Витрата газу за опалення

Витрата газу на опалення будинку 100 м²

Витрата газу за опалення

Номінальна витрата газу на опалення будинку 100 м², за місяць або за весь опалювальний період, якщо система вже змонтована і експлуатується вже довгий час, розрахувати досить просто — достатньо буде знімати показання лічильника на початку і в кінці місяця протягом року, підсумовувати їх, а потім обчислити середній арифметичний параметр. Інша справа, якщо потрібно дізнатися ці дані на етапі складання проекту будинку, щоб зробити вибір економічного і ефективного енергоносія і відповідного обладнання для опалення.

Витрата газу на опалення будинку 100 м²Витрата газу на опалення будинку 100 м²

Тому настільки важливий буває питання про те, як правильно визначити середньозважений витрата газу на обігрів будівлі заданої площі. Існує кілька варіантів проведення подібних розрахунків.

Порядок проведення розрахунків для опалення з мережевим газопостачанням

Природний газ, що подається споживачам з інженерних мереж, на сьогоднішній день є найоптимальнішим енергоносієм для організації системи опалення приватного житла. Це обумовлюється невисокою ціною палива, відсутністю необхідності створення його запасів, достатньо високою ефективністю сучасного газового обладнання.

Природно, що вибираючи газовий котел для обігріву будинку, необхідно орієнтуватися на його потужність, так як від неї буде залежати не тільки ефективність всієї системи опалення, але і витрата енергоносія. Однак, на витрату газу впливає не тільки, та й не стільки потужність котла, скільки багато інших чинників, які теж слід врахувати. До них можна віднести кліматичні умови регіону проживання, особливості конструкції самої будівлі, площа і висоту стель опалювальних приміщень, якість утеплення будівельних конструкцій, кількість і тип вікон і інші важливі параметри.

Необхідна потужність опалювальної системи залежить, крім площі приміщень, від цілого ряду інших факторів Необхідна потужність опалювальної системи залежить, крім площі приміщень, від цілого ряду інших факторів

Слід розуміти, що паспортна потужність котла показує його максимальні можливості, які, безумовно, повинні бути вище необхідних характеристик. Так, наприклад, після проведення розрахунків в необхідної теплової потужності для опалення будинку, оптимальну модель опалювального приладу завжди підбирають з більш високими показниками. Наприклад, якщо в результаті розрахунків отримано, що системі опалення потрібно 12 — 13 кВт, то господар, напевно, буде підбирати котел з потужністю близько 15 — 16 кВт.

Все це говориться зараз для того, щоб внести ясність: було б помилковим при попередньому розрахунку споживання газу на опалення і планованих витрат спиратися тільки на характеристики, зазначені в технічній документації котла. У переліку параметрів вироби зазвичай наводиться витрата газу (м³ / год), але це, знову ж таки — для досягнення заявленої виробником потужності. Якщо брати за основу ці показники, то сумарні підсумки можуть здатися страхітливими!

Але ж правильно розрахувати хоча б орієнтовний витрата газу потрібно не тільки для того, щоб переконатися, що він є найекономічнішим паливом, але і щоб визначити, які заходи можна вжити для зниження споживання, а значить, і скорочення регулярних оплат за нього.

Головним показником, з якого потрібно починати розрахунки, є, скоріше, не заявлена ​​потужність приладу опалення, яка все одно навряд чи буде використовуватися «на повну котушку», а необхідна теплова потужність для якісного обігріву будинку і заповнення його теплових втрат.

Дуже часто за основу подібних теплотехнічних розрахунків приймають співвідношення 1 кВт теплової енергії на 10 м² опалювального приміщення. Такий підхід, безумовно, дуже зручний для розрахунків, але все ж далеко не в повній мірі відображає реальні умови конкретного будинку і регіону проживання.

Краще зробити більш ретельний розрахунок, з урахуванням основних факторів, що впливають на потрібну теплову потужність. Зробити це — досить нескладно, якщо скористатися методикою, предложной на нашому порталі.

Нехай читача не бентежить, що рекомендована стаття присвячена електричних котлів — алгоритм розрахунку потужності від цього анітрохи не змінюється.

Отримане в результаті проведених розрахунків значення і стане «відправною точкою» для визначення середньої витрати газу на опалення.

Для подальших обчислень потрібно формула, що враховує закладений в «блакитне паливо» енергетичний потенціал, тобто ту кількість тепла, яке виділяється при згорянні одного кубометра газу.

V = Q / (Нi × ηi)

Розшифруємо позначення:

 • V — шукана величина, тобто витрата газу для отримання певної кількості теплової енергії, м³ / год.
 • Q — необхідна теплова потужність, Вт / год, для забезпечення комфортних умов в приміщеннях.

Як її розрахувати — вже визначилися. Але знову необхідно зробити важливе зауваження. Як видно з умов розрахунку, отримане значення буде максимальним, розрахованим на самі несприятливі умови найхолоднішою декади року. Насправді ж протягом всього опалювального сезону таких періодів буде не настільки багато, та й котел при грамотно спланованою системі опалення ніколи не працює постійно. А так як наша мета визначити саме середній, а не піковий витрата газу, то не буде великою помилкою прийняти середнє значення потужності, що виробляється за 50% від розрахункової. Знову ж, не плутати з паспортною потужністю котла опалення.

 • Нi — питома нижча теплота згоряння газу. Це розрахована табличная величина, відповідна існуючим стандартам. Так, для мережевого газу вона приймається рівною:
Тип газуПитома теплота згоряння (МДж / м³), відповідно до DIN EN437
 НiHs
Природний газ G2034.0237.78
Природний газ G2529.2532.49

Зверніть увагу на тип газу. Найчастіше в побутових мережах використовується G20. Але може застосовуватися і газ тій же другої групи, але вже типу G25, що відрізняється підвищеним вмістом азоту. Природно, енергетичний потенціал його менше. Якщо ви не знаєте, який тип використовується у вашій мережі — це нескладно уточнити в регіональній газопостачальної організації.

Ще один нюанс. У таблиці є ще одне значення — Hs. Це так зване вища значення теплоти згорання газу. Сенс в тому, що утворюється при згоранні газу водяна пара також володіє прихованою тепловою енергією, і якщо її використовувати, то загальна віддача від палива, природно, підвищується. Саме цей принцип застосований в котлах нового покоління — конденсаційних, в яких за рахунок переведення пара в рідке агрегатний стан відбирається ще близько 10% тепла. Тобто зазначений показник може бути взятий за основу при розрахунках для систем опалення з котлами такого типу.

Питома теплота згоряння вказана в джоулях, але для коректності розрахунку її необхідно перевести в вати. Співвідношення наступне:

1 кВт = 3,6 МДж

У нашому випадку виходить:

Тип газуПитома теплота згоряння (кВтг / м³)
 НiHs
Природний газ G209.4510.49
Природний газ G258.139.02
 • ηi — коефіцієнт корисної дії котла, тобто величина, що показує наскільки ефективно в конкретної моделі отримана від згорання газу теплова енергія витрачається саме на підігрів теплоносія.

Це — паспортна величина вироби. У сучасних моделях котлів може також вказуватися двома величинами — по вищій і по нижчій теплоті згоряння газу, через знак дробу: Hs / Hi, наприклад, 92,3 / 84%. Вибирати, звичайно, можна величину, відповідну реальним режимам роботи котла. Але, як правило, для достовірного розрахунку, «без перебільшення» можливостей обладнання, приймати слід значення для режиму Hi.

Отже, всі дані для проведення розрахунку відомі — і можна переходити до практичних обчислень. Розглянемо на прикладі:

Припустимо, було розраховано, що для ефективного опалення конкретного будинку площею в 100 м² необхідно 9.4 кВт теплової енергії. Мережевий газ — G20. ККД котла — 0,88. Потрібно визначити середню витрату газу на опалення.

Як вже говорилося, для визначення середнього значення витрати необхідну теплову потужність можна розділити на два, тобто беремо для розрахунків 9.4 / 2 = 4.7 кВт

V = 4.7 / (9.45 × 0.88) = 0.565 м³ / год

Звідси вже нескладно розрахувати добове споживання, за місяць і за весь опалювальний період:

 • За добу в середньому витрачається — 0,565 × 24 = 13,56 м ³;
 • За місяць в середньому — 13,56 × 30,5 = 413,71 м ³;
 • Опалювальний період в різних регіонах може відрізнятися своєю тривалістю. Але, наприклад, візьмемо 7 місяців:

413,71 × 7 = 2896 м³

Знаючи ціну одного кубометра газу, можна приблизно спланувати свою «бухгалтерію» на майбутній опалювальний сезон.

Ще раз слід підкреслити, що получающееся значення споживання в годину — дуже усереднене. Безумовно, в пік зимових морозів воно буде вище, але зате потім «відіграється» в осінні або весняні місяці, під час відлиг або в періоди стабільної нормальної для регіону погоди.

Щоб спростити читачеві завдання, розмістимо калькулятор, який допоможе визначити середній погодинної, добовий і місячний витрата природного газу. Загальні витрати потім підрахувати буде нескладно, враховуючи приблизну тривалість опалювального сезону в регіоні і рівень цін на «блакитне паливо».

Розрахунок витрат скрапленого газу

Комфортно і вигідно використовувати газ, що подається з централізованого газопроводу. Однак не завжди існує така можливість, так як, на жаль, не у всіх населених пунктах прокладені газопровідні магістралі, або ж вони проходять досить далеко від побудованого будинку, а у господарів немає фінансової можливості оплатити проведення підключення. Тому деякі домовласники використовують зріджений газ, привозили і зберігається в балонах або в газгольдерах, які заповнюються спеціальними службами доставки цього палива.

 

Іноді оптимальним рішенням стає використання привізного скрапленого газуІноді оптимальним рішенням стає використання привізного скрапленого газу

Газгольдери — це резервуари, призначені для зберігання газоподібних речовин, в тому числі і скрапленого газу, у великих кількостях. Ці ємності зазвичай встановлюються в спеціально підготовлені для них котловани і закопуються землею, на поверхні залишається тільки кришка люка, через який і відбувається заповнення резервуара газом.

Сховище для зрідженого газу - газгольдерСховище для зрідженого газу — газгольдер

Якщо застосовується скраплений газ з балонів, то до внутрішньобудинкової розводки може підключається відразу кілька ємностей з паливом.

Балони, підключені до внутрішньобудинкової розводки газу Балони, підключені до внутрішньобудинкової розводки газу

Проведення розрахунків, в принципі, схоже з тим, що було розписано вище, але є і свої відмінності. Вони в основному стосуються агрегатного стану палива, так як витрата в даному випадку буде виражатися в кілограмах або літрах.

Для проведення розрахунків витрат скрапленого вуглеводневого газу, необхідно знати деякі його значущі фізичні характеристики:

 • Щільність палива типу G30 (пропан-бутанова суміш СПБТ) становить 0,524 кг / л.
 • Питому теплоту згорання приймають рівною 45,2 МДж / кг.

Газові балони, які використовуються в побутових умовах, можуть мати різний обсяг, але, в основному, для опалення використовуються ємності в 50 літрів. З метою дотримання вимог безпеки, зазвичай вони заповнюються тільки на 80 ÷ 85%, тобто в кожен балон вміщається близько 40 ÷ 42,5 літрів зрідженого газу.

Виходить, що з літрами розрахунок буде кілька наочніше, тому слід привести величину питомої теплоти згорання саме до літрам.

Отримуємо 23,68 МДж / літр.

Переводимо в необхідні нам вати:

23,68 / 3,6 = 6,58 кВт / л

 
 • Отже, щоб розрахувати витрати скрапленого газу для опалення на 100 кв. м. площі будинку, для того ж прикладу, що наведений вище (усереднена потужність в 4.7 кВт, ККД котла опалення — 0.88), скористаємося вже відомою формулою, але з уже приведеними до літрам значеннями:

V = Q / (Нi × ηi)

V = 4.7 / (6.58 × 0.88) = 0.81 л / год

Далі, все, як у попередньому прикладі:

 • Середньодобове споживання:

0.81 × 24 = 19,48

Це значення дає підставу припускати, що одного балона з заправкою в 42 л. буде досить для цілей опалення трохи більше, ніж на дві доби (приблизно на 52 години), але без урахування можливого витрачання газу на інші потреби, наприклад, на приготування їжі.

 • Місячна витрата на опалення складе:

19.48 × 30,5 = 594,16 л., Тобто трохи більше 14 заправлених балонів.

 • За сім місяців опалювального сезону загальна витрата може скласти:

594.16 × 7 = 4160 літрів зрідженого газу, або майже 100 стандартних 50-літрові балони з нормальною заправкою.

Це, безумовно, досить великий обсяг палива, і обійдеться він недешево, тим більше — з урахуванням транспортних витрат і необхідності правильної організації складування. Проте, такий підхід буває кращим і економічним, порівняно з електричним обігрівом або ж з використанням твердо або рідкопаливного котельного обладнання.

 

Читайте також:  Фарба для шиферу

Ми сподіваємося, що ця інформація буде вам корисною.І не забувайте відвідувати наш сайт! ©-7588.com.ua.

834 переглядів

Leave a Reply

Войти с помощью: 

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *