Як зменшити велику витрата газу

Зміст сторінки Приховати

Як зменшити великий витрату газу

Куди витрачається газ

Завданням системи опалення є підтримання комфортної температури в будинку. Для цього, теплова енергія, яка виділяється при згорянні газу в котлі, постійно витрачається на компенсацію теплових втрат будинку.

Газ витрачається на заповнення теплових втрат в будинку:

 • Теплових втрат через огороджувальні конструкції — стіни, вікна, двері, горище, цоколь.
 • З повітрям, що видаляється через систему вентиляції.
 • З стоками гарячої води в каналізацію.
 • Втрат в самій системі опалення.

Про те, як скоротити втрати тепла через огороджувальні конструкції і систему вентиляції читайте на сайті в інших статтях.

poteri tepla v dome 571x400 1 - Як зменшити велику витрата газу

Як зменшити великий витрата газу і втрати тепла, пов’язані з роботою системи опалення

У цій статті розглянемо питання, як скоротити втрати тепла, пов’язані з роботою системи опалення . Як зменшити великий витрата газу котлом на опалення будинку.

Опалювальний котел в приватному будинку найчастіше служить джерелом теплової енергії для двох споживачів тепла:

 • Системи опалення з водяним контуром.
 • Системи приготування гарячої води, контуру ГВП.

Споживання тепла системою опалення

Система опалення заповнює теплові втрати будівлі і підтримує комфортну температуру повітря в його приміщеннях. Споживачами тепла в системі опалення приватного будинку зазвичай бувають контури з радіаторами і теплими підлогами.

 Система опалення споживає теплову енергію не цілий рік, а тільки в опалювальний період. Причому, кількість споживаної енергії постійно, а залежить від коливань температури зовнішнього повітря в опалювальний сезон.

Теплова енергія на опалення яких відбувається безперервне, але кількість спожитої енергії постійно змінюється. Максимальна кількість споживаної енергії може відрізнятися від мінімального її витрати в десять разів і більше.

Виходячи з викладеного вище,  ідеальне джерело теплової енергії для системи опалення приватного будинку повинен відповідати наступним вимогам:

 • Виробляти теплову енергію постійно, без перерв.
 • Мати максимальну продуктивність, достатню для компенсації теплових втрат будинку в умовах найнижчих температур зовнішнього повітря.
 • Мати можливість регулювання кількості виробленої теплової енергії від максимального значення до мінімального, що відрізняється в 10 разів і більше.

Слід зауважити, що ідеальних опалювальних котлів, що відповідають всім цим вимогам, у продажу Ви не знайдете.

У мене витрата газу великий, а у сусіда менше. Що робити?

Порівнювати свій витрата газу, з тим, що говорить сусід, не варто. Хіба мало хто і що говорить. Чудес не буває.

Ви самі подумайте, куди може йти тепло, яке утворюється в пальнику котла при згорянні газу? З котла тепло може йти тільки в теплообмінник і далі в опалювальну систему, або з димовими газами в трубу і на вулицю.

Як можна порівнювати витрата газу сьогодні і вчора, якщо погода (температура, вітер) завжди різні?

Конструкції будинків теж різні. Може бути у вашому будинку більше тепловтрати, ніж у сусіда, наприклад, через більш тонкого шару утеплювача на стелі. Ви самі бачили товщину утеплювача у сусіда?

Можливо у сусіда роботою котла керує кімнатний термостат і він тримає в будинку нижчу температуру в кімнатах, ніж ви?

Або у нього по іншому працює вентиляція.

Більше тепла йде в трубу, якщо первинний теплообмінник котла забитий зовні сажею, накипом і іржею — всередині.

Причин може бути дуже багато. А швидше за все сусід просто хвалько і бажає показати свою перевагу.

Щоб зменшити витрату газу доводиться діяти по багатьом напрямкам, по крупицях скорочуючи витрати.

Витрата газу залежить від теплозахисту будинку, від температури на вулиці, від ККД котла, від точності підтримки температури в приміщенні. Робота котла на мінімальній потужності, циклічність роботи — все це знижує ККД системи опалення.

Вибираємо економічний газовий котел

Про мінуси занадто потужного котла

Будівельними правилами не рекомендується установка котлів з корисною потужністю, яка значно перевищує потужність опалювальної системи в будинку або квартирі.

Наприклад, в сервісній інструкції двоконтурного котла Protherm Gepard 23 MTV вказано його ККД в режимі опалення: 93,2% при максимальній теплової потужності (23,3  кВт .) І 79,4% при роботі з мінімальною потужністю (8,5  кВт .) Уявіть, як ще зменшиться ККД, якщо цього котла доведеться працювати з системою опалення потужністю, наприклад 4  кВт .

Врахуйте, що опалювальний котел протягом року більшу частину часу працює з мінімальною потужністю. Мінімум 1/4 частина витраченого на опалення газу буде буквально вилітати марно в трубу. Це буде розплата за установку в будинку двоконтурного котла — дешевого обладнання для опалення та ГВП.

Імпульсний режим роботи, тактованія котла

Велика різниця між потужністю газового котла і потужністю опалювальних приладів, в числі інших мінусів, призводить до роботи котла в імпульсному режимі.

Надлишкова циклічність, імпульсивність роботи або, як кажуть в народі, «тактованія котла»  проявляється в тому, що котел виробляє теплової енергії в одиницю часу більше, ніж здатний прийняти менш потужний опалювальний контур. Тому, температура води на виході з котла швидко зростає і він відключається раніше, не встигнувши нагріти радіатори.

Пальник котла після включення швидко відключається після досягнення заданої температури в прямій трубі на виході з котла. Але радіатори при цьому залишаються прогрітими до цієї заданої температури — нагріта в котлі вода просто не встигає дійти до опалювальних приладів.

Через короткий час циркуляційний насос подає в теплообмінник, що залишилася прохолодною воду із зворотного трубопроводу системи опалення і пальник знову включається. Далі все повторюється знову.

Розміром полум’я (потужністю пальника) в котлі управляє електроніка за складним алгоритмом, де враховується і час від старту пальника, і величина температури, і швидкість зміни температури в системі опалення, і різниця температур в прямій і зворотній трубі.

Всіх тонкощів алгоритму регулювання я не знаю, але автоматика котла не забезпечує його нормальну роботу при потужності, нижчою за мінімальну, яка вказана в технічній документації.

Тактованія зменшує термін служби котла і збільшує витрату газу

Будь-яка людина, навіть не будучи механіком і електриком, знає, що найбільш важкий режим роботи для обладнання — це момент запуску, включення механічного та електричного обладнання. У період пуску спостерігається найбільший знос, найчастіше відбуваються відмови в роботі. Збільшення кількості запусків в результаті циклічності, найбільше з’їдає ресурс роботи у вельми дорогих частин котла — газового і триходового клапанів, циркуляційного насоса, вентилятора газів, що відходять.

Для запалювання в момент запуску, на пальник подається максимальна кількість газу. Частина газу, до моменту появи полум’я, буквально відлітає в трубу. Постійне «перезажіганіе» пальники ще більше збільшує витрату газу і знижує ККД котла.

Робота в режимі «тактованія» значно зменшує ресурс роботи деталей котла, помітно знижує ККД.

Одноконтурний котел з бойлером ГВП замість двоконтурного зменшує витрату газу

gazovyi kotel s boilerom v schkafu - Як зменшити велику витрата газу
Настінний газовий котел з бойлером — оптимальний варіант для організації опалення та ГВП в будинку або квартирі.

Слід зауважити, що двоконтурні газові котли мають максимальну потужність більше 23 кВт., А мінімальну — більше 8 кВт .

Двоконтурні котли з мінімальною потужністю менше 8  кВт.  не виробляються і не продаються. Виробники котлів не рекомендують і не гарантують роботу котла з потужністю, менш мінімальної, зазначеної в інструкції.

При потужності опалювальної системи менше 15  кВт.  рекомендується  встановлювати котел в комплекті з бойлером ГВП на 60 — 120 літрів. Наявність накопичувального бойлера дозволить встановити одноконтурний опалювальний котел меншою максимальної потужності, менше 8 — 15  кВт . Такий котел зможе працювати з мінімальною потужністю 2,5 — 5 кВтКотел в зв’язці з бойлером буде працювати з оптимальною потужністю і ККД , як в режимі опалення, так і ГВП.

Багато виробників опалювального обладнання випускають спеціальні комплекти, котел плюс вбудований або виносний бойлер, саме для таких випадків. Такий комплект обладнання обійдеться дорожче, але дозволить забезпечити збільшений ресурс роботи обладнання, економію газу й комфортніше користування гарячою водою.

До речі, система — одноконтурний котел плюс бойлер, в порівнянні з двоконтурним котлом, буде мати зазначені вище переваги і при потужності опалювальної системи більше 15  кВт .

Газовий котел з відкритою камерою згоряння економить газ

Порівняйте ККД газових котлів однієї і тієї ж потужності і марки, але з різними типами камери згоряння, з відкритою камерою згоряння (атмо) і з закритою (турбо). Виявите, що котли атмо мають більш високий ККД, ніж турбо .

В котлах турбо, в результаті постійної роботи вентилятора, через камеру згоряння і далі в трубу, йде надмірна кількість повітря. А з повітрям втрачається тепло і збільшується витрата газу.

Крім того, в котлах турбо додатково маємо витрата електроенергії на роботу вентилятора в системі димовидалення.

У приватному будинку вигідно заздалегідь, на стадії будівництва, передбачати пристрій димоходу для газового котла атмо з відкритою камерою згоряння.

Для збільшення ККД котлів турбо, деякі виробники оснащують котел модулируемой системою турбонаддува. Вентилятор такого котла змінює швидкість обертання по сигналу датчика. В результаті в камеру згоряння подається рівно стільки повітря, скільки необхідно для згоряння подається в пальник кількості газу. Відсутність нестачі або надлишку повітря для горіння зводить до мінімуму втрати тепла і газу через систему димовидалення. Модульованим турбонаддувом зазвичай оснащуються котли люксової категорії.

Правильний підведення повітря і відведення диму зменшує витрату газу

Для спалювання 1 м 3 газу потрібно ~ 12 ÷ 14 м 3 повітря? Наприклад, котлу потужністю 18 кВт при номінальній витраті газу 1,93 м 3 / ч  на горіння потрібно повітря ~ 25 м 3 / год  !

У режимі нестачі повітря для горіння відбувається не повне згоряння газоповітряної суміші. Такий режим призводить до різкого зменшення кількості теплоти, що виділяється при горінні, і до інтенсивного утворення сажі. Сажа осідає на теплообміннику і здатна в короткий час повністю забити просвіти між пластинами оребрення теплообмінника.

Неповне згоряння газу скорочує виділення тепла, а забруднення теплообмінника сажею ускладнює передачу тепла від згорілого газу до опалювальної воді в ньому. Все це призводить до збільшення споживання газу котлом.

Надлишок повітря , що проходить через пальник котла, марно забирає з собою і забирає в димову трубу частина тепла, що теж збільшує витрату газу .

З метою скорочення витрат газу, необхідно забезпечити подачу в котел оптимальної кількості повітря для горіння.

Для економії газу важливо

Правильно зробити систему підведення / відведення повітря і диму, а також своєчасно виконувати роботи з її обслуговування.

Дефекти системи можуть тривалий час залишатися непомітними для господарів, але весь цей час будуть збільшувати витрати газу .

При експлуатації опалення необхідно щорічно, до початку опалювального сезону, виконувати:

 • Очищати теплообмінник котла від сажі.
 • Контролювати справність і усувати дефекти системи подачі повітря і відведення димових газів котла.

Перевірте димову трубу на щільність швів і стиків, на відповідність до рекомендацій виробника котла її довжини і діаметру, на відсутність перешкод в димовому каналі (засмічення, обмерзання), на задування і підпір тяги вітром (на розташування оголовка димаря щодо даху).

Перевірте вільне надходження повітря до пальника котла.

На пальнику котла при дефіциті повітря полум’я набуває червонувато-жовтий колір. 

Читайте також:  Гнучка підводка для води

Для настройки та контролю роботи пальника і газовідвідного тракту котла зручно орієнтуватися на свідчення газоаналізатора, що вимірює надлишок повітря в продуктах згоряння працює на максимальній потужності котла.

Оптимальні параметри згоряння досягаються при значеннях коефіцієнта надлишку повітря близько 1,7-1,8. Значення коефіцієнта надлишку повітря більше 1,8 вказують на те, що через котел протікає надмірна кількість повітря.

Правильні піддавали і димар газового котла атмо

Газовий котел з відкритою камерою згоряння — атмо, забирає повітря для горіння безпосередньо з приміщення, в якому встановлений. Повітря в камеру згоряння котла засмоктується за рахунок розрядження, створюваного силою тяги в димарі. Чим гірше тяга в трубі, тим менше надходить повітря до пальника.

Газові котли з відкритою камерою згоряння і природним видаленням диму забезпечені термостатом контролю за виходом димових газів в приміщення. Термостат вимикає котел в разі, коли продукти згоряння починають надходити в приміщення в результаті недостатньої тяги в димоході.

При спрацьовуванні термостата котел буде заблокований з висновком відповідного сигналу про помилку (див. Вказівки для відповідної моделі котла). Ручне розблокування котла повинна проводиться не раніше ніж через 10 хв. , Коли термостат охолоне.

У приміщення, в якому встановлений котел, необхідно забезпечити постійний приплив повітря. Основними споживачами повітря є витяжний канал вентиляції приміщення і пальник газового котла атмо, яка забирає повітря для горіння безпосередньо з приміщення.

Розрізняють приплив повітря безпосередньо (через припливні отвори з вулиці) і ПОБІЧНІ (через припливні отвори з сусіднього приміщення).

Для забезпечення достатньої кількості повітря для горіння, системи припливу повинні бути виконані за певними правилами.

Безпосередній приплив повітря з вулиці виконується, якщо котел встановлений в окремому ізольованому приміщенні. У приміщенні котельні, де встановлено котел атмо, має бути приточное отвір з вулиці площею мінімум 8 см 2 на кожен 1 кВт потужності котла. Але в будь-якому випадку, площа отвору повинна бути не менше 200 см 2  . Отвір розміщують в зовнішній стіні або вуличної двері.

Припливний отвір в котельню з вулиці повинно бути як можна нижче, на висоті не більше 300 мм. від рівня підлоги. Це обов’язкова умова при роботі котла на зрідженому газі. Якщо використовується природний газ і відсутня можливість розмістити отвір поблизу підлоги в нижній зоні приміщення, то його можна зробити вище, але корисна площа повинна бути збільшена приблизно на 30 ÷ 50%.

На отворі повинна бути встановлена ​​решітка, що не знижує його корисної площі.

Непрямий приплив повітря з сусіднього приміщення  може бути виконаний для газового котла атмо з максимальною потужністю не більше 30 кВт .  , Коли котел встановлюється в господарському приміщенні будинку.

В цьому випадку для горіння використовується повітря, який надходить в будинок через систему загальної вентиляції будівлі. А димова труба котла, разом з видаленням диму, виконує роль додаткового витяжного каналу вентиляції, що підсилює обмін повітря в будинку під час роботи котла.

Для припливу повітря в приміщення з котлом, з сусіднього приміщення (коридору, холу) влаштовують приточное вентиляційний отвір. Площа отвору повинна визначатися з розрахунку 30 см 2 на 1 кВт потужності котла. Це може бути вентрешеткі в стіні або в двері, або просто щілину під дверима.

Категорично неприпустимо встановлювати котел з відкритою камерою згоряння в приміщенні, де може виникнути розрядження в результаті роботи пристроїв примусової вентиляції — канальних вентиляторів, кухонних витяжок. Робота таких пристроїв може призвести до дефіциту повітря для горіння, до появи в димовій трубі зворотної тяги і до зупинки котла.

Перевірте, чи правильно організований приплив свіжого повітря в будинок для системи вентиляції. Це повітря використовується і для горіння газу в котлі атмо.

Димохід котла з відкритою камерою згоряння.
Котли з відкритою камерою згоряння повинні приєднуватися до наявного в будівлі каналу з природною тягою.

Виробник котла, як правило, вказує вимоги до димоходу в поданій до котла інструкції.

Димова труба котла атмо повинна відповідати таким основним вимогам:

 • Площа перетину димового каналу повинна бути не менше площі вихідного патрубка котла.
 • Тяга в димоході повинна знаходитися в межах від 2 Па до 30 Па ;
 • Димова труба повинна бути належним чином теплоізольована для запобігання надмірного охолодження димових газів. Зниження температури газів в трубі призводить до погіршення тяги, а значить і до зниження кількості повітря, що надходить до пальника котла, а також до збільшення кількості конденсату, що випадає з димових газів. Збільшується ризик нестачі повітря для горіння газу, освіти крижаних пробок і криги в трубі.
 • Повинен бути передбачений збір і злив конденсату з димової труби.
 • Оголовок димової труби повинен знаходитися поза зоною вітрового підпору.

Правильний підведення повітря і відведення диму в котлах турбо

Відведення продуктів згоряння газу з закритої камери згоряння котла турбо здійснюється примусово, вентилятором-димососом в димохід. Підведення повітря до камери згоряння здійснюється з вулиці по воздуховоду, за рахунок розрядження, створюваного працюючим вентилятором.

Газові котли з закритою камерою згоряння і примусовим видаленням диму забезпечені датчиком тиску, який спрацьовує в разі, коли припиняється нормальне димовидалення та підведення повітря для горіння, при порушеннях в роботі вентилятора.

Система димо повітропроводів котла проводиться вгору, через дах, або горизонтально, через зовнішню стіну приміщення, в якому встановлений котел.

Виробники котлів турбо рекомендують для влаштування системи димо / повітропроводів вибирати одну з двох принципових схем:
концентричні коаксіальної системи «труба в трубі», де відведення продуктів згоряння здійснюється по внутрішній металевій трубі, що проходить всередині іншої труби більшого діаметру. Приплив повітря для горіння при цьому здійснюється через кільцевий зазор між трубами.
Роздільній системи труб, де відведення продуктів згоряння здійснюється по одній трубі, а приплив з вулиці повітря для горіння здійснюється за іншою окремій трубі.

Вимоги до пристрою системи димо повітропроводів викладені в інструкції з монтажу та експлуатації котла.

Не перевищуйте максимально можливу довжину системи димо / повітропроводів. При занадто довгою системі димо / повітропроводів або занадто великій кількості поворотів загальне аеродинамічний опір системи димо / повітропроводів виявиться занадто великим. Вентилятор не зможе подати в пальник необхідну кількість повітря.

Ділянки димаря з зовнішньої сторони будівлі або проходять всередині неопалюваного приміщення довжиною понад 1 м ., Повинні бути теплоізольовані . Це зменшить утворення конденсату в трубах.

На вертикальних ділянках димоходу необхідно встановити конденсатовідвідник — уловлювач утворюється в димоході конденсату, з відведенням конденсату в каналізацію. Горизонтальні долі труб для відводу димових газів і підведення повітря для горіння необхідно прокладати з ухилом 1 -2% в сторону від котла.

Дросселирующие вставка в димохід економить газ

dymohod gazovogo kotla 340x400 - Як зменшити велику витрата газу
Коаксіальний димо повітропровід газового котла. L — дивись інструкцію. 1 і 2 — дросселирующие вставки перешкоджають подачі в пальник надлишку повітря.

При невеликій довжині димо / повітропроводів аеродинамічний опір системи буде мало. В результаті, кількість засмоктуваного вентилятором в пальник повітря може виявитися надмірною.

Для збільшення аеродинамічного опору системи і зменшення кількості подаваного в пальник повітря, в котлах турбо необхідно встановлювати дросселирующие вставку — діафрагму, дифузор . Крім того, дросселирующие вставка зменшує вплив вітру на роботу пальника через систему димовидалення.

В яких випадках встановлювати і якого розміру повинна бути вставка, зазначено в інструкції виробника котла.

Правильна установка дросселирующей вставки  економить газ .

Фільтр на зворотній трубі опалювальної системи скорочує витрату газу

Використання котла з системою опалення, теплоносій якої забруднений механічно (шлам, бруд, залишки монтажного матеріалу) або хімічно (перенасичення оксидом заліза, солями Ca і Mg) може привести до випадання відкладень бруду, оксиду заліза і накипу на внутрішній поверхні теплообмінника. Це призводить до порушень процесу теплопередачі, і, як наслідок, до збільшення витрати газу.   Крім того, має місце перегрів трубок теплообмінника і, в результаті, передчасний вихід теплообмінника з ладу.

Після монтажу або ремонту системи опалення рекомендується промивання системи опалення з використанням спеціальних хімічних засобів і подальшим введенням інгібітора корозії.

Сталеві трубопроводи та радіатори системи опалення краще замінити на нові, які не піддаються корозії.

Не рекомендується зливати воду із системи опалення та залишати її на тривалий час без води. Сталеві деталі системи без води зсередини інтенсивно іржавіють. Свіжа вода, залита в систему, містить кисень, який додасть свою порцію корозії.

Стінки звичайних пластмасових водопровідних труб газопроникність. Опалювальна вода в таких трубах постійно насичується киснем з повітря. Тому, в системах опалення рекомендується використовувати спеціальні пластмасові труби із захисним газонепроникним шаром (металопластикові та ін.).

Шлам, бруд, продукти корозії потрапляють в опалювальну воду при монтажі, ремонті, заповненні водою опалювальної системи, а також утворюються там постійно в процесі експлуатації. Для захисту деталей котла від бруду, на зворотній трубі системи опалення перед котлом,  обов’язково встановлюють фільтр маханічної очищення.

Деякі моделі котлів мають вбудований сітчастий фільтр на вході опалювальної води в котел. На зворотному трубопроводі системи опалення, перед котлом, рекомендується додатково встановлювати косою грязьовий фільтр, очищати який зручніше, ніж вбудований.

Два котла замість одного скорочують витрати газу

dva kotla v odnoy systeme gaz elektro 529x400 - Як зменшити велику витрата газу
Кожен з котлів опалення має потужність менше розрахункової для будинку. Більшу частину опалювального сезону працює один котел (газовий) в режимі з більш високим ККД. Електричний котел резервує роботу газового і доповнює потужність газового котла в морози.

При роботі на мінімальній потужності ККД котла знижується. Деякі господарі вважають вигідним ставити два котла. Наприклад, замість одного 30 кВт . ставлять один 20 кВт і другий 10 кВт . Більшу частину опалювального сезону працює один котел, обидва включають тільки в самі морози. Тим самим, весь опалювальний сезон забезпечується робота котла з більш високим ККД.

Крім того, котли резервують один одного. Котел має властивість виходити з ладу в самий невідповідний момент, у вихідний день або в морози, або коли господарів немає вдома. З метою резервування по подачі газу, котел меншої потужності іноді вибирають на іншому виді палива. Такий котел вмикають на короткий час, тільки в морози або на час ремонту іншого котла. Тому, резервний котел може працювати на більш дорогому виді палива.

У морози один резервний котел не зможе забезпечити тепловий комфорт в будинку. Але замерзнути не дасть. Можна потерпіти, враховуючи, що такий збіг трапляється не кожен рік.

Найефективніший спосіб скоротити витрату газу на опалення

Ми сподіваємося, що ця інформація буде вам корисною.І не забувайте відвідувати наш сайт! ©-7588.com.ua.

Читайте також:  Установка водонагрівача

Вам також може бути цікаво:

tipovoj proekt kanalizasii 360x235 - Як зменшити велику витрата газу
Делаем канализационный колодец
Делаем канализационный колодец Делаем канализационный ...
stenovoy pritochnik - Як зменшити велику витрата газу
Технология монтажа вентиляционной системы
Эффективность циркуляции воздуха определяет качество микроклимата ...
473ca11dea400b3d4a06f7e23f83c4a1 500x450 - Як зменшити велику витрата газу
Як виготовити котел
Як виготовити котел своїми руками В осінньо-зимовий ...
dymohod dlya tverdotoplivnogo kotla - Як зменшити велику витрата газу
Димохід для твердопаливного котла
Димохід для твердопаливного котла В даний час ...
2201 переглядів

Leave a Reply

Войти с помощью: 

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *