Будинок з керамічних блоків

Технології будівництва стін приватного будинку розвиваються за трьома основними напрямками:

 1. Порівняно тонкі і міцні стіни утеплюють високо ефективним утеплювачем. Стіна складається з двох шарів — шару, що несе, який сприймає механічні навантаження, і шару утеплювача.
 2. Для влаштування одношарових стін застосовують матеріали, які поєднують в собі досить високий опір, як до механічних впливів, так і до теплопередачі. Популярністю користується будівництво одношарових стін з пористих бетонів (автоклавних газобетону, газосилікату) або поризованої кераміки.
 3. Застосовують і комбінацію цих двох технологій, коли стіни з пористих і поризованих матеріалів додатково утеплюють шаром високо ефективного утеплювача. Таке поєднання дозволяє зробити і кладку стіни і шар утеплювача невеликої товщини. Це буває вигідно з конструктивних міркувань, особливо при будівництві будинку в холодному кліматі.

Переваги одношарових стін будинку з теплою кераміки

 Особливо в районах з м’якою зимою вигідніше і простіше будувати приватний будинок з одношаровими кам’яними зовнішніми стінами. Сучасні будівельні матеріали дозволяють спорудити досить теплосберегающую для зазначеного клімату одношарову стіну розумною товщини і необхідної міцності.

У порівнянні з дво- тришаровими стінами, одношарова конструкція зовнішньої кам’яної стіни має наступні переваги:

 • Загальна вартість спорудження будинку з одношаровими зовнішніми кам’яними стінами завтовшки кладки до 51см, по крайней мере, не перевищує вартості будівництва двошарової, і менше ніж тришарової стін. Такі стіни дозволяють забезпечити високі споживчі властивості житла, і в той же час знизити вартість будівництва в районах з менш суворою зимою.
 • Однорідна конструкція одношарової кам’яної стіни забезпечує більшу довговічність, екологічність, кращу стійкість до механічних, вогневим і кліматичних впливів. У товщі одношарової стіни відсутні менш довговічні і стійкі до впливів утеплювачі і полімерні плівки, немає вентильованих зазорів, відсутній ризик накопичення вологи на кордоні шарів, немає потреби в захисті від гризунів.
 • У будинку із зовнішніми одношаровими стінами з кам’яних матеріалів прогнозована довговічність 100 років, тривалість експлуатації до першого капітального ремонту — 55 років. Для порівняння, тривалість ефективної експлуатації будівель, утеплених мінераловатними або полістирольними плитами, до першого капітального ремонту становить 25-35 років. В цей термін потрібна повна заміна утеплювача.
 • Одношарова стіна найменш схильна до ризику випадкового або свідомого пошкодження.
 • Одношарова стіна є запорукою відсутності прихованих дефектів: в ній неможливо погано розмістити утеплювач, оскільки утеплювачем є сам кладки матеріал; в ній неможливо погано виконати пароізоляцію, оскільки пароізоляція їй не потрібна; стіна цілком у вас перед очима і вам не треба турбуватися про стан прихованого в її надрах пінопласту або мінеральної вати — в стіні не ховає нічого.
 • Кладка одношарової стіни виконується швидше, так як ведеться з великоформатних блоків і не вимагає додаткових робіт з утеплення стіни.
 • Для кладки одношарових стін, як правило, використовуються блоки з пазо-гребньовій бічною поверхнею, що дозволяє не заповнювати вертикальні шви кладки розчином. В результаті витрата розчину знижується на 30-40%.

Наприклад, в Німеччині приблизно 50% приватних будинків будується з одношаровими стінами з автоклавного газобетону (газосилікату) або поризованої кераміки. За результатами опитування на цьому сайті, одношарові стіни для свого будинку вибрали 10% читачів.

 

Поризована кераміка виготовляється з сировини і способом, який схожий на виробництво звичайного керамічної цегли. Відмінність в тому, що в масу на основі глини додають компоненти, які при випалюванні утворюють пори.

 

З поризованої кераміки виготовляють пустотілі великоформатні блоки і цегла. Порожнеча ще більше підвищує теплозберігаючі властивості виробів з поризованої кераміки.

Будинок з керамічних блоків кладка стіни з великоформатних блоків з облицюванням фасаду цеглою
Будинок з керамічних блоків кладка стіни з великоформатних блоків з облицюванням фасаду цеглою
Кладка стіни будинку з великоформатних блоків поризованої кераміки з облицюванням фасаду цеглою

Міцність на стиск поризованного цегли вище ніж у блоків. Але стіна з цегли виходить більш теплопровідної, в порівнянні з кладкою з великоформатних блоків. Крім того, цегляна кладка більш трудомістка. Для малоповерхового будівництва до 3-х поверхів вигідніше використовувати великоформатні блоки, а не поризована цегла.

На будівельному ринку є блоки декількох типових стандартних розмірів, з яких можна виконати однослойную кладку товщиною 25, 38, 44 і 51 см.

При кладці стіни великоформатні пустотні блоки з поризованої кераміки розміщують довгою стороною поперек стіни. Товщина стіни дорівнює довжині блоку.

Для одношарових стін використовують блоки з товщиною кладки 38, 44, або 51 см. Для двошарових стін з фасадним утепленням товщину кладки найчастіше вибирають 38, 44 або 25 см.

Одношарова стіна з великоформатних блоків поризованої кераміки товщиною 44 см з кладкою на теплозберігаючі розчин матиме опір теплопередачі 3,33 м2 * К / Вт. Така стіна відповідає російським нормам з енергозбереження для приватних будинків, розташованих на південь від лінії Санкт-Петербург — Казань — Оренбург. На північ від цієї межі застосовують блоки з товщиною кладки 51 см. Або вибирають двошарові стіни з блоків поризованої кераміки, з товщиною кладки 25 — 44 см. І утепленням фасаду мінеральною ватою або теплоізоляційними плитами з газобетону низької щільності.

Крім блоків стандартного розміру, випускають малоформатні добірні блоки — половинки і блоки розміром, зручним для перев’язки кладки в кутах.

Поризовані великоформатні блоки мають, як правило, межа міцності на стиск 75 або 100 кг / м2 (М75, М100). Міцність поризованного цегли і малоформатних блоків може бути М150, М175.

Для будівництва вигідно вибрати готовий проект будинку, який з самого початку передбачає кладку стін з поризованих великоформатних блоків. Горизонтальні розміри і висота стін, прорізів, простінків в такому проекті будуть обрані так, щоб необхідність різання блоків звести до мінімуму. Проект будинку зі стінами з інших матеріалів краще адаптувати під стіни з великоформатної кераміки.

Розчин для кладки стін з поризованої кераміки

Бічна поверхня керамічних блоків зазвичай має профільовану поверхню типу паз-гребінь, що дозволяє з’єднувати їх без розчину у вертикальному шві. Таке з’єднання полегшує і прискорює кладку, але вимагає від муляра акуратності — стики блоків повинні бути рівними, без зазору і перекосу. При кладці розрізаних блоків вертикальний шов обов’язково заповнюють розчином.

Для зменшення повітропроникності (продувності) стіни, кладку обов’язково штукатурять з двох сторін.

 

Кладку блоків можна вести на звичайний цементно — вапняний розчин кладки з товщиною шва 8-12мм. Але вигідно для кладки стін з поризованих блоків застосовувати теплозберігаючі розчин. Такий розчин має меншу теплопровідність, ніж традиційний.

Стіна з блоків поризованої кераміки товщиною 44 см. На теплозберігаючі розчині матиме опір теплопередачі 3,33 м2 * К / Вт, а при кладці на звичайний розчин тільки 2,78 м2 * К / Вт.

Стіна, зведена із застосуванням теплосберегающего розчину, обійдеться дорожче, приблизно на 10%, ніж кладка на традиційному складі.

Слід також враховувати, що теплозберігаючі розчин зменшує міцність кладки на стиск приблизно на 20%. Тому, застосування теплосберегающего розчину для кладки стін повинно бути передбачено проектом.

Читайте: Як приготувати теплозберігаючі розчин кладки своїми руками.

Кладку з поризованих блоків в двошарових стінах з фасадним утепленням зазвичай ведуть на традиційному цементно — вапняним розчину кладки. Деяке збільшення теплопровідності стіни в цьому випадку не так критично.

Перед укладанням на розчин блоки обов’язково змочують водою. Це необхідно, щоб вода з розчину менше вбиралася в кераміку блоку. Інакше, розчин у шві буде швидко втрачати воду і не набере міцність.

Деякі виробники випускають блоки з фрезерованими (шліфованими) горизонтальними гранями. Така обробка дозволяє домогтися мінімальних відхилень розміру блоків по висоті, не більше плюс-мінус 1 мм.

Кладку блоків з фрезерованими гранями виконують на клейовий розчин з товщиною шва 2-3 мм. Установка блоків на клей збільшує опір теплопередачі стіни, в порівнянні з кладкою на розчин.

kladka-keramoblokov-na-klei2
kladka-keramoblokov-na-klei2

У країнах Євросоюзу набирає популярність кладка фрезерованих блоків на пенополіуретановий клей — піну. Від звичайної монтажної піни склад відрізняється більш швидкою схвативаемость і меншою здатністю до збільшення обсягу. Кладка на клей-піну знижує несучу здатність стін.

Особливості кладки стін з великоформатних керамічних блоків

Слід зауважити, що стінові матеріали для одношарових стін мають посередні, як механічні, так і теплотехнічні властивості. Доводиться їх покращувати різними конструктивними хитрощами.

Кладка великоформатного поризованного керамічного блоку на теплозберігаючі розчин
Кладка великоформатного поризованного керамічного блоку на теплозберігаючі розчин

Великоформатний керамічний блок притискають до вже встановленого блоку і опускають вертикально на розчин так, щоб у вертикальному шві між блоками не утворилося зазору.

Різання пустотілих керамічних блоків виконують спеціальними каменерізними пилами — ручними або на камнерезном верстаті.

Для прокладки комунікацій в кладці стіни доводиться пробивати виїмки — штраби. Горизонтальні і вертикальні штраби на всю довжину стіни або на висоту поверху дозволяється робити глибиною не більше 3 см. Короткі вертикальні штраби, розташовані в нижній третині висоти поверху допускається робити глибиною до 8 см.

Глибші штраби послаблюють кладку стіни. Тому їх розміри і розташування повинні бути вказані в проекті і підтверджені розрахунками. Особливо небезпечні глибокі і протяжні штраби для стін товщиною менше 30 см.

Після укладання комунікацій штраби в зовнішніх стінах заповнюють теплозберігаючим розчином.

З’єднання зовнішніх і внутрішніх стін з великоформатних керамічних блоків

Внутрішні стіни бувають несучими, що сприймають навантаження від вище лежачих конструкцій — перекриттів, даху, і самонесучими — перегородками.

Внутрішні несучі стіни зводять одночасно з кладкою зовнішніх стін. Несучі стіни обов’язково спираються на фундамент. У свою чергу, несучі стіни служать опорою для перекриттів і кроквяної системи даху.

Примикання зовнішньої і внутрішньої стін з великоформатних керамічних блоків
Примикання зовнішньої і внутрішньої стін з великоформатних керамічних блоків

1 — несуча внутрішня стіна, 38 або 25 см .; 2 — теплоізоляція, 5 см .; 3 — зовнішня стіна

Внутрішні несучі стіни з’єднують із зовнішньою стіною способом перев’язки кладки. Для цього, заводять блок внутрішньої стіни, поз.1 на малюнку, в зовнішню стіну, поз.3, на глибину 10-15 см. Заводять блоки не в кожному ряду, а через один ряд. У другому ряду кладки блок внутрішньої стіни просто примикають до блоку кладки зовнішньої стіни.

Перегородки в будинку служать тільки для поділу приміщень. Вони не несуть навантаження від вище лежачих конструкцій будинку. Кладку перегородок можна виконувати одночасно зі зведенням зовнішніх стін, але зручніше це робити після

зведення коробки будинку.

У будь-якому випадку висота перегородки повинна бути на 2-3 см нижче перекриття для того, щоб перекриття не могло чинити тиску на перегородку. Зазор між перекриттям і кладкою перегородки ущільнюють, наприклад, смугою з мінеральної вати.

 
Кладка внутрішніх стін і перегородки з великоформатних поризованих керамічних блоків
Кладка внутрішніх стін і перегородки з великоформатних поризованих керамічних блоків

Не несуть внутрішні стіни і перегородки можна з’єднувати з зовнішніми стінами з допомогою анкерів з оцинкованої сталі, закладаючи їх у шви кладки не менше 3 шт. по висоті перегородки.

Підставою для перегородок з кладок матеріалів може служити перекриття або бетонна стяжка підлоги по грунту. Перекриття або інша підстава має бути розраховане на навантаження від ваги перегородки. У разі необхідності передбачають посилення підстави, шляхом влаштування монолітної залізобетонної балки під перегородкою.

Товщину кладки вибирають виходячи з необхідності забезпечити необхідну звукоізоляцію між приміщеннями. Глухі, без дверних прорізів, перегородки, що відокремлюють житлові кімнати від інших приміщень в будинку, рекомендується робити з керамічних блоків з товщиною кладки 25 см.

Інші перегородки виконують з керамічних блоків або цегли товщиною кладки 12 см.

Для поліпшення шумоізоляції вертикальні шви в кладці перегородок і внутрішніх стін рекомендується заповнювати розчином.

Читайте: Звукоізолюючі каркасні перегородки з гіпсокартону.

Фундамент і цоколь будинку з керамічних блоків

 

Якщо фундамент будинку роблять збірним з бетонних блоків, то поверх блоків обов’язково влаштовують монолітний залізобетонний пояс. Кладка стін з керамічних великоформатних блоків повинна спиратися на суцільну стрічку із залізобетону.

Товщина одношарових стін будинку з великоформатних блоків досить велика: 38 — 51 см. Щоб скоротити витрати на будівництво, ширину стін фундаменту (цоколя) роблять менше, ніж несучих стін будинку. Широка стіна будинку нависає з однієї або з двох сторін над більш вузькою стіною цоколя. По вертикалі стіна цоколя западає за поверхню кладки стін будинку.

Без виконання розрахунків ширину стіни цоколя можна зробити на 20% вже, ніж товщина кладки з поризованих блоків. Наприклад, при товщині кладки з блоків 44 см., Ширину стіни цоколя можна зменшити до 35 см., Зменшення ширини стіни цоколя на 30% допускається, але має бути підтверджено розрахунком конструктора. Горизонтальну поверхню схилу стіни над цоколем знизу штукатурять.

Для захисту керамічних стін будинку від бризок води і зволоження при таненні снігу, висоту цоколя над рівнем вимощення рекомендується вибирати не менше 30 см.

Перекриття в стіні з великоформатних керамічних блоків

Спирається перекриття на стіну з великоформатних поризованих керамічних блоків
Спирається перекриття на стіну з великоформатних поризованих керамічних блоків

1 — компенсаційна стрічка; 2 — армування шва (при необхідності); 3 — залізобетонний пояс; 4 — теплоізоляція 10 см .; 5 — доборний керамічний блок; 6 — стіна з керамічних блоків; 7 — подушка з цементного розчину не менше 2 см. 8 — перекриття збірно-монолітне часторебрістое; 9 — бетонна стяжка 5 см .; 10 — теплозвукоізоляція.

В рівні обпирання перекриттів на несучих стінах з керамічних блоків влаштовують суцільний залізобетонний пояс, поз. 3 на малюнку. Суцільний пояс влаштовують поверх всіх несучих стін будинку. Монолітний залізобетонний пояс утворює жорстку раму, яка сприймає вертикальні і горизонтальні навантаження перекриттів, а також верхніх поверхів, і рівномірно передає їх на несучі стіни будинку.

Пристрій монолітного пояса обов’язково, якщо перекриття робиться з монолітного або збірного залізобетону. Залізобетонний пояс також обов’язковий в районах сейсмічної небезпеки. Мінімальні розміри монолітного залізобетонного пояса в перерізі 150х150 мм.

До речі, для влаштування перекриттів у будинку можна теж використовувати великоформатні керамічні блоки.

Читайте: Як зробити збірно-монолітне часторебрістое перекриття з великоформатних керамічних блоків.

Довжина спирання збірного залізобетонного, збірно-монолітного або монолітного перекриття на стіну з великоформатних поризованих керамічних блоків повинна бути не менше 125 мм.

Сталеві і дерев’яні балки збірних перекриттів спирають на монолітний залізобетонний пояс шириною 150 мм і висотою не менше 100мм. Пояс влаштовують під перекриттям.

В одноповерхових будинках балки дерев’яного перекриття допускається спирати на кладку з трьох рядів повнотілої керамічної цегли. Монолітний пояс в таких будинках можна не робити.

Вікно в стіні з блоків поризованої кераміки

Вікно в стіні з великоформатних блоків поризованої кераміки
Вікно в стіні з великоформатних блоків поризованої кераміки

1 — армування шва (при необхідності); 2 — доборний керамічний блок; 3 — теплоізоляція 10 см .; 4 — вікно; 5 — кладка з великоформатних керамічних блоків; 6 — залізобетонні перемички; 7 — залізобетонний пояс; 8 — часторебрістое перекриття; 9 — плити теплозвукоизоляции; 10 — бетонна стяжка 5 см .; 11 — компенсаційна стрічка.

Як перемичок над віконними і дверними отворами, поз.6 на малюнку, рекомендується застосовувати залізобетонні вироби — ригелі, спеціально призначені для стін з великоформатних керамічних блоків. Такі перемички мають зручні для розміщення в стіні розміри і не вимагають підгонки до сусідніх елементів стіни.

У одношарової стіні вікно або двері рекомендується розташовувати по товщині стіни, ближче до її середини. У цьому положенні тепловтрати в схилах в місці примикання будуть мінімальними.

Теплові втрати через вікна можна також знизити шляхом застосування сучасних конструкцій. При виготовленні теплозберігаючих вікон збільшують кількість камер в склопакеті, використовують спеціальні скла з селективним теплоотражающим шаром, збільшують товщину віконної коробки.

Із зовнішнього боку на вікна приватного будинку рекомендується встановлювати рольставні. Закриті рольставні не тільки захищають вікна від злому, але в люті морози зменшують тепловтрати через вікна, а в літню спеку знижують перегрів будинку сонячними променями. Установку рольставен на вікна краще передбачити заздалегідь, на стадії проектування будинку.

Примикання даху до стіни з керамічних блоків

Примикання, з\'єднання мауерлата даху до стіни з керамічних блоків
Примикання, з’єднання мауерлата даху до стіни з керамічних блоків

1 — брус мауерлата; 2 — монолітний залізобетонний пояс; 3 — доборний блок з поризованої кераміки; 4 — кладка стіни з великоформатних блоків; 5 — плити утеплювача

Дах будинку спирається на стіни з великоформатних керамічних блоків через монолітний залізобетонний пояс, поз.2 на малюнку. Суцільний пояс влаштовують поверх всіх несучих стін будинку. Монолітний залізобетонний пояс утворює жорстку раму, яка сприймає вертикальні і горизонтальні навантаження даху і рівномірно передає їх на несучі стіни будинку.

Оздоблення одношарових стін з великоформатних керамічних блоків

Стіни з теплою кераміки як зовні, так і всередині можна штукатурити традиційної цементно-вапняної штукатуркою.

Для внутрішньої обробки застосовують і гіпсові штукатурні розчини.

На фасад будинку можна нанести теплосберегающую штукатурку шаром до 10 см. Це помітно підвищить теплозберігаючі характеристики зовнішніх стін.

Читайте: Вибір фасадної штукатурки для обробки зовнішніх стін будинку.

Фасад будинку з керамічних блоків часто облицьовують лицьовим або клінкерною цеглою. Влаштовувати вентильований зазор між стіною з керамічних блоків і кладкою облицювання не потрібно.

Читайте: Клінкерна облицювання фасаду будинку цеглою.

Подивіться видеоурок — як правильно виконувати кладку стін з великоформатних керамічних блоків.

Утеплення стін з поризованої кераміки

При будівництві будинку в районах з суворою зимою стіни з теплою кераміки потребують додаткового утеплення.

Зовні стіни покривають шаром високоефективного утеплювача — плитами з мінеральної вати або екструдованого пінополістиролу.

Утеплення фасаду теплоізоляційними плитами з піноскла
Утеплення фасаду теплоізоляційними плитами з піноскла
Плити піноскла приклеюються до кладки стіни. Поверх накладається штукатурна металева сітка. Сітка і плити утеплювача фіксуються дюбелями до стіни.

Рідше застосовують більш дорогі теплоізоляційні плити з піноскла з двостороннім покриттям із скловолокна. Склополотно забезпечує хорошу адгезію з цементно-піщаним розчином і іншими будівельними матеріалами. У порівнянні з традиційними утеплювачами, теплоізоляція з піноскла довговічніша, має підвищену міцність на стиск, що не намокає, не горить, екологічна, не пошкоджується гризунами, паронепроникна.

Теплоізоляційні плити з газобетону (газосилікату) низької щільності — ще один, порівняно новий матеріал, набуває популярності для утеплення фасадів. Деякі виробники навчилися робити і випускають газобетон щільністю 200 кг / м3 і менше, з досить високим показником міцності.

При утепленні стін, на кордоні кладки і утеплювача, виникає ризик конденсації водяної пари і накопичення вологи в стіні.

Читайте: Точка роси, пароізоляція і вентильований зазор.

Для стін з теплою кераміки найчастіше використовують такі варіанти утеплення фасаду:

 • На стіні закріплюють плити для фасадного утеплення з мінеральної вати щільністю не менше 125 кг / м3 або теплоізоляційні плити з газобетону низької щільності. Фасад обробляють тонкошарової паропроницаемой фасадною штукатуркою по утеплювачу.
 • Стіни утеплюють плитами з мінеральної вати середньої щільності 45 — 75 кг / м3. Плити утеплювача розміщують між латами вентильованого фасаду.
 • Стіни, утеплені плитами з мінеральної вати або газобетону низької щільності, можна облицювати цеглою, але обов’язково між кладкою облицювання і утеплювачем влаштовують вентильований зазор.
 • При утепленні екструдованим пінополістиролом або піноскло для оздоблення фасаду використовують тонкошарову фасадну штукатурку по утеплювачу або облицювання цеглою без вентильованого зазору.

При утепленні стін пінопластом, екструдованим пінополістиролом або піноскло важливо правильно вибрати товщину шару. При дуже маленькою товщині утеплювача, на кордоні з кладкою стіни буде конденсуватися пар і накопичуватися волога. Товщину утеплювача з цих матеріалів вибирають на підставі розрахунку влагонакопления в стіні. Проконсультуйтеся з місцевими проектувальниками на цю тему.

При утепленні стін мінеральною ватою або газобетоном накопичення вологи в стіні не відбувається при будь-якій товщині утеплювача.

При виборі способу обробки фасаду слід враховувати, що термін служби мінераловатних і полімерних утеплювачів значно менше, ніж цегляної кладки облицювання. Під цегляну облицювання рекомендується застосовувати більш довговічний мінеральний утеплювач — теплоізоляційні плити з автоклавного газобетону низької щільності або плити з піноскла з двостороннім покриттям зі скловолокна, наприклад, торгової марки FOAMGLAS® BOARDS WALL BOARD W F.

Теплоізоляційні плити з автоклавного газобетону мають щільність 100 — 200 кг / м3і коефіцієнт теплопровідності в сухому стані 0,045 — 0,06 Вт / МОК. Приблизно таку ж теплопровідність мають мінераловатні і пінополістирольні утеплювачі. Випускаються плити товщиною 60 — 200 мм. Клас міцності на стиск В1,0 (міцність на стиск не менше 10 кг / м3.) Коефіцієнт паропроникнення 0,28 мг / (м * год * Па).

Відомі на будівельному ринку торгові марки теплоізоляційних плит з пористих бетонів: автоклавний газобетон «Multipor», «AEROC Energy», а також не автоклавний газобетон «Бетоль».

 

Теплоізоляційні плити з автоклавного газобетону (газосилікату) і піноскла є хорошою альтернативою утеплителям з мінеральної вати і пінополістиролу. Правда, якість коштує грошей.

 

Читайте також:  Будівництво будинків з керамзитобетонних блоків

Ми сподіваємося, що ця інформація буде вам корисною.І не забувайте відвідувати наш сайт! ©-7588.com.ua.

1580 переглядів

Leave a Reply

Войти с помощью: 

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *