Як правильно зробити природну вентиляцію

Зміст сторінки Приховати

 Канали природної вентиляції

У попередніх статтях на цю тему, опубліковані схеми циркуляції повітря в будинку, квартирі, а також переваги і недоліки системи природної вентиляції. Для ефективного провітрювання, кожне приміщення будинку має обов’язково мати два пристрої вентиляції: одне — для припливу повітря, інше — для видалення повітря з приміщення.

Цими пристроями можуть бути: Припливне клапан у вікні або зовнішній стіні для припливу і, для видалення повітря — перетічними отвір в суміжне приміщення з витяжною каналом (отвір в двері або внутрішній стіні, перегородці).

Для припливу повітря — перетічними отвір з сусіднього приміщення з припливним клапаном, і для видалення повітря — витяжний канал вентиляції.
Припливне клапан для припливу, і витяжний канал вентиляції для видалення повітря.

Перевірте, в будинку або квартирі, де Ви зараз живете, чи всі приміщення мають припливні і витяжні пристрої вентиляції ?!

В яких приміщеннях необхідно зробити канали витяжної вентиляції

Витяжні канали природної вентиляції необхідно зробити з наступних приміщень будинку:

 • Санітарно-технічних приміщень — ванною, туалету, пральнею.
 • Кухні.
 • Вбиральні, комори — якщо двері приміщень виходять в житлову кімнату. Якщо двері виходять в коридор (хол, кухню), то досить в приміщенні встановити припливне клапан в стіні або вікні.
 • У приміщенні котельні повинен бути і канал вентиляції і припливне клапан.
 • З кімнат, відділених від приміщень з каналом вентиляції більш ніж двома дверима.
 • На поверсі вище першого, при наявності вхідних дверей зі сходів на поверх — вентиляційні канали роблять з приміщень, зазначених вище, або (і) з коридору, холу.
 • На поверсі вище першого, при відсутності вхідних дверей зі сходів на поверх — в кожному приміщенні поверху влаштовують і канал вентиляції і припливне клапан.

В інших приміщеннях будинку, що не мають витяжних каналів природної вентиляції, обов’язково встановлюють припливне клапан у вікні або в стіні і перетічними отвір в суміжне приміщення.

Крім того, витяжні канали природної вентиляції влаштовують для вентиляції:

 • Простору під дерев’яною підлогою першого поверху на лагах.
 • Цокольного простору для захисту від радіоактивного газу радону.
 • Стояка каналізації.

Розташування і розміри вентиляційних каналів

 

Мінімальний розмір сторони каналу природної вентиляції — 10 см., А мінімальна площа перерізу — 0,016м2., Що приблизно відповідає діаметру стандартної труби вентканала — 150 мм.

Канал мінімального розміру забезпечить витяжку повітря в обсязі 30 м3 / год при довжині вертикальної труби більше 3 м. Для підвищення продуктивності витяжки збільшують площу перерізу каналу або довжину каналу. Канали довжиною менше 2м. не забезпечують необхідної інтенсивності природної вентиляції.

На практиці довжина каналу вентиляції на поверсі зазвичай задається конструктивними міркуваннями — числом і висотою вище розташованих верхніх поверхів, висотою горища, довжиною труби над дахом. На поверсі довжина всіх каналів повинна бути однаковою. Робиться це для того, щоб сила тяги в кожному каналі на поверсі була приблизно однієї і тієї ж.

Розміри перетину каналів на поверсі той же часто роблять однаковими, але вже з конструктивних міркувань — так зручніше. Продуктивність каналу вентиляції в тому чи іншому приміщенні поверху налаштовують, вибираючи розмір вентиляційної решітки.

Вентиляція багатоповерхового приватного будинку - схема
Канали вентиляції з приміщень будинку на різних поверхах розміщують поруч, об’єднуючи їх в блок вентиляційних каналів.

З конструктивних міркувань, кілька вентиляційних каналів з приміщень одного поверху намагаються прокласти поруч, в одному місці — створюють блок вентиляційних каналів.

Як правильно зробити природну вентиляцію
Приклади раціонального об’єднання витяжних вентиляційних каналів на поверсі в один блок (стояк).
Блок каналів вентиляції
Бетонні блоки для кладки вентиляційних каналів.
Поперечний переріз каналу 12х17см. (204см2).
Висота — 33 см. Товщина стінки 4 см.
Товщина блоку зовні — 25 см.
Блок може мати 1-4 отвори.

Блок каналів вентиляції в кам’яних будинках зазвичай розміщують всередині несучої внутрішньої стіни будинку або прилаштовують до стіни.

Блок викладають з кладок матеріалів, наприклад, цегли. У кладці з цегли зручно робити канали перетином, кратним розмірами цегли з урахуванням товщини швів — 140х140 мм. (1/2 х 1/2 цегли) або 140х270 мм. (1/2 х 1 цегла)

Випускають пустотілі бетонні блоки, спеціально призначені для кладки вентиляційних каналів.

Блок каналів вентиляції з кладок матеріалів обов’язково повинен мати опору на фундамент або на залізобетонне перекриття.

В інших випадках, наприклад, в дерев’яних або каркасних будинках, блок вентиляційних каналів збирають з пластмасових або сталевих оцинкованих труб. Блок з труб закривають коробом.

Як кілька каналів об’єднати в один канал

У приватному будинку число каналів невелика, тому об’єднувати потоки повітря з декількох каналів (приміщень або поверхів) в один, як це часто роблять в багатоквартирних будинках, не потрібно. Кожен канал природної вентиляції в приватному будинку повинен починатися в приміщенні і закінчуватися в оголовке на даху. Будь-яке об’єднання двох і більше каналів погіршує роботу вентиляції.

 

У деяких випадках все ж виникає необхідність кілька каналів поєднати, об’єднати в один загальний канал природної вентиляції.

Схема об'єднання декількох каналів вентиляції в один канал приватного будинку
Читайте: Як кілька каналів об’єднати в один загальний канал вентиляції 

Продуктивність каналу вентиляції

Продуктивність одиночного каналу витяжної вентиляції перетином 12х17см. (204см2) з бетонних блоків в залежності від висоти каналу і температури в приміщенні:

Таблиця продуктивність каналів природної вентиляції

Щоб визначити продуктивність для проміжних значень висоти каналу, побудуйте графік залежності по осях: висота каналу і продуктивність.

Подібні таблиці можна знайти для вентиляційних каналів, які зроблені з інших матеріалів.

Втім, для вентиляційних каналів такого ж перетину (204см2), але виконаних з інших матеріалів, продуктивність буде відрізнятися від зазначеної в таблиці незначно. Для каналу іншого перетину величину продуктивності з таблиці можна пропорційно збільшити або зменшити.

Для збільшення продуктивності каналу вентиляції однієї і тієї ж висоти необхідно пропорційно збільшувати площу перетину каналу. Для цього, наприклад, вибирають бетонний блок з отвором більшого розміру, або використовують для вентиляції одного приміщення бетонний блок з декількох каналів зазначеного вище розміру.

Розрахунок природної вентиляції приватного будинку

Розрахунок природної вентиляції проводиться з метою визначення розмірів вентиляційних каналів виходячи з обсягу повітря, що видаляється.

При визначенні обсягу повітря, що видаляється через канали природної вентиляції, враховують, що в кімнати з приточними клапанами повітря надходить з вулиці, потім це повітря перетікає в приміщення з витяжними каналами, і видаляється через канали знову на вулицю.

Розрахунок ведуть для кожного поверху будинку в наступній послідовності:

 1. Керуючись нормативами (див. Тут), визначають суму мінімального обсягу повітря, який повинен надходити з вулиці для вентиляції всіх приміщення з приточними клапанами — Qп, м3 / год.
 2. За нормативами визначають суму мінімального обсягу повітря, який повинен йти на вулицю для вентиляції всіх приміщень, обладнаних витяжною каналом вентиляції — Qв, м3 / год.
 3. Порівнюють розрахункові мінімальні величини припливу повітря з вулиці (Qп, м3 / год) і йде на вулицю (Qв, м3 / год). Зазвичай одна з величин є більшою за інший. Велику з двох величин приймають за мінімальну розрахункову продуктивність всіх каналів витяжної вентиляції на поверсі — Qр, м3 / год.
 4. Виходячи з розмірів будинку по вертикалі, призначають висоту каналу природної вентиляції на поверсі.
 5. Знаючи висоту каналу вентиляції, і загальну розрахункову мінімальну продуктивність всіх каналів на поверсі (Qр, м3 / год), по таблиці (див. Вище) підбирають загальна кількість стандартних каналів з бетонних блоків. Сумарна продуктивність вибраної кількості стандартних каналів повинна бути не менше величини Qр, м3 / год.
 6. Обрана кількість стандартних каналів розподіляють між приміщеннями будинку, які повинні бути обладнані витяжними каналами вентиляції. При розподілі враховують необхідність забезпечити нормативний повітрообмін в кожному окремому приміщенні з вентканалу.

Приклад розрахунку природної вентиляції приватного будинку

Для прикладу виконаємо розрахунок природної вентиляції в одноповерховому будинку з загальною площею поверху 120м2. У будинку п’ять житлових кімнат загальною площею 90м2, кухня, ванна кімната і туалет, а також гардеробна (комора) площею 4,5 м2. Висота приміщень — 3 м. У будинку зроблені підлоги по грунту на дерев’яних лагах з природною вентиляцією підпільного простору через вентиляційний канал. Висота вентильованого простору під підлогою 0,3 м. Для пристрою вентиляційних каналів застосовуємо бетонні блоки — див. Вище.

 

1. У приватному будинку норматив повітрообміну для житлових кімнат, куди повітря надходить з вулиці, визначається з розрахунку не менше однократного обміну обсягу повітря протягом години (кратність повітрообміну = 1 + 1 / год).
Тоді, приплив повітря з вулиці для вентиляції кімнат:
Qп = 90м2 х 3 м х 1 + 1 / год = 270 м3 / год;

2. Норматив повітрообміну для вентиляції приміщень і просторів з витяжними каналами: кухні 60 м3 / год, ванної кімнати і туалету по 25 м3 / год в кожному приміщенні; кратність повітрообміну в гардеробній і просторі під підлогою на лагах- 0,2 1 / год.
Тоді, для вентиляції цих приміщень необхідно видаляти на вулицю:
Qв1 = 60м3 / год + 25м3 / год + 25 м3 / год = 110 м3 / год — з кухні, ванної кімнати та туалету;
Qв2 = 4,5м2 х 3м х 0,2 1 / год = 2,7 м3 / год — з вбиральні;
Qв3 = 120м2 х 0,3м х 0,2 1 / год = 7,2 м3 / год — з простору під підлогою на лагах;
Всього: Qв = 110 м3 / год + 2,7 м3 / год + 7,2м3 / год = 119, 9 м3 / год

3. Порівнюємо: Qп> Qв. Приймаємо мінімальну розрахункову загальну продуктивність всіх витяжних каналів на поверсі:
Qр = Qп = 270 м3 / год

4. Для одноповерхового будинку висоту каналу витяжної вентиляції з урахуванням висоти горища приймаємо 4 м.

5. По таблиці для температури повітря в приміщенні 20 ° С і висоти каналу 4м знаходимо: продуктивність одного стандартного каналу вентиляції площею 204см2 дорівнює 45,96м3 / год. (або 204: 45,96 = 4,44 см2 -сеченіе каналу, необхідне для пропуску 1 м3 / год повітря.)
Тоді, загальне мінімальну кількість стандартних каналів вентиляції з бетонних блоків в будинку одно: 270м3 / год: 45,96м3 / год = 5,87. Мінімум 6 витяжних каналів необхідно для забезпечення мінімальної продуктивності природної вентиляції в будинку.

6. У будинку є чотири приміщення, які необхідно оснастити витяжними каналами вентиляції — кухня, ванна кімната, туалет і гардеробна, а також простір під підлогою, для вентиляції якого з конструктивних міркувань необхідно два канали — всього 6 каналів. Мінімум 6 витяжних каналів потрібно влаштувати на поверсі в будинку, виходячи з числа приміщень і просторів, де необхідно пристрій вентканала.

7. Крім того, необхідно виконати ще одну умову — забезпечити повітрообмін за нормативом в окремих приміщеннях — в кухні не менш 60м3 / год, у ванній кімнаті і туалеті по 25м3 / год, в гардеробній 2,7 м3 / год, в просторі під підлогою по 7,2м3 / год.
Для виконання цієї умови в кухні недостатньо одного каналу обраного нами перетину. Щоб використовувати для кладки каналів стандартні елементи, приймаємо рішення в кухні розмістити блок з двох стандартних каналів вентиляції (2х204см2).
У ванній кімнаті, туалеті і вбиральні робимо по одному стандартному каналу витяжної природної вентиляції перерізом по 204см2 кожен. Для вентиляції простору під підлогою влаштовуємо два канали по 204см2 кожен.
Таким чином, все, для забезпечення мінімальної продуктивності вентиляції в кожному приміщенні з витяжним вентканалу, в будинку необхідно 7 каналів природної вентиляції.

У підсумку остаточно приймаємо до будівництва 7 каналів і перевіряємо відповідність продуктивності вентиляції розрахунковим нормативам:
— на кухні блок з двох каналів вентиляції (2х204см2) загальною продуктивністю 45,96м3 / год х 2 = 92 м3 / год. що більше нормативу для кухні в 60м3 / год;
— у ванній кімнаті і туалеті встановлюємо блок з двох каналів вентиляції (2х204см2) продуктивністю одного каналу 45,96м3 / год, що більше нормативу в 25м3 / год;
— в гардеробній влаштовуємо одноканальний блок вентиляції (1х204см2) продуктивністю 45,96м3 / год, що більше нормативу з розрахунку 2,7м3 / год.
— для вентиляції простору під підлогою робимо два канали із загальною продуктивністю 45,96м3 / год х 2 = 92 м3 / год, що більше розрахункового нормативу 7,2м3 / год.
— загальна продуктивність всіх семи каналів вентиляції на поверсі 92м3 / год + 45,96м3 / год + 45,96м3 / год + 45,96м3 / год + 92м3 / год = 322м3 / год, що перевищує розрахункову нормативну продуктивність вентиляції на поверсі 270 м3 / година.

З результатів розрахунку видно, що мінімально необхідна продуктивність вентиляції кімнат з приточними клапанами забезпечується з невеликим запасом (322 м3 / год> 270 м3 / год). У той же час, продуктивність вентиляції в деяких приміщеннях з витяжною каналом перевищує норматив в десятки разів.

Витяжні канали в кухні, ванній, туалеті і вбиральні, а також простору під підлогою, беруть участь у вентиляції інших приміщень будинку. Тому, настройку продуктивності витяжних каналів в цих приміщеннях виробляють з урахуванням цієї обставини. Чи не зменшуйте продуктивність вентиляції в зазначених приміщеннях, наприклад, встановлюючи маленькі вентрешеткі на вході в канал.

Слід зауважити, що робота вентилятора в витяжці над кухонною плитою або в ванній не повинна враховуватися при розрахунку повітрообміну природної вентиляції в цих приміщеннях.

Наведена вище методика розрахунку вентиляційних каналів є спрощеною, не професійною. Проектування природної вентиляції в будинку краще доручити фахівцям.

Вентиляційний канал над дахом

При вітрі в потоках повітря, що обтікають дах і інші перешкоди, утворюються, як біля крила літака, зони розрядження і зони підвищеного тиску. Розташування таких зон постійно змінюється в залежності від сили і напряму вітру.

Якщо оголовок вентиляційного каналу потрапить в область розрядження, то тяга в каналі посилюється, якщо в зону тиску, то тяга в каналі зменшується або навіть перекидається, повітря починає рухатися в зворотному напрямку з вулиці в будинок. Особливо буває неприємно, коли взимку раптом починає задувати холодне повітря з вентрешеткі в приміщення.

Щоб зменшити вплив вітру на роботу природної вентиляції, оголовок каналу вентиляції над дахом необхідно розмістити на певній відстані.

Розташування оголовка вентиляції на даху будинку
Мінімальні відстані оголовка каналу природної вентиляції від конструкцій будинку.
а — на плоскому даху з ухилом менше 12 град .; б — на похилому даху при розташуванні оголовка ближче 1 м. від коника; в — те ж, але при розташуванні оголовка далі 1 м. від гребеня даху; г — розташування оголовка поблизу вертикальних поверхонь (перепони для вітру).

Утеплення каналів природної вентиляції

Охолодження повітря в каналі природної вентиляції призводить до зменшення тяги і до випадання з повітря, що видаляється конденсату. Для захисту каналів від охолодження, їх не рекомендується розміщувати всередині зовнішніх стін будинку.

Вентиляційні канали, які знаходяться в зовнішніх стінах, а також ділянки, що проходять через неопалюване приміщення (горище), повинні бути утеплені. Рекомендується утеплювати і ділянки вентиляційних каналів, розташовані зовні, на даху.

Зниження аеродинамічного опору каналів вентиляції

Сила тяги в каналі природної вентиляції залежить і від опору руху повітря по каналу — аеродинамічного опору. Для того, щоб опір руху повітря по каналу було мінімальним, необхідно:

 • Збільшувати перетин каналу;
 • У каналі не повинно бути місцевих звужень і розширень;
 • Напрямок каналу має бути вертикальним і прямолінійним. Допускається, в разі необхідності, зміщення каналу в бік до 1 м. Під кутом не більше 30 град. до вертикалі. Канал природної вентиляції не повинен мати горизонтальних ділянок.
 • Забезпечити гладкість стінок каналу вентиляції. В системі природної вентиляції не допускається використання гофрованих труб. Стінки каналу з кладок будівельних матеріалів ретельно вирівнюються, шви затираються.

Переточні вентиляційні решітки між приміщеннями

В системі природної вентиляції приватного будинку на кожному поверсі необхідно забезпечити можливість переміщення повітря з кімнат, обладнаних приточними клапанами, в приміщення з витяжними каналами вентиляції. Для цього, в дверях або у внутрішніх стінах між приміщеннями влаштовують вентиляційні переточні отвори.

Площа перетічними отвори для виходу повітря з кімнати з припливним клапаном повинна бути не менше 200 см2. Зазвичай залишають щілину між краєм дверей і підлогою в кімнаті висотою 2-3 см.

Перетічними отвір для входу повітря на кухню, ванну або в інше приміщення, оснащене вентиляційним витяжним каналом, має бути площею не менше 800 см2. Тут краще встановити вентиляційну решітку в нижній частині дверей або у внутрішній стіні приміщення.

 

Читайте також:  Делаем канализационный колодец
Переточні вентиляційні отвори в двері приватного будинку

Переточні вентиляційні решітки в двері. Площа живого перетину решітки для дверей в приміщення з витяжною вентканалу не менше 800 см2., Для приміщення з припливним клапаном — не менше 200 см2.

Перетічними вентиляційна решітка складається з двох рамок — зовнішньої і внутрішньої. Одна з рамок має горизонтальні жалюзі. Рамки вставляються в отвір дверей з того чи іншого боку.

Переміщаючись з кімнати з припливним клапаном до приміщення з вентканалу, повітря повинне проходити через не більше ніж через два вентиляційних отвори (двоє дверей).

Слід зауважити, що через переточні отвори в дверях, не тільки повітря, а й звуки легко проникають з одного приміщення в інше. Вентиляційні отвори помітно знижують шумоізоляцію приміщень в будинку.

Вентилятор на вході в канал природної вентиляції

Для поліпшення роботи природної вентиляції встановлюють кухонні витяжки, а також електровентилятори на вході вентканалов. Такі вентилятори придатні лише для короткочасної та інтенсивної вентиляції приміщень в період значних виділень вологи і забруднень.

Вентилятори сильно шумлять, їх продуктивність, а значить і електроспоживання, перевищує величини, необхідні для постійного провітрювання.

Слід зауважити, що установка вентилятора в існуючий канал природної вентиляції зменшує просвіт каналу. Авторотація лопатей (обертання під напором повітря, що набігає лопатей непрацюючого вентилятора) ще більше збільшує аеродинамічний опір каналу. В результаті, установка в вентиляційному каналі вентилятора помітно зменшує силу природної тяги в каналі.

Підключення кухонної витяжки до каналу вентиляції
Кухонна витяжка підключена до єдиної каналу вентиляції на кухні через трійник на воздуховоде. За круглої вентрешеткі встановлений зворотний клапан. При включенні вентилятора витяжки стулка клапана перекриває прохід повітря через вентрешеткі.

Аналогічна ситуація — коли кухонну витяжку над плитою приєднують до єдиного на кухні каналу природної вентиляції. Фільтри, клапани та вентилятор в кухонній витяжці практично перекривають природну тягу в каналі вентиляції.

 

Кухня з виключеною витяжкою залишається без вентиляції, що погіршує повітрообмін у всьому будинку.

Щоб виправити ситуацію, в повітропровід між каналом природної вентиляції і кухонної витяжкою рекомендується поміщати трійник з зворотним клапаном на бічному відводі. При що не працює витяжці зворотний клапан відкривається, забезпечуючи вільний прохід повітря з приміщення кухні в канал вентиляції.

У продажу є вентилятори, керовані датчиком вологості. Вентилятор включається при досягненні певного порогу вологості в приміщенні і відключається при її зниженні. Всі зазначені вище особливості роботи вентиляторів в системі природної вентиляції зберігаються і при роботі з датчиком вологості.

Робота вентилятора в будь-якому випадку призводить лише до збільшення тяги в вентканалах і до зниження вологості в приміщенні. Але вентилятор не здатний обмежувати природну тягу, перешкоджаючи зайвої сухості повітря і втрат тепла взимку.

Примусова витяжна вентиляція в приватному будинку

У деяких випадках, обрана з конструктивних міркувань висота каналу природної вентиляції не дозволяє забезпечити необхідну продуктивність, наприклад, на мансарді, в погребі, в цокольному просторі і т.п.

Продуктивність каналу природної вентиляції знижується, при зменшенні різниці температур повітря в приміщенні і на вулиці. Наприклад, в літній час тяга в каналі природної вентиляції зменшується, аж до повного припинення руху повітря в каналі. Кімнати в цьому випадку провітрюють, відкриваючи вікна. Інші приміщення, наприклад, ванну, туалет і ін. Таким способом провітрювати, як правило, важко.

У таких приміщеннях, які влітку залишаються без вентиляції, легко і швидко накопичується вологе повітря, а потім з’являється грибок і цвіль.

Нерідко виникає необхідність в витяжної вентиляції приміщень і просторів, в яких вертикальний вентканал ні зроблено при будівництві будинку.

У всіх цих складних випадках рекомендується для провітрювання приміщень зробити вентиляційний канал з постійно діючою місцевою примусової витяжною вентиляцією.

Канал вентиляції в цьому варіанті не обов’язково повинен бути вертикальним. Досить зробити горизонтальний канал з виходом на вулицю через зовнішню стіну.

Місцева примусова витяжна вентиляція приватного будинку
Постійно працює вентилятор місцевої примусової витяжної вентиляції забезпечить необхідну продуктивність каналу вентиляції в складних умовах — на мансарді, у ванній, туалеті, підвалі …
Мікропроцесорне управління.
Споживана потужність 1,1 — 4,1 Вт.
Продуктивність 10 — 76 м3 / год.

Для пристрою місцевої примусової витяжної вентиляції на вході в канал встановлюють спеціальні електричні вентилятори, призначені для тривалої безперервної роботи.

 

Електровентилятори, що встановлюються в приміщенні на вході в вентканал, і призначені для місцевої примусової витяжної вентиляції, мають порівняно невелику продуктивність, низьку швидкість обертання, маленьку споживану з електромережі потужність, не шумлять. Ресурс роботи таких вентиляторів набагато вище, ніж звичайних. Правда, і вартість їх, теж вище.

Продуктивність такого постійно діючого вентилятора враховують при розрахунку системи вентиляції в приватному будинку.

У витяжний канал з примусовим спонуканням можна встановити і звичайний вентилятор. Для зниження електроспоживання і усунення надмірного повітрообміну, вентилятор включають через таймер, який періодично включає його в роботу на короткий час. Наприклад, вентилятор включається кожну годину на кілька хвилин.

Канальний витяжний вентилятор

канал вентиляції з канальним вентилятором на горищі будинку
У трубу каналу вентиляції на горищі будинку врізаний витяжної канальний електричний вентилятор. Труба з приміщення приєднана до вентилятора через гнучку вставку. Таке рішення знижує рівень шуму в приміщенні.

Звичайні вентилятори, встановлені на вході в вентиляційний канал замість вентрешеткі, сильно шумлять. У продажу є канальні вентилятори, які вбудовуються в вентиляційний канал подалі від вхідного отвору. Це помітно знижує рівень шуму в приміщенні. Встановити такий вентилятор в існуючий канал досить проблематично. Застосування канального вентилятора слід передбачати на стадії проектування або будівництва будинку.

Канальний вентилятор врізають в трубу вентиляції за межами приміщення — на горищі або за стіною на вулиці. Існують також дахові вентилятори, які розміщують на оголовке вентиляційної труби на даху.

багатозональної канальний вентилятор в системі вентиляції приміщень мансарди
Приклад пристрою витяжної примусової вентиляції декількох приміщень, наприклад мансарди, з використанням одного канального многозонального вентилятора

Вентиляція підвалу в приватному будинку

У будинку з опалювальним і експлуатованим підвалом вентиляція приміщень підвалу виконується аналогічно, як і в приміщеннях першого поверху.

Кожне приміщення підвалу має бути оснащено або припливним клапаном або витяжним каналом природної вентиляції.

Витяжний канал обов’язково влаштовують з приміщень санвузла та інших приміщень підвалу з підвищеним виділенням вологи.

При наявності входу в підвал зсередини будинку, підвал повинен бути відділений від внутрішнього простору будинку герметичними дверима.

Якщо підвал не експлуатується, то як мінімум, в приміщенні влаштовують один канал вентиляції і встановлюють припливні клапани в кутах.

В неопалюваному підвалі в вентканал рекомендується встановлювати електричний вентилятор примусової витяжної вентиляції.

як зробити вентиляцію підпілля в приватному будинку
Схема ефективної вентиляції підпілля в цоколі приватного будинку через витяжний канал

Аналогічну схему вентиляції слід виконати і для провітрювання цокольній частині будинку, під перекриттям першого поверху.

Часто застосовується система провітрювання цокольного простору через продухи в цоколі, недостатньо ефективна, особливо в зимовий час. Взимку продухи закривають, і в цокольній частині будинку накопичується волога і радіоактивний грунтовий газ радон. У теплу пору року вентиляція через продухи відбувається під дією сили вітру.

Припливне клапан (канал) природної вентиляції в будинку

Для забезпечення припливу в приміщення свіжого повітря з вулиці, в зовнішню стіну або вікно встановлюють припливні клапани (канали).

Клапан в стіні або вікні повинен забезпечити:

 • Приплив в приміщення свіжого повітря з вулиці в необхідному обсязі. Максимальна продуктивність припливного клапана (м3 / год) в залежності від різниці тисків на вході і виході каналу повинна вказуватися в технічній документації.
 • Можливість регулювання продуктивності припливного клапана.
 • Захист від проникнення шуму вулиці через клапан в приміщення. Відомості про ступінь зниження вуличного шуму повинні бути записані в паспорті виробу.
 • Очищення подається в приміщення повітря від вуличного пилу і пилку рослин.
 • Захист від попадання через клапан з вулиці в приміщення дощу, комах.
 • Теплоізоляцію для захисту стін від промерзання і від випадання конденсату на деталях клапана.
Припливні клапани природної вентиляції в будинку квартирі
Зліва припливне клапан природної вентиляції в стіні приватного будинку. Діаметр клапана 108 мм. Максимальна довжина 580 мм. Продуктивність 30 м3 / год при різниці тисків 20 Ра. Клапан має змінний фільтр від пилу, пилку рослин і комах. Справа припливне клапан у вікні

Припливне клапан рекомендується встановлювати в приміщенні на висоті більше 2 м. Від підлоги, у верхній частині вікна або зовнішньої стіни. Холодне повітря, що надходить через клапан з вулиці, на такій висоті встигає нагрітися, перш ніж досягне людини в кімнаті.

Припливне канал природної вентиляції приватного будинкуУ продажу також є припливні клапани, призначені для установки в стіні під вікном над опалювальним радіатором. Вхідний з вулиці повітря підігрівається теплом від радіатора.

 

Підвіконний припливне клапан можна зробити самостійно. Для цього під підвіконної дошкою встановлюють пластиковий або металевий нержавіючий короб розміром приблизно 600х25 мм., Який створює щілину для проходу повітря з вулиці. У приміщенні повітря з короба виходить у напрямку зверху вниз. Зовні щілину не видно, так як вона прикрита фартухом відливу. З боку приміщення короб оснащують засувкою для регулювання повітряного потоку.

Припливні клапани, що встановлюються у вікні, як правило, гірше захищають приміщення від вуличного шуму, пилу, пилку рослин, ніж припливні канали в стіні.

Пристрій припливного каналу в стіні зазвичай обходиться дорожче, ніж додаткова плата за замовлення вікна з припливним клапаном.

Мінімальна кількість припливних клапанів на поверсі будинку визначають розрахунком. Для будівлі з каналами витяжної вентиляції з природним спонуканням рекомендується продуктивність припливного клапана приймати для різниці тисків 10 Ра. У будинку з примусовою витяжною вентиляцією продуктивність припливного клапана беруть для різниці тисків 20 Ра.

Наприклад, маємо припливне клапан з максимальною продуктивністю 30м3 / год. при різниці тисків 10 Ра.

Мінімально необхідна продуктивність каналів природної витяжної вентиляції на поверсі будинку 270м3 / год (див. Приклад вище). Зрозуміло, що необхідно забезпечити такий же обсяг припливу в будинок свіжого повітря з вулиці.

Тоді, 270м3 / час: 30м3 / год = 9 шт. припливних клапанів необхідно встановити на поверсі в кімнатах будинку, як мінімум.

Дев’ять припливних клапанів розподіляємо до установки на п’ять кімнат в будинку (з прикладу вище). При розподілі враховують обсяг кожної кімнати — необхідно забезпечити кратність припливу повітря в кожну кімнату 1 + 1 / год. (Один обсяг на годину). У разі необхідності, приймають рішення про встановлення додаткових припливних клапанів.

Додатковий приплив повітря, який буде відбуватися в результаті негерметичності зовнішньої оболонки будинку, створить певний запас продуктивності припливних каналів. У кожній кімнаті будинку виконують настройку продуктивності припливних клапанів.

Продуктивність припливного клапана в системі природної вентиляції приватного будинку залежить від різниці тисків повітря зовні і в будинку. Перепад тисків, в свою чергу, визначається різницею температур на вулиці і в приміщенні, а також тиском вітру.

В процесі експлуатації продуктивність припливного клапана регулюють вручну або автоматично.

Автоматичні припливні клапани забезпечують підтримку без участі людини комфортного рівня вологості в приміщеннях, а також економію теплової енергії на опалення.

Автоматичні припливні клапани можуть змінювати продуктивність в залежності від наступних параметрів:

 • Від перепаду тиску. При збільшенні перепаду тиску зовні і всередині приміщення, пропускна здатність клапана зменшується, і навпаки. Завдяки цьому, обмежується приплив повітря при зниженні температури на вулиці, а також при сильному вітрі.
 • Від рівня відносної вологості в приміщенні. При вологості менше 35% прохід повітря через клапан обмежується до мінімуму. Якщо вологість 70% і більше стулки клапана відкриваються повністю.
 • Від температури на вулиці. У разі зниження температури на вулиці кількість повітря, що проходить через клапан зменшується.

Як зробити природну вентиляцію в будинку економною

Роботу природної вентиляції можна зробити більш економною, якщо на вході в вентканал встановити автоматичний клапан, керований датчиком вологості. Ступінь відкривання клапана буде залежати від вологості повітря в приміщенні — чим вище вологість, тим більше відкрито клапан.

У кімнатах встановлюють припливні клапани, керовані датчиком температури зовнішнього повітря. Зі зниженням температури щільність повітря збільшується і клапан необхідно прикривати, щоб виключити надходження в приміщення надлишкової кількості холодного повітря.

Слід розуміти, що така місцева автоматизація роботи кожного окремого клапана не зможе усунути в повній мірі недоліки природної системи вентиляції в будинку. Установка автоматичних клапанів лише трохи поліпшить роботу вентиляції, особливо в зимовий час.

Можна, як мінімум, встановити на припливних і витяжних каналах регульовані решітки та клапани, і регулювати їх вручну, хоча б два рази на рік. На зимовий період прикривають, а з настанням тепла витяжні решітки і припливні клапани відкривають повністю.

У продажу є недорогі електронні прилади для домашнього використання, які вимірюють вологість повітря. Повісьте такий прилад на стіну і регулюйте пропускну здатність каналів вентиляції, орієнтуючись на показання приладу. Підтримуйте оптимальну вологість повітря в житлових приміщеннях 40-60%.

Фільтруючі кухонні витяжки

При включенні кухонної витяжки на вулицю викидається велика кількість теплого повітря з єдиною метою — вилучити запахи і інші забруднення, які утворюються над кухонною плитою. Для виключення втрат тепла, замість витяжки, рекомендується встановлювати над кухонною плитою парасольку, оснащений вентилятором, фільтрами і поглиначами запахів для глибокого очищення повітря. Після фільтрації, очищений від запахів і забруднень повітря спрямовується назад в приміщення. Такий парасольку часто називають кухонної фільтрує витяжкою з рециркуляцією. Слід враховувати, що економія від зниження витрат на опалення дещо нівелюється через необхідність періодичної заміни фільтрів для витяжки.

Грунтовий теплообмінник замість припливного клапана

В системі природної вентиляції будинку можна організувати приплив повітря через грунтовий теплообмінник.

Повітря в кімнати надходить з вулиці не через припливні клапани, а через грунтовий теплообмінник — трубу прокладену по ділянці в землі нижче глибини промерзання грунту.

Взимку, проходячи по трубі теплообмінника, припливне повітря нагрівається до температури, близької до 0 ° С.

Це знижує витрату енергії на нагрів надходить в будинок повітря, приблизно на 25%.

Влітку повітря в трубі навпаки — охолоджується. Охолоджене повітря подається в приміщення, знижуючи або зовсім виключаючи потреба в кондиціонуванні. Влітку температура повітря на виході з теплообмінника знижується максимум на 10-12оС. при температурі зовнішнього повітря близько 35оС.

Видалення повітря з дому буде здійснюватися через витяжні канали природної вентиляції. Припливна система з ґрунтовим теплообмінником буде виконувати роль припливних клапанів.

Читайте далі: Як зробити грунтовий теплообмінник в приватному будинку.

Провітрювачі, брізери — припливні клапани з примусовим спонуканням

Припливні клапани природної вентиляції, описані вище, повинні мати невелике аеродинамічний опір. Їх пропускна здатність дуже сильно залежить від кліматичних факторів — температури зовнішнього повітря і тиску вітру.

Ці особливості обмежують пропускну здатність клапанів, не дозволяють оснастити клапани ефективними пристроями для підготовки припливного повітря.

Провітрювач брізер в системі вентиляції приватного будинкуПриміщення в будинку можна оснастити пристроями місцевої примусової припливної вентиляції — провітрювачами або брізерамі.

Той же наскрізний канал в стіні, з гратами зовні і тепло-і шумоізоляцією всередині. Але в приміщенні, на внутрішній стороні стіни монтується електричний прилад. Дизайн і розміри проветривателей різних виробників відрізняються, але принцип роботи один. Повітря забирається з вулиці вентилятором. Продуктивність залежить від швидкості вентилятора — 10-160 м3 / год.

У провітрювачах для очищення повітря встановлюються фільтри класу G або F (фільтри грубого і тонкого очищення). Деякі моделі оснащені електричним пристроєм для підігріву повітря.

Брізери — це провітрювачі з розширеними функціями. У брізере, на відміну від проветривателей, є високоефективний НЕРА фільтр класу Н11. Перед ним стоїть фільтр тонкого очищення класу F7, а після нього вугільний адсорбционно-каталітичний фільтр для очищення повітря від шкідливих газів.

Брізери, як правило, мають мікропроцесорну систему управління з клімат-контролем, LCD екраном і дистанційним керуванням з пульта.

Повітряні фільтри в провітрювачах, брізерах розрізняються по класу очищення. Класи розрізняються між собою відсотком очищення повітря і типом забруднювачів, на які розрахований фільтр. Пил, шерсть, пилок рослин, бактерії, віруси — розміри цих частинок коливаються від десятків і сотень мікрон до часток мікрона.

Грубі фільтри видаляють з повітря найбільші частки, фільтри тонкого очищення — частинки поменше, високоефективні НЕРА фільтри — найдрібніші частинки 0,01-0,1 мікрон, а вугільні фільтри — молекули шкідливих газів.

Провітрювач з вентилятором підвищує рівень фонового шуму в квартирі. Але рівномірний гудіння приладу, як правило, сприймається легше, ніж «рваний» шум з вулиці.

Переваги та недоліки провітрювача, брізера

У порівнянні з припливним клапаном, провітрювачі, брізери забезпечують:

 • приплив в будинок досить великої кількості повітря при будь-яких кліматичних умовах;
 • можливість автоматичного і ручного регулювання продуктивності в широкому діапазоні;
 • глибоке очищення повітря від механічних частинок і деяких шкідливих газів;
 • підігрів подається в будинок повітря.

З недоліків установки в будинку провітрювача або брізера необхідно відзначити:

 • досить високу вартість монтажу та експлуатації апаратів;
 • необхідність регулярного обслуговування — заміни фільтрів;
 • витрата електроенергії — особливо великий у режимі підігріву повітря;
 • постійний шум від роботи вентилятора — чим вище швидкість його обертання, тим більше рівень шуму.

Провітрювачі або брізери вигідно застосовувати для вентиляції в разі, якщо є необхідність в гарному очищенню подається в будинок повітря. Наприклад, в будинках, розташованих поблизу доріг з інтенсивним рухом. Або, якщо домочадці страждають алергією на що містяться в вуличному повітрі частинки.

 

Якщо в будинку багато кімнат, то може виявитися вигідним, замість брізера в кожній кімнаті, встановити в будинку один блок центральної припливної вентиляції і систему розподілу повітря по приміщеннях за допомогою труб.

Ми сподіваємося, що ця інформація буде вам корисною.І не забувайте відвідувати наш сайт! ©-7588.com.ua.

Читайте також:  Газовые котлы большой мощности

Вам також може бути цікаво:

abr1 - Як правильно зробити природну вентиляцію
Алюмінієві або біметалічні
Які радіатори краще, алюмінієві або біметалічні [caption ...
dymohod dlya tverdotoplivnogo kotla - Як правильно зробити природну вентиляцію
Димохід для твердопаливного котла
Димохід для твердопаливного котла В даний час ...
2 1398 450x272 - Як правильно зробити природну вентиляцію
Монтаж труб із зшитого поліетилену
Незважаючи на те, що для систем ...
473ca11dea400b3d4a06f7e23f83c4a1 500x450 - Як правильно зробити природну вентиляцію
Як виготовити котел
Як виготовити котел своїми руками В осінньо-зимовий ...
1164 переглядів

Leave a Reply

Войти с помощью: 

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *