Димохід для твердопаливного котла

Димохід для твердопаливного котла

В даний час для обігріву більшості заміських будинків використовуються котли. Такі агрегати необхідно облаштовувати конструкціями, які будуть відводити чадний газ і дим, що утворюються при згорянні палива. Димарі для твердопаливних котлів — споруди, без яких робота опалювальної системи просто неможлива. А це, в свою чергу, висуває особливі вимоги, як до їх пристрою, так і монтажу.

Димохід для твердопаливного котла
Димохід для твердопаливного котла

Які бувають димоходи

Один з основних загальноприйнятих критеріїв для класифікації систем димовідведення є матеріал виготовлення.

Цегляна витяжна труба. Споруди даного типу користуються найбільшою популярністю. Всім відома висока вогнетривкість цегли — він здатний витримати температуру до 900 С. Однак для котлів опалення з невисоким ККД використовувати його не рекомендують. Причина полягає в особливостях даного матеріалу. Щоб отримати пристойну тягу, на прогрів стінок цегляної труби для котла піде багато тепла.

Існує також кілька негативних моментів. З огляду на пористості цегли на його поверхні накопичуються відкладення сажі. Крім того, з тієї причини, що з топкових газів випадає конденсат, міцність кладки зменшується. До того ж зробити своїми руками якісний і правильний димохід з даного матеріалу під силу далеко не кожному домовласникові — це досить складно. І останнє, про що слід сказати — це необхідність періодичного чищення, що вельми клопітно, та й грошей коштує чималих.

Сталеві димоходи. У труби для твердопаливного котла такого типу необхідність очищення практично відсутня, адже її внутрішня поверхня гладка. Але конструкції, виготовлені з чорного металу, схильні до корозії, а це вже великий мінус. Тому експерти рекомендують зупиняти свій вибір на виробах з нержавіючої сталі. Переваги такого рішення полягають в наступному:

 • нержавіючої трубі витяжної для котла не страшна температура майже на порядок вище: до 7000 С;
 • монтувати подібні вироби набагато простіше. Спорудити сталевий димар для твердопаливного котла своїми руками може людина, що володіє лише базовими навичками будівельних робіт. Таким чином, економія грошей забезпечується відсутністю необхідності залучення професіоналів, вартість послуг яких немаленька.
Димохід для твердопаливного котла
Димохід для твердопаливного котла

Оптимальний вибір для котла, яке споживає тверде паливо — це сталева димова труба, але вона повинна бути нержавіючої

Але сталеві димохідні труби для котлів потрібно в обов’язковому порядку теплоизолировать. Адже метал нагрівається до дуже високої температури, що може стати причиною пожежі.

 Важливо! Особливо ретельно теплоізолювати слід в місцях проходження сталевих димарів для котлів опалення крізь покрівлю, через горищний простір і крізь перекриття. 

Керамічні димарі. Системи димовідведення такого типу відрізняються пожаробезопасностью і тривалим терміном експлуатації. Кераміка виходить в результаті випалення, і тому відмінно витримує високі температури. Цей матеріал не сприяє загорянню сажових відкладень, і сам не схильний до горіння.

Котлова керамічна труба по конструктивному виконанню нагадує шкаралупу. В її середньому шарі знаходиться утеплювач, а також всі атрибути, необхідні для приєднання до твердопаливних котла. Виготовляються окремі блоки довжиною 33 сантиметри. Такі розміри дозволяють виконувати монтаж керамічних димоходів для твердопаливних котлів своїми руками швидко і легко.

Цей матеріал екологічно чистий, створені на його основі системи димовідведення здатні витримувати температуру (увага!) До 12000 С! Ну і, звичайно ж, їм не страшно вплив конденсату і токсичних газів.

Скляні димоходи. Димовідвідні конструкції з вогнетривкого скла на вітчизняному ринку сьогодні не затребувані широко, як це спостерігається в країнах Європи і Азії. Пояснюється дане явище двома факторами:

 • варто димохід скляний для твердопаливного котла відносно дорого;
 • населення недостатньо поінформоване про подібні виробах.

Разом з тим, високі якісні характеристики скляних димоходів дозволяють їм гідно конкурувати з аналогічними по функціоналу конструкціями. Вихідний матеріал не схильний до корозії, його гладка поверхня запобігає утворенню накопичень сажі, і він здатний витримувати досить високі температури. А при екстремальному випадку, коли котельна скляна труба зруйнується (що може статися і з димоходом з будь-якого іншого сировини), завдяки особливостям технології виготовлення гострі осколки не утворюються, що знижує ризик отримання травм.

Димохід для твердопаливного котла
Димохід для твердопаливного котла

Азбестоцементні труби — бюджетний варіант для влаштування димаря, але їх термін служби буде недовгим

З недоліків таких виробів, крім щодо високої вартості можна виділити складність монтажу. Звичайному домовласникові впоратися з таким завданням без залучення фахівців не вдасться.

Асбоцементні димоходи. Ще в недалекому минулому ці труби використовувалися, чи не повсюдно для пристрою систем відведення диму від опалювальних приладів, печей і камінів. Зараз же застосовувати їх недоцільно. Обумовлено це, по-перше, тим, що при температурі 3000 з азбест руйнується. А по-друге, цей матеріал характеризується низькою механічною міцністю.

На замітку! Втім, для тих, хто зазнає фінансових труднощів, такий варіант має право на життя: коштують азбестові труби недорого. 

Вибір димоходу. Головні критерії

Матеріал виготовлення димоходу для котла, що працює на твердому паливі, далеко не єдиний фактор, на який необхідно звертати увагу при виборі конкретної моделі такого виробу. Враховувати слід також:

 • температуру топкових газів;
 • тип котла по виду тяги — природна або за допомогою вентилятора (примусова);
 • стійкість до корозії і утворення конденсату;
 • форму і розміри внутрішнього перетину;
 • довжину труби і її місце розміщення;
 • чи можна своїми руками, не привертаючи професіоналів, провести монтаж;
 • простоту в обслуговуванні димоходів для котлів опалення.

Зрозуміло, що вироби з металу схильні до дії корозії. І тут є одне правило. Матеріали димоходів для твердопаливних котлів повинні характеризуватися 2-м або 3-м класом корозійної стійкості.

Димохід для твердопаливного котла
Димохід для твердопаливного котла

Місцезнаходження труби димоходу грає важливу роль в роботі опалювальної системи

Вибір місця розташування пристрою здійснюється з урахуванням матеріалу виготовлення стін і стелі приміщення. І на димоходи, і на огороджувальні конструкції поширюються норми і допуски, що містяться у відповідних документах.

На створення в будинку комфортної температури, витрата палива і ефективність твердопаливного котла впливає якість тяги. А цей параметр є, в свою чергу, величиною похідною від розмірів перетину і форми конструкції системи відведення токсичних газів. Кращим вважається пристрій димоходу для твердопаливного котла, що має форму кола або овалу. Тут працюють закони фізики. Якщо труба для котла має прямокутне або квадратне розтин, що піднімаються вгору топкові гази створюють турбулентність. З цієї причини тяга зменшується, а відкладення кіптяви і сажі формуються швидше. Залежить ця характеристика від ухилу і кількості вигинів димохідної котёльной труби: чим їх менше, тим тяга краще.

На довжину димоходу впливають також:

 • тип даху і ступінь крутизни її ската;
 • вид покрівельного матеріалу;
 • напрямку і сила переважаючих в даному регіоні вітрів;
 • діаметр труби.

Висота піднесення димоходу для твердопаливного котла над коником даху — не менше 50 сантиметрів, а його довжина не повинна виходити за межі 5-6 метрів. Розрахунок діаметра системи відведення продуктів горіння, власне, як і розробку її схеми, необхідно проводити на стадії проектування. Бажано щоб займався цією роботою фахівець.

Особливості димоходу для газового котла. складові елементи

В даному випадку назва «димохід» в повному обсязі відображає призначення такої системи. Це лише видима частина її функціональної спрямованості. В цілому ж для подібної складної і дуже важливою конструкції більше підходить визначення «система вентиляції для газового котла».

 

Димохід для твердопаливного котла
Димохід для твердопаливного котла

Важливо! Від того, наскільки правильно вона реалізована, залежить також ефективність роботи опалювального агрегату. 

Останнім часом особливою популярністю стали користуватися т.зв. сендвіч-конструкції димоходів. Виготовляються вони з двох труб різного діаметру, одна з яких вставляється в іншу. Час, що залишився між ними вільний простір заповнюється витримує високі температури матеріалом (найчастіше базальтової ватою). Таке конструктивне рішення вентиляційного каналу — одне з найбільш довговічних і ефективних.

Інший поширений тип систем відведення токсичних газів — коаксіальний димохід. Відрізняється він естетичним і привабливим зовнішнім виглядом. Експлуатаційні властивості коаксіальної витяжної труби для газового котла опалення теж знаходяться на досить високому рівні. На її стінках конденсат не утворюється, що в разі застосування для обігріву будинку опалювального агрегату даного типу дуже важливо.

Труба димоходу для газового котла (втім, як і для всіх інших типів печей) складається з наступних елементів:

 • перехідника. Він приєднує вихідний патрубок котла до відвідної труби;
 • трійника з ревізією. Цей елемент обладнаний штуцером, через який видаляється конденсується волога;
 • кріплень — кронштейнів і хомутів;
 • відводів. Використовуються вони тільки при необхідності. Установка відводів проводиться на відстані від нагрівального елемента не менше 2 метрів. Якщо не дотриматися цю умову, сила тяги може знизитися;
 • труб;
 • перехідних патрубків;
 • конічного наконечника.
Димохід для твердопаливного котла
Димохід для твердопаливного котла

Сталевий димар типу «сендвіч» збирається з декількох сегментів, в систему входять не тільки прямі відрізки труб, але і відводи, трійники, перехідники та інші елементи

Монтаж зовнішнього димоходу

Роботи з монтажу системи відводу токсичних газів, яка розташовується поза домом, включають наступні етапи:

 • перехідник, що проходить крізь стіну, надівається на патрубок котла;
 • частина димоходу виводиться через стіну назовні. Всі елементи, що контактують з бетоном (цеглою), повинні бути ретельно ізольовані;
 • на ревізію одягається заглушка. Після цього вона кріпиться на вхідний назовні відрізок;
 • виконується монтаж труби потрібної висоти з заздалегідь придбаних ланок. Створена конструкція за допомогою хомутів з кронштейнами кріпиться до стіни будинку. Відстань сусідніх кріплень один від одного не повинна бути менше 2 метрів:
 • коли димар досягне потрібної висоти, на верхній елемент надаватися наконечник конусоподібної форми;
 • всі стики необхідно стягнути сталевим дротом або хомутами;
 • На завершальному етапі експерти рекомендують проводити забарвлення трубопроводів систем вентиляції. Так матеріал буде захищений від корозії, а сам димар набуде більш привабливий зовнішній вигляд.

Важливо! Якщо не використовуються сендвіч-труби, подбати про ізоляцію елементів системи димовідведення необхідно буде самостійно. 

Етапи монтажу внутрішнього димоходу

В даному випадку перед початком роботи потрібно проведення деяких додаткових заходів:

 • на місця проходження труби через покрівлю і міжповерхові перекриття наноситься розмітка;
 • в потрібних місцях вирізаються отвори. Всі розміри слід ретельно проконтролювати, щоб вставити перехідні патрубки можна було б якомога щільніше.

Зробивши це, приступайте безпосередньо до монтажу.

 1. Приєднайте спеціальний перехідник до патрубку, розташованому на виході котла.
 2. Прикріпіть до нього ревізію з кришкою, необхідну для прочищення димоходу.
 3. Встановлюючи конструкції. В якості такої використовується металевий лист з опорним кронштейном.
 4. Змонтуйте трубу з прямих складових елементів, а також інших необхідних колін (перехідників). У місцях проходження труби крізь перекриття використовуйте спеціальні патрубки.
 5. Точки, де патрубки входять в перекриття і виходять з них, захистіть круглими металевими листами. Їх діаметр повинен трохи перевищувати перетину димоходу.
 6. Місця з’єднань додатково стягніть сталевим дротом або зміцните хомутами на болтах.
 7. Встановіть нагорі створеної конструкції спеціальну конусоподібну насадку. Вона буде перешкоджати задування вітру в порожнину системи димовідведення та потрапляння в неї атмосферних опадів.

Димохід для твердопаливного або газового котла є невід’ємною деталлю сучасного приватного будинку. Від нього залежить як безпека його мешканців і ефективність функціонування системи опалення. Тому до вибору димоходу і його монтажу підходити потрібно з усією відповідальністю, інакше допущені помилки можуть спричинити плачевні наслідки.

Ми сподіваємося, що ця інформація буде вам корисною.І не забувайте відвідувати наш сайт! ©-7588.com.ua.

Читайте також:  Обв'язка твердопаливного котла

Вам також може бути цікаво:

stenovoy pritochnik - Димохід для твердопаливного котла
Технология монтажа вентиляционной системы
Эффективность циркуляции воздуха определяет качество микроклимата ...
instrukciya tverdotoplivnyx kotlov 4 - Димохід для твердопаливного котла
Інструкція для твердопаливних котлів
Інструкція для твердопаливних котлів Незважаючи на повсюдне ...
obvyazka tverdotoplivnogo kotla 10 - Димохід для твердопаливного котла
Обв’язка твердопаливного котла
Обв'язка твердопаливного котла У холодну пору року ...
ast1 - Димохід для твердопаливного котла
Поліпропіленові труби
Будь-яка опалювальна система водяного типу передбачає ...
1172 переглядів

Leave a Reply

Войти с помощью: 

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *