Однотрубна або двотрубна система опалення

Схема монтажу систем опалення

Системи опалення

Монтаж водяної опалювальної системи можна проводити по-різному. Центральним вузлом є установка, яка виробляє тепло. Вона формує температуру теплоносія, який за допомогою природної або примусової циркуляції доставляється до опалювальних приладів по прокладеним магістралях. Умовно транспортну мережу можна розділити на два види. Вона може бути зібрана за допомогою однотрубної і двотрубної розв’язки. Самостійно змонтувати однотрубну магістраль легше, а розрахунок двотрубної системи опалення необхідно проводити з урахуванням багатьох технічних параметрів різних технічних вузлів.

Зрозуміти, яка система краща, допоможе детальний аналіз принципу роботи кожного варіанта, а також їх експлуатаційних переваг і недоліків. Про це і піде мова далі.

Однотрубна система опалення

Однотрубна система опалення стала використовуватися спочатку, коли ще в Радянському Союзі було завершено повномасштабне будівництво малогабаритних п’ятиповерхівок, і введено в експлуатацію центральне опалення. Перед комунальниками була поставлена ​​задача — забезпечити народ теплом і максимально здешевити його. Тому було вирішено економити на всьому, в тому числі і на прокладання інженерних комунікацій. Саме тому з’явилася на світ однотрубна система опалення, що дозволяє опалювати і житлової, і промисловий сектор.

Серйозний економічний ефект при застосуванні однотрубної системи формується завдяки відсутності стояків зворотної подачі теплоносія. Вертикальна збірка такої магістралі не вимагає великих трудовитрат, тому саме вона найчастіше використовувалася до недавнього часу. Теплові втрати при цьому ніхто не рахував. Ніхто не замислювався і про ефективність описуваної збірки трубопроводу. Однак багаторічна експлуатація дозволила виявити всі недоліки однотрубною магістралі.

Як працює однотрубна магістраль?

Принцип роботи однотрубної обв’язки гранично зрозумілий. Подача теплоносія має одну замкнуту систему, що складається з опалювальної установки та опалювальних приладів. Вони обв’язані між собою одним контуром з одним стояком. Саме він в послідовному порядку з’єднує всі технічні вузли. Для того щоб забезпечити транспортування теплоносія, нерідко застосовується гідравлічний насос, який проштовхує гарячу воду по вертикальних стояках, прокладених в багатоквартирних будинках.

За схемою реалізації однотрубна система ділиться на два види:

 
  • Вертикальну.
  • Горизонтальну.

Вертикальна використовується для організації опалення в багатоповерхових будинках. У цьому випадку підключення батарей відбувається з верхнього поверху на нижній за допомогою вертикального стояка. Горизонтальна обв’язка найкраще підходить для приватного будинку. В даному випадку все радіатори з’єднуються в послідовному порядку за допомогою горизонтального стояка.

Негативні моменти використання описуваного варіанту

Схеми систем опалення

Однотрубна система опалення

І вертикальна, і горизонтальна обв’язка не завжди працює ефективно. Послідовне з’єднання радіаторів не дозволяє регулювати температуру в окремому приміщенні. Якщо де-небудь посередині за допомогою термоклапана злегка перекрити подачу теплоносія, бажаючи знизити температуру обігріву окремої кімнати, всі наступні опалювальні прилади стануть холодними.

На вертикальний стояк не можна підключати одночасно більше 10 батарей. Порушення цього правила призведе до того, що на самому верху температура теплоносія буде мати максимальні показники — приблизно +105 градусів, а на нижньому поверсі батареї не будуть прогріватися вище +45 градусів. У зимову пору року, коли за вікном стоять сильні морози, цього недостатньо, і люди замерзнуть.

Ще один серйозний мінус — необхідність використання потужного насосного обладнання. Саме потужний гідравлічний насос забезпечує то необхідний тиск всередині системи, яке дозволяє ефективно працювати однотрубною обв’язки. Його включення в систему підвищує експлуатаційні витрати, але не це найстрашніше.

Будь-гідравлічний насос не може забезпечити рівномірного тиску всередині системи, тому нерідко відбуваються гідроудари, що сприяють появі протікання. Аварії змушують постійно поповнювати систему водою. І це теж призводить до додаткових витрат.

І останній негативний момент експлуатації однотрубною обв’язки. Для її нормального функціонування необхідно встановлювати спеціальну ємність-розширювач. При опаленні приватного будинку її поміщають на горищі, і там облаштовується технічне приміщення для обслуговування цього вузла. У багатоквартирному будинку подібне завдання вирішується по-іншому. Стабільна балансування температури забезпечується за рахунок монтажу перемичок на кожному поверсі. А також за рахунок збільшення кількості секцій радіаторів, за допомогою яких обігріваються нижні поверхи.

позитивні моменти

однотрубна розводка

Система опалення приватного будинку

Незважаючи на таку велику кількість мінусів однотрубної системи є у неї свої позитивні експлуатаційні та технічні характеристики. Вони цілком здатні компенсувати всі перераховані недоліки:

  • По-перше, з появою нових технологій вдалося ліквідувати проблему нерівномірного прогріву кімнат. Це роблять за допомогою установки сучасних радіаторів, доукомплектувати автоматичними терморегуляторами, термостатичними клапанами або радіаторними регуляторами. Їх застосування особливо актуально при обігріві приватного будинку.
  • По-друге, використання байпасів і вентилів, за допомогою яких здійснюється балансування, а також зручних кульових кранів і надійної затвора апаратури дозволяє проводити ремонт одного опалювального приладу без відключення всієї системи в цілому.
  • По-третє, на збірку однотрубної системи як і раніше йде в 2 рази менше матеріалу, ніж на монтаж двотрубної системи. Відсутність зайвих труб, перемичок і складних підведень до батарей дозволяє не тільки економити на покупці додаткових елементів і монтажі самої магістралі, а й прокладати трубопровід, який виглядає більш естетично.

Двотрубна система опалення

Принцип роботи двотрубної системи опалення дещо відрізняється від тієї, що була описана вище. В даному випадку теплоносій піднімається по стояку і підводиться до кожної батареї опалення. А потім по обратке повертається назад в трубопровід, який транспортує його в опалювальний котел.

При такій схемі радіатор обслуговується двома трубами — подачею і обратку, тому система називається двухтрубной.

Які переваги забезпечує така розводка?

Робота системи

двотрубна магістраль

На що можна розраховувати, вибравши даний варіант організації опалення приватного і житлового багатоквартирного будинку?

 
  • Подібна система дозволяє організувати рівномірний обігрів кожного радіатора. У будь-яку батарею, на якому б поверсі вона не знаходилася, гаряча вода надходить з однаковою температурою. При бажанні на радіатор можна встановити термостат, і тоді погода в домі піддається самостійної регулюванню. На тепловіддачу радіаторів, встановлених в інших квартирах, використання термостата в окремо взятому приміщенні ніяк не впливає.
  • У двухтрубной обв’язки при циркуляції теплоносія немає великих втрат тиску. Тому для нормального функціонування системи потужний гідравлічний насос не потрібен. Вода здатна циркулювати завдяки гравітаційній силі, тобто самопливом. А якщо напір води слабкий, досить встановити малопотужну насосну установку, більш економічну і просту в обслуговуванні.
  • За допомогою запірної апаратури, байпасів і вентилів легко організувати такі схеми, які дозволять ремонтувати при необхідності один опалювальний прилад, що не відключаючи все опалення будинку.
  • Ще один додатковий бонус двухтрубной обв’язки — можливість використання попутного і тупикового руху гарячої води.

Що таке попутна схема? Це коли вода і в подачі, і в обратке тече в одному напрямку. У тупиковій схемі вода в подачі і обратке циркулює в протилежних напрямках. При попутному русі за умови використання радіаторів однакової потужності встановлюється ідеальна гідравлічна балансування. Тому немає необхідності додатково використовувати батарейні клапани попереднього налаштування.

Якщо опалювальні прилади мають різну потужність, доведеться вираховувати тепловтрати кожного, проводити розрахунок і пов’язувати радіатори за допомогою термостатичних клапанів. Зробити це самостійно без знань і умінь дуже складно.

Зверніть увагу! Попутний гідравлічний самоплив використовується там, де монтуються трубопровідні магістралі великої протяжності. Для коротких систем застосовується тупикова схема руху теплоносія.

Класифікація двотрубної системи опалення

Двотрубна система опалення схеми універсальні

види систем

Класифікація двухтрубной обв’язки проводиться по розташуванню трубопроводу і за способом облаштування розвідний системи.

По розташуванню трубопроводу вона ділиться на вертикальну і горизонтальну. При вертикальній схемі все батареї підключаються до вертикального стояка. Застосовується найчастіше такий варіант в багатоквартирних будинках. Головна перевага даного підключення — відсутність повітряних пробок.

Для приватного будинку великої площі фахівці рекомендують вибирати горизонтальну двотрубну розведення і встановлювати відразу в кожен радіатор кран Маєвського. Він потрібен для стравлювання повітря, а приклад його правильного монтажу був уже не раз детально описаний в попередніх статтях.

За способом розведення двотрубна система може бути з нижньої і верхньої обв’язкою. В цьому випадку стояк подачі гарячої води міститься в цокольному поверсі або підвалі. Зворотній магістраль розташовується тут же, але встановлюється нижче подачі. Всі радіатори знаходяться нагорі. До загального контуру підключається верхня повітряна лінія, що дозволяє виводити з системи зайве повітря.

При монтажі верхньої обв’язки вся розводяща магістраль монтується на утепленому горищі будівлі. Там же встановлюється і розширювальний бак. Використовувати таку схему не можна при наявності плоского даху.

Недоліки двотрубної системи

Опалення приватного будинку

двоконтурна система

Порівнюючи дві схеми обв’язки батарей, легко зробити висновок, яка краще. Двотрубна в будь-якому випадку набагато ефективніше. Але у неї є один істотний недолік. На її складання знадобиться вдвічі більше труб. Крім того, до них в комплекті йде велика кількість кріпильних елементів, вентилів і фасонних деталей, тому монтаж двотрубної системи обходиться набагато дорожче.

До недавнього часу, коли для збірки двухтрубной обв’язки використовувалися сталеві труби і трудомісткі процеси їх зварювання, сума виходила позамежної. З появою металопластику та технології гарячої пайки прокладка двухтрубной магістралі стала доступною практично всім.

Ми сподіваємося, що ця інформація буде вам корисною.І не забувайте відвідувати наш сайт! ©-7588.com.ua.

Читайте також:  Міфи і забобони про кондиціонерів

Вам також може бути цікаво:

WarmFloor Ban002 - Однотрубна або двотрубна система опалення
Труба для теплої підлоги
Труба для теплої підлоги Прообрази «теплих підлог» ...
dymohod dlya tverdotoplivnogo kotla - Однотрубна або двотрубна система опалення
Димохід для твердопаливного котла
Димохід для твердопаливного котла В даний час ...
kak sdelat otoplenie chastnogo doma iz polipropilena svoimi rukami 300x225 - Однотрубна або двотрубна система опалення
Опалення приватного будинку з поліпропілену
Опалення приватного будинку з поліпропілену Схема опалення ...
poteri tepla v dome 571x400 - Однотрубна або двотрубна система опалення
Як зменшити велику витрата газу
Як зменшити великий витрату газу Куди витрачається ...
698 переглядів

Leave a Reply

Войти с помощью: 

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *