Ліпнина в інтер’єрі

Ліпнина в інтер\'єрі

Ліпнина в інтер’єрі

Згодом дизайн інтер’єрів значно спростився, так як в сучасному світі у людей не вистачає часу, а іноді і засобів для створення або монтажу готових складних декоративних елементів. Легше обійтися простим фарбуванням або наклеюванням шпалер. Ще один фактор, який вплинув на відмову від ліпних прикрас інтер’єру — це невеликі площі житлових приміщень, а також невелика висота стель.

Тому сьогодні ліпнину можна зустріти частіше в багатьох особняках, оформлених в певних стилях. Однак якщо правильно підійти до вибору рельєфу і його розташуванню на поверхнях кімнати, то і звичайну квартиру цілком можна прикрасити подібним об’ємним малюнком.

Коротко — про історію появи ліпних прикрас

Можна сміливо сказати, що історія рельєфних малюнків, які використовуються для декорування стін житла, почалася ще на зорі людської цивілізації. Згодом виникло архітектурне мистецтво, в якому активно використовувалися в якості прикраси стін і стель об’ємні елементи. До сих пір збереглися стародавні палаци і храми, фасадні та внутрішні стіни яких прикрашені численними стилізованими орнаментами рослинної тематики, а також сценами з давньої історії і міфології.

Точний час появи перших ліпних прикрас невідомо, але початок сучасного мистецтва ліпного декору було покладено староєгипетськими архітекторами і художниками. Спочатку рельєфи вирізалися в камені, але це довгий процес, тому з’явився керамічний декор, що виготовляється з глини, яка потім випалювалася.

Збережені за минулі тисячоліття давньоєгипетські ліпні прикраси палаців і храмів досі вражають своєю вишуканістюЗбережені за минулі тисячоліття давньоєгипетські ліпні прикраси палаців і храмів досі вражають своєю вишуканістю

Дещо пізніше тими ж єгипетськими майстрами було виявлено, що простіше виготовляти рельєфні прикраси з алебастрового порошку, одержуваного з гіпсового каменю, який при змішуванні з водою дуже швидко застигає. Тому, виготовивши суміш, її стали заливати в кам’яні форми, що дозволяло значно прискорити процес.

Однак, свого розквіту ліпна мистецтво досягло в епоху античності. Саме в цей період в Стародавній Греції і Стародавньому Римі були сформовані основи технології та естетичні напрямки рельєфного декору.

Ліпнина - невід\'ємна частина античного архітектурного мистецтваЛіпнина — невід’ємна частина античного архітектурного мистецтва

Воістину «друге народження» отримало цей напрям в Європі в епоху Відродження, коли античні мотиви стали знову домінувати в мистецтві і архітектурі. Вони і до цього дня залишаються класикою і застосовуються в різних стилях.

Свої мотиви в мистецтво ліпнини вносилися різними епохами і виникали стилями. По-своєму вони проявилися в «готиці», «ренесанс», «бароко», «рококо», «класицизм», «модерні», «ампірі» та інших напрямках.

Історія декоративної ліпнини в Росії становить близько трьохсот років — такі прикраси швидко увійшли в моду в період європеїзації, розпочатої Петром I. Складно навіть відшукати міське будівля, побудована в XVIII ÷ XIX століттях, в архітектурі якого не використовувалися б ліпні прикраси.

Треба зізнатися, що погляду сучасної людини таке перенасичення ліпниною незрозуміло і виглядає явною надмірністю.Треба зізнатися, що погляду сучасної людини таке перенасичення ліпниною незрозуміло і виглядає явною надмірністю.

У минулому столітті використання ліпнини пішло на спад — на зміну приходили інші стилі оформлення житла. Але, хоча прагматизм все ж поступово витісняє «химерність», ліпнина і до цього дня використовується для ексклюзивних декорів інтер’єру. Багато власників будинків і квартир шукають можливості прикрасити приміщення подібними елементами.

Чому б і ні? Головне — щоб це було в міру і не виглядало кітчем.

Матеріали виготовлення ліпнини

Слово «ліпнина» говорить сама за себе. Рельєфні прикраси відливалися з гіпсу і кріпилися до стін або стель, а іноді навіть ліпилися вручну безпосередньо за місцем.

Однак сьогодні, з появою нових технологій і матеріалів, декоративні елементи виготовляються не тільки з гіпсу. І навіть частіше за все — не з нього, а й з деяких полімерів. Це набагато простіше, а самі декоративні деталі виходять значно легше, тобто і простіше в кріпленні.

Проте, «класикою» все ж залишається саме гіпс.

гіпсова ліпнина

Гіпс — це традиційний натуральний матеріал для виготовлення декоративних рельєфів. Однак, він володіє не тільки достоїнствами, але й недоліками, які, мабуть, здатні переважити позитивні сторони.

Гіпсова ліпнина - залишається затребуваною, незважаючи на «тиск конкурентів»Гіпсова ліпнина — залишається затребуваною, незважаючи на «тиск конкурентів»

Перевагами гіпсу є відсутність токсичних домішок, шкідливих для людини, стійкість до перепадів температур, простота грунтування і фарбування. Крім того, гіпс для приміщень є дуже непоганим природним регулятором вологості. Тобто при підвищеній вологості він здатний вбирати її, а при зниженні, навпаки, віддавати назад в атмосферу приміщення.

Недоліком готових гіпсових ліпних виробів є їх чимала масивність, що ускладнює монтажні роботи. Додамо сюди ще й крихкість — декоративні деталі легко пошкодити або розбити, випадково впустивши на підлогу, або через недосвідченість — не забезпечивши надійну фіксацію на стіні. Тому монтаж ліпнини з цього матеріалу рекомендується довіряти професійним майстрам-обробникам — тільки в цьому випадку можна гарантовано отримати очікуваний результат. Природно, вартість самого матеріалу і робота фахівця обійдуться недешево, тим більше що найчастіше всі деталі подібного гіпсового декору виготовляються під замовлення.

Читайте також:  Римский стиль

Незважаючи на все це, натуральні гіпсові рельєфи є класичним варіантом декору, тому користуються високим попитом і в наш час.

Ліпнина з поліуретану та пінополістиролу

Нові технології роблять елементи ліпнини більш легкими, зручними для монтажу, а також доступними за ціною. З цих матеріалів методом лиття виготовляються капітелі колон, камінні портали, пілястри, декоративні розетки, плінтуси та інші деталі декору. Вироби з штучних матеріалів застосовується для зонування кімнати, декорування стін і стелі.
Найчастіше зустрічаються вироби, виготовлені з пінополіуретану або з пінополістиролу.

До переваг поліуретанової ліпнини можна віднести такі якості матеріалу, як довговічність, міцність, еластичність, легкість і можливість фарбування елементів в різні відтінки.

Елементи ліпнини з поліуретану.Елементи ліпнини з поліуретану.

Декоративні деталі з поліуретану стійкі до ультрафіолету, тому вони з часом не жовтіє і не розтріскуються. Крім того, матеріал відмінно переносить перепади температур. Завдяки невеликій вазі подібної ліпнини, її монтаж проводиться без особливих зусиль — вона легко клеїться на монтажний клей або «рідкі цвяхи».

Після монтажу і грунтовки поліуретану, він може бути покритий позолотою, яка остаточно приховає матеріал виготовлення, надавши приміщення респектабельний зовнішній вигляд. Якщо для інтер’єру більше підходить «постаріла бронза», то, перед нанесенням золочення, ліпнина забарвлюється фарбою кольору «хакі».

 Ліпнина з пінополістиролу.Ліпнина з пінополістиролу.

Роблять ліпні вироби і з пінополістиролу. Вони, на перший погляд, зовні мало чим відрізняються від пінополіуретану, і при цьому мають більш доступною вартістю. Однак, пінополістирол має ряд істотних недоліків, які ускладнюють монтажні роботи. Хоча декоративні елементи і мають невелику вагу і легко закріплюються на поверхнях, вони, на відміну від поліуретану, не володіють достатньою еластичністю, тому вимагають ідеально рівної підстави. У разі якщо стіна або стеля будуть мати навіть незначні викривлення, вироби не зможуть прийняти форму поверхні, а при сильному натисканні просто зламаються.

Фарбувати полістирол значно складніше, так як він має пористу поверхню. При нанесенні фарби може проявитися і фактура самого матеріалу. Доводиться наносити кілька шарів, щоб тонування стала абсолютно рівною.

Ліпнина в інтер’єрах різних стилів

Як відомо, ліпнина застосовується для декору інтер’єру в різних дизайнерських стилях. Тому, вирішивши використовувати її для оформлення кімнат, необхідно ознайомитися зі стильовими виконаннями пропонованих у продажу виробів.

Незважаючи на універсальність багатьох елементів, які використовуються в рельєфах, кожен з них притаманний певним напрямом. Необхідно відзначити, що досить часто ліпний рельєф стає завершальним штрихом оформлення інтер’єру, який підкреслює приналежність його до того чи іншого стилю. Тому щоб створити саме той варіант, який був задуманий в проекті, варто ознайомитися з тим, які елементи до якого стилю в більшій мірі відносяться.

Стиль «ампір»

Стиль «ампір» виник в останніх десятиліттях XVIII століття. Він є явним уособленням урочистості, помпезності, парадності і блиску. Тому саме він використовувався для оформлення великих парадних залів палаців і великих особняків. «Ампір» відрізняється класичною строгістю, впорядкованістю елементів, їх симетричним розташуванням, врівноваженістю рельєфного малюнка.

 Спальня, виконана в стилі «ампір»Спальня, виконана в стилі «ампір»

При використанні «ампіру» для оформлення залів або кабінетів досить часто використовуються елементи військової тематики — це щити, мечі, перехрещені списи, вінки з лаврового листя. Крім цього, підтримувати цей напрям можуть хижі звірі або птахи — грифони, леви, орли і інші реальні або міфологічні тварини.

Природно, що обрамляють для центральних деталей служать різні рослинні стилізовані орнаменти. Подібні елементи можуть бути використані і як окремі рельєфи, наприклад, при оформленні житлових приміщень. Однак, підтримують обраний стиль і інші деталі інтер’єру — портьєри, зібрані в строгі складки, меблі з характерними для «ампіру» ніжками і підлокітниками у вигляді левових лап.

Також цим напрямком притаманні колони з капітелями, карнизи, пілястри, що мають згадані вище рельєфи.

Обов\'язковим атрибутом «ампіру» є світлі стелі, прикрашені ліпними рельєфами.Обов’язковим атрибутом «ампіру» є світлі стелі, прикрашені ліпними рельєфами.

Часто елементи декору фарбуються в пастельні кольори, покриваються позолотою або ж імітують бронзу.

«Ампір» активно використовувався в оформленні будівель, що зводяться в Росії, і припав до смаку і настрою російському дворянству. Тому дуже швидко з розкішних столичних палаців поширився по всій країні. Так, його активно стали застосовувати в дворянських садибах як для оформлення фасадів, так і всередині приміщень. Чимало подібних пам’ятників архітектури дожило і до наших днів.

Стиль «бароко»

«Бароко» виник в кінці XVII — початку XVIII століття, і спочатку призначався для того, щоб показати багатство, могутність і високий статус власника будинку. Тому стиль включає в себе не тільки ліпнину, але і дорогі натуральні матеріали, а також такі елементи інтер’єру, як масивні парадні сходи, колони з ліпними капітелями, скульптури, рельєфні розетки і багато іншого. Невід’ємною ознакою «бароко» є обов’язкове «золочення» ліпнини, так як золото завжди було ознакою високого достатку і навіть багатства. Тому — чим більше золота в інтер’єрі, оформленому в стилі «бароко», тим краще.

Стиль «бароко», адаптований до сучасного інтер\'єру.Стиль «бароко», адаптований до сучасного інтер’єру.

У ліпному декорі, виконаному в цьому стилі, активно використовуються стилізовані елементи флори і фауни — це гілки, листя, плоди, квіти, раковини, а також птиці. Найчастіше об’ємні малюнки мають асиметричне розташування, в них часто домінують овали, півкола, прямокутники, а також еркери, стилізовані башточки, химерні дахи, балкончики, і, звичайно ж, поодинокі скульптури або цілі композиції.

При цьому всі використовувані в рельєфі деталі не є самостійними — вони обов’язково підпорядковані загальному стильовому напрямку і перегукуються між собою за своїм малюнком. Завдяки такій гармонії, результат вражає своєю граціозністю, вишуканістю, пишністю і розкішшю.

Стиль «рококо»

Стиль «рококо» народився у Франції на початку XVIII століття, але до цих пір використовується для оформлення інтер’єрів, так як відрізняється своєю вишуканістю і витонченістю.

Інтер\'єр, оформлений в стилі «рококо».Інтер’єр, оформлений в стилі «рококо».

Характерними відмінностями цього стилю є велика кількість витончених елементів, сплетених в химерні орнаменти. Необхідно відзначити, що цей напрямок не всім припаде до смаку, так як інтер’єр, оформлений в «рококо», виглядає дещо перевантаженим численними рельєфами різного формату. Деякі дизайнери, висловлюючи свою думку про цей стиль, кажуть, що він створює асоціації з напудреними перуками, які були в моді саме в період його становлення.

Елементи, властиві стилю «рококо».Елементи, властиві стилю «рококо».

Свою назву стиль одержав завдяки головному елементу орнаменту, званому «рококо» — дрібні черепашки, камені, корали. Він має форму завитків, з яких і складається рельєфний малюнок. В орнаментах «рококо» домінуючими є вигнуті лекальні лінії і практично відсутні прямі. Прямі можуть застосовуватися виключно в якості обрамлення орнаменту, перетворюючи його в облямівку.

З’єднують завитки деталями є квіткові гірлянди, що складаються з рожевих бутонів, які в інших стилях зазвичай не використовуються. Крім цього, завитки можуть обрамляти ліпні маски або щити. Деталями рельєфу також можуть ставати деякі міфологічні або казкові персонажі — сатири, німфи і амури.

Стиль «класицизм»

«Класицизм» бере свій початок в XVII столітті і застосовується для оформлення інтер’єрів і фасадів по сьогоднішній день. До речі кажучи, фахівцями він до сих пір вважається зразком абсолютної досконалості і краси. Це досягається тим, що в основу стилю покладено такі принципи, як стриманість, спокій, прямолінійність форм, симетрія, і, звичайно, загальна гармонія.

У стилі «класицизм» ліпнина часто використовується в комплексі з розписом стін.У стилі «класицизм» ліпнина часто використовується в комплексі з розписом стін.

Кожна з архітектурних деталей цього стилю виконана в строгій логіці, ґрунтовності, ясності і монументальності. У «класицизм» проглядаються відзвуки багатовікових культурних грецьких і римських традицій, проявлених в формах орнаментів, а також в наявність таких елементів, як скульптури і колони.

Елементи стельової ліпнини в стилі «класицизм».Елементи стельової ліпнини в стилі «класицизм».

Ліпнина «класицизму» відрізняється імітацією витіюватих рослинних орнаментів, до складу яких входять квіти, листя лавра і аканта. Крім цього, рельєф може включати в себе парні фігурки птахів, що лежать левів і сфінксів. Будь-які деталі цього напрямку підкреслюють благородну розкіш інтер’єру, а також стильові уподобання власників будинку.

Стиль «модерн»

«Модерн» — це стиль, що з’явився на початку XX століття. Він уже помітно відрізняється від усіх попередніх напрямків скороченням кількості ліпних елементів та інших декоративних деталей. Його можна назвати першим кроком до сучасних стилів «мінімалізму», які характеризуються демократичністю, сміливістю сполучень аксесуарів інтер’єру і прагненню до експериментів.

Однак, «модерн» ще не позбавлений повністю витонченості та краси, але вже при явному віянні практичності і простоти оформлення приміщень.

Стиль «модерн" не перенасичений ліпними елементами, тому навіть їх невелика кількість виходить на перший план.Стиль «модерн» не перенасичений ліпними елементами, тому навіть їх невелика кількість виходить на перший план.

В інтер’єрі в основному панує асиметрія, і навіть ліпні елементи мають хаотичний, на перший погляд, рельєф. Найчастіше він складається з стрічок або химерних «морських водоростей», з яких складаються певні форми.

Обрамлення стельової поверхні і стін ліпниною в стилі «модерн».Обрамлення стельової поверхні і стін ліпниною в стилі «модерн».

У деяких варіантах оформлення з тих же стрічок формуються і симетричні орнаменти, обрамляють стельові поверхні. Однак, рельєфи «модерну» значно відрізняються від описаних вище стилів простотою і нехитрістю елементів.

Досить часто в комплексі з ліпниною використовуються ковані ажурні решітки, які встановлюються в якості балясин на сходи, що ведуть на другий поверх, в якості декоративних аксесуарів біля камінів і навіть на віконні прорізи. Грати також складаються з елементів, які повторюють форму стрічок ліпнини.

Крім кучерявих «морських водоростей», в орнаментах «модерну» можуть бути присутніми такі квіти, як іриси і маки, які характерні виключно для цього стилю. Ще одним елементом, який часто є центральним — це рельєф жіночої голови з кучерявими довгим волоссям. Навколо квіткових та інших об’ємних малюнків можуть бути розташовані пишні складки, що імітують тонкі хвилясті тканини.

З усього сказаного можна зробити висновок, що основними елементами, що формують орнаменти, в цьому стилі є плавні лінії, при відсутності прямих і гострих кутів.

Стиль «романтизм»

Архітектурний стиль «романтизм» з’явився в XIX столітті, і до сих пір застосовується в оформленні сучасних інтер’єрів. Цей напрямок можна назвати як піднесеним, так і суперечливим. Справа в тому, що в ньому часто поєднуються різні меблеві та декоративні аксесуари.

 Спальня, оформлена в стилі «романтизму».Спальня, оформлена в стилі «романтизму».

«Романтизм», з одного боку, позиціонується, як патріархальний стиль, створений для забезпечення комфортної атмосфери для приємного проведення в колі сім’ї, яка у вечірні години збирається біля каміна, неодмінно декорованого ліпним рельєфом. З іншого ж боку, «романтизм» — це індивідуалізм і свобода творчих ідей, а значить, може мати непередбачуваний характер.

Читайте також:  Оздоблення стелі рідкими шпалерами

Як це не парадоксально, такі суперечливі настрої відмінно гармонують один з одним. Завдяки таким «єдності і боротьби протилежностей» інтер’єр набуває індивідуальність. «Романтизм» — це елегантність і витонченість, пластика і вишукування, і при цьому — стриманість і благородна краса. У ньому превалюють пастельні спокійні тони, як правило, світлих відтінків, які можуть підтримуватися більш темними, але також м’якими квітами, що додають інтер’єру деяку «вагомість».

Елемент ліпнини, властивий стилю «романтизм».Елемент ліпнини, властивий стилю «романтизм».

«Романтизм» характеризується відсутністю незграбних елементів. Йому притаманні непомітні геометричні або квіткові рельєфні малюнки, рослинний орнамент у вигляді звиваються пагонів, стилізованих листя, а також інші природні мотиви.

Стиль «еклектика»

Сьогодні в дизайнерському мистецтві з’явилося багато стилів, які об’єднують в собі класику і сучасність. Одним з них є «еклектика». Однак, це не просто набір різних елементів, узятих з різних напрямків і поміщених в один простір. Неодмінною умовою має бути ретельне продумане поєднання предметів, що відносяться до різних епох.

У стилі «еклектика» всі предмети інтер\'єру повинні гармоніювати один з одним.У стилі «еклектика» всі предмети інтер’єру повинні гармоніювати один з одним.

Цей напрямок інтер’єрного дизайну включає в себе кращі рішення і деталі різних стилів, в результаті чого створюється цілісна, дуже органічна картина. Досить часто дизайнери називають «еклектику» діалогом різних напрямків і культур. У ньому практично немає строгих архітектурних канонів, але маємо все, що завжди вважалося комфортним і естетичним в раніше сформованих стилях.

Однак, незважаючи на відносну свободу дизайну і відсутності «штампів», «еклектика» теж має деякі правила. Так, в цьому архітектурному напрямку ніколи не використовується більше трьох близьких один до одного стилів, наприклад, «ампіру», «бароко» і «класицизму». Зате в ліпних рельєфах «еклектики» відмінно уживаються елементи, характерні для «рококо» і монументального «ампіру», які вносять в інтер’єр атмосферу гармонії і затишку.

Стиль «арт-деко»

«Арт-деко» — це стиль французького походження, як і багато інших, так як Франція в усі часи була законодавицею архітектурної моди.

Стриманість і лаконічність цього стилю проглядається і в ліпних елементах.Стриманість і лаконічність цього стилю проглядається і в ліпних елементах.

Назва стилю в перекладі з французької мови, до речі, дослівно означає декоративне мистецтво. Він з’явився після Першої світової війни і став природним продовженням стилю «модерн», але з більш спрощеними і чіткими формами. Тому ліпнина в «арт-деко» — це строгі незграбні орнаменти або рівні рельєфні лінії. В основному в якості ліпнини використовуються стельові плінтуси та інші молдинги різної ширини.

Крім них, стелі в інтер’єрі «арт-деко» можуть бути декоровані великими геометричними фігурами — колами, трикутниками, стилізованими «сонцями» та іншими подібними деталями.

Ще однією відмінною рисою цього стилю є використання дорогих матеріалів, які покликані показати розкіш і багатство інтер’єру. Часто в «арт-деко» використовуються яскраві кольорові акценти, а також застосування металевих елементів. Іноді доповнювати інтер’єрне оформлення можуть скульптурні композиції, а також мозаїки із сучасною тематикою.

Барельєфи в інтер’єрах

Ще один напрямок у мистецтві, яке теж можна віднести до ліпнині — це створення барельєфів. Подібною обробкою можна прикрасити будь-який інтер’єр, зробивши його оформлення ексклюзивним.

Існує багато технік нанесення об’ємних малюнків на поверхні стін і навіть стелі. Однак, перш ніж братися за таку роботу, необхідно перевірити свої творчі здібності, створивши невелику об’ємну картину, наприклад, на аркуші фанери. І для початку свої таланти можна спробувати, використавши звичайний пластилін.

Барельєф в інтер\'єрі - будь-яку «картину» з повною підставою можна назвати абсолютно неповторною.Барельєф в інтер’єрі — будь-яку «картину» з повною підставою можна назвати абсолютно неповторною.

Якщо експеримент пройде успішно, можна переходити до більш складних матеріалів, які застосовуються для створення рельєфних картин на поверхнях стін. Найчастіше для цієї мети знову ж використовується гіпс. Правда, працювати з ним непросто, так як він швидко гусне і застигає, тому процес створення барельєфа повинен виконуватися дуже швидко. Однак, існує й інша техніка виготовлення барельєфів з гіпсу. Вона полягає в тому, що на першому етапі на стіну наноситься гіпсова маса, за допомогою якої визначаються загальні форми об’ємних елементів. Після застигання гіпсу, його поверхні обробляються ріжучими інструментами до отримання потрібних форм окремих деталей картини.

При виконанні барельєфа рідко в повній мірі враховується обраний стиль. Основними критеріями його гармонії з іншим інтер’єром є добре підібрана тематика і колірна гармонія.

Найчастішими елементами, які вибираються для декоративних рельєфів, є стилізовані рослини, птахи, тварини, невеликі акуратні пейзажі з будиночками і т.п.

Якщо для оформлення сучасних інтер’єрів вибираються готові елементи ліпнини, то вони можуть бути виконані в будь-якому стилі. Однак, їх не варто робити основними елементами декору — вони повинні як би доповнювати загальний напрямок дизайну. Можна сказати, що деталі ліпнини певного стилю обов’язкова до застосування, якщо весь інтер’єр планується оформити у цьому напрямку.

Ми сподіваємося, що ця інформація буде вам корисною.І не забувайте відвідувати наш сайт! ©-7588.com.ua.

1467 переглядів

Leave a Reply

Войти с помощью: 

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *