність протікання можна виключити.

Труба з чорної сталі

Труби, вироблені з чорної сталі, до недавнього часу були єдиними виробами, з яких збиралися контури опалення як в приватних будинках, так і в багатоповерхівках. Найбільш використовуваними були труби, вироблені звареним способом і марковані ВГП. Їх виробництво і характеристики відповідали нормам, встановленим ГОСТ 3262-75.

У багатьох житлових і нежитлових приміщеннях досі, ще з радянських часів, встановлені і продовжують експлуатуватися труби з чорної сталі.У багатьох житлових і нежитлових приміщеннях досі, ще з радянських часів, встановлені і продовжують експлуатуватися труби з чорної сталі.

Найголовнішим недоліком труб цього типу є їх схильність до корозії. В результаті окислення на внутрішніх стінках виробів з’являються нерівності, що затримують на металі частинки тих же оксидів, що знаходяться в теплоносії, утворюючи тим самим відкладення. Поступово заростають ділянки перешкоджають нормальній циркуляції теплоносія, і опалення стає менш ефективним. Крім того, корозійні відкладення ще й знижують теплопровідність труб. При цьому товщина нальоту постійно збільшується в розмірах, що може привести до повного закупорювання проходу.

Крім того, корозія здатна стоншується «здорові» сталеві стінки труб. Вони поступово втрачають свою міцність, що загрожує проривами.

Особливо вразливі місця для засмічень скупчилися оксидами - відводи, вигини, згони, трійники і т.п.Особливо вразливі місця для засмічень скупчилися оксидами — відводи, вигини, згони, трійники і т.п.

В якійсь мірі уникнути таких явищ можна тільки в автономній системі опалення, якщо заповнити контур якісним теплоносієм і періодично проводити промивку труб. При цьому необхідно пам’ятати, що система повинна бути завжди заповнена теплоносієм, навіть в літній період. Це охороняє стінки від непотрібного контакту з киснем, який завжди активізує розвиток корозійних процесів.

Ще однією проблемою цього типу труб є їх розгерметизація. Найчастіше вона виникає в контурах, підключених до системи центрального опалення в період перевірочних випробувань перед опалювальним сезоном. Слабкими місцями сталевих трубопроводів є сполучні вузли, де в основному і відбуваються протікання. Тому, якщо контур в багатоповерхівці саме такий, необхідно періодично проводити ревізію вразливих місць.

Умовним недоліком сталевих труб можна назвати і необхідність їх періодичного фарбування. Причому цей процес здійснюється не тільки для облагородження зовнішнього вигляду контура, але і для захисту від корозії зовні.

Як правило, гарантія, встановлена ​​на звичайні сталеві труби ВГП, становить не більше 15 років. Практика ж показує, що вони цілком можуть прослужити і кілька десятків років, за умови правильного монтажу і регулярного проведення профілактичних заходів.

Оцинкована труба

Оцинковані вироби виготовляються з тієї ж чорної сталі, але їх поверхні, як зовнішні, так і внутрішні, мають цинкове покриття. Оцинкування захищає сталь від окислення, значно продовжуючи термін експлуатації трубопроводу. Однак, і цей шар не робить труби абсолютно невразливими до агресивних дій середовища, а лише збільшує терміни їх підвищеної стійкості до них.

У зв\'язку з тим, що оцинковані труби відрізняються більш високою надійністю, ціна на них істотно перевищує вартість звичайних сталевих ВГП.У зв’язку з тим, що оцинковані труби відрізняються більш високою надійністю, ціна на них істотно перевищує вартість звичайних сталевих ВГП.

Читайте також:  Профілактичне обслуговування кліматичних систем

Оцинкування трубопрокату може бути проведена трьома різними способами — це електрогальванічних, гарячий і термодіффузний.

 • Електрогальванічних метод нанесення захисного шару полягає в проведенні електролізного процесу. Принцип — осідання іонів цинку на поверхню сталевих виробів під впливом пропускається постійного електричного струму. При використанні цього способу, товщина цинкового шару може скласти не більше 30 мкм. При цьому характеристики оцинковки можуть різнитися між собою, в залежності від застосовуваних при цьому процесі речовин. Адгезія між сталлю і цинком недостатньо висока, тому такого захисту вистачає на 5 ÷ 7 років. Після цього внутрішні поверхні труб оголюються і перетворюються в вироби зі звичайної сталі.

І ще одне — цинкове покриття такого типу має певну токсичністю, тому подібні труби не встановлюються ні в системах побутового водопроводу, ні взагалі в житлових приміщеннях.

 • Оцинкування гарячим способом виробляється зануренням в цинковий сплав, розігрітий до 450 градусів, терміном на 10 хвилин. По завершенні процесу шар оцинковки становить близько 200 мкм. В результаті обробки цим методом виходить найнадійніший варіант оцинкованих виробів, так як має високу стійкість до корозії.
 • Термодіффузний метод обробки застосовується для виробів, до яких пред’являються підвищені вимоги по надійності. Процес проводиться за спеціальною технологією, при температурі в 470 градусів. На поверхні труб наноситься захисний шар, який може мати різну товщину, яка залежить від часу обробки виробів. Оцінковочний шар в цьому випадку відрізняється підвищеною міцністю і твердістю. Цей тип виробів цілком може з’єднуватися звареним способом — покриття при зварюванні не випаровується

А взагалі з’єднання оцинкованих труб проводиться і різьбовим (муфтові), і зварних методом. Рекомендується застосовувати з’єднувальні деталі, також мають оцінковочний шар. Але слід пам’ятати, що в місцях близько зварних швів захист від корозії слабшає.

Оцинковані труби добре витримують навантаження від гідроударів і високих температур. Тому цілком можуть бути застосовані для облаштування контуру, що підключається до центральної системи опалення.

З недоліків можна виділити наступне:

 • Цинк небезпечний для здоров’я людини. Правда, в опалювальній системі це не настільки суттєво — воду звідти не пити.
 • Як вже говорилося, в більшості труб з оцинковкой захисний шар вигоряє при зварних роботах.
 • Висока вартість виробів, що перевищує ціну на труби з чорної сталі, металопластикові та полімерні.

Труба з нержавіючої сталі

Труби з нержавіючої сталі мають найбільш високими експлуатаційними характеристиками серед всіх сталевих. Головне — не схильність корозії і виражена довговічність. Правильно змонтований контур з нержавійки при відповідному догляді і проведенні профілактики може служити як завгодно довго.

Нержавіючі труби можуть мати різний діаметр, тому з них можна підібрати підходящий варіант для конкретного контуру.Нержавіючі труби можуть мати різний діаметр, тому з них можна підібрати підходящий варіант для конкретного контуру.

Нержавіючі вироби виробляються безшовним і зварних способом. До речі, з’єднувальний шов на трубах є їх слабким місцем. Тому їх небажано монтувати в контур центрального опалення.

Безшовні труби відрізняються високою надійністю і довговічністю, тому підходять для будь-якої опалювальної системи. Правда, і вартість безшовного варіанти істотно вище.

Як і для всіх сталевих труб, для нержавіючих виробів виробляються добірні деталі, призначені для їх монтажу різьбовим або звареним способом.

Перевагами труб з нержавіючої сталі можна назвати наступні їх якості:

 • Інертність до агресивного середовища теплоносія робить труби невразливими до корозійних процесів.
 • Висока стійкість нержавіючого контуру до зовнішніх механічних впливів, перепадів тиску і високих температур.

Контури з нержавійки мають досить естетичної зовнішністю і не вимагають періодичного фарбування.Контури з нержавійки мають досить естетичної зовнішністю і не вимагають періодичного фарбування.

Незважаючи на численні переваги, труби з нержавіючої сталі нечасто використовуються для облаштування контурів опалення в квартирах і будинках. Тому є дві причини:

 • Висока вартість виробів.
 • Трудомісткість обробки стали цього типу.

Гофровані труби настільки гнучкі, що їх можна закручувати спіралі з дуже малим радіусом вигинуГофровані труби настільки гнучкі, що їх можна закручувати спіралі з дуже малим радіусом вигину

Тому в якості дуже вдалою альтернативи на ринку з’явився інший варіант нержавіючих труб — гофровані. Вони, крім вище названих «плюсів», володіють і іншими достоїнствами:

Підготовлені відрізки труб легко з\'єднати за допомогою продуманої системи дуже надійних спеціальних фітингів.Підготовлені відрізки труб легко з’єднати за допомогою продуманої системи дуже надійних спеціальних фітингів.

 • Простота монтажних робіт гофрованих труб обумовлена ​​спеціально розробленої для них системою фітингів. Для складання контуру буде потрібно тільки розвідний ключ і пристосування для різання труб.
 • Цей варіант виробів розрахований на температуру понад 100 градусів. Тому вони часто використовуються в системах, де необхідна підвищена термостійкість комплектуючих контуру.
 • Гнучкість гофрованих труб дозволяє використовувати їх для монтажу у важкодоступних місцях. Такі вироби дуже добре тримають задану просторову конфігурацію вигину, при цьому повністю зберігаючи свою герметичність. А радіус вигину можна порівняти з діаметром труби.
 • Ще один великий «плюс» від гнучкості — це досить значна економія на відводах. Нехай це не здається смішним — кількість відводів навіть у середній за розмірами системі досягає декількох десятків. Але ж кожен такий вузол ще і вимагає часу на монтаж …

Недоліки нержавіючих гофрованих труб:

 • Вони менш стійкі до перепадів тиску, ніж їх зварні або безшовні «побратими». Тому їх краще всього монтувати в автономну систему опалення.
 • Низька стійкість до зовнішніх механічних впливів — неакуратним рухом прокладену відкрито трубу легко погнути. У зв’язку з цим їх краще не встановлювати в дитячих кімнатах.
 • При впливі на гофровану поверхню деяких видів концентрованих лугів або кислот труби можуть бути пошкоджені, і контур втратить свою герметичність. Правда, з настільки агресивними рідинами в побутових умовах навряд чи доведеться зустрічатися.

Мідні труби для опалення

Мідні труби відмінно підходить для монтажу автономної системи опалення, так як їх характеристики відповідають майже всім вимогам.

  Мідні труби - близькі до ідеального варіанту, але теж не без недоліківМідні труби — близькі до ідеального варіанту, але теж не без недоліків

Виробниками поставляються на ринок два типи мідних труб — невідпаленого і відпалюють.

 • Неотожжённий варіант відрізняється стійкістю до високого тиску, що доходить до 400 МПа — матеріал дуже міцний. Однак, саме це якість позбавляє труби гнучкості.
 • Щоб домогтися необхідної гнучкості, мідні труби нагріваються до високих температур, а потім охолоджуються в заданому режимі. Завдяки цьому процесу змінюються якості матеріалу — він стає більш пластичним. Труби набувають гнучкість, але міцність їх стінок до баричним навантажень знижується — максимальний тиск оцінюється в 22 МПа. Однак, цього параметра більш ніж достатньо для автономної системи. Але зате такі вироби абсолютно «безболісно» переносять різкі скачки температури.

З\'єднання мідних труб часто проводиться методом пайки з використанням спеціального припою і газового пальника. Без досвіду роботи здійснити надійну пайку - досить непросте завдання.З’єднання мідних труб часто проводиться методом пайки з використанням спеціального припою і газового пальника. Без досвіду роботи здійснити надійну пайку — досить непросте завдання.

З’єднання відрізків мідних труб в єдину систему здійснюється різними способами:

 • Капілярна пайка. Виходять надійні сполучні вузли, але потрібна наявність хороших навичок у виконанні подібних операцій, спеціальна пальник, флюс і припій. При «дебютному» самостійному виконанні велика ймовірність безлічі помилок.

Прес-кліщі для з\'єднання мідних труб за допомогою фітингів.Прес-кліщі для з’єднання мідних труб за допомогою фітингів.

 • Компресійні фітинги. Для з’єднання цим способом будуть потрібні спеціальні прес-кліщі, в комплект яких входять насадки різних розмірів. Використовуються особливі фітинги та інші фасонні деталі.

Різьбове з\'єднання мідних труб з розвальцюванням.Різьбове з’єднання мідних труб з розвальцюванням.

 • Різьбове з’єднання мідних труб з розвальцюванням. Досить доступний метод монтажу, але, правда, він може бути використаний тільки в тому випадку, якщо з’єднувальні вузли будуть розташовуватися у відкритому вигляді. Не рекомендується використовувати його, якщо з труб буде облаштовуватися система «тепла підлога» або ж їх планується заховати в стіну. На жаль, такий спосіб монтажу не гарантує 100% надійності з’єднання.

Очевидно, що мідні труби мають досить багато переваг, але є у них і свої недоліки.

До позитивних особливостей цього матеріалу можна віднести наступні його якості:

 
 • Мідь має досить високу щільність, завдяки чому існує можливість виробництва тонкостінних труб, що володіють невеликою вагою. Це якість значно полегшує процес монтажу.
 • Відмінна теплопровідність міді сприяє швидкому нагріву контуру опалення.
 • Стійкість до високих температур. Мідь може витримати короткочасний нагрів до 500 і постійну температуру теплоносія в 115 градусів. При цьому — не втрачаючи своїх міцнісних характеристик.
 • У мідному опалювальному контурі практично відсутній опір циркулюючому теплоносія, так як внутрішні поверхні труб мають майже ідеальну гладкість.
 • Відсутність шорсткостей на внутрішніх стінках значно знижує ризик утворення наростів накипу або бруду і засмічень.
 • Пластичність матеріалу дозволяє робити вигини, необхідні на окремих ділянках, і спрощує монтажні роботи.

Система «тепла підлога» під стяжку, виконана з мідних труб.Система «тепла підлога» під стяжку, виконана з мідних труб.

 • Пластичність міді якісних мідних труб дає ще одну перевагу — вони стійкі до перепадів температур. Наприклад, навіть замерзлий контур при подальшій розморожуванні не втрачає свою герметичність.
 • Мідь газонепроникна, тому добре захищає внутрішній простір трубопроводу від проникнення кисню. Тобто підвищується внутрішня корозійна стійкість контуру.
 • Для міді характерним є досить невеликий коефіцієнт лінійного теплового розширення.
 • Мідь не токсична і не виділяє в навколишнє середовище шкідливих для людини випаровувань. Тому цей метал відносять до екологічно чистих матеріалів.

Однак, незважаючи на велику кількість «плюсів», є у міді і свої недоліки:

 • Несумісність міді з алюмінієм — їх контакт призводить до утворення в системі великої кількості газів, так як між ними відбувається електрохімічна реакція. Тому система, облаштована з мідних труб, повинна обов’язково мати клапани для стравлювання газових скупчень. Щоб уникнути виникнення таких реакцій, необхідно вибирати добірні деталі (перехідники та фітинги), виготовлені тільки з міді або латуні. І намагатися не використовувати в такій системі алюмінієві радіатори.
 • Для системи з мідних труб необхідний добре очищений теплоносій, в якому відсутні будь-які тверді фракції. Це пов’язано з тим, що мідь відносно м’який метал, тому жорсткі частинки можуть пошкодити внутрішні поверхні. Тобто в обов’язковому порядку повинен бути фільтр механічного очищення. У доброго господаря, до слова, він буде стояти в будь-якій системі, незалежно від матеріалу труб.
 • Ще однією небезпекою для мідного трубопроводу закритої системи опалення є так звані вихрові струми, які здатні порушити герметичність контуру.
 • Мідь добре проводить електрику, тому особливі вимоги пред’являються до заземлення такого контуру.
 • Монтажні роботи по збірці мідного контуру — вельми складні. Їх повинен проводити фахівець, застосовуючи спеціальне обладнання. Не маючи досвіду роботи, можна легко зіпсувати дорогий матеріал.
 • Пластичність міді грає і в мінус — тіло труби для опалення нескладно пошкодити, аж до наскрізної пробоїни, необачно механічної ударної навантаженням. Тобто необхідно передбачати заходи для захисту мідних трубопроводів від такого впливу.
 • Істотним недоліком, відлякує дуже багатьох, є висока вартість як самих труб, так і добірних елементів, а також послуг майстра, який візьметься за монтаж контуру.
Читайте також:  Димохід для твердопаливного котла

З огляду на характерні особливості мідних труб, часто рекомендують використовувати їх тільки для розведення в котельні. Основний контур, що проходить через житлові приміщення краще облаштувати з труб, які сумісні з міддю.

Перед покупкою цього дорогого матеріалу необхідно, щоб фахівці склали проект, за яким і буде зроблено розрахунок всіх складових контуру або його ділянок.

І ще одне. Вибираючи труби з цього матеріалу, слід гарантовано переконатися в їхній якості. Причому, необхідно перевірити кожну деталь окремо. Справа в тому, що якщо один з добірних елементів буде виконаний з неякісного металу, то вся система може вийти з ладу через один або два роки.

 

Поліпропіленові труби в системі опалення

Останнім часом дуже багато майстрів воліють працювати саме з поліпропіленовими трубами, активно рекламуючи їх споживачам. Дійсно, цей матеріал має дуже багато позитивних якостей, хоча є у нього і свої негативні сторони.

Поліпропіленові труби - добре підійдуть для системи опалення, але за умови правильного виборуПоліпропіленові труби — добре підійдуть для системи опалення, але за умови правильного вибору

Існує кілька типів поліпропіленових (PPR) труб. Тому потрібно зуміти вибрати саме той варіант, який здатний витримати високу температуру, а також баричне навантаження, що виникають в системі опалення.

При виборі PPR-труб, необхідно звертати увагу на такі моменти:

 • Вироби повинні бути розраховані на температуру нагрівання теплоносія не менше ніж до 90 ÷ 95 градусів.
 • Якщо опалювальний контур буде підключений до центральної системи опалення, то поліпропіленова труба повинна бути стійка до дуже значних стрибків тиску.
 • Гладкість внутрішніх стінок. Це якість допоможе скоротити ризик утворення на поверхнях нальоту, що знижує інтенсивність циркуляції теплоносія, а також тепловіддачу матеріалу.
 • У труб для гарячого теплопостачання і опалення теплове розширення матеріалу має бути мінімальним. У неякісної продукції, якої досить багато на ринку, цей параметр зазвичай вище середнього — при нагріванні такі контури починають провисати або вигинатися.

У продажу представлено три різновиди поліпропіленових труб — це PP-H, PP-В, PPRC (PP-3 або PPR), з них і вибираються вироби для системи опалення.

 • PP-H — труби, призначені для холодного водопостачання. Вони нестійкі до високих температур і можуть провиснути на кронштейнах від впливу гарячої води. Не все гаразд у них і зі стійкістю до стрибків тиску. Для систем опалення їх навіть не розглядають.
 • PP-В — вироби можуть бути використані для гарячого водопостачання, але температура теплоносія не повинна перевищувати 50-ти градусів. Тобто, якщо чесно, є сенс відмовитися і від них. Такі низькі температури характерні в основному для систем «тепла підлога», а використання поліпропіленових труб в таких системах зазвичай не практикуються.

Маркування, що говорить про призначення вироби, розташована на його поверхні. GF або «Glass Fiber» позначає скловолоконні армування. Те, що треба для опалення.Маркування, що говорить про призначення вироби, розташована на його поверхні. GF або «Glass Fiber» позначає скловолоконні армування. Те, що треба для опалення.

 • PPRC — труби, марковані цими літерами, складаються з трьох шарів, середній з яких, є армуючим. В якості армуючого матеріалу може виступати алюміній або ж скловолокно. Цей варіант труб призначений для гарячого теплопостачання і може бути використаний в системі з теплоносієм, температура якого перевищує 50 градусів. Армуючий шар значно знижує лінійне розширення матеріалу і додає трубам необхідний запас міцності.

Більшою мірою для опалювальної системи підходять вироби, що мають армуючий шар і марковані PPR-GF-PPR і PPR-FR-PPR. Маркування розташовується по всій довжині труби, на її поверхні. Тому, купуючи матеріал для облаштування системи опалення, на ці позначення необхідно звернути увагу в першу чергу.

До речі, червоний колір армування зовсім не означає саме приналежність до термостійким типам. Точніше, армування може бути й іншого кольору — визначального значення це не має. Так само, як і колір самих труб.

Сварка поліпропіленових труб - досить простий для швидкого самостійного освоєння процес. Важливо тільки мати в розпорядженні якісний апарат.Сварка поліпропіленових труб — досить простий для швидкого самостійного освоєння процес. Важливо тільки мати в розпорядженні якісний апарат.

З’єднання поліпропіленових труб і добірних елементів проводиться за допомогою спеціального апарату дифузійної зварювання. Елементи, що з’єднуються між собою, одночасно нагріваються і швидко стикуються, внаслідок чого відбувається взаємопроникнення матеріалів — виявити кордон на зрізі буває практично неможливо. Після охолодження утворюється герметичний надійний стик.

Освоїти технологію такої зварювання поліпропіленових труб повинен зуміти будь-який господар. Кілька пробних зварних швів на обрізаннях «для розминки» — і можна переходити до теперішнього монтажу. Важливо лише мати хороший апарат — але його в наш час нескладно взяти в подобову оренду.

До позитивних сторін використання поліпропіленових виробів можна віднести наступні моменти:

 • Еластичність матеріалу сприяє збереженню герметичності системи навіть при її замерзанні і відтаванні.
 • Поліпропілен інертний до корозійних процесів. Тому при установці таких труб в автономну систему теплоносій буде завжди чистим. При підключенні ж до центральної системи опалення, труби не буде страшна агресивне середовище неякісного теплоносія.
 • Висока стійкість до зовнішніх механічних впливів, так як, окрім армування, труби мають досить товсті стінки.
 • Уже згаданий вище досить простий і швидкий монтаж.

Виробники труб пропонують до них дуже широкий асортимент добірних деталей на всі випадки життя.Виробники труб пропонують до них дуже широкий асортимент добірних деталей на всі випадки життя.

 • Великий асортимент фурнітури деталей, що дозволяють створювати системи будь-якої складності і комбінувати поліпропіленові вироби з трубами з інших матеріалів.
 • Матеріал дуже легкий, що спрощує і транспортування, і монтажні роботи.
 • Абсолютна герметичність системи опалення при якісній збірці.
 • Екологічна чистота матеріалу — поліпропіленові труби придатні для водопроводів з питною водою, ну а для опалення — тим більше.
 • Системі, зібраної з поліпропілену, не потрібно періодична зовнішня забарвлення.
 • Цей матеріал не проводить електрику, що робить контур абсолютно безпечним з цих позицій.
 • Завдяки товстим стінок, а також структурі матеріалу, спостерігається досить ефективне звукопоглинання — в кімнатах не буде чути шум циркулюючого теплоносія.
 • Доступна вартість як самих труб, так і фурнітури елементів. Мабуть, за цим параметром поліпропіленовий контур виявиться найвигіднішим.

Недоліками поліпропіленових труб вважаються такі їх якості:

 • Відсутність гнучкості виробів. При необхідності зробити поворот контуру, в нього припадає вваривать перехідники або відводи. Причому, навіть при дуже незначних змінах напрямку.
 • Труби, не оснащені армирующим шаром, нестійкі як до підвищених температур, так і до перепадів тиску. Але їх годі й розглядати для опалювальних систем.
 • При пошкодженні будь-якого з ділянок контуру, його доведеться повністю замінити, так як ремонту зварні з’єднання не підлягають. Пошкоджена ділянка вирізається, а на його місце вваривают цілий новий. Це, до речі, має враховуватися при монтажі — перед вразливим вузлом (наприклад, краном, вентилем, фитингом) і після нього зазвичай залишається невеликий прямий ділянку, що дозволяє зробити вирізку і подальше вварюванням.

Приклади неякісно виконаних зварних з\'єднань поліпропіленових труб і можливі наслідки таких помилокПриклади неякісно виконаних зварних з’єднань поліпропіленових труб і можливі наслідки таких помилок

 • Якщо зварювання деталей контуру буде проведена неякісно, ​​то стики можуть стати перешкодою для нормальної циркуляції теплоносія, а також причиною слабкості самого з’єднання. Якість стику оцінити візуально не вийде, але при першому ж запуску або ж в процесі роботи системи погана зварювання відразу ж проявить себе.

Наприклад, якщо труба при стикуванні буде перегріта, то розплавлений пластик може звузити або навіть повністю перекрити прохід. Якщо ж труби не будуть нагріті до необхідної температури, або їх з’єднання здійснено не на рекомендовану глибину, то стик може дати протікання відразу після запуску або ж при виникненні гідроудару.

Так що якщо братися за такий монтаж вперше, то краще не пошкодувати невеликої суми, щоб придбати кілька зайвих найдешевших муфт і пару додаткових метрів труби. Просто для того, щоб випередити основну роботу п’ятьма — десятьма пробними звареними стиками, просто щоб «набити руку». Зазвичай цього цілком достатньо, щоб відчути впевненість і не допускати дурних помилок при монтажі контуру.

Труба із зшитого поліетилену

Труби із зшитого поліетилену (РEX) ще не настільки популярні, як сталеві або поліпропіленові, але теж активно завойовують визнання споживачів. Виробники представляють на ринку універсальні труби, що використовуються як для гарячого, так і для холодного водопостачання, а також вироби вузького призначення.

Не треба сумніватися в можливостях труб із зшитого поліетилену. Якісні вироби чудово себе показують в системах опалення.Не треба сумніватися в можливостях труб із зшитого поліетилену. Якісні вироби чудово себе показують в системах опалення.

Вироби із зшитого поліетилену можуть бути використані для автономного та центрального опалення. Сполучні вузли виконуються за допомогою спеціальних компресійних фітингів, які можуть мати різну конструкцію.

З\'єднання труб за допомогою фітингів часто вимагає спеціального обпресувальні обладнання. Хоча є і такі конструкції фітингів, для яких остаточно набору звичайних сантехнічних ключів.З’єднання труб за допомогою фітингів часто вимагає спеціального обпресувальні обладнання. Хоча є і такі конструкції фітингів, для яких остаточно набору звичайних сантехнічних ключів.

Звідки така назва — зшитий поліетилен? Це поняття означає надання лінійним молекулам знайомого всім поліетилену додаткових поперечних зв’язків. Саме така «доопрацювання» пояснює міцність і довговічність створюваних з РЕХ виробів.

Зшивання поліетилену виконується за різними технологіями, і це вказується додатковим літерним індексом. А від технології обробки певною мірою залежать і експлуатаційні характеристики, якість і вартість виробів.

 • РЕ-Ха — труби, що мають цю маркування, вважаються найбільш якісними.
 • РЕ-Хb — цей варіант був розроблений багато в чому як дешевшу і простий у виробництві альтернативи РЕ-Ха. Однак, досвід вийшов не зовсім вдалим, і за своїми характеристиками вони не дотягують до Ха, хоча теж широко застосовуються в системах опалення.
 • РЕ-Хс — найдешевший варіант, але назвати його в повній мірі відповідним для опалювальних контурів — було б перебільшенням.
 • РЕ-Хd — вироби, раніше застосовувані для холодного водопостачання, але сьогодні практично зняті з виробництва.

До переваг труб із зшитого поліетилену відносять такі його характеристики:

 • Ударостійкість і еластичність.
 • Невелика вага матеріалу значно полегшує процес монтажу.
 • Стійкість до зміни температурних режимів. Завдяки своїй еластичності труби зберігають герметичність при замерзанні і відтаванні теплоносія. Причому, вироби відновлюють свою форму (мають унікальну якість «пам’яті» раніше доданих форм) і не втрачають своїх первісних якостей.
 • Екологічна чистота матеріалу — він не містить і не виділяє в навколишнє середовище токсичних речовин.
 • Стійкість до хімічної дії.
 • Гладкість внутрішньої поверхні виключає ризик виникнення відкладень на стінках і пробок.
 • Не схильність зшитого поліетилену розтріскування і корозії.
 • Тривалий термін експлуатації, оцінюваний виробником в 50 років і більше.
 • Електробезпека контуру, так як матеріал не проводить електричний струм.
 • Структура поліетилену і товщина стінок робить переміщення теплоносія всередині трубопроводу безшумним.
 • Висока герметичність стикувальних вузлів.
Читайте також:  Советы по монтажу отопительной системы

Недоліків у зшитого поліетилену набагато менше, ніж переваг, але вони все-таки є:

 • Труби надходять у продаж в бухтах, і за час перебування в такому стані вони приймають і утримують цю форму. Тому при монтажі майстри змушені «боротися» з їх кривизною. Труби доводиться випрямляти з витратою чималих зусиль і з досить частим кроком фіксувати на поверхні спеціальними хомутами, монтажними річками, підв’язки до арматури і т.п. Це нерідко ускладнює монтажні роботи.
 • Висока ціна на труби REX (безумовно, мова йде про «брендових» виробах), яка істотно перевищує вартість поліпропіленових аналогів.

РЕХ-труби якнайкраще підходять для укладання прихованих в стягуванні контурів «теплої підлоги»РЕХ-труби якнайкраще підходять для укладання прихованих в стягуванні контурів «теплої підлоги»

Основна сфера використання таких труб — це прокладка прихованих розводок і контурів водяних «теплих підлог».

Комбіновані металопластикові труби

Металопластикові труби з появою дуже швидко завоювали широку популярність завдяки доступній вартості, можливості самостійного монтажу, а також іншим позитивним характеристикам.

Популярність металопластикових труб багато в чому грунтується на тому, що їх монтаж з використанням цангових фітингів не вимагає ніякого додаткового обладнання.Популярність металопластикових труб багато в чому грунтується на тому, що їх монтаж з використанням цангових фітингів не вимагає ніякого додаткового обладнання.

Металопластикові труби, як зрозуміло вже з назви, складається з декількох шарів. Завдяки правильно підібраному поєднанню матеріалів, труби володіють і достатньою гнучкістю, і непоганим запасом міцності, що дозволяє їх використовувати в системах опалення.

Схема структурної будови металопластикових труб.Схема структурної будови металопластикових труб.

Зразкове будова виглядає таким чином:

 • В якості зовнішнього і внутрішнього шару використовується зшитий поліетилен.
 • Середній шару не алюмінію робить вироби більш стійкими до високих навантажень. Товщина цього шару в різних варіантах виробів може становити від 190 до 300 мкм. Крім того, алюмінієва прошарок служить бар’єром від кисневої дифузії.
 • Середній металізований шар з’єднаний із зовнішнім і внутрішнім адгезійними (клейовими) прошарками.

Вироби виробляються в широкому асортименті розмірів. Так, їх діаметр може варіюватися від 16 до 63 мм, а товщина стінок може бути два або три міліметри. Якісні, вироблені під жорстким технологічним контролем металопластикові труби розраховані на тривалу експлуатацію при температурі теплоносія в 95, витримують короткочасний нагрів до 110 градусів.

Металопластикові труби розраховані на використання як у відкритій, так і закритій системі опалення. Однак, необхідно враховувати, що руйнують для них вважається тиск в 8 ÷ 9,5 кПа. Тобто для центральних систем, з їх можливими гідроударами і неконтрольованими господарями житла стрибками температур, їх краще не застосовувати.

Монтаж контуру з металопластикових труб може бути проведений двома способами — цанговими сполуками і опресовування фітингами.

Цангові з\'єднання більш прості при монтажі трубопроводу, але менш надійні в експлуатації.Цангові з’єднання більш прості при монтажі трубопроводу, але менш надійні в експлуатації.

Найпростішим з них, що не вимагає спеціального обладнання, є цангові з’єднання. Для монтажних робіт в цьому випадку будуть потрібні звичайні сантехнічні ключі необхідного розміру або розвідні.

 Труби, з\'єднані обпресувальна способом.Труби, з’єднані обпресувальна способом.

Щоб провести монтаж способом опресування, використовуються зовсім інший тип фітингів, а для роботи необхідно мати спеціальні кліщі, які дороги самі по собі, та ще й вимагають практичних навичок у використанні.

Опресовування фітингів металопластикових труб з використанням спеціальних прес-кліщівОпресовування фітингів металопластикових труб з використанням спеціальних прес-кліщів

Відразу обмовимося, що метод монтажу з обпресувальна фітингами — надійніший. І для систем опалення настійно рекомендується застосовувати саме його. Особливо в тих випадках, коли сполучні вузли за задумом виявляються прихованими, без подальшої можливості доступу до них. Наприклад, вмуровують в стіну або підлогу з’єднання цанговим фитингом і різьбовими муфтами — справа надзвичайно ризикована.

Одне з важливих переваг металопластикових труб — їх гнучкість і здатність утримувати надану при вигині просторову конфігурацію. Правда, гнучкість все ж має свої межі — при спробі надати вигин занадто малого радіусу кривизни, цілком можна просто заламати трубу, і ця ділянка буде безнадійно зіпсований. Вигин труби може бути проведений вручну, але бажано це робити з використанням спеціальних пружинних вставок. А ще краще — скористатися спеціальним ручним трубогибам. Використовуючи цей інструмент, можна домогтися акуратних плавних поворотів трубопроводу.

Природно, необхідно виділити як переваги, так і недоліки цього матеріалу.

До позитивних сторін відносять такі якості:

 • Досить високу стійкість до високих температур.
 • Можливість проведення монтажних робіт комбінованого контуру, тобто металлопласт за допомогою спеціальних фітингів може бути приєднаний до металевого ділянці трубопроводу. Це буває особливо корисно, коли доводиться замінювати окремий старий вийшов з ладу ділянку.
 • Гладкі внутрішні стінки труб практично зводять нанівець утворення відкладень.
 • Вже згадані гнучкість і можливість задавати потрібні вигини.
 • Використовуючи фітинги цангових з’єднань, монтаж можна зробити самостійно.
 • Цей тип труб можна назвати універсальним — він застосовується як для облаштування опалювальних контурів, що проходять відкритим способом, так і вмуровані в стіну. А то, що труби продаються бухтами великого метражу, дозволяє укладати як цілісних контурів теплої підлоги, без стикувальних вузлів, які закривають стяжкою. У будь-якому випадку, коли планується прихована прокладка металлопласта, для стикування труб слід вибирати тільки обпресувальна технологію з’єднання.

Тепер — про їх недоліки:

 • Багато типів металопластикових труб дуже нестійкі до негативних температур. При замерзанні в них теплоносія може статися розрив стінки труби і розгерметизація системи. Однак, якісні вироби здатні витримати і це випробування. Але краще підстрахуватися і зробити термоізоляцію трубопроводів на ділянках можливого промерзання.
 • Вартість самих труб можна назвати доступною. Але ось «фасонина» для них, тобто фітинги, трійники, відводи та інші необхідні деталі, досить часто «влітає в копієчку». За цим параметром вони дуже суттєво програють поліпропіленовим

Підіб’ємо підсумки сказаного

Ознайомившись з загальними характеристиками різних типів труб, які можуть бути застосовані для облаштування систем опалення, можна звести їх в зведену порівняльну таблицю. Така візуалізація інформації допоможе більш наочно оцінити і порівняти всі позитивні і негативні сторони самих використовуваних сьогодні матеріалів:

перевагинедоліки
Звичайні «чорні» сталеві труби ВГП 
Висока міцність до зовнішніх механічних впливівВимагають зовнішньої антикорозійного захисту
Здатність витримувати високі значення тиску теплоносіяЗ тієї ж причини корозійної уразливості — вимогливі до чистоти теплоносія
порівняно невелике лінійне термічне розширенняСкладний монтаж -вимагає зварювання, нарізка різьблення, гнучка і т.п.
Стійкість до високих температурВелика маса, що ускладнює і доставку, і монтаж
 Висока ціна в порівнянні з полімерними трубами
Труби з нержавіючої сталі 
Зберігають всі позитивні якості сталевих трубВартість труб і фасонних деталей до них — дуже висока
Не схильні до корозії, набагато довговічнішеЗважаючи на особливості металу, обробка і монтаж набагато складніше і дорожче, ніж у звичайних сталевих
Зовні виглядають значно естетичніше «чорних», не вимагають фарбування. 
мідні труби 
Найвища стійкість до перепадів температур (від негативних до екстремально високих, до 500 ° С) і тиску, до гідроударівСамі дорогий з усіх варіантів — як по самих труб, так і щодо комплектуючих
Термін експлуатації при грамотно проведеному монтажі практично не обмеженийДеякі технології монтажу вимагають професійного підходу.
Оригінальний, естетичний зовнішній вигляд 
Монтаж — значно простіше, ніж з будь-якими сталевими трубами 
поліпропіленові труби 
Матеріал — найлегший з використовуваних для систем опаленняВисокий коефіцієнт лінійного розширення
Термін експлуатації — досить великий: 25 і більше роківНестійкість до дії ультрафіолетовими променями
Гладка внутрішня поверхняПри температурах понад 90 ° може початися деформація і деструктуризація матеріалу
Стійкість до промерзанняНеможливість надання криволінійних форм — завжди потрібна установка додаткового фігурного елементу
Монтаж — абсолютно нескладний, може бути освоєний будь-яким господарем за лічені годиниПорушення технології зварювання часто призводять до звуження діаметра проходу в місцях з’єднань деталей
Зовні виглядають дуже естетичноДля монтажу потрібен спеціальний інструмент — паяльник для ПП
Вартість і самих труб, і комплектуючих до них — невисока 
Труби із зшитого поліетилену РЕХ 
Високий ступінь стійкості до перепадів температур і тискуВартість і самих труб, і комплектуючих до них — досить висока
Висока щільність матеріалуДля монтажу потрібен спеціальний інструмент професійного класу
Пластичність — в процесі монтажу трубі можна надати необхідну конфігураціюНестійкість до ультрафіолету
Коефіцієнт лінійного розширення — невеликий 
При наявності потрібних комплектуючих та інструменту, монтаж нескладний. 
Сполучні вузли відрізняються високою надійністю 
металопластикові труби 
Естетичний зовнішній виглядбояться промерзання
Гладка поверхня внутрішнього каналуТермін гарантованої служби невеликий — зазвичай не більше 10 ÷ 15 років
Стійкість до корозії, цілком прийнятна термічна стійкість для систем опаленняПри невисокій вартості самих труб — досить велика ціна на фітинги та інші комплектуючі
Простота монтажу — можна обійтися стандартним домашнім набором інструментівНе виключається ймовірність розшарування стінок, особливо при порушеннях технології монтажу.
Невелике лінійне термічне розширення 
Можливість вигину з дотриманням вимог безпеки 

При проведенні монтажу опалювальної системи самостійно, необхідно пам’ятати, що його якість багато в чому залежить від підготовленого для роботи інструменту. Якщо немає можливості придбати спеціальний професійний інструмент, або відсутня впевненість у власному вмінні його застосувати, краще довірити облаштування такого складного «організму», як система опалення, грамотних фахівців з гарною місцевої репутацією.

Завершить статтю відеосюжет, також присвячений вибору труб для системи опалення.

Відео: Погляд фахівця на вибір труб для опалювальних систем

Ми сподіваємося, що ця інформація буде вам корисною.І не забувайте відвідувати наш сайт! ©-7588.com.ua.

1608 переглядів

Leave a Reply

Войти с помощью: 

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *