Яку трубу вибрати для водопостачання

Яку трубу вибрати для водопостачання: визначаємося з діаметром труб для дому та квартири, а також матеріалом і фірмою виробником

Створення автономної системи водопостачання від свердловини, колодязя, або навіть міського колектора — завдання непросте, що вимагає рішення цілого комплексу проблем. Одна з таких проблем — це всебічно продуманий, що відповідає всьому різноманіттю критеріїв оцінки вибір матеріалів і комплектуючих. І в першому рядку, безумовно, в цьому переліку будуть труби — без них водопостачання неможливо «за замовчуванням».

Яку трубу вибрати для водопостачання
Яку трубу вибрати для водопостачання

Яку трубу вибрати для водопостачання

Не завадять подібні знання і господарям міської квартири — рано чи пізно приходить момент, коли необхідність капітального ремонту інженерних комунікацій встане у всій своїй гостроті. Тому з’ясуємо с, здавалося б, простим, але насправді — багатим важливими нюансами питанням — яку трубу вибрати для водопостачання своїх житлових володінь.

Яким критеріям повинні відповідати водопровідні труби?

У продажу представлено чимало різновидів водопровідних труб, що відрізняються і матеріалом виготовлення, і своїми експлуатаційними характеристиками. За якими ж критеріями має підбиратися «ідеальна труба»?

 • Раз вона використовується для водопостачання, то матеріал виготовлення не повинен надавати негативного впливу на якість питної води. З деякими полімерними трубами, іноді використовуються в будівництві, з цим питанням, до речі, не все гаразд. Так що при виборі на це відразу звертається увага.
 • Монтаж нового водопроводу або заміна зношених труб проводиться, зрозуміло, з перспективою на кілька десятиліть експлуатації. Тобто фактор довговічності повинен бути одним з пріоритетних.
Навряд чи хтось захоче знову переживати подібний розгром вже через кілька років. Значить - труби повинні відрізнятися відмінною довговічністю.
Навряд чи хтось захоче знову переживати подібний розгром вже через кілька років. Значить — труби повинні відрізнятися відмінною довговічністю.

Навряд чи хтось захоче знову переживати подібний розгром вже через кілька років. Значить — труби повинні відрізнятися відмінною довговічністю.

 • В ідеалі — матеріал труби хімічно інертний, ніяк не реагує з водним середовищем, повинна виключатися корозії. Це, до речі, побічно перегукується з двома першими перерахованими пунктами
 • Повинна труба відповідати і цілої низки міцності вимог. В першу чергу, звичайно, це стосується здатності протистояти тиску зсередини. Хоча і не можна сказати, що водопровідні системи «славляться» високим напором »- але і в них тиск в 5 ÷ 6 атмосфер зовсім не є рідкістю. На колекторах в багатоповерховій забудові може бути і більше. Пікові значення часом доходять до «десятки», а в ході проведення випробувань обпресуванням тиск піднімають навіть до 12 атмосфер. І труби повинні з таким навантаженням справлятися.
Одна з неприємностей при неправильному підборі або при порушенні правил експлуатації - лопнула, яка не витримала підвищеного тиску труба.
Одна з неприємностей при неправильному підборі або при порушенні правил експлуатації — лопнула, яка не витримала підвищеного тиску труба.

Одна з неприємностей при неправильному підборі або при порушенні правил експлуатації — лопнула, яка не витримала підвищеного тиску труба.

Для кожного типу і кожної марки труб встановлені межі допустимого тиску — це один з основоположних параметрів таких виробів. Причому, цей показник ще й дуже тісно пов’язаний з температурою води, що транспортується. Так що якщо створюється водопровід для гарячого водопостачання, уважність повинна бути ще вище.

 • Повинна труба витримувати і зовнішні адекватні навантаження і впливу, в залежності від конкретних умов її експлуатації. Мається на увазі і її механічна міцність, і кільцева жорсткість (якщо передбачаються здавлюють навантаження), і стійкість до перепадів температур (з обов’язковим урахуванням величини лінійного розширення), і стійкість до ультрафіолетових променів, і інші фактори. Для різних ділянок водопроводу і вимоги можуть помітно відрізнятися.

Пояснимо.

— Ділянка водопроводу від джерела до будинку прокладається найчастіше в землі. І на досить значній глибині — нижче за рівень промерзання грунту. Тобто труба буде відчувати і тиск грунту, і зовнішню «агресію» ґрунтової вологи. А значить — на перший план виходить кільцева жорсткість і повна хімічна інертність.

Водопровідні труби в грунті повинні відрізнятися високою міцністю і хімічно інертністю.
Водопровідні труби в грунті повинні відрізнятися високою міцністю і хімічно інертністю.

Водопровідні труби в грунті повинні відрізнятися високою міцністю і хімічно інертністю.

А ось скільки-небудь значущих перепадів температури, впливу ультрафіолету — тут за визначенням бути не може.

— Завжди особливого ставлення вимагають проблемні долі водопроводу на вході в будинок. Тут трубах зазвичай доводиться підніматися з глибини, тобто потрапляти в область дуже значних температурних перепадів, проходити через фундаменти або перекриття. На таких ділянках не обходиться без якісної теплоізоляції, найчастіше — ще й електричного підігріву. Крім того, прохід труби повинен бути добре герметизований щоб уникнути непотрібних тепловтрат.

Один з проблемних ділянок прокладки водопроводу - область проходу труб через фундамент або перекриття першого поверху.
Один з проблемних ділянок прокладки водопроводу — область проходу труб через фундамент або перекриття першого поверху.

Один з проблемних ділянок прокладки водопроводу — область проходу труб через фундамент або перекриття першого поверху.

Можуть вимагати утеплення і навіть підігріву і ділянки водопроводу, що розташувалися в холодних підвалах або в цокольних приміщеннях.

— До внутрішніх відділам водопроводу, розташованим в опалювальних приміщеннях будинку, вимоги вже не настільки суворі. Але і тут слід заздалегідь визначити, наприклад, який тип прокладки буде використовуватися. Наприклад, якщо будинок дерев’яний, то однозначно розводка труб буде відкритою. І на перший план можуть вийти навіть естетичні якості труб — щоб водопровід не псував інтер’єру.

Для відкритої розводки труб важливим моментом стає і естетична сторона питання
Для відкритої розводки труб важливим моментом стає і естетична сторона питання

Для відкритої розводки труб важливим моментом стає і естетична сторона питання

До речі, незалежно від матеріалу будівництва будинку, якщо вибираються металеві труби (знову ж — неважливо, які) то прокладка також буде виключно відкритою. Втім, зауважимо — є виняток, про який буде сказано свого часу.

— Якщо ж планується прибрати труби в стіни, то заздалегідь продумується і відповідний матеріал. Для цього добре підходять поліпропіленові і ПВХ-труби, довговічні, не піддаються корозії і з дуже надійними зварними з’єднаннями.

Труби можна заховати в товщі стін, але тільки якщо технологія монтажу гарантує найвищу надійність з\'єднань
Труби можна заховати в товщі стін, але тільки якщо технологія монтажу гарантує найвищу надійність з’єднань

Труби можна заховати в товщі стін, але тільки якщо технологія монтажу гарантує найвищу надійність з’єднань

— Водопровід іноді прокладається тимчасовий, зовнішній, наприклад, тільки на літо для дачних умов (або, як варіант, «літній» ділянку для поливу городу). Як правило, в таких випадках використовуються пластикові труби, і найважливішим критерієм оцінки стане термічна стійкість (може бути дуже сильне нагрівання на сонці) і несприйнятливість до ультрафіолету.

Для відкритих «літніх» розводок найкраще використовувати труби ПНД з відповідними наборами сполучних фітингів та іншої арматури - і досить просто, і легко демонтується після закінчення сезону. Правда, захист від сонячних променів все одно потрібна.
Для відкритих «літніх» розводок найкраще використовувати труби ПНД з відповідними наборами сполучних фітингів та іншої арматури — і досить просто, і легко демонтується після закінчення сезону. Правда, захист від сонячних променів все одно потрібна.

Для відкритих «літніх» розводок найкраще використовувати труби ПНД з відповідними наборами сполучних фітингів та іншої арматури — і досить просто, і легко демонтується після закінчення сезону. Правда, захист від сонячних променів все одно потрібна.

 • Для всіх без винятку водопровідних труб, незалежно від матеріалу, від ділянки і способу прокладки, найважливішим параметром є діаметр. Якщо точніше — то внутрішній діаметр (Dy — умовного проходу), від якого залежить продуктивність створюваного водопроводу або його окремої «гілки».

Детальніше про залежність напору води від довжини труби і її діаметра ми поговоримо в цій статті трохи пізніше.

 • У будь-якому випадку, але особливо — якщо планується проводити роботи самостійно, оцінюється складність монтажу трубної розводки. Іноді для цього потрібні високі професійні навички, але монтаж деяких типів легко освоюється навіть новачками.

Тепер давайте подивимося на різноманітність пропонованих труб — які у різних типів є переваги і недоліки.

Типи водопровідних труб

металеві труби

Сталеві труби ВГП

У наш час, напевно, складно вже знайти людину, яка б почав «з нуля» створювати свою автономну систему водопроводу виключно із сталевих труб ВГП. А між тим, ще пару десятиліть тому цього матеріалу практично не було альтернативи.

Сталеві труби ВНП - вірно служили багато десятиліть, та й продовжують служити зараз.
Сталеві труби ВНП — вірно служили багато десятиліть, та й продовжують служити зараз.

Сталеві труби ВНП — вірно служили багато десятиліть, та й продовжують служити зараз.

Переваги сталевих труб очевидні — це висока міцність, стійкість до будь-яких практично можливим температур, до підвищеного тиску у водопровідній мережі, досить виразна довговічність, якщо зважити на те, що в старих будинках віком по 40-50 років вони часом продовжують експлуатуватися.
 

Труби при всій своїй міцності — досить пластичні, і дозволяють виконувати деякі вузли системи без відводів. Одним словом, якщо є спеціальне пристосування, трубу можна зігнути під потрібним кутом. Йдеться, звичайно, про малих діаметрах (скажімо, ½ і ¾ дюйма).

Але на цьому, мабуть, список достоїнств можна і закінчити. Причому навіть не включивши в нього нібито доступну вартість. Ціни на металевий прокат зараз ніяк низькими не назвеш, і інші труби можуть виявитися в рази дешевше.

А тепер подивимося на недоліки :

 • Матеріал — вельми масивний, що ускладнює і його транспортування, і проведення монтажних робіт.
 • Монтаж і сам по собі — вельми складна, трудомістка процедура.

З’єднання їх може проводитися за допомогою зварювання — електричної або газової, і заварити якісний стик — завдання для майстра досить високої кваліфікації. Новачок — явно не впорається.

Повірте, що виконати якісний зварний шов на сталевій трубі ВГП - завдання дуже непросте.
Повірте, що виконати якісний зварний шов на сталевій трубі ВГП — завдання дуже непросте.

Повірте, що виконати якісний зварний шов на сталевій трубі ВГП — завдання дуже непросте.

Крім того, переносити всередину будинку (квартири) зварювальні роботи з їх дуже своєрідною специфікою — далеко не завжди можливо, і однозначно — ніколи не хочеться.

Інший варіант — з’єднання. Так, це можливо, але все одно вимагає чимало зусиль і часу. Особливу увагу завжди доводиться приділяти ущільненню таких з’єднань, щоб на них не з’явилося протікання. Хоча в продажу переставлено широке достаток необхідних деталей — трійників, перехідників, з’єднувальних муфт, сгонов, відводів, кранів і т.п., все одно не уникнути досить складним і відповідальним завдання нарізки різьблення.

З’єднання виходять, треба сказати, дуже надійні в обох варіантах. Але при зварюванні є ще один мінус — неможливість розбирання вузла. Втім, у багатьох випадках це якість і не потрібно, їм можна пожертвувати саме на користь підвищення надійності. Як ми побачимо згодом — у полімерних труб кілька схожа ситуація.

 • Головний недолік труб ВГП — це корозія, від якої нікуди не дітися, раз мова йде про чорної сталі. Іржа, що утворюється усередині каналу труби, може досить серйозно зіпсувати харчові якості води. Та й для побутових потреб використовувати воду, яка віддає рудим кольором — не найбільше задоволення. Крім того, утворюються лусочки іржі, відриваючись в міру зростання від стінок під впливом струму води, здатні серйозно порушувати провідність труби. Вони створюють часом дуже складні в усуненні засмічення на відводах, в кранах і вентилях, на ділянках звуження і т.п.
Продукти корозії чорної сталі здатні різко звузити просвіт труби і навіть викликати повний засмічення каналу.
Продукти корозії чорної сталі здатні різко звузити просвіт труби і навіть викликати повний засмічення каналу.

Продукти корозії чорної сталі здатні різко звузити просвіт труби і навіть викликати повний засмічення каналу.

Крім того, саме корозія є головним чинником, що обмежує довговічність сталевих трубопроводів. Просто з часом стінки труби можуть бути проїдені наскрізь. Тим більше що окислення може йти і зсередини, і зовні, якщо труба не пофарбована (не оброблена антикорозійним складом) і знаходиться в несприятливій, вологому середовищі.

Інша крайність - корозійні процеси «прогризають» стінки труби наскрізь
Інша крайність — корозійні процеси «прогризають» стінки труби наскрізь

Інша крайність — корозійні процеси «прогризають» стінки труби наскрізь

Крім усього іншого, корозійні відкладення можуть стати живильним середовищем для колоній залізистих бактерій. А ці мікроорганізми не тільки псують органолептичні якості води, але при певній концентрації здатні ще й викликати шлунково-кишкові розлади.

 • Поверхня стінок усередині сталевих труб ВГП — дуже далека від ідеальної гладкості. Її шорсткість сприяє відкладенню корозійного або сольового нальоту. Але навіть в чистому вигляді — в таких трубах значно вище показники гідравлічного опору, що доводиться враховувати при проектуванні домашньої системи.
Читайте також:  З'єднання пластикових труб

Оцинковані труби ВГП

Від деяких недоліків можна піти, застосувавши сталеві оцинковані труби — вони набагато довше пручаються корозії. Але це, безумовно, відразу позначається і на вартості виробів. Крім того, оцинковані труби небажані в системі, звідки береться вода для харчових потреб. Цинк — дуже активний метал, і може дати досить небажані реакції з хімічним складом води, що надходить з автономного грунтового джерела. Та й взагалі — з попаданням цинку в організм слід бути обачним. До речі, з часом такі труби поступово втрачають свої антикорозійні якості. Може порушитися цинкове захисне покриття і при монтажі — від зварювання, різання, глибоких подряпин і т.п.

Оцинковані сталеві труби: для домашнього водопроводу - небажані ... А ось для системи опалення будуть в самий раз.
Оцинковані сталеві труби: для домашнього водопроводу — небажані … А ось для системи опалення будуть в самий раз.

Оцинковані сталеві труби: для домашнього водопроводу — небажані … А ось для системи опалення будуть в самий раз.

Труби з нержавіючої сталі

Тепер поглянемо на труби з нержавіючої сталі. Уже за визначенням зі стійкістю до корозії, з високою міцністю, з відмінною довговічністю тут має бути все в порядку.

Це дійсно так. Від багатьох недоліків звичайних сталевих труб ВГП вдалося успішної піти. І не буде великою помилкою стверджувати, що якісно змонтований водопровід з таких труб можна вважати мало не вічним — залишиться тільки час від часу міняти кінцеві сантехнічні пристрої, що виробили свій ресурс.

Труби з нержавіючої сталі бувають безшовними і зварними. Перші вважаються більш надійними, здатними витримувати екстремальні показники температури і тиску. Але для системи водопроводу і надійності зварних нержавіючих труб — більш ніж достатньо. І вони все ж значно дешевше безшовних катаних.

Водопровід з нержавіючих труб може служити, напевно, нескінченно довго. Але дозволити собі таке «задоволення» можуть не всі.
Водопровід з нержавіючих труб може служити, напевно, нескінченно довго. Але дозволити собі таке «задоволення» можуть не всі.

Водопровід з нержавіючих труб може служити, напевно, нескінченно довго. Але дозволити собі таке «задоволення» можуть не всі.

Але це — «внутрішнє цінове змагання», так як на загальному тлі вартість будь-яких труб з нержавіючої сталі лякає високою. Що, в принципі, і обмежує їх широке застосування — є набагато доступніші прийнятні рішення.

До речі, з такими трубами напевно буде більше проблем під час монтажу системи. Нержавійка піддається зварці — але потрібен досвідчений майстер і відповідне обладнання з витратні матеріали. Якщо плануються муфтові з’єднання, то слід чітко уявляти, що нарізкарізьблення на нержавіючу трубу в дуже сильному ступені відрізняється від подібної операції на звичайній ВГП. І в домашніх умовах — навряд чи це можливо.

Правда, не так давно на ринку будівельних матеріалів з’явилися гнучкі гофровані труби з нержавіючої сталі. Вони оснащуються дуже зручною і надзвичайно надійною системою сполучних різьбових фітингів, що робить монтаж системи досить простим заняттям.

Одна з основних переваг таких труб - можливість надання потрібних вигинів, що дозволяє звести до мінімуму кількість з\'єднувальних стиків.
Одна з основних переваг таких труб — можливість надання потрібних вигинів, що дозволяє звести до мінімуму кількість з’єднувальних стиків.

Одна з основних переваг таких труб — можливість надання потрібних вигинів, що дозволяє звести до мінімуму кількість з’єднувальних стиків.

Зовні такі труби нагадують гнучкі підводки (і, до речі, досить часто використовуються саме в цій «іпостасі»). Але на ділі — вони здатні витримувати дуже високі показники тиску і температури, тобто і для систем опалення, і для водопроводу їх можна використовувати безбоязно.

При всій простоті сполучних вузлів гофрованих труб з нержавіючої сталі, вони відрізняються дуже високою надійністю.
При всій простоті сполучних вузлів гофрованих труб з нержавіючої сталі, вони відрізняються дуже високою надійністю.

При всій простоті сполучних вузлів гофрованих труб з нержавіючої сталі, вони відрізняються дуже високою надійністю.

Таку трубу можна придбати бухтою і прокласти, скажімо, від колектора на поверсі до точки споживання відрізком, без зайвих з’єднань. Гнучкість виробів дозволяє обходитися на поворотах без відводів, але ж цих поворотів буває дуже немало. Надійність таких труб дозволяє розміщувати їх в товщі стяжки або замуровувати в штраби, прорізані в стінах. А відповідно — до мінімуму скорочувати довжину ділянок водопроводу, пускаючи їх безпосередньо або за іншим найкоротшому шляху, де це можливо.

 
Такі труби можна вмуровують в стіни, ховати в стяжці. Та й на відкритих ділянках вони виглядають дуже навіть симпатично.
Такі труби можна вмуровують в стіни, ховати в стяжці. Та й на відкритих ділянках вони виглядають дуже навіть симпатично.

Такі труби можна вмуровують в стіни, ховати в стяжці. Та й на відкритих ділянках вони виглядають дуже навіть симпатично.

Не варто боятися удаваного підвищеного гідравлічного опору через гофрування стінок. На ділі зсередини канал покритий тонким захисним шаром полімерної плівки, і надає необхідну герметичність, і робить стінки абсолютно гладкими, так що на них не затримуються ніякі відкладення.

Для розведення всередині будинку — мало не ідеальний варіант, якщо, звичайно, не звертати уваги на вартість матеріалу. А звертати увагу найчастіше, на жаль, доводиться, і важко зітхати при цьому: «Заманливо, але не потягну …»

мідні труби

Труби з міді теж можна вважати близькими до ідеального матеріалу для створення водопроводу. Якщо мова йде, безумовно, про його відділах, розташованих в приміщеннях будинку або квартири. Застосовувати мідь на зовнішніх, закритих грунтом ділянках — абсолютна нісенітниця.

Мідні труби - надійні і довговічні, в достатній мірі навіть гарні. Але теж не без недоліків.
Мідні труби — надійні і довговічні, в достатній мірі навіть гарні. Але теж не без недоліків.

Мідні труби — надійні і довговічні, в достатній мірі навіть гарні. Але теж не без недоліків.

У продаж надходять труби з НЕ відпаленого і відпаленого міді. Перші славляться високою стійкістю до навантажень, і здатні витримувати екстремальні стрибки тиску. Правда, за рахунок низької пластичності — навіть просто зігнути таку трубу проблематично.

Високотемпературний нагрів міді з подальшим охолодженням в певному режимі (так званий отжиг) змінює властивості цього матеріалу. Метал набуває пластичність, гнучкість, і з трубками з відпаленого міді працювати значно простіше. Можуть заперечити — мовляв, від відпалу знижуються міцнісні якості трубної продукції. Так це дійсно так. Але 20 атмосфер така трубка однозначно витримає, а в домашніх умовах і десять бар — досить рідкісне явище.

З’єднання мідних труб можуть проводитися за різними технологіями.

 • Нерозбірні вузли часто монтують з використанням капілярної пайки — використовуються спеціальний припій, з’єднувальні деталі з розтрубами (муфти, відводи, трійники, фітинги тощо) і мініатюрна газовий пальник. Такі сполуки при якісному виконанні відрізняються відмінною надійністю. Правда, виконувати подібні операції самостійно, абсолютно не маючи досвіду — навряд чи вийде. Хоча, завдання не можна назвати надприродно складної, і навчитися можна досить швидко.
Збірка ділянки водопроводу з мідних труб з використанням технології капілярної пайки.
Збірка ділянки водопроводу з мідних труб з використанням технології капілярної пайки.

Збірка ділянки водопроводу з мідних труб з використанням технології капілярної пайки.

 • Застосовуються для монтажу цангові фітинги для мідних труб. І для їх установки на відрізки труби, і для подальшої збірки ділянки майстру буває достатньо всього лише набору гайкових ключів.
Цанговий фітінг для мідної труби.
Цанговий фітінг для мідної труби.

Цанговий фітінг для мідної труби.

 • Більш надійними вважаються обтискні прес-фітинги, які забезпечують гарантовану герметичність з’єднань. Заковика лише в вартості таких комплектуючих, і в тому, що для роботи потрібно спеціальний інструмент. Ну і, звичайно, навички правильної роботи з ним.
При професійної збірці систем водопроводу або опалення з мідних труб часто використовується технологія з\'єднання в прес фітингах з використанням спеціальних обтискних кліщів.
При професійної збірці систем водопроводу або опалення з мідних труб часто використовується технологія з’єднання в прес фітингах з використанням спеціальних обтискних кліщів.

При професійної збірці систем водопроводу або опалення з мідних труб часто використовується технологія з’єднання в прес фітингах з використанням спеціальних обтискних кліщів.
 • Нарешті, можна застосувати і старий відомий спосіб з’єднань — розвальцьовування краю мідної труби з подальшим використанням накидної гайки. Єдине, що така технологія небажана на тих ділянках системи, які будуть ховатися в стягуванні або в товщі стіни. Подібні сполучні вузли повинні бути доступні, так як з усіх перерахованих вище вони, на жаль, найменш надійні.
З\'єднання мідних трубок з розвальцюванням країв
З’єднання мідних трубок з розвальцюванням країв

З’єднання мідних трубок з розвальцюванням країв

Тепер давайте глянемо прискіпливіше на загальні переваги і недоліки мідних труб. Їх ніяк не можна назвати загальнодоступним матеріалом (в плані вартості), тобто вибір повинен бути всебічно усвідомленим, так як помилка обійдеться недешево.

До переваг мідних труб можна віднести наступне:

 • Якісна мідь поєднує високу міцність з пластичністю. Це дозволяє виготовляти труби з тонкими стінками, здатними витримати всі передбачувані барические навантаження. Матеріал виходить легкий і зручний для монтажу.
 • Такі труби не бояться ні підвищених (більше 100 градусів), ні негативних температур. Знову ж завдяки пластичності, навіть при замерзанні води труби не порве.
 • Разом з тим — коефіцієнт лінійного термічного розширення міді — невеликий, і з цим проблем бути не повинно.
 • Мідь — досить активний хімічний елемент, але дуже швидко покривається шаром окислів, які забезпечують подальшу інертність труби до водного середовища. Тобто корозії можна практично не боятися — тих хімічних сполук, які могли б «пробити» захисний шар окислів, у водопровідній воді не міститься апріорі. А самі оксиди ніякого негативного впливу на якість питної води не роблять.
 • Мідні труби, завдяки специфічним властивостям цього металу, легко різати, зачищати, згинати в певних межах. Мідь добре піддається облуговування і пайку.
 • Гладкі внутрішні поверхні стінок труб зводять до мінімуму втрати напору на гідравлічне опір.
 • Мідний водопровід, якщо він змонтований якісно, ​​здатний стати навіть прикрасою приміщення — його немає особливої ​​потреби маскувати.
Мідні труби в даному інтер\'єрі ванної додатково до основної своєї задачі перетворилися на своєрідний декоративний елемент.
Мідні труби в даному інтер’єрі ванної додатково до основної своєї задачі перетворилися на своєрідний декоративний елемент.

Мідні труби в даному інтер’єрі ванної додатково до основної своєї задачі перетворилися на своєрідний декоративний елемент.

Тепер подивимося на недоліки цього матеріалу:

 • Багатьох відразу, відразу відлякує ціна, тобто вона стає вирішальним аргументом на користь вибору інших труб. Що поробиш — хороше дешевим буває рідко.
 • Самостійний монтаж, без наявності відповідних навичок, якісно виконати — складно. А проводити «тренування» з метою напрацювання досвіду з мідними трубами і фітингами — дуже дороге «задоволення».
 • Мідь не любить контакту з деякими іншими металами, в тому числі з алюмінієм і сталлю. Це накладає деякі особливості на проектування та монтаж систем (в більшій мірі стосується, правда, опалення). В ідеалі з іншими матеріалами мідні труби повинні з’єднуватися тільки через фітинги або муфти, виготовлені з мідних сплавів (бронза, латунь).
Небажані прямі контакти міді з алюмінієм і чорної сталлю - це потенційні осередки активізації корозії.
Небажані прямі контакти міді з алюмінієм і чорної сталлю — це потенційні осередки активізації корозії.

Небажані прямі контакти міді з алюмінієм і чорної сталлю — це потенційні осередки активізації корозії.

Відзначають в переліку недоліків ще й те, що мідну трубу легше механічно пошкодити зовні, ніж сталеву. Може бути, це і так, але навряд чи це можна всерйоз сприймати як «мінус». Щоб зашкодити мідну трубу, потрібно дуже «щільно прикластися», і в здоровому глузді допустити такий вплив — навряд чи можливо. З таким підходом впору і все полімерні труби заздалегідь «забракувати» …

До речі, до полімерних труб ми якраз зараз і переходимо.

Труби на полімерній основі

Часи, коли труби вироблялися виключно з металу — давно пройшли. Сучасна полімерна продукція цілком може впоратися із завданням, а за багатьма критеріями такі труби навіть перевершують своїх металевих «побратимів».

Читайте також:  Поліпропіленові труби

труби ПНД

Під цією «таємничої абревіатурою» ховаються труби з поліетилену низького тиску. І, треба сказати, для зовнішніх ділянок водопроводу, до домашньої насосної станції або колектора — важко придумати що-небудь більш практичне.

Їх виробництво засноване на вимогах ГОСТ 18599-2001 «Труби напірні з поліетилену». Слово «напірні» в найменуванні говорить вже сама за себе.

Напірні труби ПНД - оптимальне рішення для зовнішніх ділянок водопроводу.
Напірні труби ПНД — оптимальне рішення для зовнішніх ділянок водопроводу.

Напірні труби ПНД — оптимальне рішення для зовнішніх ділянок водопроводу.

Виробництво ведеться за технологією безперервної екструзії при температурі розплаву сировини в 120-150 градусів, тиск до 2 МПа (близько 20 атмосфер). Готовим виробам така технологія надає високу щільність і міцність.

Для водопроводу використовуються труби тільки чорного кольору (по ГОСТ, безумовно). Мало того, на них повинні бути відповідні колірні позначення.

Кольорове маркування напірних труб з ПНД
Кольорове маркування напірних труб з ПНД

Кольорове маркування напірних труб з ПНД

а — три синіх поздовжніх смуги, рівномірно розподілені по зовнішній стінці труби, говорять про те, що вона підходить для монтажу водопроводу з питною водою.

 

б — аналогічні смуги жовтого кольору дають зрозуміти, що труба призначена для прокладки газових магістралей.

в — чорні труби без смуг призначення для монтажу технічних напірних трубопроводів.

 

Зрозуміло, що для домашніх умов необхідно вибирати трубу з синіми смугами. До речі, якщо продавець вас переконує, що пропонована їм продукція без кольорового маркування або з іншими квітами — це просто інший різновид, вірити йому не варто. Порушення правил маркування — це пряма невідповідність ГОСТ, і які ще «сюрпризи» може таїти подібна продукція — складно сказати …

Безумовно, труби, що допускають контакт з питною водою, коштують дорожче інших. Але економія на питаннях, що стосуються здоров’я людей, виглядає абсолютно недоречною.

Труби розрізняються по щільності матеріалу — підрозділяються на марки поліетилену ПЕ-63, ПЕ-80, ПЕ-100. У побутових умовах зазвичай використовують ПЕ-80 для труб невеликого діаметра, і ПЕ-100, якщо потрібно діаметр, наприклад, понад 50 — 60 мм. Але це — загальна рекомендація, яка не є обов’язковою. А ось від ПЕ-63 відмовляємося по-любому.

Наступний важливий параметр труб ПНД — це співвідношення діаметра і товщини стінок. Позначається абревіатурою SDR, ми може набувати значень від SDR 7,4 до SDR 41. Чим менше цей показник, тим товщі стінка труби. Відповідно, зростає її міцність, змінюються показники гнучкості — трубу можна зігнути без ризику залома на менший радіус повороту.

На побутовому рівні найчастіше знаходять застосування труби SDR 9; SDR 11; SDR 13,6; SDR17; SDR 21; SDR 26;

Маркування відповідних ГОСТ ПНД-труб в обов’язковому порядку повинна розташовуватися на зовнішній стінці і може виглядати наступним чином:

Приклад маркування водопровідної ПНД труби, яка відповідає ГОСТ
Приклад маркування водопровідної ПНД труби, яка відповідає ГОСТ

Приклад маркування водопровідної ПНД труби, яка відповідає ГОСТ

1 — найменування компанії-виробника труб.

2 — марка поліетилену низького тиску. У розглянутому прикладі — ПЕ100.

3 — співвідношення діаметра і товщини стінок, SDR 13,6.

4 — в даній маркування вказано і PN — номінальний тиск. PN20 говорить про те, що номіналом для цієї труби є 20 бар (атмосфер).

5 — діаметр труби і товщина її стінок в міліметрах.

6 — крім колірних смуг вказується і текстом призначення труби: в даному випадку — для питної води.

7 — Вказується ГОСТ, яким має відповідати виріб.

8 — допоміжні дані, наприклад, номер партії, дата і час випуску. Так як труби часто поставляються в бухтах, можуть наноситися відмітки із зазначенням довжини.

Показники номінального тиску вказуються в маркуванні не завжди. Як бути тоді, як дізнатися, на яку баричну навантаження розрахована купується труба? Зрозуміло, що цей показник залежить і від діаметра, і від марки поліетилену, і від співвідношення SDR.

На допомогу приходить ось така, наприклад, таблиця. У ній зроблена вибірка до Ду110 — навряд чи на домашньому водопроводі буде використовуватися труба з ще більшим діаметром.

Зверніть увагу — труби з рівним SDR, але з різних марок ПЕ (80 або 100) дають і різні показники PN.

Одночасно в таблиці вказується товщина стінок труби (ТС) в міліметрах і питома маса (УМ) в кілограмах, тобто скільки важить один погонний метр.

Діаметр
ПНД 
труби, 
мм
SDR 26SDR 21SDR 17SDR 13,6SDR 11SDR 9
 ПЕ 80 PN 5ПЕ 80 PN 6,3ПЕ 80 PN 8ПЕ 80 PN 10ПЕ 80 PN 12,5ПЕ 80 PN 16
 ПЕ 100 PN 6,3ПЕ 100 PN 8ПЕ 100 PN 10ПЕ 100 PN 12,5ПЕ 100 PN 16ПЕ 100 PN 20
 ТС, ммУМ, кгТС, ммУМ, кгТС, ммУМ, кгТС, ммУМ, кгТС, ммУМ, кгТС, ммУМ, кг
ДУ 162,00,09
ДУ 202,00,1162,30,132
ДУ 252,00,1482,30,1692,80,198
ДУ 322,00,1932,40,2293,00,2773,60,325
ДУ 402,00,2442,40,2923,00,3533,70,4274,50,507
ДУ 502,00,3082,40,3693,00,4493,70,5454,60,6635,60,786
ДУ 632,50,4883,00,5733,80,7154,70,8695,81,057,11,25
ДУ 752,90,6683,60,8214,51,015,61,236,81,468,41,76
ДУ 903,50,9694,31,185,41,456,71,768,22,1210,12,54
ДУ 1104,21,425,31,776,62,168,12,6110,03,1412,33,78

Товщина стінок, тобто і SDR, впливає і на гнучкість труби. Так як труби поставляються в бухтах великої довжини, з’являється можливість прокладки навіть складний по конфігурації підземних ділянок єдиним відрізком, без використання будь-яких з’єднань. Тобто монтируемой трубі доводиться надавати певної вигин. Вона піддається цьому, але, звичайно, до певних меж, інакше її просто можна заламати.

Можливість прокладки криволінійних ділянок водопроводу без додаткових стиків - одне з найважливіших переваг ПНД-труб. Але при вигині все ж повинні дотримуватися певні рамки.
Можливість прокладки криволінійних ділянок водопроводу без додаткових стиків — одне з найважливіших переваг ПНД-труб. Але при вигині все ж повинні дотримуватися певні рамки.

Можливість прокладки криволінійних ділянок водопроводу без додаткових стиків — одне з найважливіших переваг ПНД-труб. Але при вигині все ж повинні дотримуватися певні рамки.

Можна при плануванні прокладки траси орієнтуватися на ось таку таблицю:

Стандартне співвідношення SDRТемпература, при якій проводяться монтажні роботи, і допустимі радіуси вигину від діаметра труби DN
 0 ℃10 ℃20 ℃
SDR 41125 DN85 DN50 DN
SDR 33125 DN85 DN50 DN
SDR 2675 DN50 DN30 DN
SDR 2175 DN50 DN30 DN
SDR 17.650 DN35 DN20 DN
SDR 1750 DN35 DN20 DN
SDR 13.650 DN35 DN20 DN
SDR 1150 DN35 DN20 DN
SDR 950 DN35 DN20 DN

З’єднання ПНД-труб проводиться по-різному.

 • Коли монтуються великі водопровідні магістралі, найбільш прийнятною технологією стає дифузна зварювання цих труб. Для цього застосовується спеціальне обладнання, що дозволяє проводити зварку встик.
Сварка водопровідних труб ПНД встик в спеціальному апараті. Стадія стиснення прогрітих решт з утворенням зварювального шва.
Сварка водопровідних труб ПНД встик в спеціальному апараті. Стадія стиснення прогрітих решт з утворенням зварювального шва.

Сварка водопровідних труб ПНД встик в спеціальному апараті. Стадія стиснення прогрітих решт з утворенням зварювального шва.

В таких верстатах два стикуються кінця сусідніх труб спочатку одночасно торці. Потім торцеватели замінюється на нагрівальний елемент, який доводить зачищені торці до стану оплавлення. Після цього нагрівач забирається, і спеціальний механічний пристрій забезпечує строго співвісних зближення і стиснення труб оплавленими торцями, за рахунок чого і утворюється рівномірний і дуже надійний зварений шов.

Читайте також:  Поліпропіленові труби

Метод відмінний, але в приватній практиці застосовується нечасто, так як вимагає і спеціального обладнання, і навченого оператора.

 • Ще один промисловий спосіб монтажу ПНД-труб — це використання спеціальних електрозварювальних муфт. Усередині такого виробу, в товщі пластика, розміщений нагрівальний елемент (спіраль). Два його контакту виведені назовні.
Сварка ПНД-труб за допомогою спеціальних електромуфт.
Сварка ПНД-труб за допомогою спеціальних електромуфт.

Сварка ПНД-труб за допомогою спеціальних електромуфт.

Технологія, безумовно, має свої тонкощі, але в загальних рисах процес створення нероз’ємного з’єднання виглядає так:

— Підготовлені кінці двох труб заводяться по обидва боки в муфту на встановлену глибину.

— До якого вивів на поверхню муфти контактам підключаються проведення спеціального трансформатора-випрямляча.

— Після запуску силового приладу черезнагрівальну спіраль пропускається струм потрібної сили і напруги, так, щоб викликати плавлення і взаємну дифузію контактує матеріалу муфти і труб.

Такі з\'єднувальні деталі можуть випускатися не тільки у вигляді муфт, а й в якості відводів, трійників і т.п.
Такі з’єднувальні деталі можуть випускатися не тільки у вигляді муфт, а й в якості відводів, трійників і т.п.

Такі з’єднувальні деталі можуть випускатися не тільки у вигляді муфт, а й в якості відводів, трійників і т.п.

Сучасне зварювальне обладнання такого типу часто повністю автоматизовано. Тобто досить сканером вважати штрих-код, наявний на муфті — і автоматика самостійно вибере і параметри струму, і час виконання операції, дасть сигнал про її успішне завершення.

Технологія дуже надійна і продуктивна. Але, знову ж таки — недешева через дорогих «расходников» і необхідності залучення фахівця зі специфічним обладнанням.
 • У приватному будівництві частіше застосовують створення роз’ємних з’єднань за допомогою спеціальних компресійних фітингів. Ось для такого монтажу, по суті, взагалі не потрібно ніякого спеціального інструменту та обладнання.
При прокладанні водопроводів в приватних будинках зазвичай господарі застосовують розбірні з\'єднання з компресійними фітингами. Що, зізнаємося, не цілком правильно ...
При прокладанні водопроводів в приватних будинках зазвичай господарі застосовують розбірні з’єднання з компресійними фітингами. Що, зізнаємося, не цілком правильно …

При прокладанні водопроводів в приватних будинках зазвичай господарі застосовують розбірні з’єднання з компресійними фітингами. Що, зізнаємося, не цілком правильно …

У тому ж магазині, де купується труба, напевно повинен бути і вибір комплектуючих. Знову ж таки, це будуть і сполучні муфти, і перехідники (наприклад, на дюймову трубну різьбу), і відводи, і трійники. Тобто заздалегідь повинна бути складена схема прокладки з усіма її відгалуженнями і іншими нюансами монтажу, які вимагають подібних деталей.

Незважаючи на різноманітність форм, пристрій самого компресійного фітинга, по суті, не змінюється. Важливим є те, що для його монтажу не потрібно якогось складного інструменту — необхідно лише рівно відрізати трубу, зачистити торець і зняти фаску. Все це легко робиться «болгаркою» або навіть ручним інструментом — ножівкою, напилком, наждаковим папером.

Послідовність установки і затягування компресійного фітинга ПНД-труби
Послідовність установки і затягування компресійного фітинга ПНД-труби

Послідовність установки і затягування компресійного фітинга ПНД-труби

Правда, потрібно зробити важливе зауваження. Такі сполуки все ж не рекомендується розміщувати без можливості їх ревізії та підтяжки. Тобто закопувати в грунт подібні вузли — небажано. Багато пишуть, правда, що, мовляв, нічого, закопали, закрутили з герметиком і служить уже 10 років, і т.д.

Але ймовірності підтікання при цьому все ж залишається.

Тому і намагаються по можливості прокладати такі ПНД труби одним відрізком безпосередньо від джерела до домашньої «водопровідної станції». Або, принаймні, так, щоб розбірні сполучні вузли припадали на ревізійні колодязі або інші місця, де є можливість час від часу проводити перевірки.

Можна запросити фахівця, якщо все йде так, що без кількох підземних з’єднань вирішити питання неможливо. І, до речі, деякі вузли невеликого діаметра можна зварити і за технологією монтажу поліпропіленових труб, з використанням відповідного зварювального пристосування (воно не дороге, та й взяти його в оренду на день-другий труднощів не складе).

 
У деяких створити надійне спаяні з\'єднання ПНД труб невеликого діаметра можна і за допомогою апарату для зварювання поліпропіленових виробів.
У деяких створити надійне спаяні з’єднання ПНД труб невеликого діаметра можна і за допомогою апарату для зварювання поліпропіленових виробів.

У деяких створити надійне спаяні з’єднання ПНД труб невеликого діаметра можна і за допомогою апарату для зварювання поліпропіленових виробів.

Для таких випадків виробники можуть пропонувати відповідні сполучні деталі — муфти, відводи, трійники і т.д. температура на паяльнику виставляється трохи нижче (200 ÷ 220 ℃), ніж для ППР, а взаємна фіксація деталей після з’єднання витримується, навпаки, побільше, близько хвилини.

Ось такі сполуки після перевірки можна цілком закопувати в траншеї або ховати в стіні.

Але краще, повторимося, постаратися прокласти зовнішній ділянку водопроводу однієї цільної трубою — відразу прибирається маса проблем.

Підсумуємо коротко достоїнства і недоліки подібних ПНД-труб для водопроводу.

До їх переваг можна віднести наступне:

 • Екологічна нешкідливість матеріалу — він не псує якості питної води і не приносить шкоди навколишньому середовищу.
 • Труби — досить легкі, як видно з наведеної вище таблиці. Це полегшує і їх транспортування, і проведення монтажу.
 • Ні про яку корозії і мови не йде.
 • Стінки труб гладкі, тобто гідравлічний опір з втратою напору — невисока, відкладення на поверхнях не нашаровуються.
 • Форма випуску (багатометрові бухти) та гнучкість труб дозволяють в ряді випадків укладати зовнішні ділянки водопроводу одним відрізком, без додаткових з’єднань.
 • Різноманіття способів з’єднання, в тому числі — і доступних навіть недосвідченим майстрам (навчитися можна буквально за лічені години).
 • Труби допускають демонтаж з подальшим використанням. Ті, що прийшли в непридатність легко утилізуються і переробляються.
 • Гнучкість труб дозволяє їм витримувати деяку нестабільність, переміщення грунту, і навіть землетрусу.
 • Певна еластичність стінок — це відмінна захист від гідроударів і навіть від пошкодження треб при замерзанні води в них (морозостійкість самого матеріалу оцінюється в -70 ℃). Хоча до замерзання води в магістралі, звичайно, краще ніколи не доводити.
 • Вартість матеріалу виглядає цілком доступною, тим більше, з урахуванням особливостей монтажу водопроводу, який часто цілком можна провести власними силами.

Недоліками можна вважати наступне:

 • У труб ПНД досить низька верхня межа температурного режиму експлуатації. Рекомендований «номінал» — до 40 ℃, допускається короткочасний нагрів до 65 ÷ 70 ℃, а далі починається термічна деформація. Тобто вони можуть використовуватися виключно для холодної води.
 • Не люблять такі труби і прямих сонячних променів — ультрафіолетова складова діє на пластик деструктивно.

Обидві ці обставини вимагають закриття труб навіть при прокладці тимчасового річного водопроводу в дачних умовах або на городі.

В іншому ж складно знайти інші значущі недоліки, в плані організації саме зовнішньої частини домашнього водопроводу. Ні, звичайно, ПНД труби цілком можуть використовуватися і для внутрішньої прокладки. Але просто по ряду причин (економії — в тому числі) в самому будинку буває вигідніше і зручніше застосувати інший матеріал, наприклад, труби з поліпропілену.

Добре видно компресійний фітінг на вході через стіну: з ПНД-труби здійснено перехід на поліпропілен.
Добре видно компресійний фітінг на вході через стіну: з ПНД-труби здійснено перехід на поліпропілен.

Добре видно компресійний фітінг на вході через стіну: з ПНД-труби здійснено перехід на поліпропілен.

Так зазвичай і роблять. Від джерела води (свердловини, криниці чи міського колектора) до будинку прокладається ПНД-труба потрібного діаметру. Бажано, як уже не раз зазначалося — одним фрагментом, тобто без стиків. Ну а потім, в приміщенні, де організована насосна станція або встановлений гідроакумулятор і колектор, здійснюється перехід на більш прийнятні для домашньої прокладки труби. Найчастіше — це поліпропілен, хоча багато фахівців віддають перевагу металопластикові, а в деяких випадках — навіть трубах із зшитого поліетилену.

Відео: Технологія з’єднання водопровідних ПНД-труб компресійними фітингами

Інші типи труб — поліпропілен ( PP), зшитий поліетилен (РЕХ), металлопласт

Про труби з поліетилену низького тиску (ПНД) було розказано з подробицями. Це не дивно — матеріал можна вважати унікальним для зовнішніх ділянок водопроводу.

Для внутрішньої розводки застосовують зазвичай інші труби. Там — своя специфіка, тим більше, що багато хто з таких труб підходять не тільки для холодного і гарячого водопостачання, а й для систем опалення.

Подробиць у цій публікації не буде. Справа в тому, що кожен з перелічених в заголовку цього підрозділу типів заслуговує окремого розгляду. І такий матеріал на сторінках нашого порталу вже є. Так що повторюватися особливого сенсу немає — простіше запропонувати розгорнуті огляди, до яких ведуть посилання.

Спочатку — про лідера в плані доступності і популярності, поліпропілені:

Наступна категорія труб — з дещо інтригуючою для тих, хто поки не в курсі, назвою «зшитий поліетилен».

Треба сказати, що труби із зшитого поліетилену (РЕХ) в чистому вигляді для водопровідних розводок використовуються не так часто — вони більше підійдуть для контурів «теплої підлоги». Але зате саме РЕХ є одним з матеріалів, що йде для виготовлення так званих металопластикових труб. А ось їх для водопроводу використовують досить широко.

З типами труб, треба думати, ясність досягнута. 
Але залишилося нез’ясованим питання — на якому діаметрі зупинитися?

Як підібрати діаметр водопровідних труб

Виходять з того, що діаметр водопровідної труби повинен забезпечувати необхідну витрату води на будь-який з точок споживання. Тобто при нормальній швидкості потоку води сантехнічні прилади або підключена до водопроводу побутова техніка повинні працювати штатно, з належним тиском, а не «задихатися» тоненькими струмочками.

Швидкість потоку води у внутрішніх мережах відповідно до вимог СНИП 2.04.01-85 «Внутрішній водопровід і каналізація будівель» не повинна перевищувати 3 м / с. Але для труб малого діаметра (а саме такі і знаходять застосування в приватних будинках і квартирах) оптимальною швидкістю може вважатися від 0.6 до 1.0 м / с. В іншому випадку різко зростають гідравлічні опору, що ведуть до втрат напору, а сам водогін може почати нервувати своїх господарів гучністю — «заспіває».

Для сантехнічних приладів і побутового обладнання є приблизні норми витрати води. Знаючи їх, і з огляду на ймовірність одночасного включення приладів, можна підрахувати витрата води на будинок в цілому або на якусь окрему «гілку» водопроводу, до якої підключено кілька точок споживання. Це нескладно, якщо скористатися калькулятором, наявними на нашому порталі.

Маючи в розпорядженні значення необхідної витрати, знаючи оптимальну швидкість потоку, нескладно застосувати формулу для визначення необхідного діаметра умовного проходу труби.

 D = √ (4 × Q / ( π × V)) ≈ 1,129 × √ ( Q / V)

 

D — внутрішній діаметр труби, м;

Q — необхідна витрата води, м / с;

π — всім відома константа, рівна 3.14 …… ..;

V — оптимальна швидкість потоку води в трубі, м / с.

Швидко підрахувати діаметр по цій формулі дозволить онлайн-калькулятор. Необхідно лише вказати очікуваний витрата (літрів в секунду) і оптимальну швидкість потоку (не більше 3 м / с, оптимально — близько 1 м / с)

Якщо провести самостійні розрахунки, то буде видно, що для більшості точок споживання при швидкості потоку близько 1 м / с достатньо діаметру умовного проходу в 12 ÷ 15 мм, тобто стандартної півдюймової труби. Для групи з двох-трьох звичайних сантехнічних приладів або для деяких пристроїв, які передбачають підвищений витрата, вистачає 20 мм (¾ »). Дюймова труба часто може «обслужити» цілий будинок.

Усе? Ні звичайно!

Ще не прийняті до уваги можливі втрати напору, що виникають від лінійного гідравлічного опору труб і локальних опорів на поворотах, в відводах, кранах, трійниках і т.п. А вони можуть бути вельми чималими. І не виключена ситуація, коли в кінцевій точці через непередбачуваних втрат вода буде «ледве сочитися».

Розрахунок гідравлічних втрат напору — досить складне завдання, що передбачає використання декількох громіздких фізичних формул і довідкових таблиць. Але можна, без особливої ​​втрати точності, скористатися і спрощеним алгоритмом, який реалізований в пропонованому нижче калькуляторі.

Як проводиться оцінка?

Припустимо, нам відомо тиск (напір), що створюється насосною станцією, яка підтримується в гидроаккумуляторе або просто — подається на колекторі тій чи іншій точці. Іншими словами — це натиск в відправної точки, звідки ми поведемо трубу до приладу споживання.

Необхідно визначити — яке ж тиск в результаті буде на кінцевій точці споживання (для якої проводиться розрахунок труби), чи не стане воно менше допустимого, тобто необхідного для коректної роботи сантехнічного пристрою (побутового приладу, підключеного до водопроводу).

У калькуляторі належить вказати:

 • Різницю висот між початковим і кінцевим пунктом розраховується ділянки — це вже безумовна втрата напору.
 • Довжину трубних ділянок — причому, окремо за діаметрами і за матеріалом (пластик або метал). Ділянки з діаметром умовного проходу понад одного дюйма можна до уваги не приймати — через явну незначності гідравлічного опору в них.
 • Вид і кількість сантехнічної арматури на розраховується ділянці — чимала частка в загальних втратах напору припадає саме на ці вузли локальних опорів.

Результат покаже, який тиск води буде очікуватися в кінцевій точці. Якщо воно недостатнє — доведеться щось міняти. Або збільшувати діаметр труб, або «оптимізувати трасу», зменшуючи на ній кількість локальних опорів.

Завдання — прийти до потрібного результату, тобто до діаметру, що забезпечує необхідну витрату, і в той же час — не створює надмірних втрат напору. Практика показує, що все це вирішується.

СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ? 
ЗБЕРЕЖІТЬ, ЩОБ НЕ ВТРАТИТИ!

Ми сподіваємося, що ця інформація буде вам корисною.І не забувайте відвідувати наш сайт! ©-7588.com.ua.

1595 переглядів

Leave a Reply

Войти с помощью: 

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *