Розрахунок батарей опалення

 

Один з найбільш важливих питань створення комфортних умов проживання в будинку або квартирі — це надійна , правильно розрахована і змонтована, добре збалансована система опалення. Саме тому створення такої системи — найголовніша задача при організації будівництва власного будинку або при проведенні капітального ремонту в квартирі багатоповерхівки.

Розрахунок батарей опалення на площуРозрахунок батарей опалення на площу

Але, для початку, потрібно хоча б побіжно ознайомитися з існуючими радіаторами опалення — від їх параметрів багато в чому будуть залежати і результати проведених розрахунків 

.

Коротко про існуючі типи радіаторів опалення

Сучасний асортимент радіаторів, представлених у продажу, включає такі їх види:

 • Сталеві радіатори панельної або трубчастої конструкції.
 • Чавунні батареї.
 • Алюмінієві радіатори декількох модифікацій.
 • Біметалічні радіатори.

сталеві радіатори

Цей тип радіаторів не здобув собі особливої популярності, незважаючи на те, що деяким моделям надається дуже елегантне дизайнерське оформлення. Проблема в тому, що недоліки таких приладів теплообміну істотно перевищують їхні переваги — невисоку цену¸ відносно невелику масу і простоту монтажу.

Сталеві радіатори опалення мають чимало недоліківСталеві радіатори опалення мають чимало недоліків

Тонкі сталеві стінки таких радіаторів недостатньо теплоємність — швидко нагріваються, але і так само стрімко остигають. Можуть виникнути проблеми і при гідравлічних ударах — зварні з’єднання листів іноді дають при цьому текти . Крім того, недорогі моделі, які не мають спеціального покриття, схильні до корозії, і термін служби таких батарей невеликий — зазвичай виробники дають їм досить невелику по тривалості експлуатації   гарантію.

У переважній більшості випадків сталеві радіатори представляють собою цільну конструкцію, і варіювати тепловіддачу зміною числа секцій не дозволяють. Вони мають паспортну теплову потужність, яку відразу ж потрібно вибирати , виходячи з площі і особливостей приміщення, де вони плануються до установці. Виняток — деякі трубчасті радіатори мають можливість зміни кількості секцій, але це зазвичай робиться під замовлення, при виготовленні, а не в домашніх умовах.

Чавунні радіатори

Представники цього типу батарей напевно знайомі кожному ще з раннього дитинства — саме такі гармошки встановлювалися раніше буквально повсюдно .

Знайомий всім з дитинства чавунний радіатор МС-140-500Знайомий всім з дитинства чавунний радіатор МС-140-500

Можливо, такі батареї МС -140 — 500 і не відрізнялися особливою витонченістю, але зате вірно служили не одному поколінню мешканців. Кожна секція подібного радіатора забезпечувала тепловіддачу в 160 Вт. Радіатор збірний, і кількість секцій, в принципі, нічим не обмежувалося.

Сучасні чавунні батареї опаленняСучасні чавунні батареї опалення

В даний час у продажу чимало сучасних чавунних радіаторів. Їх вже відрізняє більш елегантний зовнішній вигляд, рівні гладкі зовнішні поверхні, які полегшують прибирання. Випускаються і ексклюзивні варіанти, з цікавим рельєфним малюнком чавунного литися.

При всьому цьому, такі моделі в повній мірі зберігають основні переваги чавунних батарей:

 • Висока теплоємність чавуну і масивність батарей сприяють тривалому збереженню і високій віддачі тепла.
 • Чавунні батареї, при правильній збірці і якісному ущільненні з’єднань, не бояться гідроударів, перепадів температур.
 • Товсті чавунні стінки мало сприйнятливі до корозії і до абразивного зносу. Може використовуватися практично будь-який теплоносій, так що такі батареї однаково хороші і для автономної, і для центральної систем опалення.

Якщо не брати до уваги зовнішні дані старих чавунних батарей, то з недоліків можна відзначити крихкість металу (неприпустимі акцентовані удари), відносну складність монтажу, пов’язану в більшій мірі з масивністю. Крім того, далеко  не будь-які стінні перегородки зможуть витримати вагу таких радіаторів.

Читайте також:  Алюмінієві або біметалічні

Алюмінієві радіатори

Алюмінієві радіатори, з’явившись порівняно недавно, дуже швидко завоювали популярність. Вони відносно недорогі, мають сучасний, досить елегантний зовнішній вигляд, володіють відмінною тепловіддачею.

При виборі алюмінієвих радіаторів потрібно враховувати деякі важливі нюансиПри виборі алюмінієвих радіаторів потрібно враховувати деякі важливі нюанси

Якісні алюмінієві батареї здатні витримувати тиск в 15 і більше атмосфер, високу температуру теплоносія — близько 100 градусів. При цьому теплова віддача від однієї секції у деяких моделей досягає часом 200 Вт. Але при цьому вони невеликою масою (вага секції — зазвичай до 2 кг) і не вимагають великого обсягу теплоносія ( ємність — не більше 500 мл).

Алюмінієві радіатори представлені в продажу як складальними батареями, з можливістю зміни кількості секцій, так і цілісними виробами, розрахованими на певну потужність.

Недоліки алюмінієвих радіаторів:

 • Деякі типи вельми схильні до кисневої корозії алюмінію, з високим ризиком газоутворення при цьому. Це пред’являє особи вимоги до якості теплоносія, тому такі батареї зазвичай встановлюють в автономних системах опалення.
 • Деякі алюмінієві радіатори нерозбірними конструкції, секції яких виготовляються за технологією екструзії, можуть при певних несприятливих умовах дати текти на з’єднаннях. При цьому провести ремонт — просто неможливо, і доведетьсяміняти всю батарею в цілому.

З усіх алюмінієвих батарей найякісніші — виготовлені із застосуванням анодного оксидування металу. Цим виробам практично не страшна киснева корозія.

Зовні все алюмінієві радіатори приблизно схожі, тому необхідно дуже уважно читати технічну документацію, роблячи вибір.

Біметалічні радіатори опалення

Подібні радіатори за своєю надійності змагаються за першість з чавунними, а по тепловій віддачі — з алюмінієвими. Причина тому полягає в їх особливій конструкції.

Будова біметалічного радіатора опаленняБудова біметалічного радіатора опалення

Кожна із секцій складається з двох, верхнього і нижнього, сталевих горизонтальних колекторів (поз. 1), з’єднаних таким же сталевим вертикальним каналом (поз.2). З’єднання в єдину батарею проводиться високоякісними різьбовими муфтами (поз. 3). Висока тепловіддача забезпечується зовнішньої алюмінієвої оболонкою.

Сталеві внутрішні труби виконані з металу, які не схильний до корозії або має захисне полімерне покриття. Ну а алюмінієвий теплообмінник ні при яких обставинах не контактує з теплоносієм, і корозія йому абсолютно не страшна.

Таким чином, виходить поєднання високої міцності і зносостійкості з відмінними теплотехнічними показниками.

Ціни на популярні радіатори опалення

 

Такі батареї не бояться навіть дуже великих стрибків тиску, високих температур. Вони, по суті, універсальні, і підходять для будь-яких систем опалення, правда, найкращі експлуатаційні характеристики вони все ж показують в умовах високого тиску центральної системи — для контурів з природною циркуляцією вони малопридатні.

Мабуть, єдиних їх недолік — висока ціна в порівнянні з будь-якими іншими радіаторами.

Для зручності сприйняття розміщено таблицю, в якій наведено порівняльні характеристики радіаторів. Умовні позначення в ній:

 • ТС — трубчасті сталеві ;
 • Чг — чавунні ;
 • Ал — алюмінієві звичайні ;
 • АА — алюмінієві анодовані ;
 • БМ — біметалеві.
 ЧгТСалААБМ
Тиск максимальне (атмосфер)
робоче6-96-1210-2015-4035
обпресувальний12-15915-3025-7557
руйнування20-2518-2530-5010075
Обмеження по рН (водневого показника)6,5-96,5-97-86,5-96,5-9
Схильність до корозії під впливом:
киснюнемаєданемаєнемаєда
блукаючих струмівнемаєдаданемаєда
електролітичних парнемаєслабкеданемаєслабке
Потужність секції при h = 500 мм; Dt = 70 °, Вт16085175-200216,3до 200
Гарантія, років1013-10303-10

Відео: рекомендації по вибору радіаторів опалення

Як розрахувати потрібну кількість секцій радіатора опалення

Зрозуміло, що встановлений в приміщенні радіатор (один або кілька) повинен забезпечити прогрів до комфортної температури і компенсувати неминучі втрати тепла, незалежно від погоди на вулиці.

Читайте також:  Як вибрати котел газовий двоконтурний

Базовою величиною для обчислень завжди виступає площа або об’єм кімнати. Самі по собі професійні розрахунки — вельми складні, і враховують дуже велике число критеріїв. Але для побутових потреб можна скористатися спрощеними методиками.

Найпростіші способи розрахунку

Прийнято вважати, що для створення нормальних умов в стандартному житловому приміщенні достатньо 100 Вт на квадратний ме тр пл Ощад. Таким чином, слід все лише обчислити площу кімнати і помножити її на 100.

Q = S × 100

Q — необхідна тепловіддача від радіаторів опалення.

S — площа приміщення, що обігрівається.

Якщо планується установка неразборного радіатора, то це значення і стане орієнтиром для підбору необхідної моделі. У разі, коли будуть встановлюватися батареї, що допускають зміна кількості секцій, слід провести ще один підрахунок :

N = Q / Qус

N — розраховується кількість секцій.

Qус — питома теплова потужність однієї секції. Ця величина в обов’язковому порядку вказується в технічному паспорті виробу.

Як бачите, розрахунки ці надзвичайно прості, і не потребують будь-яких особливих знань математики — досить рулетки щоб виміряти кімнату і листка паперу для обчислень. Крім того, можна скористатися і таблицею, розташованої нижче — там наведені вже розраховані значення для кімнат різної площі та певних потужностей обігрівальних секцій.

Таблиця секції

 

Однак, потрібно пам’ятати, що ці значення — для стандартної висоти стелі (2, 7 м ) багатоповерхівки. Якщо висота кімнати інша, то краще прорахувати кількість секцій батареї , виходячи з обсягу приміщення. Для цього застосовується усереднений показник — 41 В т т епловой потужності на 1 м³ об’єму в панельному будинку, або 34 Вт — в цегляному.

Q = S × h × 40 ( 34 )

де h  — висота стелі над рівнем підлоги.

Подальший розрахунок — нічим не відрізняється від представленого вище.

Докладний розрахунок з урахуванням особливостей приміщення

А тепер перейдемо до більш серйозним розрахунками . Спрощена методика обчислення, наведена вище, може піднести господарям будинку або квартири «сюрприз». Коли встановлені радіатори не створюватимуть в житлових приміщеннях необхідного комфортного мікроклімату. І причина тому — цілий перелік нюансів, яких розглянутий метод просто не враховує. А між тим , подібні нюанси можуть мати дуже важливе значення.

Отже, за основу знову береться площа приміщення і все ті ж 100 Вт на м². Але сама формула вже виглядає трохи інакше:

Q = S × 100 × А × В × С × D × Е × F × G × H × I × J

Літерами від А до J умовно позначені коефіцієнти, що враховують особливості приміщення і установки в ньому радіаторів. Розглянемо їх по по рядках:

А — кількість зовнішніх стін в приміщенні.

Зрозуміло, що чим вище площа контакту приміщення з вулицею, тобто, чим більше в кімнаті зовнішніх стін, тим вище загальні тепловтрати. Цю залежність враховує коефіцієнт А :

 • Одна зовнішня стіна — А = 1, 0
 • Дві зовнішніх стіни — А = 1, 2
 • Три зовнішній стіни — А = 1, 3
 • Всі чотири стіни зовнішні — А = 1, 4

В — орієнтація приміщення по сторонам світла.

Максимальні тепловтрати завжди в кімнатах, в яких не надходить прямого сонячного світла. Це, безумовно, північна сторона будинку, і сюди ж можна віднести східну — промені Сонця тут бувають тільки вранці, коли світило ще «не вийшло на повну потужність».

Прогреваемость приміщень багато в чому залежить від їх розташування відносно сторін світуПрогреваемость приміщень багато в чому залежить від їх розташування відносно сторін світу

Південна і західна сторони будинку завжди прогріваються Сонцем значно сильніше.

Звідси — значення коефіцієнта В :

 • Кімната виходить на північ або схід — В = 1, 1
 • Південна або західна кімнати — В = 1, тобто, може не враховуватися.

С — коефіцієнт, що враховує ступінь утеплення стін.

Зрозуміло, що тепловтрати з опалювального приміщення будуть залежати від якості теплоізоляції зовнішніх стін. Значення коефіцієнта С приймають рівним:

 • Середній рівень — стіни викладені в дві цеглини, або передбачено їх поверхневе утеплення іншим матеріалом — С = 1, 0
 • Зовнішні стіни не утеплені — С = 1, 27
 • Високий рівень утеплення на основі теплотехнічних розрахунків — С = 0,85.

D  — особливості кліматичних умов регіону.

Природно, що не можна рівняти всі базові показники необхідної потужності обігріву «під одну гребінку » — вони залежать і від рівня зимових негативних температур, характерного для конкретної місцевості. Це враховує коефіцієнт D. Для його вибору беруться середні температури найхолоднішою декади січня — зазвичай це значення нескладно уточнити в місцевій гідрометеорологічну службу.

 • — 35 ° С і нижче — D = 1, 5
 • — 25  ÷ — 35 ° С — D = 1, 3
 • до — 20 ° С — D = 1, 1
 • не нижче — 15 ° С — D = 0, 9
 • не нижче — 10 ° С — D = 0, 7
Читайте також:  Як зменшити велику витрата газу

Е — коефіцієнт висоти стель приміщення.

Як вже говорилося, 100 Вт / м² — це усереднене значення для стандартної висоти стель. Якщо вона відрізняється, слід ввести поправочний коефіцієнт Е :

 • До 2, 7 м — Е = 1, 0
 • 2,8 — 3, 0 м — Е = 1, 05
 • 3,1 — 3, 5 м — Е = 1, 1
 • 3,6 — 4, 0 м — Е= 1,15
 • Понад 4, 1 м — Е = 1, 2

F — коефіцієнт, що враховує тип приміщення, розташованого вище

Влаштовувати систему опалення в приміщеннях з холодною підлогою — безглузде заняття, і господарі завжди в цьому питанні вживають заходів. А ось тип приміщення, розташованого вище, часто від них ніяк не залежить. А між тим, якщо зверху житлове або утеплене приміщення, то загальна потреба в тепловій енергії значно знизиться:

 • холодний горище або неопалюване приміщення — F = 1, 0
 • утеплений горище (в тому числі — і утеплена покрівля) — F = 0, 9
 • опалювальне приміщення — F = 0, 8

G — коефіцієнт обліку типу встановлених вікон.

Різні віконні конструкції схильні до тепловтрат неоднаково. Це враховує коефіцієнт G :

 • звичайні дерев’яні рами з подвійним склінням — G = 1, 27
 • вікна оснащені однокамерним склопакетом (2 скла) — G = 1, 0
 •  однокамерний склопакет з аргоновим заповненням або подвійний склопакет (3 скла) — G = 0, 85

Н — коефіцієнтом нт пл Ощад скління приміщення.

Загальна кількість тепловтрат залежить і від сумарної площі вікон, встановлених в приміщенні. Ця величина розраховується на підставі відносини площі вікон до площіприміщення . Залежно від отриманого результату знаходимо коефіцієнт Н :

 • Ставлення менше 0,1 — Н = 0, 8
 • 0,11 ÷ 0,2 — Н = 0, 9
 • 0,21 ÷ 0,3 — Н = 1, 0
 • 0,31 ÷ 0,4 — Н = 1, 1
 • 0,41 ÷ 0,5 — Н = 1, 2

I — коефіцієнт, що враховує схему підключення радіаторів.

Від того, як підключені радіатори труб подачі і обратки , залежить їх тепловіддача. Це теж слід врахувати при плануванні установки і визначення потрібної кількості секцій:

Схеми врізки радіаторів в контур опаленняСхеми врізки радіаторів в контур опалення

 • а — діагональне підключення, подача зверху, обратка знизу — I = 1, 0
 • б — одностороннє підключення, подача зверху, обратка знизу — I = 1, 03
 • в — двостороннє підключення, і подача, і обратка знизу — I = 1, 13
 • г — діагональне підключення, подача знизу, обратка зверху — I = 1, 25
 • д — одностороннє підключення, подача знизу, обратка зверху — I = 1, 28
 • е — одностороннє нижнє підключення обратки і подачі — I = 1, 28

J — коефіцієнт, що враховує ступінь відкритості встановлених радіаторів.

Багато що залежить і від того, наскільки встановлені батареї відкриті для вільного теплообміну з повітрям приміщення. Наявні або штучно створені перешкоди здатні істотнознизити тепловіддачу радіатора. Це враховує коефіцієнт J :

На тепловіддачу батарей впливає місце і спосіб їх установки в приміщенніНа тепловіддачу батарей впливає місце і спосіб їх установки в приміщенні

а — радіатор розташований відкрито на стіні або не прикрили підвіконням — J = 0, 9

б — радіатор прикритий зверху підвіконням або полицею — J = 1, 0

в — радіатор прикритий зверху горизонтальним виступом стіновий ніші — J = 1, 07

г — радіатор зверху прикритий підвіконням, а з фронтальним боку  —  частини чноприкритий декоративним кожухом — J = 1, 12

д — радіатор повністю прикритий декоративним кожухом  — J = 1, 2

 

Ну ось, нарешті, і все. Тепер можна підставляти в формулу потрібні значення і відповідають умовам коефіцієнти, і на виході вийде необхідна теплова потужність для надійного обігріву приміщення, з урахуванням усіх нюансів.

Після цього залишиться або підібрати нерозбірний радіатор з потрібною теплової віддачею, або ж розділити обчислене значення на питому теплову потужність однієї секції батареї обраної моделі.

Ми сподіваємося, що ця інформація буде вам корисною.І не забувайте відвідувати наш сайт! ©-7588.com.ua.

922 переглядів

Leave a Reply

Войти с помощью: 

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *