Арболит- плюси і мінуси рекомендації по вибору

Арболит — це, можна сказати, класичний приклад будівельного матеріалу, що має в своєму прообраз дуже багату історію. Але про який тимчасово було забуто, а його повернення в наш час в новому образі обросло цілою купою «легенд». Причому, дуже суперечливих, тобто як вихваляють його якості «до небес», так і не залишають від репутації матеріалу «каменя на камені». Ну а правда, по всій видимості, на своєму традиційному місці — приблизно посередині цих полярних думок.

7d8d0cf7a6f5839a459c373b1ee803a3 - Арболит- плюси і мінуси рекомендації по вибору
Арболит — будова, основи виробництва, плюси і мінуси, рекомендації по вибору.

Зізнайтеся, що і значення цього терміна — «арболит», спочатку знали далеко не всі. Колись вже давно, на зорі вітчизняного підприємництва, в кінці 80 років, автор цих рядків побачив в своєму місті вивіску «Кооператив« Арболит »», і дуже довго перебував у впевненості, то це — ветеринарна клініка. Не виключено, що хтось не розуміє, про що ж ідеться, до теперішнього моменту.

Тому давайте знайомитися з цим матеріалом ближче: арболит — будова, основи виробництва, плюси і мінуси, рекомендації по вибору.

Що таке арболит?

Технологія використання для виробництва будівельних матеріалів суміші рослинної сировини в якості наповнювача і мінерального в ролі єднальної — зовсім не нова. А якщо точніше — вона, напевно, з\’явилася взагалі на зорі людської цивілізації. Ще задовго до вміння обробляти камінь наші пращури навчилися вибудовувати стіни свого житла з сухих гілок, очерету, густий високої трави, обмазуючи їх для міцності глиною.

До речі, ця технологія без особливо важливих змін широко використовується і в наші дні. Згадаймо будівництво саманних будинків в південних регіонах — з блоків, сформованих із суміші глини з соломою. І адже навіть при сучасному багатстві вибору будматеріалів, багато зовсім не збираються відмовлятися від місцевих традицій.

23009fe6a00ae152ec05dc51caa105f4 - Арболит- плюси і мінуси рекомендації по вибору
У деяких регіонах саманне будівництво нітрохи не втратило у своїй популярності.

Арболит є досить близьким родичем саману. Правда, і наповнювач, і зв\’язуючі інші, але, як то кажуть — задум єдиний.

Та й дивовижну назву, виявляється — це всього лише складене слово, що складається з двох коренів, взятих з різних древніх мов, латинської та грецької: «arbor» — дерево і «lithos» — камінь. Тобто можна уявити так, що це деревина, перетворена в камінь. До речі, багато майстрів в Росії не особливо люблять стороннє незрозуміле слово, називають матеріал дуже просто і зрозуміло — «деревобетон».

Отже, напевно, вже зрозуміло, що арболит — це матеріал, що отримується шляхом змішування деревного наповнення (тріска) і сполучного (портландцемент). Після змішування в певній пропорції (з додаванням спеціальних присадок) получающейся масою заповнюються форми. Через певний час їх форм витягуються готові блоки, які в подальшому, після остаточного дозрівання, використовуються для кладки стін.

b4ced2450655e183ed1e1b89899abab7 - Арболит- плюси і мінуси рекомендації по вибору
Готовий блок арболита — добре видно заповнення з деревної тріски.

Цікаво, що в нашій країні цього матеріалу в середині минулого століття приділялася дуже серйозну увагу. Воно, напевно, і бути інакше не могло — в роки післявоєнної відбудови була потрібна величезна кількість будматеріалів, бажано — з мінімальними витратами і великими обсягами виробництва. Дослідженням арболита займалося кілька науково-дослідних колективів, проводилися лабораторні та експлуатаційні випробування в різних умовах застосування. Мало того, спеціально для деревобетона були розроблені окремі ГОСТи — і на виробництво блоків, і на їх застосування в будівництві. На території СРСР було запущено кілька великих підприємств, з метою закрити хоча б регіональні потреби в цьому матеріалі. В системі професійно-технічної освіти готували фахівців середньої ланки саме для цієї галузі будівництва. Але, на жаль, тривало це недовго.

Складно сказати, що ж послужило спонукальним мотивом, але приблизно з середини 60-х років цей напрям в сфері виробництва будматеріалів раптом «потрапило в опалу». Припинилося фінансування дослідницької роботи, поступово перестали працювати або були перепрофільовані заводи, припинилася підготовка кадрів.

Весь основний потенціал розвитку будівельної галузі був перекинутий на великопанельних технологію — швидку збірку будинків з деталей, масово виготовляються на заводах залізобетонних виробів. Це дозволяло в найкоротші терміни забудовувати мікрорайони, знімаючи напруженість вкрай гостро стоїть в ті роки «квартирного питання».

І лише відносно недавно арболит почав переживати «друге народження». Це було викликано будівельним бумом, коли багато росіян поставили собі за мету піти з міських «бетонних шпаківень» і обзавестися власним заміським житлом. Тобто коли загострилися питання задоволення попиту на зручні в роботі, доступні за вартістю, безпечні з точки зору екології, «теплі», що особливо важливо для особливостей нашого клімату, будівельні матеріали. Особливого поширення набули так звані легкі бетони, і деревобетон, тобто арболит — в тому числі.

Перші абсолютно захоплені відгуки про цей матеріал поступово вгамувалися. Прийшла більш твереза ​​оцінка не тільки достоїнств арболита, але і недоліків, яких, на жаль, теж не бракує.

Але почнемо все ж — з більш докладного розгляду процесу виробництва.

З чого і як виробляються арболітові блоки?

Матеріали для виготовлення блоків арболита

Якщо пробігтися по інтернет-публікацій, присвячених самостійному виготовленню арболітових блоків, то в них часом можна почерпнути чимало «забавного». Наприклад, рекомендації по виготовленню арболита практично з будь-якого рослинної сировини — тирси, стружки, кори, хвої, соломи, очерету й т.п. Але всі ці «рецепти» об\’єднує одна спільна риса — вони, виявляється, ніякого відношення до арболита не мають! Категорично! І крапка!

dd7d42a5ba90cc33a557d2252a04a511 - Арболит- плюси і мінуси рекомендації по вибору
Можете називати як завгодно блоки з суміші цементу з іншими рослинними відходами — це будуть вже зовсім інші будівельні матеріали, але тільки не арболит. Наприклад, на ілюстрації показаний блок з опілкобетона.

А чому так категорично? — так просто тому, що на виробництво арболита діє відповідний ГОСТ, в якому чітко обумовлено матеріали, які можуть використовуватися в цих цілях.

органічний заповнювач

Отже, в якості органічного заповнювача допускається застосовувати наступні матеріали:

 • Деревина подрібнена — відходи лісозаготівель і деревообробки. При цьому ГОСТом навіть обумовлюються рекомендовані листяні (бук, береза, осика тополя) і хвойні (ялина, ялиця, сосна) породи. Вибір цей не випадковий — у зазначених породах відзначається мінімальний вміст редукуючих водорозчинних цукрів, здатних активізувати процес гниття або бродіння. Якщо передбачається використання іншої деревини (або суміші декількох порід), потрібен висновок організації, що займається питаннями стандартизації продукції.
65ea53fbc57cd2c7670c862256940fc7 - Арболит- плюси і мінуси рекомендації по вибору
Оптимальний матеріал для виготовлення арболіта — досить велика, але не виходить за зазначені ГОСТом максимальні розміри тріска. Причому, ще й не всі породи деревини підходять!
 • Дроблена багаття (так називають задерев\’янілі стовбури однорічних рослин) льону або конопель, що залишилася після механічної обробки. Вона за своїми фізичними властивостями близька до деревини.
07435c118084869a6d283732b4f710e8 - Арболит- плюси і мінуси рекомендації по вибору
Подрібнена конопляна або лляна багаття по свої властивостям мало поступається роздробленої деревині.
 • Подрібнені стебла бавовнику.
 • Подрібнена рисова солома, що славиться і своєю міцністю, і тим, що завдяки унікальному біохімічному складу практично не піддається розкладанню протягом дуже тривалого часу.
c4df02cb84e080f9d8778cdd8cdc9bdb - Арболит- плюси і мінуси рекомендації по вибору
Тюк рисової соломи

І на цьому — все, інших альтернатив в Гості не вказується.

Правда, можуть спробувати зловити на слові — а чому ж не можна тирса? Адже їх теж в повній мірі можна віднести до подрібненої деревини.

Так, це так, але тільки в документі ще й дані рекомендовані розміри частинок наповнювача. Для дерева, по перше, зазначений максимальна межа розмірів тріски: 40 мм довжина, 10 мм ширина і 5 мм товщина. Крім того, наводяться рекомендації по процентному співвідношенні фракцій, що виявляється при просіюванні через контрольні решета (кому цікаво — знайде цю таблицю в згаданому Гості). Вказано і коефіцієнт форми, рівний 8 (рекомендований співвідношення мінімального розміру до максимального). Зрозуміло, що звичайні тирса або стружка під зазначені нормативи не підійдуть.

Практика застосування арболита показала, що найкращими фізико-технічними і експлуатаційними характеристиками володіють блоки, в яких основна маса деревного заповнення витримана в таких розмірах: довжина тріски приблизно 25 мм, ширина — від 5 до 10 мм, товщина — від 3 до 5 мм.

У документі особливо наголошується, що матеріал повинен бути чистим — в ідеалі взагалі без домішки кори, листя або хвої. Допустимий максимум таких забруднюючих домішок — до 10% кори і не більше 5% хвої і листя.

Важливо! Виробництвом арболітових блоків нерідко займаються лісозаготівельні або деревообробні підприємства, хоча б з тієї причини, що це дозволяє вирішити проблему утилізації великої кількості відходів, та ще й з очевидною вигодою для себе. Або невеликі приватні фірми, які використовують великі підприємства як безперебійного джерела дешевої сировини. Але практика показує, що якістю така продукція часто не відрізняється — в хід йдуть майже без розбору все несортовані відходи. Про відповідність арболита ГОСТу — і говорити не доводиться.

Неприпустимі сторонні фракції — бруд, грунт, камені, глина і т.п. У зимовий час сировина повинна бути очищено від снігу та льоду. У роботу пускаються тільки ті відходи, які не мають явних ознак гнилі або ураження грибком.

Читайте також:  Аквапанель Кнауф
9e739eba269e1e9388b10c6626af4883 - Арболит- плюси і мінуси рекомендації по вибору
Тріска, ясна річ, не з\’являється сама по собі. Її заготовляють, пропускаючи великі відходи через спеціальні дробарки, налаштовані на отримання сировини оптимальної фракції.

Аналогічні вимоги поширюються і на інші органічні наповнювачі — багаття або рисову солому. Різниця тільки у фракційності сировини: довжина фрагментів — не більше 40 мм, а зміст розпатланих до стану клоччя волокон — не більше 5%.

сполучна

В якості сполучного використовується портландцемент, звичайний або з мінеральними добавками, а також припустимо сульфостойкій цемент (за винятком пуццоланового).

Марка цементу повинна бути не нижче:

— ПЦ300, якщо мова йде про виготовлення термоізоляційних арболітових блоків.

— ПЦ400, якщо блоки призначені для кладки стін.

Начебто — все ясно. Але якщо уважно вчитатися в повідомлення на будівельних форумах, в рекомендації досвідчених будівельників, то можна виявити, що і тут є нюанс. А конкретно — не раз відзначалися випадки, коли арболит, виготовлений з ПЦ400, не відповідав очікуваним показниками міцності в результаті. Можливо, причина крилася в «старості» цементу — він втрачає свої якості в ході тривалого зберігання. Але не виключається і інша — відмічено, що міцнісні характеристики цементу можуть знижуватися внаслідок його контакту з органікою, тобто з деревним заповненням арболита.

880802423 w640 h640 tsement m 500 - Арболит- плюси і мінуси рекомендації по вибору
Хоча ГОСТ допускає виготовлення конструкційних блоків арболита на базі цементу ПЦ400, багато досвідчених будівельники рекомендують все ж використовувати ПЦ500.

Тому можна зустріти рекомендації використовувати, для гарантії якості, цемент не нижче ПЦ500. Особливо, якщо мова йде про самостійне виготовлення блоків для власних потреб.

Вода і спеціальні добавки

Суміш деревної сировини і портландцементу зачиняється водою, з обов\’язковим внесенням цілої низки спеціальних добавок. Ці компоненти призначені для наступних цілей:

 • для прискорення затвердіння і дозрівання суміші після формування;
 • для нейтралізації містяться в деревині активних біохімічних з\’єднань, що викликають процеси бродіння, гниття, іншими словами — біологічного розкладання матеріалу.
 • для піноутворення і залучення повітря з метою створення і підтримки необхідної пористої структури арболита;
 • для поліпшення легкоукладальності робочої суміші при формуванні блоків;
 • для максимального захисту використовуваних при будівництві з арболіту металевих деталей;
 • для підвищення стійкості блоків до відкритого вогню;
 • для поліпшення антисептичних та інсектицидних характеристик кладки матеріалу — підвищення його стійкості до біологічного розкладання і поразки колоніями комах.

Точних дозувань в Гості не дається — це завдання технологів на підприємствах. Причому, як уже говорилося, фахівці повинні вміти оцінювати стан деревини, в тому числі — особливості конкретної породи або суміші порід, щоб вибрати правильну рецептуру. Це ще один аргумент на користь придбання арболита тільки у великих, перевірених виробників, що містять в штаті відповідних фахівців, озброєних необхідним обладнанням. Звичайно, жодна дрібна напівкустарні майстерня про такі «дрібниці» не дбає.

Коротко — про процес виробництва

Для виробництва арболіта, нехай навіть не дуже великими партіями, потрібно і досить багато місця, і хоча б мінімальний комплект обладнання. А сам процес включає кілька явно виражених етапів.

 • Для початку, як уже говорилося вище, необхідно підготує тріску. Спеціальна установка — дробарка (Щепорез) розколюють подаються в неї деревні відходи, перетворюючи їх в дрібні фрагменти необхідних розмірів.
 • Далі, деревину має пройти специфічну обробку. Мета — довести до необхідного мінімуму концентрацію в деревині водорозчинних цукрів, які здатні не тільки перешкоджати нормальному дозріванню цементного каменю, а й запустити процеси бродіння, що веде до появи порожнеч, зниження міцності блоків, і без того, зізнаємося, не дуже великий.
206d9fb99afd12e020c626cd4d777403 - Арболит- плюси і мінуси рекомендації по вибору
Тріска вимагає або ретельної об\’ємного сушіння, або обробки спеціальними хімікатами.

Найпростіший спосіб обробки — це досить тривала сушка з періодичним ворошіння сировини. Але такий підхід вимагає багато часу і, що важливо — місця. Тому в справу йдуть хімічні реагенти, в тому числі ті, про які вже йшлося трохи вище. Нерідко процес обробки деревної сировини проводиться одночасно з замешиванием розчинної маси — необхідні хімічні реагенти потрапляють в змішувач разом з водою. Повторимося — потрібна правильна дозування, що дуже часто не дотримуються — все присадки додаються «на око» з якоїсь однієї загальної схемою, без врахування особливостей використовуваного в даний момент сировини.

 • Далі — готується суміш. Цемент і тріска в потрібних для конкретної марки блоків пропорціях змішуються, і тугіше ж додається вода з необхідними хімічними присадками. У спеціальних змішувачах маса доводиться до повністю однорідного стану, з рівнем в\’язкості, що дозволяє якісно заповнювати форми.
70497a6e61d82e65c10b0f5fe56c55de - Арболит- плюси і мінуси рекомендації по вибору
Процес замісу арболітових маси
 • Формування блоків може проводитися теж по-різному. Але в будь-якому випадку треба вживати заходів до рівномірно щільному заповненню металевих матриць. Заповнення, в залежності від ступеня технічної оснащеності підприємства, може проводитися в ручному режимі або з автоматичною подачею маси. Ущільнення досягається або вібрацією на спеціальному стенді, або пресуванням.
16368ed027a09f65fb6aaa9396c44381 - Арболит- плюси і мінуси рекомендації по вибору
Металеві матриці для формування арболітових блоків

У будь-якому випадку використовуються легкоразборние металеві матриці, що дозволяють швидко провести розпалубку, що не деформуючи отримані блоки.

Далі, слід етап сушіння. Спочатку блоки набирають первинну міцність в матрицях. Потім проводиться розпалубка, і вже в такому вигляді матеріал, покладений на спеціальні стелажі, проходить цикл остаточного дозрівання в необхідних по технологіях умовах, із заданою вологістю і температурою.

Просушена продукція відправляються на лінію упаковки і складування. Іноді проводиться ще і механічна доробка виробів, якщо вона необхідна.

6c7918f8befb95b737f6b713b6e632e9 - Арболит- плюси і мінуси рекомендації по вибору
Повністю готові арболітові блоки на палетах готові до відправки споживачеві

Готові блоки укладаються на палети, деякі виробники запечатують їх в плівку, щоб уникнути пошкоджень при транспортуванні.

Якщо коротко, схематично, весь цей процес можна уявити приблизно так:

05a58720d2d5759bef33c5408942bce2 - Арболит- плюси і мінуси рекомендації по вибору
Схема організації підприємства по виробництву арболітових блоків

1 — доставка деревних відходів.

2 — дроблення відходів в тріску з передачею її в бункера для подальшої обробки та подачі на змішувач.

3 — ділянка приготування арболітових формувальної маси. Буками умовно показана подача:

а — тріски;

б — цементу;

в і г — спеціальних хімічних добавок (їх може бути і більше);

д — води.

4 — ділянка формування арболітових блоків.

5 — первинна сушка сформованих виробів.

6 — ділянка сушки і дозрівання блоків.

7 — складування, упаковка, відправка споживачам.

При всій простоті, процес повчає вельми і трудомісткий, і енергоємний. Тобто ті, хто відчуває ілюзії, що «наліпити собі блоків на будинок — справа нехитра» — допускають дуже серйозна помилка.

Типи випускається арболита і основні характеристики матеріалу

Основні форми випуску арболита

Виробництво арболіту більшою мірою спрямована на випуск повнотілих блоків, що використовуються для кладки стін і перегородок. Проте цим, асортимент виробів у великих виробників не обмежується.

e01bf5c15a574e70513b4dd81460a037 - Арболит- плюси і мінуси рекомендації по вибору
Основна форма випуску арболита — блоки різних розмірів для кладки стін.

Дуже цікавою продукцією є блоки, з лицьового боку яких або завдано своєрідний штукатурний шар, або навіть виконана обробка «під камінь».

d1c21327915a885fca410f9dd4ac6a6d - Арболит- плюси і мінуси рекомендації по вибору
Разом з кладкою за допомогою подібних блоків одночасно виконується і фасадна обробка

Зустрічаються і пустотні блоки. Хоча, якщо чесно, їх не особливо хвалять. Арболит сам по собі, зізнаємося, невеликої міцності матеріал, і не настільки важкий, щоб з метою його полегшення небезпечно послаблювати деталі кладки. Серйозного виграшу в теплотехнічних якостях теж не досягти, так як і сам арболит є досить ефективним утеплювачем — цього питання ми ще торкнемося.

6578a10d0e022e8b70ceaca445ab8ffc - Арболит- плюси і мінуси рекомендації по вибору
Пустотні блоки з арболіту. Судячи з відгуків — досить тендітна «штука». Але, правда, є приклади використання в якості подібності незнімної опалубки.

Для верхнього рядка кладки можна застосувати блоки з U-подібним пазом, призначеним спеціально для заливки верхньої обв\’язки — армопоясу.

b7fe61354041f9665996077da7320174 - Арболит- плюси і мінуси рекомендації по вибору
U-образні блоки — для кладки ряду, в якому передбачається армопояс або локальне посилення, наприклад, в отворах.

Зустрічаються і великоформатні блоки, по всі видимості — виготовляються під конкретний проект по кресленнях замовника. При виготовленні таких плит може застосовуватися внутрішнє армування, закладка монтажних пластин і навіть такелажних петель.

Крім конструкційних, випускаються арболітові блоки і панелі, які застосовуються виключно для цілей утеплення і шумоізоляції. Вони мають меншу щільність, більш високими показниками опору теплопередачі — про це трохи докладніше буде розказано нижче.

97966f41542f7e88281d3f5bee102f63 - Арболит- плюси і мінуси рекомендації по вибору
Монтаж термоизоляционного шару по цегляній стіні. Утеплювальним блокам, до речі, нерідко надається пазо-гребневая форма, тобто при якісній збірці на стиках не залишається містків холоду.

Щоб закінчити з формами випуску, можна згадати ще й монолітне будівництво з використанням арболітових суміші — практикується і такий підхід. Тобто вибудовується опалубка на певну висоту, укладається армована конструкція, а потім проводиться заповнення підготовленої сумішшю. Після схоплювання — опалубка переноситься вище, і операція повторюється. І так далі…

Така технологія проте, піддається серйозній критиці. І одним з головних аргументів стає те, що в наявності великі складнощі з ущільненням суміші в опалубці. Тут ні преса не застосуєш, ні вібростенд, тобто щебенение і ущільнення доведеться проводити виключно вручну, протикаючи викладають суміш прутом для виходу повітря. Природно, гарантувати однорідність і дотримання потрібної щільності при такому способі — ніхто не може.

Відмінності конструкційного і термоизоляционного арболита. Основні характеристики матеріалів.

Нескладно здогадатися, що різницю в призначенні зумовлює щільність арболита. З її зростанням підвищується стійкість деталей до зовнішніх механічних навантажень, але зі зниженням теплотехнічних характеристик. І навпаки — менша щільність означає виражену пористість і наповненість повітрям. Тобто термоізоляційні якості стають вище, а ось з міцністю — вже не все благополучно.

Читайте також:  Виды и классификация ДСП

За параметром щільності і проводиться поділ арболита на конструкційний (понад 500 кг / м³ в повністю висушеному до постійної маси стані), і теплоізоляційний (до 500 кг / м³ включно).

Разом з щільністю змінюються марки і класи міцності арболітових виробів. Так, для утеплювачів блоків характерні класи В0,35; В0,75; В1 (марки міцності М5; М10, М15), а для конструкційного — В1,5; В 2; В2.5; В3,5 (М25; М35; М50).

Більш предметно про це скаже наступна таблиця:

Клас міцності на стискМарка міцностіЩільність арболита (кг / м³) на різних заповнювачах
теплоізоляційний арболитВДКЛ, ДСХККДомовленості про врегулювання суперечок
В0,35М5400 ÷ 500400 ÷ 450400 ÷ 450500
В0,75М10450 ÷ 500450 ÷ 500450 ÷ 500
В1,0М15500500500
конструкційний арболітВДКЛ, ДСХККДомовленості про врегулювання суперечок
В1,5умовно ≈ М20500 ÷ 650550 ÷ 650550 ÷ 650600 ÷ 700
В2,0М25500 ÷ 700600 ÷ 700600 ÷ 700
В2,5М35600 ÷ 750700 ÷ 800
В3,5М50700 ÷ 850
скорочення:    
ВД — подрібнена деревина;  
КЛ — багаття льону;  
ДСХ — подрібнені стебла бавовнику;  
КК — багаття конопель;  
ДРС — подрібнена рисова солома.  

У якісного арболита показник щільності не повинен перевищувати проектну більш, ніж на 5%, а у виробів вищої якості — на 3%.

Марка арболітових блоків за показниками морозостійкості повинна бути не нижче F25. Цей показник означає мінімальну кількість циклів заморожування і відтавання без яких би то не було втрат експлуатаційних характеристик.

Максимальна вологість арболита при його виході зі складів виробників — не більше 25%.

Тепер — про теплопровідності матеріалу. Як вже говорилося, зі збільшенням щільності арболита вона підвищується (термоізоляційні якості падають). Крім того, у матеріалів на різних органічних заповнювачах коефіцієнт теплопровідності теж може дещо відрізнятися. У таблиці нижче наведені його значення при температурі 20 ℃ (± 5 ℃),

Тип органічного заповнювачаКоефіцієнт теплопровідності (Вт / (м × ℃)), в залежності від заповнювача і щільності (кг / м³)
 400450500550600650700750800850
подрібнена деревина0.080.090.0950.1050.120.130.140.150.160.17
Багаття конопель або льону, подрібнена рисова солома, подрібнені стебла бавовнику.0.070.0750.080.0950.1050.110.12

У зв\’язку з тим, що арболит не відрізняється високою міцністю, а крім того — має властивість швидко насичуватися вологою, стіни з нього в обов\’язковому порядку підлягають обробці розчинами на основі цементу з використанням щільних мінеральних наповнювачів (піску). Причому, в Гості обмовляється і це питання з прямою вказівкою на дозволений матеріал обробки і її товщину.

6da691aa0ecd1052a30947c0c10bec14 - Арболит- плюси і мінуси рекомендації по вибору
Стіни з арболіта ніколи не залишають відкритими. Вони обов\’язково відбуваються цементними розчинами з мінеральним наповненням.

Так, стандартом оговореночто товщина зовнішньої обробки повинна бути не менше 20 мм, при цьому клас міцності розчину — не нижче В7,5. Товщина внутрішньої, обробки — не менше 15 мм, з класом міцності розчину не менше В3,5. Якщо мова йде про громадські і житлових приміщеннях, і не менш В5 — для сільськогосподарських або промислових будівель.

Судячи з фотографій, викладеним в мережу, далеко не всі при будівництві з арболіту витримують зазначені ГОСТом нормативи. Багато хто, напевно, навіть і не читали цих вимог, а даремно.

Переваги та недоліки арболита

Тепер поговоримо про переваги і недоліки цього будівельного матеріалу. Така інформація теж може багато чого підказати того, хто розглядає можливість зведення свого будинку саме з арболіту.

Деякі «плюси» і «мінуси» будемо супроводжувати невеликими ремарками — для того, щоб картина вимальовувалася більш «об\’ємно».

Почнемо з достоїнств , дійсних і кілька надуманих.

 • Арболит вважається екологічно чистим матеріалом. Тобто в ході експлуатації він не виділятиме ніяких небезпечних або шкідливих для людини і навколишнього середовища речовин.

Особливо не посперечаєшся — це і справді так. Але більшість кладок будівельних матеріалів практично нічим в цьому питанні не поступаються арболита. Мало того, наявність органіки з її схильністю до розкладання в певних умовах, робить такі блоки більш уразливими до поразки патогенною мікрофлорою, небезпечної для людини. Звичайно, якісний арболит не повинен піддаватися гниття або дебати. Але серед кустарної продукції, тобто при нехтування правилами технології виробництва, такі випадки — не поодинокі.

Заодно ми відразу торкнулися ще однієї переваги, «стояв в черзі» — стійкості до розкладання. Здається, повторюватися немає сенсу.

 • Блоки, незважаючи на свої значні розміри, легкі, тобто знижуються витрати на транспортування і розвантаження, зменшиться загальна трудомісткість будівельних робіт. Швидкість ведення кладки збільшується, що знижує і загальний термін будівництва.
937947d2138f1781140e6212335d470a - Арболит- плюси і мінуси рекомендації по вибору
Великий формат блоків і відносно невелика їх тяжкість дозволяють вести кладку дуже швидко.

Все правильно, але такі ж «плюси» характерні і для багатьох інших кладок блоків, наприклад, для газобетонних.

 • Арболит сам по собі стає відмінним утеплювачем. Найчастіше товщини стін досить для повної нормативної термоізоляції.

Абсолютно справедливе судження, але вимагає деякий пояснень і розрахунків, про що докладніше поговоримо трохи нижче.

 • Блоки володіють відмінною паропроникністю, що надзвичайно важливо і для підтримки в житлових приміщеннях оптимального мікроклімату, і для довговічності стін.
 • Відрізняє арболит і здатність ефективно глушити зовнішні шуми. Його досить в\’язка структура поглинає і звичайні звукові хвилі, і ударні (вібраційні) шуми.
 • Багато говориться позитивного про пожежобезпеки арболита. Мовляв, він належить до групи Г1 — важкозаймистий, але одночасно — самозатухаючий і не поширює горіння. При горінні відзначається невисока Димоутворення — Д1.
61440557047e74ee6b63d4d5898a4716 - Арболит- плюси і мінуси рекомендації по вибору
Називати арболит абсолютно стійким до вогню — це, звичайно, перебільшення …

Все це чудово на словах, але якщо судити по проведеним споживачами самостійним експериментів — до ідеалу далеко. Неохоче, але, зі схильністю до самозагасання, але полум\’я може «гуляти» і по поверхні блоку. Крім того, не забуваємо, що деревина може розкладатися термічно і зовсім без полум\’я — .тільки під впливом високих температур. Природно, блок при цьому приходить в повну непридатність — кришиться. Так що самозаспокоюватися в цих питаннях — неприпустимо!

 • При своїй легкості — матеріал в достатній мірі міцний для приватного малоповерхового будівництва. До речі, своєрідна «в\’язкість», пружність арболита стає одним з достоїнств. Так, при механічному впливі зусилля нерідко поглинається цією структурою, не приводячи до появи тріщин. У цьому він вигідно відрізняється, наприклад, від газосилікатних матеріалів, яким властива крихкість.

Сильний удар по складеної стіні напевно залишить вм\’ятину, але, швидше за все, обійдеться без тріщини. До речі, важлива якість для приватного будівництва в регіонах з підвищеною сейсмічною активністю.

Звичайно, на чудеса теж сподіватися не слід. Тобто коли придбаний (зроблений самостійно) неякісний арболит, або ж в розрахунках і заливки фундаменту були допущені фатальні помилки, то після деформації підстави тріщина неминуче торкнеться і стіни. Але це гойдається і будь-яких інших стінових матеріалів.

 • До переваг арболита відносять легкість його обробки. Блоки легко ріжуться звичайною ножівкою. У складеній стіні цілком можна висвердлювати отвори, в ній добре триматися і цвяхи, і саморізи. До речі, щодо взаємодії з кріпленням арболит значно виграє у свого одвічного конкурента — газобетону.
68fb9ab30d25e929fbeeca3161360714 - Арболит- плюси і мінуси рекомендації по вибору
Арболит нескладно обробляти найпростішими інструментами. Він близький до натуральної деревини за ступенем утримання забитих цвяхів вкручених саморізів.
 • Позитивною якістю є і те, що блоки після висихання і набору міцності в процесі виробництва надалі практично не показують усадки (в межах несуттєвих 0,8%). Але щоб це дійсно стало гідністю — не можна затягувати з обробкою стін штукатурним розчином на основі цементу — про товщину шару і міцності складу вже говорилося. Протягом трьох-чотирьох місяців (при річному будівництві), до настання затяжного негоди і морозів, це питання слід повністю закрити.

Відео: Демонстрація достоїнств і слабких місць арболита

Тепер перейдемо до недоліків матеріалу:

 • Матеріал дуже гігроскопічний, вбирає воду, як губка (доходить до 85% по масі!). Саме ця причина вимагає якнайшвидшого закриття зведених стін шаром обробки.

Арболит, правда, і легко звільняється від води, якщо створені нормальні умови (якісна обробка, широкі карнизні і фронтонні свеси, забезпечення умов для вентиляції), але все одно обсяги поглинання вологи — лякають! І це на тлі можливої ​​активізації біологічних процесів в деревині!

 • Заявляється міцність матеріалу не виключає появи дефектів блоків при недбалої транспортування, розвантаження, кладці. Особливо страждають кути і ребра — найчастіше ладі не особливо сильного удару досить, щоб викликати відкол. Такі пошкодження, звичайно, потім нескладно закрити розчином кладки, але це відразу збільшує площу «містків холоду» — стіна втрачає в своїх термоізоляційних якостях.
Читайте також:  Ізолон-характеристики і призначення
7887afd48e1c8d3c6e44f1250f75b5f4 - Арболит- плюси і мінуси рекомендації по вибору
Зустрічаються і ось такі «красені», від яких, безумовно, слід триматися подалі.

Про міцність низькоякісних блоків, та ще й зберігалися без створення належних умов — краще і не говорити. І вже тим більше — не використовувати їх в будівництві.

 • Не всі благополучно буває у арболітових блоків з геометрією. Особливо у тих, що виготовляються в невеликих приватних майстерень. За цим параметром з хорошим пінобетоном їм ніяк не зрівнятися.
 • З високою гігроскопічністю матеріалу пов\’язаний ще один недолік арболита — він не особливо любить контакту з цементними розчинами. З тієї простої причини, що банально висмоктує з них воду, порушуючи оптимальне співвідношення і знижуючи якість покриття або бетонної заливки (наприклад, загального армопоясу або балки посилення в перекриттях отворів).
 • Особлива хімічне середовище арболита вимагає використання при будівництві металевих деталей (армування, закладених і т.п.) тільки що пройшли спеціальну антикорозійну підготовку. Це і ускладнює процес, і відбивається на кошторисі.
 • Ще одна проблема — складність з пошуком якісного матеріалу.

Ні, ринок аж ніяк не пустує, але він буквально завалений продукцією невеликих приватних майстерень, де про дотримання встановленої ГОСТом технології ніхто не дбає. Цьому сприяють численні пропозиції для підприємців-початківців — міні-лінії по виробництву арболита.

fc45ab10d2f23c5f98bdd5d563841562 - Арболит- плюси і мінуси рекомендації по вибору
Нестачі в реченні придбати міні-лінію на декількох працівників — не відчувається.

Зрозуміло, що продукція таких компаній зазвичай не відрізняється якістю, і ризикувати чималими грошима, а за великим рахунком — життям і здоров\’ям домочадців — навряд чи розумно.

 • Але навіть при досить великому реченні — вартість арболита залишається вельми високою.

Так що часом перспектива відмовитися від арболита і звести будинок з пінобетону виглядає набагато привабливішою.

блоки арболит

Зрозуміло, що купувати краще продукцію відповідальних великих виробників, які працюють за ГОСТом і контролюючих якість кожного випущеного вироби. Партії товару таких компаній обов\’язково супроводжуються відповідними документами, з якими ніколи не зайвим буде уважно ознайомитися.

Але, на жаль, підробляють не тільки товар, а й документи на нього. Так що в будь-якому випадку не обійдеться без ретельної особистої оцінки блоків з купується партії.

Дозвольте дати кілька рекомендацій, як слід підходити до вибору блоків.

Поради щодо вибору матеріалу

Завжди знайомтеся з матеріалом впритул!

Проблема в тому, що арболит не відноситься до категорії виробів, що вимагають обов\’язкової сертифікації. Тому недбайливі господарі міні-цехів значно спрощують виробництво, причому, починаючи від використання найбільш дешевого або доступного безкоштовно сировини, незважаючи на його малопридатним, до економії на цементі, на обов\’язкових хімічних реактивах. І це все — ще й помножена на недосконалість використовуваного технологічного обладнання!

В ідеалі — блоки найкраще купувати безпосередньо на підприємстві — з\’являється реальна можливість оцінити культуру виробництва, серйозність встановлених ліній. До речі, відповідальні виробники зазвичай таким «екскурсіях» і не перешкоджають, на відміну від тих, кому, як то кажуть «є що приховувати.

Ознакою добре поставленого виробництва завжди є пропонований асортимент блоків. Тобто керівництво пішло на серйозні витрати, купуючи обладнання для розширення пропозиції продукції, що випускається. Напівкустарні цеху зазвичай обмежуються якимось одним ходовим розміром.

Розмір — розміром, але навряд чи у такого виробника мається на штаті професійні технологи, здатні витримувати склад суміші для блоків визначення щільності і теплопровідності. Весь «робочий колектив» становить кілька людей без виразної кваліфікації. Та й ручна формування з найпростішої трамбівкою, що переважає в таких «цехах», не відрізняється ні продуктивністю, ні якістю готової продукції.

Як же можна відрізнити якісні блок від «дикої кустарщини»?

 • Зверніть увагу на якість тріски. Саме тріски — а ніяк НЕ тирси або стружки (різниця, напевно, зрозуміла). Тирса або, ще гірше, листя, хвоя, кора — це причина відразу ж відмовитися від подальшого розгляду, нічого доброго не буде.
6a6ef601ef5b8e4769968d0549afd585 - Арболит- плюси і мінуси рекомендації по вибору
Явна суміш тріски з тирсою, тобто арболита цей блок назвати ніяк не можна.
 • Про оптимальні розміри тріски — читайте вище. Такий «формат» повинен бути переважаючим, тобто становити не менше 70%. Якщо відмінності у фракціях тріски значні, то ці блоки краще не купувати — у них і щільність зазвичай неоднорідна, т міцність нижче, і теплоізоляційні якості «кульгають».

Повинно насторожити і підвищену кількість бруду в трісці.

 • Гарне виробництво має на увазі формовку на вібростендах в металевих матрицях, тобто блоки виходять якщо не з ідеальною, але з досить чіткою геометрією.
dee421a9c0b3df4ab3f780bc2c174606 - Арболит- плюси і мінуси рекомендації по вибору
Ось така геометрія блоків повинна щонайменше насторожити споживача.

Нерівні лінії ребер, обпливли кути, кривизна блоків — це явні ознаки «кустарщини». І брати таку продукцію обійдеться собі дорожче.

 • Має сенс оцінити масивність блоку. Якісний конструкційний арболіт стандартного розміру 500 × 300 × 200 мм з щільністю D600 повинен важити до 18 ÷ 19 кг (це нескладно підрахувати). Якщо ж відчувається (ваги показують) всі 25, а то і більше, то справа нечиста.

Не слід слухати вмовляння виробника, що, мовляв, партія поки не до кінця просушена, тому — перевага. Аргумент простий — дайте просушену, а таку не візьму. Це вводить деяких власників в ступор — справа в тому, що в суміш для підвищення міцності, недостатньою через неякісну формування, вводиться мінеральний заповнювач — наприклад, пісок або доломіт.

А це вже — НЕ арболит, як не крути. І теплотехнічні якості таких блоків — зовсім інші.

 • Оцініть текстуру поверхні блоків. Вона не повинна бути «волохатої». Абсолютно гладким арболит, зрозуміло, теж не буває. Але ось що стирчить на всі боки тріска говорить лише про те, що при формуванні не була досягнута необхідна щільність заповнення матриць, тобто, швидше за все, вібростенд не використовується.
73e5cedc9ab863f548efa6f05d8c91e3 - Арболит- плюси і мінуси рекомендації по вибору
Строкате «різнобарв\’я», незрозумілі за своєю природою включення, неоднорідність ціпи, «мохнатость» — все це явні ознаки низької якості виробництва.
 • Недостатність якості може підказати і колір блоків. Точніше — явно виділяються на загальному тлі плями — білуваті, темні, строкаті через незрозумілі включень. Можливо, були порушення в дозуванні хімічних реагентів, в підготовці і обробці тріски, або навіть просто на робочому майданчику панує бруд. У будь-якому випадку — це негатив.
 • Не завадить і вручну протестувати міцність блоків. Тобто спробувати відламати куточок або фрагмент на ребрі.

Якщо докласти великих зусиль, і це призведе до відділення незначного фрагмента на розі — то великої біди немає. А ось якщо пальці при такій спробі явно відчувають крихкість або навіть рихлість структури, якщо тріска кришиться при навіть не особливо сильний тиск, якщо починає відходити від блоку цілими шарами — це зазвичай не залишається непоміченим. І, природно, такий товар вам не потрібен. У всякому разі (щоб виключити випадковість) необхідно аналогічно перевірити ще кілька вибірково взятих блоків з цієї партії.

Яку товщину блоків краще вибрати?

Якогось стандарту для розмірів арболітових блоків немає. Але якщо проаналізувати пропонований асортимент, то переважає довжина 500 мм, висота 200 або 250 мм, ширина 250, 300 або 400 мм. При необхідності під час кладки блоки можна позиціонувати так, щоб товщина стіни досягала 500 мм.

68ae33e18be772b187a6d4f6b059deef - Арболит- плюси і мінуси рекомендації по вибору
Це — далеко не вичерпний список, просто як приклад.

А яку товщину блоків вибрати, чи якийсь варіант кладки, щоб товщина стіни забезпечувала повноцінне термоізоляцію житлового будинку. А якщо це неможливо — то який шар додаткового утеплення потрібно, щоб довести захисну конструкцію «до кондиції»?

Виробники якісного арболита

Після прочитання розділу про вибір арболита деякі читачі, напевно, налякані декларованим кількістю неякісного матеріалу. Що робити — промисловість випускає міні-лінії для виробництва таких блоків, і багато хто з тих, хто має доступ до дешевого або безкоштовного сировини, беруться за цю справу, сподіваючись швидко розбагатіти.

Але людина, замислюються про якість і довговічності свого будинку, все ж вибере гарантовано якісну продукцію, що поставляється великими виробниками. Щоб допомогти нашим відвідувачам, нижче розміщений невеликий список компаній, що вже встигли заслужити визнання споживачів саме на цьому терені.

Якщо придивитися, то, напевно, в кожному з регіонів знайдеться великий або середній виробник арболита, що заслуговує на всіляку довіри. Так що не поспішайте купувати перший-ліпший товар, навіть якщо дуже сподобалася його ціна. Пошукайте на місцевих сайтах і будівельних форумах — дуже часто там знаходяться всі відповіді на питання, що цікавлять за якістю блоків і по їх можливим характерним недоліків.

4fe103b4d2396e0134c8a48271ae43bf - Арболит- плюси і мінуси рекомендації по вибору
Приклад блоку з зовнішнім оздобленням

Ми сподіваємося, що ця інформація буде вам корисною.І не забувайте відвідувати наш сайт! ©-7588.com.ua.

2017 переглядів

Leave a Reply

Войти с помощью: 

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *