Як запобігти гниттю лазні: робимо правильну вентиляцію

Баня — приміщення з особливим мікрокліматом, тому тут важливо забезпечити якісний та ефективний повітрообмін. Це дозволить забезпечити своєчасне видалення зайвої вологи, виключити появу затхлого сирого повітря і цвілі, а також запобігти гниттю лазні. Завдяки правильно організованій вентиляції в приміщення поступає свіже повітря, а тепло залишається. Як зробити правильну вентиляцію в лазні? Читайте далі.

Якщо вентиляція в лазні організована неправильно, то підлоги в ній будуть холодними, тепле повітря буде швидко йти з парної, з\'явиться вогкість
Якщо вентиляція в лазні організована неправильно, то підлоги в ній будуть холодними, тепле повітря буде швидко йти з парної, з’явиться вогкість

Вентиляція: чому це важливо

Старовинна російська лазня служила не одному поколінню сім’ї, але ніхто не замислювався про додаткові пристосування для вентилювання приміщень. Повітря змінювався природним шляхом завдяки тому, що зовні дерев’яний зруб НЕ утеплювати і не обшивався декоративною обробкою. Провітрювання відбувалося крізь зазори між вінцями. Природна вентиляція також характерна для бань із цегли на дровах з піччю в парній — повітрообмін здійснюється через димохід.

Виключити процеси гниття в невеликій лазні можна за рахунок наявності кватирки або відкритих дверей, а також відмінною тяги в печі - досить після миття добре провітрити приміщення
Виключити процеси гниття в невеликій лазні можна за рахунок наявності кватирки або відкритих дверей, а також відмінною тяги в печі — досить після миття добре провітрити приміщення

При організації вентиляції в лазні необхідно врахувати наступне:

 1. Свіже повітря, що надходить в парилку, не повинен служити причиною зниження температури.
 2. Під час вентилювання парної виходити повинен повітря відпрацьований, з вуглекислим газом в складі.
 3. Повітряні маси в парильні повинен розташовуватися шарами: нагорі — гарячий, на полицях — з комфортною температурою, внизу — прохолодний.

Важливо! Повністю виключається наявність протягу в приміщенні.

Вибираючи спосіб вентиляції лазні, крім площі враховують матеріал будівництва. Якщо будівля не варто окремо, а виконано у вигляді прибудови до будинку, то вентиляція повинна забезпечувати якісну просушування приміщень, щоб вогкість не потрапила в житлові приміщення і його стіни не почали гнити. У парильні варто приділити увагу жаростійкості стін, так як температура тут досить висока.

Деревина найбільш поширений матеріал
Деревина найбільш поширений матеріал

У приміщенні, прибудованому до основного будинку, роблять примусову вентиляцію, включаючи її в загальну систему вентилювання будинку. Вентиляційний канал можна вивести на вулицю через дах або стіну окремо. А можна з’єднати з загальнобудинковою системою.

Для будівництва лазні використовують дерево (брус, колода), цегла, газобетонні блоки , використовують каркасну технологію.

Лазні, побудовані за каркасною технологією або зведені з цегли, приточно-витяжною вентиляцією і виводять канал через дах або стіну. Всередину свіже повітря надходить за допомогою воздуховода, вентиляційного клапана або продухов в фундаменті.

Будівництво лазні з газоблоків, для виготовлення вентиляційних каналів використовують оцинковані труби або листи. Для дерев’яних лазень вибирають прості способи природного вентилювання.

Кватирки для провітрювання в блокової будівлі
Кватирки для провітрювання в блокової будівлі

Окремо стоїть лазня: як провітрювати?

Деревина — це ідеальний матеріал для будівництва лазні. Властивість дерева «дихати» забезпечує природний повітрообмін. Але навіть дерев’яні будівлі потребують якісної вентиляції, щоб дерево після рясного змочування висихало якомога швидше.

Надходження чистого повітря через дверну решітку
Надходження чистого повітря через дверну решітку

Значення має піч у лазні — вона бере участь в процесі повітрообміну. Виштовхування використаного повітря з парної відбувається за допомогою остиглого пара, який опускається з-під стелі. Гарячий пар потрапляє туди при попаданні води на кам’янку печі. «Дихаюча» деревина і гаряча пара створюють оптимальні умови для створення ефективного природного повітрообміну. При облаштуванні вентиляції в дерев’яній лазні важливо грамотно організувати надходження свіжого і видалення відпрацьованого повітря без втрати комфортної температури усередині парилки.

Через отвір біля печі (1) надходить свіже повітря. Його невелика частина (2) провітрює простір під полицями. Нагріта частина повітря (3) піднімається нагору. Остигаючи, вона спускається (4). Остиглий повітря видаляється завдяки тязі через витяжний отвір (5)
Через отвір біля печі (1) надходить свіже повітря. Його невелика частина (2) провітрює простір під полицями. Нагріта частина повітря (3) піднімається нагору. Остигаючи, вона спускається (4). Остиглий повітря видаляється завдяки тязі через витяжний отвір (5)

При укладанні зрубу спочатку нижні вінці роблять вільними для забезпечення вільного проникнення всередину свіжого повітря. Також повітря проникає всередину через щілини навколо дверного отвору. Щоб він якомога швидше нагрівався, піч ставлять якомога ближче до дверей. Для підтримки процесу горіння в каменке в просторій парної, потрібно підвести окремий повітропровід.

При будівництві лазні можна використовувати будь-який матеріал, але без печі абсолютно точно не обійтися. Варіантів печі є кілька, але жодна сучасна електрична модель не замінить традиційну кам’янку. Як своїми руками зробити піч-кам’янку?

Способи вентилювання приміщення з піччю-кам’янкою всередині

Куди ж видаляється відпрацьоване повітря? Він виходить через димохід, за умови, що опалення кам’янки відбувається безпосередньо в парильні. В цьому випадку, якщо піч встановлена ​​правильно, додаткові отвори монтувати не треба, за винятком невеликого продуху розміром 20 х 20 см в стіні. На час обігріву парної і миття його закривають за допомогою щільної затички. Таке отвір не буде потрібно, якщо в парильні є вікно. Щоб оптимізувати процес, можна виготовити віконце в мийну. З неї облаштувати отвір або вікно, що виходить на вулицю, щоб за один раз провітрити і просушити обидва приміщення.

Таблиця. Найбільш поширені схеми вентиляції парної з пічкою кам’янкою

Вентилювання лазні: основні схеми

Щоб не встановлювати примусову вентиляцію в лазні з дерева, необхідно дотримати наступні умови:

 1. Парилка не повинна бути великою (максимум місткістю до 4 осіб).
 2. При будівництві повинна бути забезпечена вільна укладка нижніх вінців.
 3. Піч з кам’янкою повинна розташовуватися безпосередньо в парильні.
 4. Наявність вікна або отвори для провітрювання.

Найпростіший спосіб швидкої просушки приміщень — провітрювання. Така вентиляція називається залпової. Маленькі лазні, що складалися з мийної і парильні, провітрювалися залповим способом — за рахунок відкриття дверей в парну. Це спосіб застосовують в невеликих за площею парних. Інтенсивне короткочасне вентилювання проводиться при відкриванні вікон і дверей після завершення банних процедур або в проміжках між відвідинами парної. За цей час стіни охолонуть, встановиться комфортна температура.

Для провітрювання достатньо залишити на деякий час відчинені двері
Для провітрювання достатньо залишити на деякий час відчинені двері

Про те, щоб була можливість ефективно застосовувати залповий метод вентиляції треба подбати ще на етапі її проектування і будівництва. На стіні навпроти дверей в парну обладнають віконце з фрамугою або кватиркою. При цьому вікно має розташовуватися під стелею і по діагоналі щодо двері. Мінус залпового провітрювання полягає в тому, що про нього треба завжди пам’ятати.

У сучасній лазні можна організувати залповий спосіб провітрювання за рахунок монтажу кватирки навпаки парної так, щоб віконце розташовувалося по діагоналі від входу в парилку.

Досить ненадовго відкрити стулку і двері, щоб в приміщення надійшов свіже повітря
Досить ненадовго відкрити стулку і двері, щоб в приміщення надійшов свіже повітря

Припливні і витяжні отвори: як провітрювати за допомогою продухов

Ще один спосіб облаштувати вентиляцію без використання вентилятора полягає в виготовленні припливних отворів (продухов). Регульовані решітки і заслінки дозволять керувати інтенсивністю воздухообменного процесу, при цьому вентилювання приміщень буде здійснюватися безперешкодно. Оновлення повітря в парній буде відбуватися поступово. Головне при обладнанні такої вентиляції забезпечити відсутність протягу.

 
Витяжний канал з боку вулиці
Витяжний канал з боку вулиці

У приміщенні парилки необхідно на одній стороні внизу обладнати приточное отвір, а на протилежній стіні під стелею — витяжний. Перше призначене для надходження свіжого повітря, друге — для відведення відпрацьованого. При цьому вони будуть відрізнятися розміром перетину. Припливний буде менше витяжного. Як варіант можна обладнати баню одним припливним і двома витяжними отворами. Мають отвори на протилежних стінах по діагоналі відносно один одного.

Розташування отворів повинно бути продумано заздалегідь
Розташування отворів повинно бути продумано заздалегідь

Для розташування витяжного отвору вибирають місце якомога ближче до стелі (вище розташування верхнього полку), а приточное розташовують внизу, в 30 см від підлоги. Якщо розташувати отвори на одній висоті, то вийде протяг. Поступив свіже повітря буде відразу ж вивітрюватися з приміщення, не встигнувши прогрітися і прихопивши з собою ще тепла.

Щоб прискорити прогрівання приміщення, вентиляційні отвори закривають спеціальними заглушками, а потім знову відкривають. Важливо правильно розрахувати перетин отворів. Круглі продухи обладнають за допомогою труб зі сталі або пластику необхідного діаметра.

 

Виготовити заглушку можна самостійно, а якщо проявити фантазію, то вона зможе стати ще й прикрасою парилки.

Таблиця. Покрокова інструкція виготовлення заглушки

Для виготовлення прямокутних отворів використовують дерев’яні короби або дошки. Щоб не залишати порожнечу між каналом і стіною, проміжок заповнюють монтажною піною, клоччям, або іншим матеріалом утеплювача.

Отвір з боку вулиці закривають гратами
Отвір з боку вулиці закривають гратами

Також важливо захистити канал зовні, щоб в приміщення влітку не залітали комахи, не проникали гризуни, не попадав сміття і пил. Тому з зовнішньої сторони встановлюють сітку або решітку. Щоб з внутрішньої сторони була можливість регулювати надходження свіжого повітря, встановлюють засувку. З її допомогою можна повністю або частково перекрити приточное отвір. Це потрібно в зимовий період, коли повітря надто холодний і не встигає прогрітися в парній.

Важливо також продумати конструкцію підлоги. Лаги слід розташувати в 200-300 мм від землі. Настил з дощок роблять не суцільним, а з зазорами між ламелями. Така підлога називають проливним. Вода буде крізь них стікати вниз, тому необхідно виконати відповідну підсипку поверх грунту. Це найбільш простий варіант пристрою вентильованого статі в лазні. Однак він має мінус: забруднення знизу, випаровуючись, будуть проникати в приміщення парної.

Інша справа — пристрій герметичного, утепленого бетонної підлоги з дощатим настилом зверху. Канал для відведення повітря розташовують під ним.

проливний підлогу
проливний підлогу

примусове провітрювання

У зрубі застій повітря зустрічається рідше, завдяки пористій «дихаючої» структурі матеріалу. Та й сама конструкція забезпечує природний повітрообмін. Складніші справи з сучасними будівлями з матеріалів з низькою паропроникністю, які додатково мають утеплення і декоративну зовнішню обшивку, в результаті чого стають герметичними. В цьому випадку врятує тільки потужна приточно-витяжна вентиляція, інакше внутрішня дерев’яна обшивка та меблі почне гнити, порушиться мікроклімат приміщення.

Витяжних або припливні пристрої всередині приміщення змушують рухатися повітря нагнітаючи або виводячи його назовні. Це варіант використовують у великих і багатокімнатних приміщеннях, а також в лазнях-прибудовах.

Така вентиляція буває:

 1. Припливно-витяжної за рахунок використання двох типів вентиляторів. Цей спосіб забезпечує особливо інтенсивне провітрювання.
 2. Припливної, коли повітря втягується всередину через канал з вентилятором. А використане повітря природним шляхом виводиться з приміщення через витяжний отвір.
 3. Витяжної, коли виконується примусове видалення використаного повітря. А чисте повітря надходить природним шляхом через приточное отвір.

Останній варіант найбільш оптимальний.

Накладний монтаж пристрою на стіну
Накладний монтаж пристрою на стіну

Що врахувати при виборі пристрою

У лазні присутній особливий мікроклімат: підвищена вологість, гаряча пара, різкі температурні перепади. У зв’язку з цим варто купувати вентилятор, спеціально призначений для використання в лазні чи сауні. Інформація про це повинна бути на упаковці приладу.

У парній використовують механізми, виготовлені з стеклонаполненного поліаміду. Вони протистоять високій температурі (понад 100 градусів) і підвищеної вологості.

Спеціальний пристрій для приміщень з підвищеною вологістю
Спеціальний пристрій для приміщень з підвищеною вологістю

Слід звернути увагу на потужність пристрою. Вона не повинна бути занадто великою. Обчислити необхідний показник можна, знаючи площу приміщення. Якщо кратність повітрообміну становить 5 — саме такий показник рекомендують при розрахунках використовувати фахівці, то на це значення слід помножити обсяг приміщення: (axbxh) х 5 = потужність вентилятора в м 3 / ч.

Бажано, щоб пристрій був оснащений регулятором швидкості обертання лопатей в декількох позиціях і функцією автоматичного спрацьовування. Якщо система обладнана датчиком температури і вологості, то можна і зовсім забути про самостійне провітрюванні приміщень. В потрібний час пристрій включиться саме.

 

Ознаки неправильно працюючої вентиляції

Роботу вентиляції в парильні необхідно контролювати і іноді виконають перевірку, наскільки коректно вона функціонує. Про те, що повітря циркулює правильно можна зрозуміти за власним самопочуттю: по легкому диханню і рівномірному нагріванню тіла, комфортній температурі і вологості.

Цвіль в лазні
Цвіль в лазні

Якщо монтаж вентиляції в парильні був виконаний з порушеннями або з часом система перестала правильно працювати, то з’являться такі знаки:

 1. На стінах почне накопичуватися велика кількість конденсату.
 2. У кутах з’явиться цвіль.
 3. У приміщенні з’явиться характерний запах преющей деревини.
 4. Повітря буде прогріватися нерівномірно.
 5. З’явиться протяг.
 6. Буде повільно відбуватися нагрівання приміщення, а тепло буде швидко пропадати.
 7. Дихати буде некомфортно.

Будь-який з цих ознак вже повинен служити сигналом до того, що з вентиляцією щось не так. Швидше за все, якщо до цього все було добре, необхідно буде почистити вентиляційні канали та перевірити роботу вентилятора.

Відео — Вентиляція в лазні

 

Ми сподіваємося, що ця інформація буде вам корисною.І не забувайте відвідувати наш сайт! ©-7588.com.ua.

Читайте також:  Ґрунтова вода в підвалі

Вам також може бути цікаво:

e1c4e00c0b11b7c8bad0a4fdd603adbc 500x450 - Як запобігти гниттю лазні: робимо правильну вентиляцію
Як зробити Оглядову яму для гаража
Як зробити Оглядовий яму для гаража Гараж ...
1421b9fe530f2db0482b6850c6932d35 - Як запобігти гниттю лазні: робимо правильну вентиляцію
Облаштування гаража
облаштування гаража Как и любая работа, выполненная ...
krasivaya 13 500x361 - Як запобігти гниттю лазні: робимо правильну вентиляцію
Облицювання плиткою сходин
Облицювання плиткою сходин Найбільше навантаження при ходьбі ...
drenazh vnutrennii shema3 - Як запобігти гниттю лазні: робимо правильну вентиляцію
Ґрунтова вода в підвалі
Ґрунтова вода в підвалі Для захисту підвалу ...
450 переглядів

Leave a Reply

Войти с помощью: 

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *