Освітлення заміського будинку без електрики

Освітлення заміського будинку без електрики

osvitlennja zamiskogo budinku bez el - Освітлення заміського будинку без електрики

Світло — одне з найважливіших умов для створення комфорту в середовищі існування людини. Оскільки масштаб споживання електроенергії багато в чому залежить саме від світла, починати енергозбереження також доцільно з модернізації системи освітлення. Сьогодні нам на допомогу приходять передові розробки в галузі енергозберігаючих технологій, які пропонують новий шлях вирішення проблеми освітлення.

Сонце — основне джерело життя на Землі, його світло вселяє оптимізм і надає нові сили. Яким би досконалим не було штучне освітлення, йому не замінити променів нашого рідного світила — адже тільки природне сонячне світло забезпечує людині належний візуальний комфорт, запускає складний механізм біоритмів, рятує від депресій.

Історія виникнення световодного освітлення

У 1874 році інженер-електротехнік Володимир Чиколев встановив на Охтінском заводі пороху освітлювальну установку, виконану у вигляді труб з внутрішньої дзеркальною поверхнею. Світло від електричної дуги, розташованої зовні, передавався після багаторазових відображень в небезпечні приміщення.


osvitlennja zamiskogo budinku bez el - Освітлення заміського будинку без електрики

Чиколев Володимир Миколайович
23 липня (4 серпня) 1845 — 22 лютого (5 березня) 1898

Російський електротехнік, винахідник і пропагандист застосування електрики; автор першого проекту освітлення Невського проспекту; автор, спільно з Р.Е. Классоном, проекту центральної електростанції трифазного струму високої напруги на Охтінском пороховому заводі; перший редактор журналу «Електрика».


Це був перший практичний приклад застосування нового освітлювального приладу —  полого світловода з відбиваючим внутрішнім покриттям . З тих пір конструкція світловодів пішла далеко вперед. З волоконно-оптичними лініями і световодами мікронного діаметра ми сьогодні знайомі досить близько: багато хто користується Інтернетом з підключенням через оптичний кабель. А ось порожнисті світловоди до останнього часу були відомі тільки вузькому колу фахівців-світлотехніків.

Але з ростом інтересу до енергозберігаючих технологій, вони потрапили в поле зору широкого кола інженерів і дизайнерів. Можливість використання сонячного світла вдень для освітлення не тільки складів, а й офісних приміщень, стимулювала випуск світловодів, з зовнішнім дизайном, придатним для ділових приміщень.

При простоті самої ідеї конструкція полого світловода має досить складну оптичну схему, при цьому застосовуються найсучасніші матеріали. Розглянемо конструкцію на прикладі щілинних протяжних світловодів. Найчастіше використовується труба круглого перетину з поліметилметакрилату (ПММА) або полікарбонату (ПК). З одного або двох сторін труби монтуються високоінтенсивні джерела світла. Співвідношення довжини труби до діаметру вибирається від 30 для односторонніх світловодів до 60 при двосторонньої установці ламп.

На внутрішню поверхню трубчастого корпусу наноситься спеціальна призматическая плівка типу SOLF. Її особливістю є практично повне відображення світла, що падає на поверхню під різними кутами. Технологія виготовлення призматической плівки була розроблена в 1985 році. Тонка (близько 0,5 мм) рулонний плівка марки SOLF відкрила шлях до створення світловодів з високою і рівномірною світність по довжині труби. Уздовж осі труби залишають прозору або матированную щілину для рівномірного виходу світла по довжині світловода.

Класичні вікна забезпечать нормальне природне освітлення на відстанях максимум до 6 м від вікна: це відомо. При цьому в вікно повинно зайти надлишкове для найближчих робочих місць кількість світла (що теж некомфортно), а пов\’язаний з цим перегрів приміщень викликає потребу в кондиціонуванні повітря. Щоб вирішити проблему, архітектори організовують атріуми, вікна верхнього світла і зенітні ліхтарі, але коли мова йде про доставку світла в віддалені приміщення (не кажучи вже про заглиблених або підземних приміщеннях), єдиною альтернативою штучного світла залишаються світлопроводи.

Типів конструкцій світловодів існує безліч, але масовими за технологічними і економічних причин опинилися порожнисті трубчасті світловоди. Вони складаються з трьох основних частин: колектора для «збору» природного світла, дифузора для розподілу світла в приміщення, між якими і знаходиться власне сам світловод, довжина якого може досягати багатьох метрів.

Читайте також:  Різка бетону: різні методи і способи різання

Природне освітлення приміщень

Світлові ліхтарі — будівельні елементи будівлі, який призначений для освітлення приміщень сонячними променями і зниження залежності від штучного освітлення.

osvitlennja zamiskogo budinku bez el 1 - Освітлення заміського будинку без електрики

Особливо світлові ліхтарі застосовують в тих приміщеннях, де природне освітлення через вікна мінімальне (або відсутній), і є можливість прокладки через нежитловий горище світлового тунелю.

osvitlennja zamiskogo budinku bez el 1 - Освітлення заміського будинку без електрики

За допомогою світлового ліхтаря тунельного типу можна забезпечити природне освітлення кімнат і приміщень всередині будинку, які не мають вікон (наприклад, ванна, туалет, гардеробна, комора, коридор, фото 1).

osvitlennja zamiskogo budinku bez el 2 - Освітлення заміського будинку без електрики

Світловий ліхтар: де застосовують, принцип роботи, з чого складається, маркування

osvitlennja zamiskogo budinku bez el 3 - Освітлення заміського будинку без електрики

Світлові ліхтарі називають по різному — «світловоди», «світлові колодязі», «світлові тунелі», система SDS (Solatube Daylighting System).

Світоводи останнім часом набирають популярність, так як володіють не складною конструкцією і досить високою ефективністю. Так, світловий тунель VELUX (Lovegrove) в похмуру погоду пропускає через себе до 440 люмен (430 люмен — 40Вт лампа розжарювання), а в сонячну погоду — 2800 люмен, фото 2. Один світловий ліхтар тунельного типу може освітлювати приміщення площею 9 м 2 .

У наш час світлопроводи представляються такими виробниками: ALLUX, VELUX, Fakro, Solarspot тощо.

Світоводи можуть встановлюватися як у вертикальному, нахилом положеннях (покрівля з кутом від 15 ° до 60 °), так і в горизонтальному положенні (стіни).

Тунельні світлові ліхтарі різних виробників можуть відрізнятися в деяких елементах конструкції, але в цілому складаються з:

 • зовнішній елемент  — розташовується на поверхні даху (зазвичай похилій) і збирає промені денного світла. Зовнішній елемент являє собою півсферу або сферичний купол, що збирає промені світла за допомогою встановлених лінз Фрінеля. Габарити верхнього елементу круглої форми діаметром 0,25 м, 0,35 м і 0,53 м (бувають і інші розміри), вся зовнішня частина зазвичай має розмір 0,47 × 0,47 м і більше. Вище наведені круглі зовнішні елементи здатні висвітлити площа приміщення в 14, 24 і 40 м 2  відповідно (при висоті приміщення 2,4 м);
 • внутрішній елемент  — розсіює і рівномірно розподіляє сонячні промені в приміщенні.

Зовнішні та внутрішні елементи з\’єднуються  тунельними трубами , які бувають жорсткими або еластичними (зазвичай діаметр 0,35 м, довжиною до 2 м, при використанні додаткових сполучних елементів можна подовжити до 6 м).

Принцип роботи світлового тунелю

Принцип роботи світлового ліхтаря тунельного типу дуже простий: зовнішній елемент збирає сонячні промені і по відображає внутрішніх поверхонь тунельної труби передає їх на внутрішній елемент, який і розсіює в кімнаті промені світла. Внутрішня поверхня труб покрита шаром алюмінію і додатково складається з 400 шарів спеціальної відбиває плівки (відображає здатність — 99,7%). Така поверхня здатна збирати величезну кількість променів не тільки в похмуру погоду, але і навіть вночі від випромінювання Місяця і міського освітлення.

osvitlennja zamiskogo budinku bez el 4 - Освітлення заміського будинку без електрики

При прокладанні ліхтаря слід пам\’ятати, що чим довше тунельна труба і чим більше вигинів, тим більше светопотері:

 • на кожному вигині втрати становлять 10 … 40%;
 • на кожному метрі труби втрати становлять 20 … 40%.

Для отримання максимального ефекту освітлення за допомогою тунельного ліхтаря необхідно встановлювати тунельну трубу наступного довжини:

 • жорстка труба в межах 0,9 … 6,0 м;
 • гофрована труба 0,4 … 2,0 м (гофровану трубу неможливо подовжити).

З чого складаються світлові ліхтарі?

osvitlennja zamiskogo budinku bez el 2 - Освітлення заміського будинку без електрики

Більш детальну структуру світловодів розглянемо на прикладі системи світловодів ALLUX і VELUX. Световод системи ALLUX складається з ( фото 4 і 5 ):

 • купола (приймача світлового випромінювання);
 • покрівельного блоку;
 • дзеркальної труби або світловода (светопроводящий канал, який передає світлові промені за рахунок їх відбиття від поверхні труби;
 • розсіювача (светораспределяющее пристрій).
 • додаткових компонентів (фото 6).

foto 4 750x598 - Освітлення заміського будинку без електрики

foto 5 750x850 - Освітлення заміського будинку без електрики

foto 6 750x534 - Освітлення заміського будинку без електрики

Купол  виконаний з полікарбонату або загартованого скла, які має незмінними светопроводящімі властивостями і високою ударною міцністю,  фото 4б .

Особливості купола:

 • особлива форма і матеріал купола дозволяє не проводити додаткової очистки поверхні. Для очищення поверхні досить дощу.
 • максимальний збір сонячних променів відбувається вранці і ввечері, а також в похмуру погоду.
 • купол є захистом від УФ-променів.
Читайте також:  Чим прибрати жовтизну у ванній

Покрівельний блок  — це алюмінієва деталь світловода, призначений для з\’єднання купола до покрівлі і забезпечення надійної гідроізоляції,  фото 5а .

Рассеиватель , ще називають світловий дифузор — призначений для рівномірного розподілу і м\’якого розсіювання сонячних променів по всьому приміщенню. Рассеиватель виготовлений з подвійного полікарбонату,  фото 5б .

Световод  ALLUX  (дзеркальна труба) призначений перенаправляти потрапляють промені на купол до рассеивателю, а потім і в приміщення,  фото 5, в, г . Така рассеивающая здатність світловода забезпечується за рахунок дзеркальної внутрішньої поверхні. Виробником ALLUX випускається в двох варіантах:

 • світловод ALLUX Plus (матеріал алюмінієвий, жорсткий, всередині срібні напилення),  фото 5в;
 • світловод ALLUX Flexi (у вигляді гофри, м\’який),  фото 5г .

Переваги застосування різного типу світловода:

ALLUX PlusALLUX Flexi
Максимальна світловіддача (відображення) — до 98,2%Щодо дешеві за вартістю
жорсткий матеріалГнучкі, допомагають з легкістю огинати перешкоди при монтажі
Довжина світловоду до 20 мпростота монтажу
Рекомендується монтувати світлопроводи завдовжки не більше 3 м

Маркування світлового тунелю

Світловий тунель VELUX має кілька різновидів, які маркуються так,  фото 7 :

 • TWF  — світловий тунель з гофрованої трубою, має також вбудований гідроізоляційний оклад для монтажу в профільоване дахове покриття (металочерепиця, композитна черепиця);
 • TLF  — світловий тунель з гофрованої трубою, має також вбудований гідроізоляційний оклад для монтажу в плоске покрівельне покриття (бітумна черепиця, фальцева покрівля);
 • TWR  — світловий тунель з жорсткою тунельної трубою, для профільованих покрівельних покриттів (металочерепиця, композитна черепиця);
 • TLR  — світловий тунель з жорсткою тунельної трубою, для плоских покрівель (бітумна черепиця, фальцева покрівля).

26ea6918d6231e86bcb50bdf0f0cdba8 750x500 - Освітлення заміського будинку без електрики

Переваги застосування світлових тунельних ліхтарів

 1. Простота установки і невеликий обсяг робіт по монтажу.
 2. Економія електроенергії, яка витрачається на додаткове освітлення приміщення (до 60% на освітлення приміщень будинку).
 3. Можливість забезпечення денним освітленням приміщення без вікон.
 4. Висока довговічність (гарантія виробника 5 років).
 5. Світлові вікна ліхтаря не пропускають тепло в приміщення влітку і холод взимку.
 6. Чи не споживає електроенергії в ході експлуатації (при прямому призначенні, без додаткових функцій),
 7. Простота в обслуговуванні.
 8. Можливість регуляції освітлення.
 9. За допомогою фірмових аксесуарів доукомплектації світловий тунель може мати функцію провітрювання, а також використовуватися в якості світильника в нічний час.

Недоліки застосування світлових тунелів

 1. Не дуже висока ефективність в районах з коротким світловим днем.
 2. У зимових умови можлива ймовірність покриття сніговим покривом, що на час призводить до припинення подачі світлових променів в приміщення.
 3. Висока вартість. Система освітлення, заснована на световодах, обійдеться значно дорожче, ніж установка світильників в кімнатах. Однак середній термін окупності світловодів становить 2-3 роки, а термін служби зіставимо з часом життя самого будинку. У довгостроковій перспективі установка світловодів вигідна. До того ж, кажуть, нафта закінчується ..

Застосування світловодів при висвітленні заміського будинку

освітлення кухні

Кухня в будь-якому будинку займає особливе місце, тому що на ній готується їжа і вся родина збирається в повному зборі. Тому дуже важливо, щоб усім членам сім\’ї тут було зручно і комфортно, а прийому їжі сприяла позитивна і сприятлива атмосфера.

Світоводи помітно покращує якість освітлення. Сонячне освітлення стає більш рівномірним. Ні вікно ні лампа не дасть таких результатів.

Як правило, люстра в кухні приймає на себе роль основного (центрального) освітлення, при цьому в повному обсязі не справляється з поставленим завданням. Световод з завданням освітлення куди більш вміло ніж просто звичайний світильник в денний час доби. Також замість однієї люстри для кухні можна використовувати кілька джерел світла меншої інтенсивності. По-перше, це дозволить оформити більш м\’яке освітлення, яке буде м\’якше сприйматися оком. А по-друге, комплексне висвітлення дозволить вам більш комфортно працювати на кухні.

Освітлення ванної кімнати

За структурою висвітлення ванна кімната схожа на передпокій. Але до світильників у ванній висуваються і свої, особливі вимоги, перше з яких — безпека. Всі світильники у ванній кімнаті повинні бути вологозахисними, всі дроти — закриті від попадання вологи. Виходячи з вимог безпеки, загальне освітлення ванною краще організувати за допомогою світловодів Solarway SW200.

Але все ж, як би не було важливо загальне освітлення ванної кімнати, найголовнішим в ньому буде локальне. У дзеркала чоловіки голяться, а жінки звершують таїнство макіяжу і косметичних процедур. Тому дзеркало повинне бути освітлено особливо. Важливо, щоб загальне світло ванній не відбивався в дзеркалі в очі стоїть перед ним людині, а, значить, однозначно виключаються лампи з прямим потоком світла. Найголовніше не одна електрична лампочка не замінить природний спектр денного світла.

Читайте також:  Як зробити пальник Бабінгтон

Щоб до кінця зрозуміти, як це виглядає на практиці, давайте поглянемо на фотоприклади ванної кімнати.

969b0e9773b45525592462fcced0891f 750x1125 - Освітлення заміського будинку без електрики

освітлення кімнати

Дуже часто головним приміщенням в квартирі виявляється саме кухня, де крутяться діти, готує вечерю дружина і базікає з одним чоловік. Адже тут розташовано і робоче місце господині, і стіл, за яким збирається вся родина. Якщо кухня у вашому будинку невелика, то ви цілком можете обійтися световодами Solarway SW200, освітивши лише обідню зону (зону їдальні) і робочу поверхню. Якщо ви власник просторої кухні, то вам буде потрібно світловод більшого діаметра Solarway SW400. На кухні повинен бути присутнім здоровий природне світло. Реалізувати його можна за допомогою світловодів Solarway SW200 і Solarway SW400, в темний час доби вам не знадобиться додаткове світло, так як в световодах вже вбудована система освітлення з світлодіодним стрічки. При цьому обідню зону варто підсвітити окремо.

b7b84233fa9218d14091cf73554aac87 750x1034 - Освітлення заміського будинку без електрики

Робочу поверхню для приготування їжі, слід підсвітити окремо. При цьому ще раз підкреслимо, що необхідно уникати світильників із прямим, спрямованим світлорозподілом, тому що він створює різкі тіні, значно знижують зручність роботи. Ідеальним для підсвічування робочої поверхні є світлопроводи Solarway SW200. Для наочності всього сказаного знову перейдемо до Фотоприклад.

освітлення вітальні

Вітальня — сама багатофункціональна кімната кожного будинку. Як правило, саме тут ви приймаєте гостей, проводите сімейні торжества або галасливі вечірки, спілкуєтеся і дивіться телевізор. І в будь-якій ситуації вам необхідно хороше освітлення.

Система, в якій крім зонирующего простору освітлення є ще і верхній, загальне світло, називається європейською системою освітлення. Інша система освітлення називається американської, в якій передбачається використання тільки локальне освітлення кожної зони вітальні. При такій системі суттєво економиться електроенергія, а кожен член сім\’ї має свій окремий куточок. Але психологи стверджують, що це веде до віддалення один від одного членів сім\’ї. Кожен з них знаходиться на самоті, будучи при цьому поруч з іншими членами сім\’ї. Тому психологи ратують за наявність в будинку ще і загального джерела світла.

eb39116643611547382d9bc03b0bc99f 750x563 - Освітлення заміського будинку без електрики

Установка такого приладу як диммер (светорегулятор) дозволить вам змінювати інтенсивність загального світла у вітальні. Відмінну реалізацію освітлення у вітальні ви можете бачити на фото.

Економічна ефективність впровадження світловодів

НАЗВА СТАТТІ ВИТРАТБУДІВЛЯ БЕЗ СВЕТОВОДОВБУДІВЛЯ СО

СВЕТОВОД

Середні капітальні витрати на освітлення 1 кв. м площі приміщення (для площ понад 100 кв. м)Важкі витрати:

1 200 — 1 300 р. / Кв. м

Полегшені в 2 рази:

500 — 600 руб. / Кв. м

Щомісячні витрати на мікроклімат в приміщенні в перерахунку на 1 кв. м площіОбтяжливі витрати:

20 — 30 р. / Кв. м

Звільнення від витрат в кілька разів:

5-10 р. / Кв. м

Щомісячні витрати на освітлення приміщення в перерахунку на 1 кв. м площіБезперервний і важкі:

100-120 р. / Кв. м

Непомітні і зручні:

10-20 р. / Кв. м

 

РАЗОМ:будівля витратне

і невигідне:

Понад 150 р. / Кв. м

щомісяця

 

високі капітальні

витрати

Будівля економічне і

ефективне:

Менше 50 р. / Кв. м

щомісяця

 

низькі капітальні

вкладення

ОКУПНІСТЬВідсутнє1 — 3 роки
— Негайний економічний ефект від впровадження світловодів обумовлений відразу декількома особливостями, характерними для цієї для цієї технології на кожній стадії життя будівлі

Ми сподіваємося, що ця інформація буде вам корисною.І не забувайте відвідувати наш сайт! ©-7588.com.ua.

1040 переглядів

Leave a Reply

Войти с помощью: 

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *