Несправності світлодіодних стрічок

Світлодіодні стрічки широко використовуються в декоративного підсвічування і функціональному висвітленні, але періодично вони виходять з ладу повністю або частково, в зв’язку з цим виникає необхідність їх ремонту або заміни. 

Часто можна обійтися лише заміною невеликого її ділянки, що скоротить витрати на ремонт. У статті ми розглянемо типові проблеми з Led-стрічкою.

Перш ніж приступити до розгляду зазначу, що основний акцент буде зроблений на поширених стрічках з харчуванням 12В, стрічки на 24В аналогічні по конструкції, а в кінці будуть розглянуті особливості ремонту мережевих (220) стрічок.

Несправності світлодіодних стрічок і методи їх ремонту

конструкція

Перш ніж розглянути несправності потрібно розібратися з чого складається світлодіодна стрічка і чому вона гнучка. Led-стрічку можна розбити на дві частини:

  • Гнучка друкована плата;

  • Світлодіоди і струмообмежувальні резистори.

З однієї зі сторін гнучка друкована плата покрита клейким складом.

Клейкий склад на світлодіодним стрічці

На другій стороні завдано металізований шар — струмопровідні доріжки. Вони виконані у вигляді тонких мідних смуг. SMD-світлодіоди і струмообмежувальні резистори припаяні на струмопровідні доріжки.

 
Струмопровідні доріжки, світлодіоди і резистори

Лицьова сторона може бути пофарбована білим кольором, тоді доріжки не видно, їх можна розглянути при близькому вивченні структури стрічки.

 
Лицьова сторона стрічки

Якщо вести мову про білих світлодіодах, то для їх світіння необхідна напруга близько 3В, а стрічка харчується від 12, як це зроблено? Стрічка складається з сегментів по три послідовно з’єднаних світлодіода і 1 або більше резисторів.

Для роботи трьох послідовно з’єднаних світлодіодів потрібно 8.5-9.5В, резистори підбираються таким чином, щоб забезпечити номінальний струм світлодіодів і спалити зайві пару вольт. Кожен такий сегмент працює від напруги 12В.

У стрічці такі сегменти по три світлодіода підключені паралельно . Тому її можна різати в спеціально зазначених місцях на будь-яку довжину. Місце розрізу — це місце з’єднання двох сегментів.

Підключення світлодіодної стрічки

До побутової електромережі напругою 220В змінного струму така стрічка підключається за допомогою блоку живлення, зазвичай імпульсного з вихідною напругою 12В постоянки.

Блок живлення

 

Тепер, коли ви знаєте про те, з чого складається світлодіодна стрічка, перейдемо до пошуку несправностей.

 

Несправність # 1 — не горить вся стрічка

Якщо при включенні харчування з’ясувалося, що стрічка взагалі не світиться, то потрібно в першу чергу переконатися: чи включений блок живлення в розетку? 

Читайте також:  Разводка электропроводки своими руками

Потім перевірити чи є в розетці напруга, краще це робити контрольної лампою або мультиметром.

Якщо перевіряти індикаторною викруткою , то максимум, що вийде з’ясувати — це наявність фази, а нуля може не бути. Ще один варіант — перевірка двопровідним індикатором напруги.

Якщо розетка справна, перевіряємо, чи цілий провід, за яким на блок живлення подають 220В. 

Для цього виміряйте напруги або перевірте його наявність контрольної лампою на клемах блоку живлення, до яких він приєднаний, зазвичай ці клеми позначені буквами L (line) і N (neutral), або знаком «~».

Клеми L і N блоку живлення

Коли напруга є, значить, перевіряємо напругу 12V на виході блоку живлення, знову-таки мультиметром або контрольною лампою на 12В.

Наприклад, від габаритних вогнів автомобіля, як варіант — відрізком свідомо справною світлодіодної стрічки.

Вихідні клеми 12 вольт блоку живлення

Якщо напруги немає, то потрібно замінити або відремонтувати блок живлення для світлодіодної стрічки, процедура його діагностики і ремонту була описана в статті раніше.

 Напруга є, потрібно перевірити справність проводу і чи є напруга на стрічці. Якщо напруги немає на контактах, де провід підключається до стрічки, то, ймовірно пошкоджений провід, потрібно або замінити його, або знайти пошкодження і відновити його цілісність.

Якщо ж напруга спадає на стрічку, потрібно перевірити якість контакту між проводом і контактної площадки стрічки. 

Провід може бути припаяний, тоді перевірте якість пайки, краще ще раз пропаять, так як при видимої цілісності пайки, контакту може не бути.

А може бути використаний клеммник для підключення світлодіодної стрічки, тоді потрібно перевірити, чи є контакт між подпружиненной пластиною і контактною площадкою, можливо, вона окислилась, тоді її потрібно зачистити від оксиду і конструкція повинна запрацювати.

Клеммник для підключення стрічки

Якщо це не допомогло проблема в стрічці, вірніше в гнучкою друкованій платі. Так як не світиться стрічка повністю, то логічним буде висновок, що перегоріла доріжка в першому сегменті. Щоб це перевірити, можна подати харчування на висновки другого або третього сегментів стрічки і так далі поки вона не за світиться. Для цього можна вибрати один з варіантів:

1. Подати харчування перемкнув металевим пінцетом плюсові контактні площадки від тих, до яких підключений провід живлення на ті які знаходяться на стику сегментів першого і наступних. 

Читайте також:  Разводка электропроводки

Швидше за все, згоріла одна доріжка — плюсова або мінусова, навряд чи могли згоріти обидві одночасно.

2. Припаяти перемичку або самі дроти живлення до наступних сегментах.

3. Подати харчування від 12В акумулятора, підійдуть від джерела безперебійного живлення або авто-мото техніки.

Якщо на стрічці є сілікіновое захисне покриття, щоб подати харчування до контактних площадок — покриття потрібно зрізати або проткнути голкою.

ремонт стрічки

Локалізувати вигорілий область її потрібно замінити, зістикувавши новий відрізок стрічки з рештою.

цікаво:

Доріжки могли не згоріти, а порватися. У світлодіодної стрічки, як і у кабельної продукції, є такий параметр, як мінімальний радіус згину, обумовлений класом гнучкості. Зазвичай близько 5 см. Це особливо важливо, якщо стрічка змонтована так, що обвиває тонку трубу.

Несправність # 1.2 — стрічка горить до середини

Це окремий випадок описаної вище ситуації. Причина аналогічна — в одному із сегментів перегоріла доріжка. Способи діагностики та ремонту світлодіодної стрічки такі ж — подавати живлення на ділянки стрічки розташовані після того місця яке вийшло з ладу.

Несправність # 2 — мерехтить вся стрічка або її частина

Причиною мерехтіння всієї стрічки може бути:

1. Проблеми з блоком живлення. Потрібно переконатися в його справності або підключивши стрічку до свідомо справного джерела напруги, або до акумулятора. Або можна навпаки підключити свідомо справну стрічку або лампочку до блоку живлення.

2. Якщо блок живлення виявився в нормі, то потрібно переконатися в якості контакту між його клемами і проводами 12В харчування LED-підсвічування. Після чого перевірити з’єднання дротів живлення і самої стрічки.

3. Якщо і це виявилося в нормі, тоді перевірте справність стрічки, подавши харчування на інші контактні площадки, як було описано вище. Якщо вдалося знайти проблемну ділянку його потрібно замінити.

4. Можливо, просто вийшов термін служби світлодіодів через їх старіння, перегріву або неправильного харчування. Тоді всю стрічку потрібно замінити.

Несправність # 3 — не горить або миготить один або кілька шматків світлодіодної стрічки

Окремі сегменти можуть погано світити, мерехтіти або зовсім згаснути. Це може статися через те що резистор або один з світлодіодів в з’єднаної послідовно ланцюга згорів або пошкоджений. 

З тієї ж причини може спостерігатися і підвищена яскравість окремої ділянки. Можливо елементи в нормі, а проблеми, знову ж таки, з гнучкими друкованими доріжками плати.

Така ділянка найкраще негайно вирізати і замінити справним.

 
Несправний ділянку стрічки

220В стрічка — три основні відмінності

З стрічкою, призначеної для живлення від мережі все аналогічно за винятком декількох факторів:

Читайте також:  Выбор распределительных щитков

1. Кратність відрізу стрічки відрізняється — 50, 100 см.

2. Так як вся Led-техніка працює від постійного струму, то для живлення мережевий стрічки використовується двонапівперіодний випрямляч напруги — діодний міст, зазвичай встановлений біля вилки в невеликій коробочці. 

Він теж може вийти з ладу — для заміни підійде будь-який, розрахований на напругу понад 400 В.

Стрічка на 220 вольт

3. Випрямлена напруга досягає 310 Вольт, не лізьте голими руками до стрічки, включеної в мережу.

Висновок — три головним проблеми: якість, монтаж і блоки живлення

Стрічки або їх фрагменти згорають часто, що не допрацьовує заявлений ресурс. Хоча і світлодіоди можуть світити по 30000 тисяч годин, але це число значно знижується при недотриманні правил роботи з ними. Підведемо підсумки:

1. У дешевих стрічках — дешеві світлодіоди, вони гірше світять, сильніше гріються і швидше гаснуть. До речі світлодіоди катастрофічно бояться перевищення максимально допустимої робочої температури, краще щоб вона не виходила за межі 50-60 градусів.

2. Неправильний монтаж призводить до перегріву світлодіодів і пошкодження доріжок. Занадто щільна поклейка стрічки призводить до того, що вся конструкція сильніше гріється. Потрібно залишати невеликий зазор між сусідніми смугами стрічки, хоча б в 1-3 її ширини.

Також не слід забувати про те, що не можна допускати вигин стрічки радіусом менше 5 см. Тим більше уникайте переломів під прямим кутом і гостріше. Краще розрізати стрічку, приклеїти до поверхонь, а на їх кутку виконати з’єднання або паянням, або затискачем.

Підлаштування резистор на блоці живлення

3. Не перевищуйте номінальну напругу харчування. Краще навпаки опустити його з 12 до 11.5 — 11.7В. Це можна зробити, обертаючи підлаштування резистор, зазвичай він встановлений біля клем для підключення проводів. 

Підвищена напруга тягне за собою і підвищений струм, який розігріє світлодіоди, наслідки, описані вище.

Ми сподіваємося, що ця інформація буде вам корисною.І не забувайте відвідувати наш сайт! ©-7588.com.ua.

893 переглядів

Leave a Reply

Войти с помощью: 

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *