Як виготовити котел

Як виготовити котел своїми руками

В осінньо-зимовий період основним інструментом на дачних, приватних ділянках стає котел, завдяки якому обігрівається житло та інші будівлі.

Як показує практика, розрахувавши правильну кількість матеріалів, зробивши правильні креслення і ознайомившись з основами технологій, можна зробити котел для опалення своїми руками. Саме про це і буде дана стаття, в якій мова піде про основні різновиди, правила та особливості, а також послідовності робіт з виготовлення котла своїми руками.

Різновиди котлів для опалення. Переваги і недоліки кожного варіанта

Перш ніж почати роботу з виробництва котла своїми руками необхідно докладніше розібратися з існуючими видами і їх класифікаціями. Основні різновиди опалювальних котлів подано в таблиці:

 Різновиди котлів для опалення
газовіМають високим ККД. Найпопулярніший вид в місцях, з проведеної газовою магістраллю. Такі котли легко регулювати. Однак встановлюючи цей вид слід максимально подбати про безпеку і попередньо уточнити всі нюанси інструкції по користуванню газовим котлом.
електричніДаний вид котлів встановлюють в місцях з відсутністю газу. Однак цей вид не можна назвати економним через ціни на електроенергію. Електричні котли являють собою практично безшумні, компактні пристрої. До того ж вони прості в установці і експлуатації.
рідкопаливніОснащені ємністю для заливки горючої речовини. Перевагами цього типу можна назвати надійність і економність. Робота таких приладів абсолютно не залежить від наявності газу або електрики.
твердопаливніДля користування таким котлом необхідно окреме приміщення під його установку. За конструкцією даний вид схожий з газовим. Тепловіддача котла залежить від згоряння твердих типів палива.
комбінованіДля опалення такими котлами підходять як рідкі види палива, так і тверді. Комбіновані котли відрізняються своєю безперебійної системою роботи.

Газові котли класифікують на основі типу установки. Отже, виділяють підлогові і настінні опалювальні прилади. Другий тип відрізняється більш компактними габаритами і потужністю (підлогові мають потужність більше ніж 40 кВт).

Перш ніж, встановлювати газовий котел в будинку господаря потрібно отримати на це дозвіл, це як раз один з недоліків. У приміщеннях з наявністю такого опалення рекомендують часто і добре провітрювати, а також стежити за якістю і станом димоотводним труби, щоб уникнути випадкового скупчення шкідливих газів.

Різні газові котли відрізняються вбудованими теплообмінниками, які бувають одноконтурні, двоконтурними і Трьохконтурне. Перші мають на увазі тільки виконання функції опалення, другі крім опалення нагрівають ще й воду, треті можуть додатково обігрівати підлогу, басейн і т.д.

Утеплення будинків Хмельницький
Утеплення будинків Хмельницький

Електричні котли поділяють на два класи: ТеНові і електродні. Перший варіант працює за рахунок нагрівання тенів, які час від часу потребують заміни на нові. Електродні прилади вимагають регулярного чищення. Тепловіддача цього виду залежить від напруги. Одним з переваг електричних котлів вважається їх невимушеність в монтажі, простота установки і, порівняно з іншими, доступна ціна.

Рідкопаливні котли мають досить велику вартість і вимагають наявність спеціальних ємностей під горючу рідину. Недоліком цього виду вважається їх схильність до коптенію, тому такі прилади краще розміщувати в спеціально відведених приміщеннях, котельнях.

Твердопаливні котли користуються великою популярністю серед споживачів. Їх опалюють дровами, вугіллям, пелетами і т.д. Такі прилади не вимагають великих витрат на енергію і вважаються досить доступним варіантом. Твердопаливні котли бувають стандартної конструкції і газогенераторними. Другий тип відрізняється більшим ККД.

Комбіновані котли називають ще універсальними. Вони досить складні у використанні, відрізняються складністю ремонту, і коштують недешево.

Утеплення будинків Хмельницький
Утеплення будинків Хмельницький

Необхідні інструменти та матеріали для виготовлення котла своїми руками

Не маючи великого досвіду, правильніше за все почати з виготовлення твердопаливного котла своїми руками. Для цього знадобляться наступні інструменти і матеріали:

 • металевий лист і куточки;
 • зварювальний апарат;
 • болгарка;
 • пасатижі;
 • пічні заслінки;
 • сталеві труби;
 • електрична дриль і свердла;
 • 2 дверей (для бункерів — золочного, топкового);
 • лист нержавіючої сталі;
 • рулетка і т.п.

На особливу увагу в роботі з матеріалами та інструментарієм варто надати зварюванні і, власне, зварювальних робіт. Від якості накладених швів залежить не тільки довговічність роботи котла, а й безпеку людей.

Утеплення будинків Хмельницький
Утеплення будинків Хмельницький

Розробка проекту котла своїми руками

На етапі планування майбутньої конструкції новачкам можна скористатися вже готовими кресленнями, на основі яких реально розробити проект твердопаливного котла, а можна створити новий електронний або ручної роботи. Розробка проекту включає наступні пункти, які дозволяють:

 • ознайомитися з приміщенням установки котла, з кількістю матеріалів і їх ринковою ціною;
 • той тип конструкції для виготовлення;
 • визначитися з розмірами заготовок для майбутніх деталей;
 • зробити начерки контурних ліній для майбутнього опалювального приладу і його деталей;
 • уточнити на кресленні місця перетинів, розрізів, проекцій;
 • внести індивідуальні коригування до обраної моделі котла для опалення.
Утеплення будинків Хмельницький
Утеплення будинків Хмельницький

Робота над корпусом і отворами для топки своїми руками

 Класичний твердопаливний котел власного виготовлення складається з:

 • топки;
 • днища топки;
 • відсіку для збору золи;
 • теплообмінника;
 • димовідвідної труби (димаря);
 • дверц;
 • вентилятора;
 • заслінки;
 • термодатчика.

Виробництво котла своїми руками починається з складання корпусу. Для цього згідно із заданими габаритами зазначеним у проекті і на кресленнях (у кожного свої) готуються всі необхідні деталі. Для збірки корпусу знадобиться сталева труба і зварювальний апарат. Різати металеву трубу найзручніше газовим різаком, після чого краю слід обробити за допомогою болгарки.

Згідно плануванні в зібраному корпусі відзначаються місця для піддувала і топки. Ці отвори повинні бути прямокутної форми і розташовуватися один над іншим. Відстань між топкою і піддувалом має бути не менше 6 см. Вирізані деталі зазвичай обробляють за допомогою інструментів, прилаштовують ручки і використовують в якості дверей для цих отворів.

Утеплення будинків Хмельницький
Утеплення будинків Хмельницький
 

Як зробити внутрішні деталі?

Вибираючи матеріали для внутрішніх деталей варто зупиниться нехай і на дорогих, але якісних, так як робота котла на увазі наявність високих температур. Сталевий лист, який ми вже згадували вище обов’язково повинен бути жаростійким і здатним витримувати критичні градуси.

Внутрішньою основою твердопаливного котла є теплообмінник, який може бути різного типу (плоскостенний, горизонтальний, вертикальний і т.д.).

Раніше зібраний корпус котла і зроблені креслення дозволяють точно визначиться з розмірами внутрішніх деталей теплообмінника, який встановлюється в камері внутрішнього згоряння. Головне в цій справі дотримуватися правила: відстань від стінок корпусу повинна становити більше 10 см.

  Монтажні роботи теплообмінника включають:

 • підготовку отворів під стійки;
 • підготовка отворів для подачі води в котел;
 • підготовка місця для подачі води в систему опалення.

Після зварювальних робіт, готові шви перевіряють на цілісність, протікання води.

Утеплення будинків Хмельницький
Утеплення будинків Хмельницький

Особливості збирання основних частин котла своїми руками

Після того, як всі складові частини котла укомплектовані переходять до складання агрегату. Фахівці рекомендують заздалегідь підготувати поверхню місця установки, найчастіше використовують фундамент залитий бетоном. Як кріплення для конструкції варто використовувати анкера. Збірка твердопаливного котла проходить в кілька етапів.

Етап 1. На підготовлене місце встановлюють каркас вироби, обладнають його стінками, виробляють оздоблювальні роботи всіх зварних швів (шліфування, видалення шлаку).

Етап 2. Далі готовий каркас наповнюють комплектуючими елементами: встановлюють колосники, теплообмінник.

Етап 3. Для якісного функціонування котла потрібно правильно змонтувати змійовик, приварити його під правильним кутом. Якщо цей момент упустити в твердопаливних котлі буде порушена теплообмінна циркуляція.

Професіонали рекомендують проводити додаткову зварювання швів для страхування. Готову конструкцію необхідно покрити антикорозійними засобами.

Утеплення будинків Хмельницький
Утеплення будинків Хмельницький

Конструктивні особливості твердопаливного котла

Твердопаливний котел являє собою опалювальний прилад з вбудованим посудиною і прикріпленим до нього контуром циркуляції води. Власне, тепловіддача такого приладу залежить від нагрівання води в теплообміннику за рахунок згорання твердого палива (вугілля, дрова і т.п.). У більшості котлах такого виду застосовується природна циркуляція води в контурі, іноді встановлюється допоміжний насос.

Твердопаливні конструкції схильні до перегріву, тому дуже важливо стежити за цим моментом. Найчастіше це стосується приладів з високою інерційністю. Котли можна доповнювати спеціальною системою захисту від перегріву.

Конструктивні особливості твердопаливних котлів залежать від способу його роботи. Згідно даним критерієм виділяють прилади, що функціонують піролізного способом і конструкції, які працюють за рахунок верхнього способу завантаження. Піролізні твердопаливні котли вимагають наявності сухого палива, з вологістю не більше 20% (сухі дрова, пелети). Такі агрегати оснащені двома топками. Другий варіант, за рахунок верхньої завантаження палива, здатний підтримувати горіння до 24 годин. Недоліком такого котла є велика інертність. Щоб запобігти закипання води в теплообміннику, необхідно першу закладку дров мінімізувати.

Утеплення будинків Хмельницький
Утеплення будинків Хмельницький

Альтернативні варіанти для виготовлення котла своїми руками

Крім твердопаливних котлів, в домашніх умовах часто виробляють електричні, індукційні, конденсаційні, рідкопаливні, рідше комбіновані агрегати. Індукційні обігрівачі — це так звані трансформатори, які працюють за рахунок перетворення електричної енергії в вихровий струм, внаслідок чого магнітне поле передає заряд теплоносія.

Конденсаційні котли вважаються максимально ефективним варіантом на ряду з твердопаливними і газовими конструкції. Такі прилади відрізняються досить високим ККД, різниця з іншими близько 20%. Їх перевага в збереженні теплової енергії конденсату.

Низьким ККД відрізняються рідкопаливні котли. Однак вони користуються попитом. Їх принцип роботи полягає в згорянні випарів рідкого палива. Ще одним недоліком вважається величезний відсоток шкідливих викидів в атмосферу.

Для виробництва комбінованих котлів потрібні не тільки початкові навички і вправність, а й великий фінансовий запас, так як деякі деталі для таких конструкцій обходяться дуже дорого.

Пам’ятайте виготовлення котлів своїми руками — це справа не проста і вимагає особливої ​​уваги до деталей, від яких залежать людські життя.

Утеплення будинків Хмельницький
Утеплення будинків Хмельницький

Збільшення ККД котла виготовленого своїми руками

Часто задається питанням у майстрів і власників вже готових приладів є саме цей: Як збільшити ККД котла? І це не дивно, з часом опалювальні конструкції втрачають свої первинні властивості і необхідно щось робити. Одним з найпоширеніших рад є установка додаткового теплообмінника. Для того щоб визначити якої потужності він повинен бути необхідно провести цілу систему розрахунків. Для вимірювання температури в димовідвідної трубі потрібно використовувати мультиметр. Для цих розрахунків ще необхідно знати кількість диму утворився при згорянні палива і т.д. Фінальні розрахунки покажуть значення необхідної, додаткової теплової потужності.

Для більш докладної інформації по виготовленню котлів своїми руками дивіться відео:

 

Ми сподіваємося, що ця інформація буде вам корисною.І не забувайте відвідувати наш сайт! ©-7588.com.ua.

Читайте також:  Технология монтажа вентиляционной системы

Вам також може бути цікаво:

vyityazhka na kuhne poleznoe priobretenie - Як виготовити котел
Витяжка на кухні: корисне придбання
Багато хто з нас думають, що ...
podluch vodonagrev - Як виготовити котел
Установка водонагрівача
На допомогу прийде така побутова техніка, ...
boiler 300x200 - Як виготовити котел
Електричний накопичувальний водонагрівач
Електричний накопичувальний водонагрівач Накопичувальний водонагрівач - відмінне ...
dvuhkonturnye gazovye kotly nastennye - Як виготовити котел
Газовые котлы большой мощности
  Газовые котлы большой мощности Существует расхожее мнение, ...
963 переглядів

Leave a Reply

Войти с помощью: 

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *