Труба для теплої підлоги

Труба для теплої підлоги

Прообрази «теплих підлог» використовувалися в практиці організації опалення житлових будинків вже досить давно. Так, археологи і фахівці в галузі історії архітектури знаходять тому підтвердження при розкопках древніх поселень скандинавських племен, в залишках будинків римських патриціїв, в середньовічних феодальних замках Європи, в традиційних житлових будівлях далекосхідних народів.

Система прокладених під підлогою каналів забезпечувала проходження гарячого повітря від печей, що сприяло рівномірному прогріванню приміщення. Нове народження отримали «теплі підлоги» з появою насосів і спрощенням виробництва труб — замість повітря в якості теплоносія стала використовуватися вода. Але широкої популярності і загальну доступність подібні системи опалення отримали лише до кінця минулого століття, що було обумовлено появою і впровадженням технологій виробництва недорогих якісним полімерних труб.

Труба для теплої підлоги як вибрати
Труба для теплої підлоги як вибрати

Труба для теплої підлоги як вибрати

В даний час число прихильників саме такого способу обігріву приміщень постійно збільшується. Все більше господарів приватних будинків і квартир задаються метою створити в своїх володіннях систему водяних «теплих підлог», оцінивши її економічність, зручність в експлуатації і створюване комфортний розподіл температур в приміщеннях. Природно, для «нашої людини» завжди властиво бажання зробити все або багато власними руками. Однак, не варто покладатися на запевнення деяких інтернет-публікацій, що це — зовсім нескладна справа. Щоб система вийшла працездатною, надійної, безаварійної, ефективної та економічної, необхідно врахувати при її розрахунку безліч нюансів, в тому числі параметри і якість комплектуючих. А в низці всіх необхідних матеріалів, деталей і вузлів одну з ключових позицій займають теплообмінні контури труб, без гарантованої якості яких водяний «тепла підлога» просто неможливий. Яким вимогам повинна відповідати труба для теплої підлоги як вибрати потрібну з сучасного асортименту — всі ці питання знайдуть висвітлення у цій публікації.

Ключові вимоги до труб контурів «теплої підлоги»

Слід заздалегідь «охолодити запал» тих домашніх ентузіастів, які, захопившись ідеєю створення у себе в будинку «теплої підлоги», розраховують обійтися якимись залишками, наявними в господарстві або будь-якими недорогими трубами, виходячи з міркувань максимального здешевлення всього проекту. Нічого, швидше за все, у них не вийде — така система обігріву приміщень передбачає застосування виключно якісного матеріалу, що відповідає цілому ряду вимог. Ніякі «аналоги» в даній ситуації на виручку не прийдуть — це або просто заборонено, або їх використання буде те саме що «закладену бомбу», яка невідомо коли рвоне.

Перш ніж приймати рішення і планувати похід в магазин за матеріалом, потрібно неодмінно ретельно вивчити всі основні вимоги до труб, допустимим для використання в «теплій підлозі». Нічого не поробиш — умови експлуатації дуже специфічні.

 • Навіть якщо у господаря є запас металевих труб ВГП, або існує можливість їх дістати за невисокою вартістю — все одно ця ідея повинна бути відметена відразу ж. Причому, абсолютно неважливо — чи будуть це звичайні сталеві труби, оцинковані або навіть виготовлені з нержавіючої сталі. Цей категоричну заборону зумовлюється кількома факторами.
Сталеві труби ВГП виключаються відразу ж
Сталеві труби ВГП виключаються відразу ж

Сталеві труби ВГП виключаються відразу ж

В першу чергу, згідно з діючими будівельними нормами і правилами, в закритих контурах теплого статі не дозволяється використовувати труби, виготовлені за зварений технології (незалежно від того, прямий це шов або спіральний). Ну а друге — самі по собі такі труби мають досить значною масою. У сукупності з тим, що весь «пиріг» теплої підлоги з урахуванням заливається стяжки важить дуже багато, застосування сталевих контурів створить підвищені і абсолютно невиправдані навантаження на перекриття.

Єдиний варіант їх застосування — це магістралі від котельні до розподільних колекторних шаф. Але і в цьому випадку можна вважати таке рішення «вчорашнім днем» — є більш прості та зручні у виконанні варіанти.

 • Хоча й існують варіанти створення водяних «теплих підлог» по «сухий» технології, все ж переважна кількість схем передбачає заливку бетонної стяжки. У такому варіанті система стає більш ефективною, так як монолітний шар бетону створює рівномірний розподіл тепла по поверхні і, крім того, стає потужним накопичувачем теплової енергії, що забезпечує економічність і плавність роботи опалення.

Все це говорить про те, що повністю виключається можливість проведення ревізій покладених контурів або проведення дрібного ремонту. Будь-яке ПП призведе до надзвичайно масштабним і дорогим робіт по демонтажу бетонної заливки і заміні всього контуру в цілому. Стало бути, якість труб повинно бути таким, щоб терміни їх експлуатації можна було порівняти з довговічністю самих будівельних конструкцій. Система «теплої підлоги» повинна бути виконана з розрахунком на десятиліття вперед.

Виявити аварійну ділянку нерідко можна тільки з використанням спеціального тепловізорного обладнання
Виявити аварійну ділянку нерідко можна тільки з використанням спеціального тепловізорного обладнання

Виявити аварійну ділянку нерідко можна тільки з використанням спеціального тепловізорного обладнання

Труби для «теплої підлоги» повинні володіти повною захищеністю від розвитку корозії, від процесів заростання внутрішніх стінок накипом і сольовими відкладеннями, сужающими просвіт. Матеріал виготовлення повинен бути хімічно інертним незалежно від типу застосовуваного теплоносія, не схильним до старіння, стійким до температурних перепадів. В ідеалі рекомендується використовувати вироби, оснащені ще й спеціальним «бар’єром» від кисневої дифузії — такі труби відрізняються найвищими експлуатаційними якостями.

 • При монтажі контуру «теплої підлоги» слід виключити будь б то не було зрощування труб, які закривають стяжкою (за деякими винятками, про які буде згадано нижче). Будь-яке місце з’єднання — будь то фітінг або зварений шов, завжди було і залишається вразливим місцем, в якому найчастіше і трапляються аварії при виникненні будь-яких позаштатних ситуацій.

Будь-який витік неприємна, але на відкритій ділянці, як правило, ліквідувати наслідки не складає особливих труднощів. Інша річ, якщо таке трапляється під шаром бетонної заливки — «випливають» в буквальному сенсі слова наслідки можуть стати катастрофічними. Навіть виявити пошкоджені ділянка можна далеко не відразу — він може дати про себе знати протечкой до сусідів або навіть порушенням роботи електричної мережі, що представляє собою надзвичайно високу небезпеку.

І другий аргумент проти з’єднань в контурах. Такі вузли завжди більш уразливі в плані освіти заростання або засмічень. Промити же контур «теплої підлоги» — незрівнянно складніше, ніж відкрито розташований радіатор опалення.

Звідси висновок — контур повинен виконуватися з цільного відрізка труби потрібної довжини. Крім того, сама труба повинна бути достатньо пластичним, щоб дозволити викласти криволінійні ділянки з плавними вигинами, і при цьому зберігати додану їй форму без зайвої внутрішньої напруги в стінках.

Не варто це розглядати як приклад для наслідування
Не варто це розглядати як приклад для наслідування

Не варто це розглядати як приклад для наслідування

Можуть заперечити, що, мовляв, в інтернеті зустрічаються демонстрації створених контурів «теплої підлоги», виконаних, наприклад, з поліпропіленових труб, природно, з використанням зварних швів на поворотах, трійниках і т.п. Але, погодьтеся, далеко не все те, що публікується в мережі, має ставати зразком для повторення. Зверніть увагу: на загальному тлі — це, буквально, поодинокі випадки, історія експлуатації яких, до речі, ніяк не освітлюється. Є і ще доводи проти такого рішення — про них буде сказано при розгляді характеристик труб.

 • З попереднього пункту логічно випливає наступний — труби повинні мати достатню довжину для укладання контуру єдиним відрізком. Цій вимозі відповідає більшість виробів, що випускаються для подібного застосування — вони реалізуються метражем в бухтах.

При цьому слід враховувати обмеження за загальною протяжністю контуру. Надмірна Діна труби може призвести до того, що її гідравлічний опір перевищить можливості циркуляційного насоса, і з’явиться ефект «замкненої петлі» — теплоносій не стане переміщатися по контуру. Існують певні межі, перевищувати які не варто.

Діаметр труби контуру «теплої підлоги»Рекомендована межа довжини контуру
Ø 16 мм60 ÷ 70 м
Ø 20 мм80 ÷ 90 м
Ø 25 мм100 ÷ 120 м

Якщо площа приміщення, в якому створюється водяний «тепла підлога» така, що потрібні труби більшої довжини, то доведеться розбивати його на два і більше ділянки з окремими контурами приблизно однаковою протяжності з підключенням їх до спільного колектору.

Кілька контурів підключені до одного колекторного вузла
Кілька контурів підключені до одного колекторного вузла

Кілька контурів підключені до одного колекторного вузла
 • Коль був згаданий діаметр труб, відразу можна зупинитися і на цій характеристиці.

Зазвичай для контурів теплої підлоги використовуються труби трьох розмірів — 16,20 і, значно рідше — 25 мм.

Для теплих підлог зазвичай використовуються труби діаметром 16, 20, рідше - 25 мм
Для теплих підлог зазвичай використовуються труби діаметром 16, 20, рідше — 25 мм

Для теплих підлог зазвичай використовуються труби діаметром 16, 20, рідше — 25 мм

У цьому питанні важливо вибрати «золоту середину», що оптимально підходить конкретних умов. Зрозуміло, що чим вже просвіт труби, тим більшого значення набуває гідравлічний опір, і тим меншим теплообмінних потенціалом буде володіти контур. Однак, зі зростанням діаметра неодмінно збільшується товщина заливається стяжки, що веде до підняття поверхні підлоги, не завжди можливою, і до зростання навантажень на перекриття.

 
 • Одне з найважливіших вимог до труб — висока механічна міцність. Стінок труби належить переносити чималі навантаження, як зовнішні, з боку бетонної стяжки, так і внутрішні, викликані тиском теплоносія в контурі. Зрозуміло, що критичних тисків тут присутні не має за визначенням, але все ж щоб уникнути аварій, викликаних екстремальними стрибками, труба повинна бути здатна витримувати до 10 бар.
 • Матеріал труби не може бути піддано термічній деформації при високих температурах. У контурах «теплої підлоги» нагрів теплоносія зазвичай рідко коли перевищує 40 ÷ 45 ° С, але для повної гарантії збереження труби вибирають матеріал, який не змінює своїх характеристик і при досягненні 90 ÷ 95 ° С — на випадок непередбачених позаштатних ситуацій на колекторному обладнанні.
 • Умовою ефективної роботи «теплої підлоги» є і ідеальна гладкість внутрішніх стінок труби. Це необхідно, по-перше, для того, щоб значення гідравлічного опору лежало в допустимих межах. По-друге, на гладкій поверхні істотно менше ймовірність утворення нальоту і твердих відкладень. І по-третє — при неякісної, нерівній поверхні стінок переміщення теплоносія по трубах може супроводжуватися шумом, що далеко не всім людям до вподоби.

Отже, були викладені основні вимоги до труб контурів «теплої підлоги». Тепер можна перейти до розгляду різновидів матеріалу, щоб оцінити, в якій мірі вони відповідають зазначеним вище параметрам, наскільки зручні в роботі, економічні з точки зору вартості матеріалу і проведення монтажних робіт.

Які труби оптимальні для теплої підлоги?

Труби з металу

Один тип металевих труб уже був коротко розглянуто вище — мова йде про сталевих ВГП. З ними все однозначно — вони в контурах «теплої підлоги» категорично неприпустимі. Але існують і інші різновиди — і ось вони підходять для цих цілей як не можна краще.

мідні труби

Якщо розглядати мідні труби в світлі викладених вище вимог, то вони, напевно, близькі до ідеалу.

Мідні труби за своїми характеристиками близькі до ідеалу
Мідні труби за своїми характеристиками близькі до ідеалу

Мідні труби за своїми характеристиками близькі до ідеалу
 • Мідь є відмінним провідником тепла, тобто контур з таких труб забезпечить максимальну тепловіддачу.
 • Цей метал відрізняється високою стійкістю до корозії, тобто труби в своїй довговічності ніяких сумнівів викликати не повинні. На перших порах експлуатації мідь покриється тонким шаром патини — і після цього процес її «старіння» практично зупиняється.
 • Мідні труби — дуже пластичні, і при дотриманні певних технологічних прийомів можуть бути зігнуті по дуже малому радіусу.
 • Стінки мідних труб відрізняються високою механічною міцністю, не бояться різких стрибків тиску і перепадів температур.
 • Багато сучасні виробники мідних труб практикують ще й зовнішнє полімерне плівкове покриття — це ще один плюс до довговічності таких контурів, які отримують додатковий захист від агресивного середовища цементу.

Недоліки у мідних труб є, але їх можна віднести до «непрямим» — вони не впливають на працездатність і безпеку системи опалення:

 • Монтаж мідних труб — досить складна справа, що вимагає особливих навичок роботи і спеціального устаткування. Це, безумовно, значно зменшує можливості самостійного створення системи «теплої підлоги».
 • І друге — вартість мідних труб незрівнянно вище, ніж полімерних або композитних. Доступні вони далеко не кожному, тому і тому популярність їх дуже висока.

Гофровані труби з нержавіючої сталі

 • Такий різновид труб з’явилася відносно недавно, але відразу довела свої переваги над багатьма іншими.
 • Труби виготовляються з нержавіючої сталі, тобто корозія їх повністю виключається. Крім цього, вони можуть мати додаткове полімерне покриття.
Гофровані труби з нержавіючої сталі - відмінне рішення для "теплої підлоги"
Гофровані труби з нержавіючої сталі — відмінне рішення для «теплої підлоги»

Гофровані труби з нержавіючої сталі — відмінне рішення для «теплої підлоги»
 • Такі труби мають гарну гнучкістю, що надзвичайно важливо для укладання контурів складної конфігурації, і при цьому стабільно утримують заданий вигин. Повністю виключається навіть випадковий перелом труби при формуванні вигину.
 • Механічна міцність труб — вище всяких похвал.
 • Стійкість матеріалу до самих різних впливів — температурним, баричним, агресивної середовища, що перекачується, дозволяє використовувати подібні труби навіть в технологічних промислових установках — а це вже говорить сама за себе.
Бухти гофрованих нержавіючих труб
Бухти гофрованих нержавіючих труб

Бухти гофрованих нержавіючих труб

Гофровані труби з нержавіючої сталі реалізуються в бухтах довжиною до 30 або 50 метрів. Здавалося б — явно недостатньо для контурів теплої підлоги. Але і тут все гаразд.

У подібних труб настільки досконала система сполучних фітингів, що стикувальні вузли цілком можна розміщувати в стягуванні без жодного ризику появи протікання. Це, напевно, єдиний виняток зі згаданого вище правила — такі труби можна стикувати по ходу укладання довгого контуру.

Такі труби оснащуються дуже надійними з'єднувальними елементами
Такі труби оснащуються дуже надійними з’єднувальними елементами

Такі труби оснащуються дуже надійними з’єднувальними елементами

Що ж обмежує широке застосування подібних труб? Перш за все це, безумовно, високий рівень цін на них. Втім, не виключається і ще одна причина — багато потенційних покупців просто не мають інформації про існування такої надійного варіанту.

полімерні труби

У цьому розряді можна зробити поділ на труби з поліпропілену і на вироби, основним матеріалом в яких виступає поліетилен тій чи іншій мірі обробки.

поліпропіленові труби

Про них вже йшлося вище, але все ж варто трохи загострити увагу.

Поліпропіленові труби — чудовий матеріал для використання його в системах водопроводу або при монтажі опалювальних контурів «класичного» типу — з радіаторами або конвекторами опалення. Цілком підійдуть вони і для забезпечення транспортування теплоносія від котла до місця установки розподільного колекторного вузла, як для подачі, так і для обратки. Монтаж їх — нескладний, і при наявності спеціального зварювального апарату необхідні навички здобуваються буквально на ходу. Вартість і самих труб, і всіх необхідних елементів для монтажу — дуже невисока.

Поліпропіленові труби мають масу переваг, але для контуру "теплої підлоги" не підійдуть
Поліпропіленові труби мають масу переваг, але для контуру «теплої підлоги» не підійдуть

Поліпропіленові труби мають масу переваг, але для контуру «теплої підлоги» не підійдуть

Але ось для контуру вже доведеться шукати інше рішення.

 • Форма випуску таких труб — короткі (в масштабах довжин контурів теплої підлоги) відрізки.
 • Труба має дуже червоної пластичністю, тобто зігнути її навіть під порівняно великим радіусом — неможливо, не кажучи вже про укладання петель контуру. Тобто в будь-якому випадку не можна уникнути зварних стиків, про неприпустимість яких вже говорилося.
 • Теплопровідність матеріалу — невисока, тобто належного теплообміну між теплоносієм і худої статі забезпечуватися не буде, і загальна ефективність системи буде низькою.
 • Труби з поліпропілену виділяються на загальному тлі найвищими показниками термічного лінійного розширення. Навіть армовані, призначені для гарячої води, на довгих ділянках зажадають установки компенсаторних петель. У теплій підлозі, залитому стяжкою, таке виконати неможливо, і стінки труб будуть повергаться значним внутрішнім напруженням, що, безумовно, позначиться на їх довговічності.

Одним словом, що б хто не говорив, застосовувати такі труби для контурів теплої підлоги — абсолютно невиправдане ні з яких точок зору рішення.

Труби на основі поліетилену

Доречним, напевно, відразу буде зробити дуже важливе застереження. Справа в тому, що якщо проаналізувати більшість публікацій, присвячених цій проблемі, то можна прийти до не зовсім правильного висновку. Дуже часто робиться градація всіх гнучких труб, що підходять для системи «теплих підлог», на виготовлені із зшитого поліетилену і на металопластикові. Мимоволі виникає стійка асоціація, що поліетилен — він сам по собі, а для металлопласта застосовується якийсь інший полімер.

Насправді ж все трохи простіше. Всі сучасні гнучкі труби подібного призначення виготовляються на базі так званого зшитого поліетилену, який, правда, може відрізнятися технологією обробки вихідного матеріалу. А ось вже в структуру самої труби може включатися металевий підсилює шар і деякі інші технологічні прошарку, що підвищують експлуатаційні характеристики готового виробу.

 

Тому і в цій статті спробуємо дотримуватися такої ж класифікації — заснованої, в першу чергу, на вихідному матеріалі виготовлення труб.

Для початку, напевно, варто все ж отримати певне поняття, що ж ховається під загадковою назвою «зшитий поліетилен»

Труби на основі зшитого поліетилену

Розробка дешевою і доступною технології отримання поліетилену в повному сенсі слова зробила революцію в житті людства — це матеріал зустрічається буквально на кожному кроці, і без нього важко навіть уявити наш побут. Але при всіх достоїнствах цього матеріалу — інертності, нешкідливості для води і продуктів, пластичності, досить високою загальною міцності, є у нього і ряд недоліків, які обумовлені молекулярними особливостями полімеру.

Молекули поліетилену є виражені довгі ланцюжки, не пов’язані або дуже слабо пов’язані між собою. При високих навантаженнях матеріал починає сильно тягнутися, а при термічному впливі, навіть не настільки значному — обпливати, втрачати задану форму. Природно, це серйозно обмежувало сферу застосування такого полімеру в тих виробах, які експлуатуються в подібних умовах.

Але от якщо створити між ланцюжками молекул поперечні зв’язку, то картина відразу змінюється. Структура виходить не лінійної, а вже тривимірної, і поліетилен, анітрохи не втрачаючи в своїх перевагах, отримує додаткові якості — підвищену міцність і стабільність заданої йому форми.

Різниця в молекулярній будові між звичайним (РЕ) і зшиті (РЕХ) поліетиленом
Різниця в молекулярній будові між звичайним (РЕ) і зшиті (РЕХ) поліетиленом

Різниця в молекулярній будові між звичайним (РЕ) і зшиті (РЕХ) поліетиленом

Чим більше таких зв’язуючих «перемичок», тобто чим вище ступінь зшивання поліетилену, яка вимірюється у відсотках, тим матеріал виходить більш стабільною і якісніше.

Є і ще одна чудова властивість зшитого поліетилену — це своєрідний «ефект пам’яті». Якщо виріб при впливі будь-яких зовнішніх навантажень змінює свою форму або конфігурацію, то при нормалізації умов воно буде прагнути в заданий йому вихідне положення. Для виготовлення труб це стає взагалі неоціненним гідністю.

Існує загальноприйнята літерне позначення, за яким можна відразу визначити, що виріб виготовлений зі зшитого поліетилену — РЕХ. Але зазвичай слідом за цими літерами йде ще одна — це символ, який вказує на технологію створення поперечних зв’язків в молекулярній структурі матеріалу. Від застосовуваного методу досить сильно залежать експлуатаційні характеристики полімеру, тому варто зупинитися і на цьому нюансі.

 • РЕ-Ха — межмолекулярная зшивання поліетилену проходить під впливом хімічного реактиву — пероксиду. З усіх прийнятих на сьогоднішній день технологій саме ця дає максимальну ступінь зшивання — вона доходить до 85%. Вихідний полімер при цьому ні в якій мірі не втрачає своїх якостей, але різко підвищується його міцність і стабільність, відзначається особливо сильно виражений «ефект пам’яті».

Технологія — достатня складна і витратна, але дає на виході найвищі результати. Важливо ще й те, що процес зшивання піддається повному контролю, тобто на виході виходить полімер зі строго заданими параметрами.

 • РЕ-Хb — створення поперечних зв’язків відбувається по силанольная технології, за рахунок так званої «щеплення» активної молекули силану і обробки водяними парами. Треба сказати, що така технологія спочатку замислювалася як дешевшу заміни РЕ-Ха., Проте, не можна сказати, що заявлена ​​мета була повністю досягнута.

Зшитий РЕ-Хb-поліетилен поступається пластичністю, тобто зігнути труби по маленькому радіусу буде значно складніше. Загальна ступінь зшивання рідко коли перевищує 65%. Недолік ще і в тому, що технологічний процес важко піддається вивіреного контролю, і на виході вироби різних партій можуть відрізнятися своїми параметрами. Мало того, процес зшивання, по суті, не припиняється і в готових виробах — він просто переходить у повільну фазу. Виходить. Що згодом ті ж труби можуть стати жорсткішими, всістися. У деяких країнах подібний поліетилен заборонений до застосування в теплових мережах саме з цієї причини — з’єднання на фітингах не самі надійні, тому вимагають регулярного підтяжки. Ну а в металопластикових трубах на базі РЕ-Хb не раз зазначалося розшарування загальної структури стінок.

 • РЕ-Хс — зшитий поліетилен, поперечні зв’язку в якому виникають за рахунок спрямованого випромінювання електронів. Виробництво цього полімеру — досить просте з точки зору технології і недороге, але і сам одержуваний матеріал істотно поступається поліетилену РЕ-Ха.

Він, звичайно, знаходить своє застосування, наприклад, йде на виготовлення металопластикових труб невисокою цінової категорії. Вони цілком можна застосувати для водопровідних мереж, але використовувати їх в контурі теплої підлоги можна з дуже великою умовністю.

 • РЕ-Хd — за цією технологією поперечні зв’язку утворювалися за рахунок обробки сировини спеціальними азотисті речовини. В даний час цей метод повністю програв конкуренцію іншим, і фактично не використовується, а труби з таким індексом — невідомі.

Якісні труби із зшитого поліетилену знаходять широке застосування в системах теплих підлог. Мало того, деякі їх типи розроблені виключно для таких функцій.

 • Великим попитом у майстрів користуються металопластикові труби, що поєднують внутрішній і зовнішній шари їх зшитого поліетилену і внутрішню суцільну алюмінієву прошарок. Прийняте позначення таких труб — РЕХ-Аl-РЕХ.
Металопластикові труби на базі зшитого поліетилену (РЕХ-Аl-РЕХ)
Металопластикові труби на базі зшитого поліетилену (РЕХ-Аl-РЕХ)

Металопластикові труби на базі зшитого поліетилену (РЕХ-Аl-РЕХ)

1 — внутрішній шар РЕХ

2 — зовнішній шар РЕХ.

3 — суцільний шар алюмінієвої фольги, звареної встик.

4 — клейові шари (адгезив), що забезпечують цілісність структури стінки.

Такі труби мають цілком пристойними експлуатаційними якостями, так як поєднують гідності полімеру і металу. Вони добре піддаються вигинів (при дотриманні спеціальних технологічних правил), стабільно утримують додану конфігурацію контуру, мають досить високу тепловіддачу.

Але якщо мова йде про контурах теплої підлоги, то на перший план виходять параметри самого полімеру, використаного для виготовлення труби — на це слід звернути особливу увагу. Справа в тому, що зовні металопластикові труби дуже схожі, і іноді недобросовісні продавці прагнуть не посвячувати покупця в тонкощі, видаючи свій товар, як універсальний, що підходить для будь-яких умов експлуатації.

 

Як вже говорилося, перевагу слід віддати трубах, у яких внутрішній шар (а краще — обидва полімерних шари) виготовлені із зшитого поліетилену РЕ-Ха. Вони, звичайно, будуть недешеві, але справа того варта.

Ринок будматеріалів буквально кишить підробками під брендову продукцію, і ризик придбати низькоякісну трубу — досить великий. Тому всю свою нерішучість необхідно «залишати вдома» — обов’язково вимагайте від продавців наявність документів, що підтверджують оригінальність продукції і її відповідність стандартам.

Можна зустріти металопластикові труби, у яких зовнішній шар виконаний з РЕ-Хс або навіть взагалі зі звичайного поліетилену високого тиску — РЕ-НD. Вони зовні практично не відрізняються, але застосовувати їх в системах теплої підлоги — не варто. Будь-сантехнік зі стажем може розповісти, скільки він у своїй практиці зустрічав проривів металопластикові. Нестійкий зовнішній шар з часом починає «дубеть», розтріскуватися, особливо в місцях поворотів або вигинів петель, і запросто може дати тріщину. А тонкий внутрішній шар і алюмінієва прошарок не здатні будуть в таких обставинах витримати натиск зсередини.

Крім того, не виключається і поступове розшарування тіла труби, так як матеріали все ж мають різний коефіцієнт лінійного розтягування при підвищенні температури. Тому, незважаючи на масу дійсних і уявних переваг, від використання такого типу труб у контурі під стяжкою все ж варто відмовитися. Для цих цілей більше підійдуть одношарові, виконані із зшитого поліетилену РЕ-Ха або РЕ-Хb.

Пластикові труби із зшитого поліетилену
Пластикові труби із зшитого поліетилену

Пластикові труби із зшитого поліетилену

Подібні труби реалізуються бухтами, великим метражем. Вони дуже зручні для розкладки навіть найскладніших контурів, і при дотриманні технології кріплення відмінно тримають форму. Пластичність матеріалу дозволяє укладати контури з самим невеликим кроком між витками — близько 100 мм.

Ще краще, якщо є можливість придбати такі труби, доповнені спеціальним бар’єром проти кисневої дифузії. Проникнення активного кисню в теплоносій ззовні викликає і активізує корозійні процеси в металевих деталях і вузлах системи опалення, а особливо схильні до такого старіння теплообмінники котлів. Щоб запобігти подібний процес і були розроблені спеціальні перепони від кисневої дифузії.

П'ятишарова пластикова труба з протіводіффузним бар'єром
П’ятишарова пластикова труба з протіводіффузним бар’єром

П’ятишарова пластикова труба з протіводіффузним бар’єром

1 — внутрішній шар РЕ-Ха або РЕ-Хb

2 — протівокіслородний бар’єр EVON.

 

3 — з’єднувальні прошарку.

4 — зовнішній шар, відповідно, так само — РЕ-Ха або РЕ-Хb

Сам по собі це бар’єр зазвичай являє собою прошарок з особливого органічної сполуки, поліетівінілового спирту. Характерно, що всі складові подібної структури мають рівні характеристики термічного розширення, тому навіть при значних термічних перепадах ніяке розшарування стінок не загрожує.

До всього сказаного слід додати, що виробники таких труб із зшитого поліетилену обов’язково комплектують свої вироби зручними сполучними елементами, які спростять підключення контурів теплої підлоги до колекторів.

Система спеціальних фітингів забезпечує надійне підключення труб до колекторів
Система спеціальних фітингів забезпечує надійне підключення труб до колекторів

Система спеціальних фітингів забезпечує надійне підключення труб до колекторів

Для того щоб трубу було вибрати простіше, а недобросовісному продавцеві — складніше ввести покупця в оману, можна спробувати розібратися в системі маркування. Можна розглянути на прикладі — хоча у різних виробників можуть бути особливості в цьому питанні, але загальний принцип все ж зберігається.

Чимало інформації розміщено в маркуванні труби
Чимало інформації розміщено в маркуванні труби

Чимало інформації розміщено в маркуванні труби

1 — зазвичай на першій позиції вказується товарна марка і конкретний асортиментний тип труби.

2 — дані про зовнішній діаметрі труби і загальній товщині її стінки.

3 — шифри, які вказують на відповідність прийнятим міжнародним стандартам по допустимим сферами застосування труб. Зазначений в даному прикладі показник говорить про те, що труба придатна для перекачування питної води.

4 — застосована для оцінки якості виробу технологія контролю.

5 — розглянута в статті вище технологія зшивання поліетилену.

6 — підтвердження відповідності труби встановленим стандартам DIN 16892/16893. Ці стандарти визначають максимальні значення температури і тиску рідини. На деяких моделях труб практикується нанесення цих показників в маркування. Наприклад, це може виглядати так:

«DIN 16892 PB 14/60 ° C PB 11/70 ° C PB 8/90 ° C»,

що буде означати max 14 бар при t = 60 ° С, 11 бар при t = 70 ° С і 8 бар при t = 60 ° С.

Ці показники можуть бути вказані і в табличній формі, в що додається до партії труб технічної документації. Крім цього, можуть бути приведені і граничні терміни експлуатації при різних режимах. наример:

Робоча температура перекачується середовища (° C) Допустимий робочий тиск (бар)Термін експлуатації труби (років)
202050
7011,250
908,65

7 — параметри партії матеріалу — відомості про дату і час випуску, номер виробничої лінії і т.п.

Крім цієї інформації, на трубах ще нанесена розмітка по їх довжині — це істотно полегшує і контроль придбання необхідної кількості, і саму укладку контурів.

Труби на базі поліетилену підвищеної термостійкості (PE-RT)

Спроби по максимуму модифікувати поліетилен привели до створення принципового нового матеріалу, що позначається абревіатурою PE-RT, від англійської назви, дослівно означає поліетилен з підвищеною термостійкістю. Зараз у виробництві використовується вже друге покоління цього полімеру.

Головна відмінність його в тому, що матеріал не вимагає додаткових технологічних етапів зшивання — його молекулярна структура з численними і розгалуженими зв’язками вже взагалі далека від лінійної. Причому це якість закладено ще в початковому матеріалі — вступник на лінії екструзії конгломерат вже в повній мірі є полімером із стійкою молекулярної гратами. Цікаво, що втрати властивостей не спостерігається навіть при вторинній переробці.

Щільна молекулярна решітка термостійкого поліетилену PERT
Щільна молекулярна решітка термостійкого поліетилену PERT

Щільна молекулярна решітка термостійкого поліетилену PERT

Такий поліетилен показує куди більші результати в плані стійкості до високих температур і тиску. Термін його служби може обчислюватися десятками років. Унікальна молекулярна структура зберігає термопластичность матеріалу, тобто він піддається зварюванню або пайку. Це дозволяє в ряді випадків проводити ремонтно-відновлювальні роботи без демонтажу стало непридатним фрагмента і без використання фітингів, що абсолютно неможливо, наприклад, з РЕХ — там пошкоджену ділянку доведеться видаляти.

Труби з PE-RT не бояться і негативних температур — в їх закладений потенціал на витримування декількох циклів повної заморозки і відтавання без прориву стінок і без будь-якої втрати своїх експлуатаційних якостей.

Труби відмінно «поводяться» в контурах теплої підлоги, відрізняються безшумністю навіть при сильному натиску перекачується теплоносія.

За аналогією зі зшитим поліетиленом, PE-RT також використовується у виробництві як чисто полімерних труб (з протіводіффузним шаром або без нього), так і металопластикових, в різному поєднанні. Так як основне навантаження лягає на базовий внутрішній шар, саме його виконують з термостійкого поліетилену PE-RT, а зовнішній захисний шар може бути виготовлений і з зшитого РЕХ або навіть РЕ-НD. Але в найякісніших трубах і зовнішній і внутрішній шар виконані з PE-RT. Так що при виборі варто звернути особливу увагу на зазначену в маркуванні формулу.

Труба PERT з продіводіффузним шаром EVON
Труба PERT з продіводіффузним шаром EVON

Труба PERT з продіводіффузним шаром EVON

Напевно, можна з повною підставою стверджувати, що саме труби PE-RT будуть тим вибором, який в повній мірі відповідає всім раніше перерахованим вимогам до контурів «теплої підлоги» і не входить за рамки розумного в плані витрат на придбання матеріалу і комплектуючих.

Скільки труби потрібно для «теплої підлоги

Однозначно на це питання відповісти дуже складно. Все залежить від кроку укладання контурів, а він, у свою чергу, безпосередньо пов’язаний з завданнями, які покладаються на систему підігріву підлоги і на характеристики конкретного приміщення.

Щоб визначитися з цим питанням, потрібно провести теплотехнічні розрахунки для кожного з приміщень, де планується установка «теплої підлоги». По суті, необхідно розрахувати тепловтрати приміщення, які повинні бути компенсовані такою системою опалення. У будь-якому випадку, «тепла підлога» матиме сенс тільки в тому випадку, якщо вжито заходів щодо максимальної теплоізоляції приміщення. Практикою доведено, що якщо тепловтрати складають понад 80 ÷ 100 Вт / м², то облаштування подібної систем обігріву житла перетворяться в абсолютно не виправдані втрати сил, засобів і часу.

Важливо і те, чи буде «тепла підлога» основним джерелом теплової енергії, або ж він планується тільки як засіб підвищення комфортності в окремих приміщеннях або навіть на якихось обмежених ділянках, тобто буде працювати в «тандемі» з радіаторами.

Зазвичай крок укладання лежить в межах від 100 до 300 мм. Зменшувати його недоцільно, а часто — і просто неможливо, так як це не дозволить допустимий радіус вигину труби. При занадто великому кроці укладання тепло буде розподілятися нерівномірно, і виникне «ефект зебри» — явно відчутні смуги з різним рівнем нагріву поверхні підлоги.

У зонах, які потребують підвищеної нагріву, укладання контуру може локально ущільнюватися, а на ділянках допустимо розрідження кроку, але все одно — в зазначених межах.

Крок укладання може змінюватися по зонам приміщення
Крок укладання може змінюватися по зонам приміщення

Крок укладання може змінюватися по зонам приміщення

Теплотехнічні розрахунки, з урахуванням всіх особливостей приміщень — досить складна процедура, що вимагає певних знань. Вона заслуговує окремої докладної публікації, і в рамках цієї статті розглядатися не буде. Найкращий вихід — довірити цю справу фахівцям, які допоможуть визначитися з малюнком контурів і кроком його укладання, скласти схему. І тільки тоді можна буде вже розрахувати і потрібну кількість труби для «теплої підлоги»

Можна скористатися наступною формулою розрахунку:

l = k × Syч / hyч

l — довжина контуру на певній ділянці.

Syч — площа ділянки.

hyч — крок укладання труб на ділянці.

k — коефіцієнт, що враховує вигини трубопроводу.

Коефіцієнт k залежить також залежить від кроку укладання і знаходиться в межах 1,1 ÷ 1,3.

 

Читайте також:  Алюмінієві або біметалічні

Ми сподіваємося, що ця інформація буде вам корисною.І не забувайте відвідувати наш сайт! ©-7588.com.ua.

1348 переглядів

Leave a Reply

Войти с помощью: 

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *